Monstr návrat Bohačíka! Kolín ze dna a úder Turů!

SUMMARY SOBOTY V NBL Petr Bohačík spustil na startu svého ostravského comebacku jeden velký ohňostroj, a když ho po 37 minutách ve hře vypnul, stál na hřišti jako král. Vysázel 20 bodů, doskočil 9 míčů, hlavně ale 12 body včetně obou svých trojek prakticky sám obrátil v poslední čtvrtině zápas s favorizovaným Prostějovem, až k triumfu 67-60 jeho kompletně nového týmu.

Po dunku Orla Roseboro 7 minut do konce se vše zdálo být pro hosty v pořádku. Vedli 41-47, ale pak se něco zvrtlo. Vlastně úplně všechno. Po pěti bodech pro NH rychle zajistili Bohačík i rozehrávač Hooker, další dvacetibodový čaroděj domácích, a když Bohačík přiložil pod kotel dalšími sedmi, jeho tým vedl 1:40 do konce 60-54. A rozehrávač Číž, který jako jediný zbyl z loňských osových mužů NH, vzápětí trojkou zabil všechny naděje Ariete na zvrat.

Zápas rozhodla dvojková úspěšnost Ostravy (53 ku 37 procentům). Zatímco její hráči trefili 18 z 34 střel, Prostějov pouze 16 z 43! V sedmičlenné rotaci domácích, kteří minuli jedinou šestku (14/13), se vedle ústředního dua prosadil i playmaker Číž, který přes horší střelbu (11/2) k 8 bodům přidal i 7 asistencí a 6F+.

Prostějov neměl žádné výrazné střelce, nejlepší byli s 12 body centr Šteffel a s 10 rozehrávač Marko. Jak dopadly letní posily? Hyperaktivní Palyza stihl 9 bodů (z pole 8/1, z toho dvojky 7/0, -11) s 6 doskoky a 6F+ (TH 8/6), power forward Roseboro zapsal 8 bodů s 6 doskoky a 5 ztrátami a Dokoupil 8 bodů se 4 doskoky.

"Zbyňa Choleva mi říkal, že to bylo z jejich strany nervózní. A já musím říct to samé z naší strany. Poločas jsme se trápili hlavně útoku. Za prvních 20 minut jsme ale dostali jen 25 bodů, což je proti tak ofenzivnímu týmu super. Já jsem klukům říkal, že se ve druhém poločase už musíme trefovat, ale ve třetí čtvrtce to tak vůbec nevypadalo. Tím, že jsme dobře bránili, se ale Prostějov nedostal přes 10 bodů a byli jsme pořád  kontaktu. V poslední čtvrtce jsme trefovali trojky, co jsme do té doby míjeli, a šli jsme přes Prostějov. V nastalé euforii jsme to pak uhráli. Super výkon jsme předvedli v obraně – dostat 60 bodů je výborný počin a klukům k němu gratuluju," provedl analýzu vítězný trenér Dušan Medvecký.

Prostějovský stratég Zbyněk Choleva nemohl být spokojený. "Byl to začátek sezony, takže ta nervozita z naší strany byla znát. V Ostravě se nehraje lehce, na to jsme byli připraveni a i jsme dokonce 23 minut vedli oproti 10 minutám domácích. Přesto závěr patřil jim, když nám dali střely, které předtím nedávali, a které v tom závěru rozhodly. Ať to byly trojky nebo nájezdy, tam nám rozebrali obranu a my jsme nebyli schopni v dobu, kdy jsme mohli jít do většího vedení, dát ani šoupáky zpod koše v situacích, kdy jsme mohli potrestat obranu. Z naší strany je 60 bodů málo. Málo jsme zaměstnávali obranu Ostravy, naopak jsme moc nechávali hrát Číže i Hookera, který byl hodně nebezpečný."

Krušný musel být noční návrat domů pro děčínské Válečníky. V polovině 33. minuty trhali po smršti trojek zápas v Kolíně 63-75. Domácí Medvědy měli i bez tří opěrných hráčů (Bosák, Bažant a jen na 6 minut použitý Landa) naložené na lopatě a chystali se je vsadit do pece. Jenže když doběhla poslední vteřina téhle parádní bitvy, nebyli to oni, kdo se radoval ve středovém kruhu.

V kritické závěrečné sekvenci ti, kteří do té doby měli na svědomí hodně dobrého, tedy rozehrávači Šiška a především Vyoral (21 bodů, 7 doskoků, 6F+, TH 10/9), začali vršit chybu na chybu (spolu 10 z 19 ztrát týmu) a černohorský veterán Bakič už na nic nečekal. Ač si v závěru bral někdy až pekelně těžké střely, jeho kouzelnické trefy i asistence měly na kolínské misce vah tu největší hodnotu při drtivé stíhací jízdě.

