Mr. Buzzer Beater zvedl Gloverovu hozenou rukavici!

ECHO 39. KOLA V duelu dvou z nejmenších hráčů ligy se stal o tři palce vyšší Showron Glover Mužem 39. kola (podle validity), když vedl nezadržitelnou úvodní smrští k rychlému rozhodnutí proti Pandám kolínské Medvědy. Pod hradem Špilberk Gloverovu (glover = výrobce rukavic) hozenou rukavici zvedl kdo jiný než Michal Křemen, který dal svůj podpis opět i na vítězný koš – u něj už standardně v poslední vteřině – v bitvě s Novou hutí. Ta se udržela v osmičce jen díky tomu, že Svitavy doma zapsaly 24 ztrát a Lamb Autrey už pak nařídil bezmála triple-doublem pardubickou družinu k vystrčení Opavy ze čtvrtého místa. Slezané byli v Děčíně blízko dalšího super úspěchu, ale v seslabeném složení nezvládli koncovku. A u Vajgaru zabrali Orli, kteří trudnou bilanci posledních týdnů napravili výhrou nad Lions - 30bodovému domácímu rozehrávači Lamarovi navzdory.

Showronova show

Rozehrávač Showron Glover si to hned v první čtvrtině rozdal s ústeckými Pandami skoro sám a 11 body, 4 zisky, 4 doskoky a 1 asistencí vedl domácí Kolín k úvodnímu náskoku 30-23, když ve vysokém tempu šlapající Medvědi vytěžili ze 7 ztrát hostů řadu laciných brejků. Po 13 minutách s poměrem ztrát 1-10 navýšili protiútoky náskok až na 40-25, a když se Sluneta, za niž v utkání pouhých 11 minut odehrál playmaker Čarnecký, v chybách nemírnila ani dál (poměr v půli 3-14), narostl rozdíl ve skore do poločasu až na 62-42! Střízlík Glover se na tom podílel 15 body, 6 doskoky, 5 zisky a 3 asistencemi.

Po změně stran už nebylo co řešit a Geosan 5 zápasů do konce s náskokem 3 výher a lepších vzájemných zápasů na USK už téměř nemůže ztratit šesté místo, z něhož bude velmi pravděpodobně nasměrován ve čtvrtfinále na Prostějov.

Z 20 ztrát Ústí měl 17 zisků, 29 bodů vytěžil z brejků a před 590 fanoušky zvítězil 106-83. Skinner a Bakič (6 asistencí, MVP utkání) přispěli 19 body, Machač 16 body a Glover 15 body, 9 doskoky, 6 zisky a 3 asistencemi za 25 minut. Nejvýraznějšími postavami hostů byli Anthony (18) a Pecka (13+10 doskoků).

Pandy (13-24) mají už jen 4 zápasy na vymazání manka na osmou Ostravu (15-21) a tím i dobytí play-off.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Trenér Ústí dal konečně dohromady dobrý tým, bohužel pro Ústí už je závěr sezony. Soupeř má na každém postu jednoho až dva vynikající hráče a s takovým týmem je těžké hrát. Kluci utkání vzali velmi vážně. Soustředili jsme se hlavně na Bosáka, nechtěli jsme dovolit, aby se chytil střelbou, protože je schopen, když má svůj den, porazit soupeře sám. Nasadili jsme na něj Vocetku a Ličartovského. Dále jsme se soustředili na trojky Standy Votroubka, řešili jsme to přebíráním a Standa se nedostával k volným střelám. Protože když se Standa společně s Bosákem sejdou, tak jsou schopni porazit i lepší týmy než Kolín. Samozřejmě zásluhou útoku jsme hráli dobře, dali jsme spoustu laciných košů po získání balonu. Podle statistik to bylo celkem 20 bodů. Také naše lavička dala 45 bodů, protože máme vyrovnané hráče. Kluci vybojovali 17 útočných doskoků, což je nejlepší znamení, jak nějaký tým hraje. Tak to má být a doufám, že budeme takto pokračovat i dál.“

