Morové rány kosily Slezany. Prapor držel fantom K

Opavský tým je třeba pochválit za nečeský přístup k semifinále NBL s favorizovaným Nymburkem. Standardní vyjádření pro tuzemské prostředí by v dané situaci a při aktuálním rozložení sil bylo: "Zkusíme to a uvidíme", "Dáme do toho maximum, ale favoritem je soupeř," případně "My si to chceme hlavně užít". To však Slezané, byť si veřejně prezentovaným cílem jednoho vítězství vykopali velkou jámu očekávání, odmítli, protože by si malomyslností zároveň nastavili hlavu už předem na porážku. A tak přemýšlet nebaví jak kouče Czudka, tak kapitána Sokolovské a jistě i další tažné hráče. Druhým pozitivním efektem bylo naladění fanoušků, kteří začali doufat v senzační událost rovněž. A jak se zdá, vše se slilo do očekávaného - v druhém duelu napěchovanou, burácející halu, odděnou do žlutého a nadskakující zpěvem chorálů.

Jenže pak, během zápasu, jakoby se proti odhodlaným domácím vše spiklo. Každou čtvrtinu se přidávala jedna nová rána. Na začátku a vlastně celý duel se střelecky neprosazoval bodový lídr týmu ve čtvrtfinále Jakub Šiřina, který svůj první a jediný bod zaznamenal až na konci třetí čtvrtiny. Už do poločasu měl sice 5 asistencí, ale po změne stran přidal jedinou.

Ve druhé čtvrtce následovala další pohroma - během jediného pobytu v útoku hostů si udělal za deset vteřin druhý a třetí faul klíčový obránce i útočník Gniadek, který vzápětí za protesty obdržel technickou chybu, a se čtyřmi fauly usedl na lavičku. Do konce poločasu zbývalo 7 minut a opěrný pilíř měl v tu dobu na kontě jen 2 body za 10 minut.

Přes to všechno poločas pro domácí dopadl až velmi nadějně 41-45. Jenže pak, pak nadešla i rána třetí - kapitán Sokolovský vystřelil trojku a vyhecován zápasovým adrenalinem se daleko odražený míč ještě pokusil zachránit. Jenže během skoku do autu se musel přenést i přes LED panel a dopad už pro něj nebyl příznivý. Konec zápasu, zranění dosud jediného zdravého kolena a podle kouče Czudka i nedobrá prognóza na pokračování v sezoně.

Titulový rekordman měl v tu dobu u pasu už 11 bodů, všechny z první půlky, kdy se mu i díky dvěma trefeným trojkám nebývale dařilo. Ve 23. minutě druhého semifinále ale kariéra velkého hráče možná definitvně zhasla.

Jeho tým, v tu dobu ztrácející až 10 bodů, se však i přes všechny kritické momenty odmítl vydat soupeři bez boje. A především jeho Muž roku, rozehrávač aspirující na reprezentační B-kemp Radim Klečka. Ten dlouho jezdil po hřišti jako neunavitelná motorová myš. Žádný míč pro něj nebyl ztracený, slovutné soupeře čtyřikrát obral o míč a především nezadržitelně a dlouho nechytatelně napadal koš. Zápas končil jako opavský top skórer s 15 body, 5 asistencemi a 5 doskoky za 29 minut.

Po 27 minutách ještě za ovací tribun skoro sám přisál svůj tým na 51-53 a dal mu jednu poslední naději. Pak už ale Slezanům docházel pohon jejich stále vysílenějšího osmiválce, kterému ve druhé půlce dlouho nepadla jediná trojka. Nakonec přišly jen dvě a celkem jich bylo pouze 5 z 25 pokusů, což Nymburk trumfl 10 trefami z 24 vyslaných.

A tohle všechno se stále větším počtem ztrát a častěji vynechávající "návratovou obranou" už finišujícímu a útočně doskakujícímu Nymburku i přes jeho nemalý počet ztrát (celkem 16) stačilo. Ještě na konci třetí čtvrtky dvěma trojkami udeřil Hruban a jednou Simmons a v závěrečné periodě tři další přihodil ze všech stanovišť pálící Bartoň.

Domácí tým, který se ve čtvrté čtvrtce dostal přinejlepším na osm, už si v poslední části mohl užívat mexických vln, ovací vstoje i ohlušujícího skandování díků. V duelu favorita donutil hrát v pouze sedmičlenné rotaci a s osmi minutami centra Stutze, v obraně nestíhajícího čelit bleskovým nájezdům soupeřů.

Nymburk stále neaktivoval power forwarda Burnse a kouč Kemzura nechal až do závěru sedět top skórera minulé sezony belgické ligy, rozehrávače Raivio, místo něhož zápas řídili Welsch (16 bodů, 6 doskoků, 6 asistencí na 4 ztráty) s Washingtonem (11 bodů, 5 asistencí na 4 ztráty). Top skórerem vítězů byl s 18 body Hruban, 14 bodů s 11 doskoky přidal Bartoň.

Opavu táhli vedle Klečky (už po šesti minutách měl 2 fauly) se Sokolovským ještě v závěru probuzený Blažek (12), jediný více skórující hráč základu, a také dva nečekaní dvojciferové: centr Kramný (11) a nebojácně najíždějící Vlček (12), který dodržoval týmovou snahu o maximum bodů z rychlého přechodu dopředu.

Slezané zprvu vůbec nezachytávali brejkové akce hostů, kdy si nepomáhali ani fauly. Ale úvodní propad brzy zastavil Sokolovský, který si zřetelně užíval hry proti bývalému týmu.

Nymburk, který zvítězil 70-87 a stojí výhru od 13. finále v řadě, až během druhé půle o něco pozvedl dlouho propustnou obranu a při mnoha ztrátách se vedle trojek jistil i doskokem (29-41).

"V první řadě musím vyzvednout vynikající atmosféru v hale. Bylo to úžasné, že v tomto hracím čase přišlo tolik lidí. Věděli jsme, že to tu nebude jednoduché a že Opava bude chtít doma vyhrát. Musím vyzvednout naše hráče, že i v čase, kdy domácí s námi drželi krok, nezačali panikařit a hráli svou hru. V závěru jsme dobrou střelbou odskočili na vícebodový rozdíl a dotáhli utkání do vítězného konce," shrnul dění kouč hostů Kestutis Kemzura, který za MVP utkání vyhlásil Jiřího Welsche.

Domácí kormidelník Petr Czudek si pochvaloval: "Hráli jsme s ohromným nasazením, ale obrana Nymburka byla nad naše síly. Diváci byli úžasní a hnali nás dopředu. Do Nymburka ke třetímu utkání nejedeme na výlet. Pojedeme tam bojovat a pokusit se o nemožné."

BK OPAVA - ČEZ BASKETBALL NYMBURK 70-87 (stav série 0-2)