Msta Brna, MVP se 37 a velké houpačky

ECHO 3. KOLA Brňanům se i v oslabení povedla vendeta za souboj o bronz s Kolínem, jehož stánek ve třetím ligovém kole dobyli devítibodovým rozdílem (80-89). Další velký výsledek zapsaly mladé Sovy, jež doma rozložily ústecké Pandy 91-65.

Oslabené Pardubice i přes ztrátu dvacetibodového vedení vezou výhru z Ostravy (78-85), mistr uspěl bez větších potíží v Děčíně (74-92), Královští sokoli museli být po ztrátě 21bodového náskoku rádi za vydřené vítězství 75-82 u Vajgaru a Opava byla nucena Hanáky doma porazit dvakrát, než dospěla k výsledku 101-93.

Střelecká marnost Pand a drtící Sovy

S ohromně širokou rotací hrající Sovy, střídající hráče každou chvíli jako figurky na orloji, doslova uštvaly ústecké Pandy, a to už ve třetí čtvrtině. Jednoznačná výhra 91-65 v domácí premiéře naznačila, že rychlostní nuselský ”small ball” může být v této sezoně pořádně nebezpečný.

Pandy byly ve vedení jen v první čtvrtině, v té druhé, jež skončila výsledkem 28-15, už ale přebíraly otěže Sovy. Nejprve je sytily útočné doskoky a forward Štěrba a v posledních dvou minutách převzali štafetu guardi, kteří utrhli poločasové vedení 46-37. A v prvních čtyřech minutách druhé půle domácí zpod koše i z trojek stále znavenějšího a střelecky zcela neplodného soupeře dorazili únikem na 60-41. Dál už nebylo co řešit.

Pod druhý úspěch USK se nejvíc podepsali Kyzlink, Mangas, Vyroubal (po 17) a Štěrba (15), za hosty kontrovali Svejcar (14), Pecka (13), Fait (11) a Delvon Johnson (10). Z pole jen 33procentní SLUNETA trefila jedinou z 19 trojek (USK 30/9) a také jen 18 z 33 šestek (USK 24/20). Navíc při vyrovnaném útočném doskoku (14-14) zaostala dvojnásobně z druhých šancí (16-8).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Domácí předváděli skvělý basketbal. Dokud nám síly stačili prvních 18 minut, tak jsme byli vyrovnaným soupeřem. Pak jsme nedali některé střely, potom nám nevyšly poslední minuty prvního poločasu, kdy jsme udělali chyby, které jsme do té doby neudělali. Druhý poločas už došly fyzické síly a USK nás přejel. Nepomohla ani trojková střelba 19/1 a trestné hody 33/18, když jsme proměnili jen polovinu.“

Josh King (trenér USK Praha):
”Měli jsme trochu pomalý start, ale po poločase jsme se odbrzdili. Třetí čtvrtina byla dobrá. Každý z hráčů přinesl něco. Po zápase jsem hráčům na poradě řekl, že v tomhle musíme pokračovat a dál se zlepšovat.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): ”Až na první čtvrtinu, kdy jsme hráli solidně v útoku i v obraně, jsme nebyli schopní hrát to, co jsme chtěli. Nechávali jsme si dávat jednoduché body. Spousta střel byla od střelců, kdy jsme si říkali, jak je bránit. V útoku jsme nehráli tak, jak jsme měli a jak jsme hráli třeba proti Ostravě. To má za výsledek to, že je to o 25 bodů.“

Kyle Mangas (křídlo USK Praha): ”Bylo to skvělé, takhle zahrát první zápas doma. Byla to zábava, konečně si zahrát před diváky, kteří chyběli, protože jsme jen trénovali. Měli jsme dobrý druhý poločas, kdy jsme hosty dostali pod tlak. Dobře jsme si přihrávali a dávali střely.“

Beksa ztratila 20bodové vedení, přesto se raduje

Východočeši si na Tatranu hráli s hodně ostrým ohněm, přesto nakonec vydřeli výhru 78-85, k níž je velkým výkonem dotlačil rozehrávač Vyoral (22+9 asistencí, TH 12/11), následován trojkařsky plodným (8/4) power forwardem Waltonem (19), jeho kolegou zpod koše Švrdlíkem (16+7 doskoků) a také křídelníkem Pekárkem (12+7 doskoků). Hosté, kteří se museli obejít bez Šafarčíka, byli o 18 procent lepší z pole a také dali více šestek (12-17), což přebilo handicapy ve ztrátách (9-17) a na útočném doskoku (14-4 a body z druhých šancí 11-2). Domácí se nejvíc opírali o trio Radukič (19), Šmíd (18), Vann (16).