Martin Stavěl (asistent SLUNETA Ústí): „Kolín má letos výborně poskládaný ofenzivní tým, což dnes potvrdil. Každý hráč z té 10členné rotace byl nebezpečný a velmi kvalitní, což se týká i individuálních herních činností. Nutno podotknout, že my jsme dnes absolutně nebránili. A k tomu laufu, ke kterému se Kolín dostal v 5. minutě, jsme notně pomohli našimi hloupými ztrátami. Dostali jsme tak 20 bodů z rychlého protiútoku a my sami nedali žádný. To znamená, že poločas jsme prohráli o 20, stejně jako celý zápas. Každý z domácích, kdo přišel na hřiště, se trefil, a když ne, tak si balon doskočil. V poslední čtvrtině jsme sice obranu zlepšili, nicméně to neznamenalo vůbec nic. Jenom jsme zkorigovali výsledek, který v poločase vypadal hrozivěji, než ve finále skončil.  Začali jsme bránit v zóně a soupeř už nebyl tak úspěšný. Nicméně tam byl zápas už dávno rozhodnutý. Kolínu vyšlo, na co sáhl, a my jsme mu k tomu pomohli naší nedůslednou obranou.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Zápas byl rozhodnutý už v první polovině, kdy jsme nepustili do hry důležité hráče, jak Bosáka, tak Barhama nebo Čarneckého, který se nedostal do své hry. V posledních zápasech spolehlivě nacházel své spoluhráče a Ústí z toho hodně těžilo. To byl jeden faktor. Druhým byly jednoduché koše z našich zisků. Ve druhém poločase nás trošku přibrzdila zónová obrana. Kdyby se tam Ústí dotáhlo bodově blíž, bylo by to asi horší.“

Stanislav Votroubek (podkošový hráč SLUNETA Ústí): „Dostat 106 bodů, to se nedá vyhrát nikde. Měli jsme příšernou obranu a k tomu asi 20 ztrát a 17 útočných doskoků pro Kolín. To jsou tři věci, kterými Kolín zápas rozhodl. Máme ještě 4 utkání do konce a musíme se soustředit, abychom je odehráli solidně a se ctí. Prostě se pokusit se jich co nejvíc vyhrát a sezonu seriózně dokončit.“

Lamarův finiš ničil Palyza

Obratem ve druhé čtvrtině, jež skončila 11-25, si Orli u Vajgaru řekli o klíčový náskok utkání, jež pak dořídili k vítězství 77-87. To je udrželo na bezpečné distanci před Pardubicemi a domácí Lions naopak porážka přikovala v osamění na samý chvost ligové tabulky.

Jihočeši se sice v brejcích a také na 6 orlích ztrátách (3 Šteffel) vyvezli v první čtvrtině do vedení až 25-13, vzápětí ale podniknuli záchrannou misi dravci z Hané Dokoupil s Palyzou, kteří trojkami už do 13. minuty obrátili na 27-29. Ve druhé čtvrtce pro změnu Lions 9 ztrátami (po třech White a James, 2 Wright, 1 Lamar) mazali soukolí hostů, kteří vysunuli svůj náskok až na 33-43.

Ve třetí čtvrtině se ještě Lions povedlo skore prakticky dorovnat, ale Orli měli po ruce vždy nějakou trojku a především už po 28 minutách 20bodového Palyzu, který domácím s přispěním kolegů nedovolil jít do plusu. A protože lídrovi Ariete ani jeho pobočníkům nedošla munice ani v závěrečném dějství, domácí se při svých 6 ztrátách neměli kudy dostat na nejtěsnější dostřel.

V utkání se drželi díky lepšímu doskoku (44-37), šestkám (24/22) a bodům z brejků (28), ale neustále je srážely ztráty (22, 7 White). V těch se nemírnil ani Prostějov (19), který však vše kompenzoval trojkovou kanonádou (27/12), na niž Lions neměli odpověď (14/1).

Vítězové měli 5 solidních střelců mezi 10-11 body a pak jednoho superstřelce s 28. Tím byl autor 6 trojek z 9 pokusů Palyza, jemuž zdatně sekundoval 11 body, 8 zisky, 5 asistencemi a 6F+ za 23 minut rozehrávač Kouřil (Hráč utkání). V dresu domácích se před 650 diváky vzedmul ke 30 bodům, 7 doskokům a 3 asistencím rozehrávač Lamar, jenž 23 bodů zaznamenal za posledních 17 minut (z 36 bodů celého týmu). Až v dáli za ním zůstali s 15 body a 9 doskoky Wright a se 14 body James.