Už dvě a půl minuty do konce Medvědi obrátili na 78-77 a po minuté trojce Šišky vymíchal Bakič obranu, aby na stříbrném podnose podal míč pivotovi pod koš na 80-77. V napěchované hale (610 diváků) v tu chvíli, za dunění bubnů obou táborů, nebylo slyšet vlastního slova. A Bakič svou čtvrtou trojkou minutu do konce navýšil euforii už na 83-77.

Jenže to stále nebyl konec. Vyoral ze šestek a vzápětí i trojkou po ztrátě domácích bleskově snížil na bod. Kolín následně nezakončil a Válečník Stria měl pár vteřin před koncem trojku na vítězství. V tomhle utkání zářil, 15 bodů vysázel už po 7,5 minutách a celkem zaknihoval 28 při 6 trefených trojkách. Tu nejdůležitější ale do černého zacílit nedokázal.

Domácí tak vyhráli zápas, do nějž šli bez nového rozehrávače Allena (kvůli nedotažené administrativě přestupu), zápas, v němž se jim už po 4 minutách kvůli zranění svalového úponu u patní kosti odporoučel i ústřední playmaker Hunt. Kvartet Bakič, Machač, Horák a Aušprunk (Hráč utkání s 13 body, 10 doskoky a klíčovým příspěvkem k obratu), spolu s honícím psem Vocetkou, který v rozhodujících sekvencích několikrát skvěle ustíhal Vyorala, ale zápas dovedli k už zcela nečekanému vítězství.

Třetím dvojciferným střelcem Děčínských, kteří trefili 13 trojek proti 10 Kolína, byl power forward Jelínek s 15 body.

Kolínu k výhře 83-82 hodně pomohla lavička (29 bodů) a celý tým dominoval zpod koše 34-22.

"Byl to zvláštní zápas. Nevěděli jsme, že zůstaneme bez Allena a že se zraní Jimmie Hunt. Museli jsme hrát na pozici 1 s mladým Rovenským, který nastoupil v Kooperativa NBL poprvé. Použili jsme i Ličartovského a Bakiče. Výhra je o to cennější, že jsme ji vybojovali právě bez našich ústředních rozehrávačů. Jsem rád, že jsme se nepoložili ani za stavu, kdy jsme prohrávali o dvanáct bodů. Tímto bych chtěl hráčům poděkovat," prohlásil kolínský kouč Predrag Benáček.

Rozpolcený dojem měl po utkání trenér Válečníků Pavel Budínský: "Naši hru nelze hodnotit negativně. Utkání zahrajeme dobře, ale nedotáhneme to do konce."

Aby těch nabitých představení nebylo málo, postarali se ještě o jedno svitavští Tuři, a to triumfem 76-80 v kulise 1050 diváků v Jindřichově Hradci. Jejich úvodní trhák 2-12 sice ještě neměl klíčovou úlohu, ale ukázal nemalou sílu hostů. Domácí Young s Noffletem se pak sice postarali obrat, ale pro změnu kanadsko-americké posily Východočechů - Jones, Barker a Doaks - zařídily produkci hostů ve třetí části a poté zejména v rozhodujících pěti minutách.

Barker a Doaks nastříleli shodně 18 bodů, Jones přihodil 17. Na straně Lions Nofflet vysázel 19 bodů, Young 16, Šoula 12 a Lamar 10. Všechny letní posily tak zapsaly dvojciferný scoring.

"My jsme chtěli vyhrát, naši hráči však žili z nějaké podstaty. Místo toho, aby odvedli černou práci a udělali před zaplněnou halou potřebný krok, tak si mysleli, že soupeř se porazí sám. To je velmi špatný přístup a my na tom musíme pracovat. K nám nepřijede žádný soupeř odevzdaný. Naprosto jsme neubránili rozehrávače Jonese, který tvořil hru. Výborný zápas odehráli i pivoti hostů a Svitavy si výhru zasloužily," podotkl zklamaný kouč Lions Karel Forejt.

Protějšek Stanislav Petr si k Vajgaru chtěl dojet pro výhru, ač věděl, že Tuři s Lions v přípravě prohráli. "Na poslední výsledek jsme ale zapomněli. Výborně nám vyšel úvod, kdy jsme se dostali do vedení, byť nám dlouho nevydrželo. Zápas pak nabíral obrátky, které jsem si představoval, a byl vyrovnaný až do konce. Tušil jsem, že se rozhodne až v koncovce."