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Myslím, že i kolega cítí, že to nebylo jednoznačné vítězství z toho pohledu, že by Prostějov předvedl nějaký excelentní výkon. Obě družstva se trápila a nás srazila do kolen druhá čtvrtina, kdy jsme spáchali 9 ztrát a můžeme se bavit o tom, zda to bylo našimi chybami, nebo zvýšenou agresivitou soupeře. Udělali jsme je, soupeř šel přes nás a druhý poločas si zkušeně pohlídal. Opět nás zradila střelba z trojkové vzdálenosti, nejsme odtud schopni ohrozit koš. Dnes se k tomu přidaly naprosto hloupé a jednoduché ztráty na „vrcholu oblouku“, kdy Prostějov získal náskok, a jeho hráči chodili sami do koše. My na tom musíme zapracovat. Jedeme do Opavy a pokusíme se překvapit.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Jsme rádi, že jsme si zase v šatně zakřičeli po výhře - potřebovali jsme to. Výhra se nerodila lehce, hlavně vstup do zápasu a první čtvrtina se nám nepovedly. Dostávali jsme koše z protiútoků, Vošlajer nám dával body zpod koše. Dostali jsme trojku od Jamese a bylo to až o 12 bodů. Naštěstí jsme se chytli ve druhé čtvrtině, kde nám něco spadlo z dálky, a pomohli jsme si dobrou obranou. Radovan Kouřil získal několikrát míč, šli jsme do protiútoku a chytli se. V tomto duchu jsme pokračovali i celý zbytek zápasu.“

Děčín sestřelil Opavu ze 4. pozice

Slezané se svou nepříjemnou zónou, trojkami (nakonec 23/10) i šestkami (29/22) dostali navzdory mnohačetnému oslabení, kam potřebovali. Po téměř celozápasovém dotahování (byť většinou nevelkého náskoku Děčína) se i přes nánosy faulů (už v půli po 3 trio Zbránek, Blažek, Gniadek, který měl 4. faul 14 minut do konce) dopracovali 2:32 do konce na 75-75. V okamžiku, kdy ale měli šanci Válečníky maximálně znervóznět, pokazili téměř všechno, co šlo, a domácí jim za posledních 3,5 minuty naložili celkem 19 bodů.

Nejdřív těžký nájezd na levou ruku proměnil Stria, načež opavský Blažek pod košem poslal přihrávku soupeři a Vyoral z trojky upravil na 80-75. Následovaly další 2 opavské ztráty, Jelínek z brejku zvýšil 42 vteřin do konce na 7 a závěrečná šestkovaná už zásadní změnu ve skore nepřinesla. Děčín tak přežil i nepříjemnou situaci, kdy musel 5 minut do konce odstoupit zřejmě kvůli zranění ruky centr Houška.

Slezané dokázali držet krok s domácími na doskoku a dokonce je předčít v bodech z druhých šancí (13 ku 3 při shodných 9 útočných doskocích). Domácím pak vedle 9 trojek nejvíc pomohlo, že se i do zóny sveřepě snažili hrát dovnitř a k 17 bodům z šestek získali i 38 bodů zpod koše.

Z šesti domácích dvojciferných střelců v kulise 950 fanoušků nejvíc vynikli Vyoral (18, Hráč utkání) s Pomikálkem (15). Opavu po 40 minut táhl Šiřina (21+7 asistencí), 19 bodů a 7 doskoků přidal Zbránek a 8 bodů s 11 doskoky Cvek.

Zatímco Severočeši se výhrou 90-82 už na dosah ruky přiblížili k břehům druhého místa, Slezané ztratili čtvrtou příčku, již nově obsadily Pardubice.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Byl to velice bojovný zápas. My jsme si nechali soupeře odskočit v prvním poločase osmibodovou šňůrou na rozdíl devíti bodů. Ve druhé půli se nám to sice podařilo stáhnout, ale stálo nás to spoustu sil. Pak tam byl krásný moment, kdy byl vyrovnaný stav. Zkušený Luboš Stria dal dva důležité koše a to rozhodlo. Kdyby se nám tam podařilo ubránit a šli bychom přes soupeře, tak by se zápas pro nás mohl ještě vyvíjet příznivě. Takhle ne, a když šel soupeř na pět bodů, tak jsme už hráli risk. V tom počtu hráčů, který jsme měli, jsme nemohli všichni faulovat, abychom vůbec dohráli v pěti. Výsledek je takový, jaký je, já jsem rád za bojovný výkon, který kluci předvedli v sestavě, v jaké jsme byli. Jdeme dál a stále bojujeme o čtvrté místo.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání s Opavou bývají velmi prestižní, bojovná, protože mají obdobný charakter, rozdávají si to na hřišti pouze čeští hráči. O našem dílčím náskoku rozhodly tři minuty v prvním poločase, kdy jsme šli na rozdíl devíti bodů i šťastnou střelou Tomáše Vyorala. Ale neustále v poslední době střídáme neuvěřitelné pasáže, kdy vypadáme, že jdeme svým výkonem nahoru, a to jak v obraně, tak v útoku, abychom vzápětí nedisciplinovaností soupeři nabídli jednoduše získané míče. A Opava hraje skutečně vysokoprocentní basketbal, jsou to střelci, kteří jsou všichni na hřišti nebezpeční z jakékoli pozice, a nepotřebují tolik prostoru, zatímco my dobýváme zónu. Dali jsme ale 90 bodů, za což jsem rád. Při vyrovnaných držbách míče rozhodovalo to, kdo udělá správné rozhodnutí, když je na tahu. Luboš Stria tam udělal dvakrát správné rozhodnutí, kdy najel a dal koš, pak ještě Jirka Jelínek měl dva obranné zákroky, čímž nás dostal v koncovce do mentální výhody. Jsme moc spokojení, že jsme vyhráli, avšak stínem je pro nás zranění Jakuba Houšky. To je něco, co nás bude bolet víc, než si umíme představit. Jsem zvědavý, co z toho nakonec vznikne.“

Tuři svou šanci proztráceli

Domácí Tuři se 24 ztrátami, z nichž plynulo 17 zisků a také většina ze 27 brejkových bodů Pardubic, připravili o šanci proniknout na úkor Nové huti do elitní osmičky. V posledním východočeském derby základní části podlehli – stále bez Bruinsmy – 85-92. Naopak Beksa se při porážce Opavy posunula na čtvrté místo, jež by na konci znamenalo výhodu pro předpokládané čtvrtfinále se Slezany.

Hosté (bez Kohouta, Příhonského, Půlpána) sice zaspali na startu (13-2), ale pak přitáhli otěže, sázeli brejkové body po 13 poločasových ztrátách Svitav, ve druhé čtvrtině přidali i 4 trojky a k obratu 13 z prvních 40 bodů týmu přispěl i podkošový muž Švrdlík.

Beksa po poločase 46-52 i dál těsně vedla, až přišla polovina poslední čtvrtky, kdy se po dvou ztrátách domácích hosté z útočeného doskoku dostali na 4 body a po technické chybě Doakse následovaly další 4 body na 74-82. Pardubice tu nastavily šňůru 0-11 na 75-86, a i když se domácí ještě dvakrát přisáli na 5, na větší drama už neměli.

Beska měla díky méně ztrátám a 14 útočným doskokům (15 bodů z nich) o 26 střel navíc. Její řady vedli Pandula (23), Wall (19, trojky 6/4), Švrdlík (17) a Hráč utkání Autrey, který za svých 37 minut olizoval triple-double s 16 body, 9 doskoky a 9 asistencemi (+4 zisky). Tury sytili v kulise 804 diváků především Jones (27), Teplý (19, ale i 7 ztrát) a Doaks (14+9 doskoků).

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK Tuři Svitavy): „Začátek nám vyšel skvěle, to jsme ani nečekali. Nakoplo nás to a potom se to táhlo celý zápas. Rozhodly dvě zásadní věci: útočný doskok hostů, z kterých měli druhé střely a kolikrát nás potrestali v nepravou chvíli trojkovou střelou, a naše ztráty - 24 je strašně velké číslo. S tím nemůžeme pomýšlet na vítězství, to bychom museli být úplně fenomenální střelci a dávat všechno. Tyto dvě věci nás srážely, ale z toho pohledu, že oba celky nebyly kompletní, to byl pohledný a napínavý zápas. Já děkuji svým hráčům za předvedenou hru. Bylo to dost fyzicky náročné utkání.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Jsme rádi za vítězství, protože v divokém prostředí, ve skvělé atmosféře, v jaké se tady vždycky hraje, je každé vítězství velmi cenné. Oba týmy byly zdravotně rozložené, chybělo jim několik hráčů, což ovlivnilo jejich výkony. Nám se bohužel vůbec nepodařil vstup do zápasu. Rychle jsme prohrávali 2-13 a domácím to dodalo ohromné sebevědomí v útoku, věřili si, cítili šanci na vítězství a to je drželo vlastně až do konce. Neměli jsme problém na útočné polovině, 92 bodů je hodně, v útoku jsme se prosazovali, ale bohužel jsme měli velké problémy v obraně. Hlavně Jahmal Jones nás trhal svými dravými vniky, kterými buď vytvářel pozice pro spoluhráče, nebo zakončoval sám. Celkově se zápas rozhodoval na útočné polovině a my jsme zkrátka dali víc bodů.”

A znovu Michal Buzzer Beater!

Michal Křemen stále nesundal nohu z plynu a 24 body (trojky 8/5), 9 doskoky a rozhodujícím košem 4 vteřiny před koncem dotáhl Brno už ke třetí výhře v řadě a také ke čtvrtému úspěchu za posledních 5 zápasů! Mmcité i počtvté v řadě triumfovalo doma, když tentokrát zdolalo Novou huť 78-76, a zanechalo tak Lions za sebou na posledním místě tabulky. Křemenovi asistoval velkým výkonem i Eqwuonwu (15+13 doskoků), po tuctu bodů přidali Zeigler a Ojo.

Ostrava vyhrála bitvu na doskoku (31-40, v útoku 10-18, z druhých šancí 13-16), domácí ale méně ztráceli (14-19) a při shodných 9 trojkách o 8 bodů víc vytěžili z dvojek.

NH, jež padla pošesté v sedmi posledních utkáních, odehrála zápas jako přes kopírák toho svitavského. Až na výjimky celý duel mírně vedla, ve druhé čtvrtině až o 8 bodů. Mohutnému finiši domácích však neodolala. Bohačík ještě 19 vteřin před koncem trojkou srovnal na 76-76, ale pak Ojo nabil Křemenovi, který rozhodl a korunoval tak před 320 diváky svou závěrečnou 11minutovku s 12 body.

Šestičlennou rotaci hostů drželi Bohačík (18+11 doskoků), Bratčenkov (16) a Igrutinovič (13+7 doskoků).

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): „Já nevím, jestli máme brečet, nebo se smát, ale další prohraný zápas v koncovce nás zalamuje do kolen. U nás je to pořád stejná písnička. Nedáváme trestné hody, poté vedeme o deset bodů. Soupeř to ale rychle stáhne a dostane se do laufu. Nevím, co jsme komu udělali, ale bohužel. Musíme pokračovat a poprat se alespoň o to osmé místo a čtvrtfinále proti Nymburku.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Velice si vážím výhry proti tak dobrému soupeři. Věděli jsme, že to bude strašně těžký a náročný zápas. Dost jsme riskovali přebíráním v obraně, kdy jsme se pak snažili dolů za hráči soupeře nějak dostat, a stálo nás to 18 útočných doskoků NH. Obrana nás stála dost energie, a proto se nám v útoku nedařily otevřený střely. Potom se tým samozřejmě trošku stáhl, přestal si věřit a nehledal jednoduchá řešení. Klíčovým faktorem bylo to, že my stále věříme. Když tomu tým věří a věříme společně, potom se dějí takovéhle věci. Dva zápasy vyhrajeme v koncovkách, ale přitom jsme je také mohli prohrát. Na konci zápasu jsme kontrolovali poslední útok, ale nedoskočili jsme a dostali trojku. Kdybychom nevěřili, na tým by to zapůsobilo strašně negativně. My ale věříme, jdeme dál za svými cíli. Čekají nás těžké zápasy, ale nevzdáváme se. Myslím, že teď ještě přidáme. Když navíc hrajete před takovým publikem, tým se chce fanouškům odvděčit. My jsme si pořádně zahráli, zamakali a nechali tam vše.“

Michael Medvecký (křídlo NH Ostrava): „Do zápasu jsme dobře vstoupili, protože první čtvrtinu jsme vyhráli. Když se ale dostaneme do vedení, přijde mi, že začneme všichni hrát strašně na sebe a přestaneme hrát týmově. Také jsme docela přestali bránit. Dostali jsme pár lehčích košů, když jsme v obraně špatně komunikovali. Michal Křemen navíc předvedl super výkon a vyhrál domácím zápas.“

Michal Křemen (křídlo mmcité Brno): „Velice si vážíme výhry, protože nás stála strašně moc sil. Vyhráli jsme v poslední vteřině, ale jak říkal trenér, my neustále věříme a bojujeme, i když se nám nedaří, za což dávám týmu největší kredit. Nezabalíme to, hrajeme dál a tohle je odměna.“