Beksa v trojkařsky vyvedené první čtvrtině už po 6 minutách odskočily zejména díky 10 bodům Pekárka na 9-20, ovšem domácí dostala zpět česká divize, a tak muselo trio Vyoral, Potoček, Švrdlík budovat ve druhé čtvrtině nové pardubické vedení. To čtyři minuty před půlí dělalo dokonce 20 bodů (25-45), jenže NH se nevzdala a Vann s Radukičem ďábelskou poslední minutou druhé čtvrtiny stáhli manko z minus 18 na minus 10 a tím domácí vrátili do zápasu.

Rozjetá NH se ve třetí čtvrtině probila do až čtyřbodového vedení, to už ale Beksa tahala za záchranou brzdu a šest minut do konce získala nové vedení o deset. NH se ovšem ještě jednou zaktivizovala, 90 sekund do konce snížila na 78-79 a byly to až slepené trojky Waltona se Svobodou, co dalo hostům definitivní klid.

Dino Repeša (kouč BK JIP Pardubice): ”Začátek byl velmi dobrý, velice dobrý tlak na balon, rychle jsme běhali do protiútoku, ale jakmile jsme se dostali na vedení o 10, tak jsme polevili a domácí se dotáhli. V poločase jsem říkal hráčům, že to vedení není jinak velké.  Máme velké cíle a proto musíme být neustále kvalitní.  Klub je velmi kvalitní po manažerské stránce a tak i my na hřišti musíme být stejně kvalitní celou dobu. Pak jsme změnili zónu, udělali si náskok a vyhráli. Škoda, že jsme dnes nemohli využit služeb Šafarčíka. V útoku jsme měli hodně ztrát.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
”Dino si nadělil pěkný dárek k narozeninám. My jsme nezvládli druhou periodu, tam se naše hra rozpadla, jako domeček z karet. Je to již třetí zápas, co se nemůžeme trefit z dálky. V přípravě nám to šlo, teď ne. Kredit mým hráčům za to se dostat z minus 20 k obratu. To je dobrá vizitka pro nás, můžeme se o to opřít.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): ”Utkání hodnotím pozitivně z toho pohledu, že jsme se dokázali vrátit z minus 20, což svědčí hodně o týmu, bohužel jsme udělali pár hloupých chyb v závěru a to nás stálo zápas.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): ”Měli jsme dobrý vstup, povedlo se nám Ostravě ujet až na 20 bodů, ale sami jsme si to zkomplikovali. Pak to bylo taková trápená. Bylo to ubojované vítězství.”

Čížův střelecký rekord sezony Kolínu na Brno nestačil

Prohraným soubojem o poslední ligový bronz zřejmě nemálo motivované a v létě posílené Brno v pěkné rovině nic nedbalo podkošového oslabení o Puršla s Krakovičem (navíc už při rozcvičení se indisponoval guard Bálint), vyhrálo doskok 44-51 a ustálo i rekordní kanonádu této sezony v podání úřadujícího MVP NBL Číže (37), který curryovským nástřelem (28 pokusů, z toho 21 trojkových, osm proměnil) marně naháněl více muži nebezpečné hosty. Ti si tak odvezli velmi cenný lup díky vítězství 80-89.

Lepší byli zpod koše (36-44) i v daných šestkách (24/14 - 33/20) a opřeli se o kvintet Marko (18+6 asistencí), Madden (18), Nečas (14), Körner (13+11 doskoků), Mickelson (10). U domácích Číže doprovodili Lošonský (14+13 doskoků), Mareš (12) a Jelínek (10).

Brno se po drobném manku z první čtvrtiny v té druhé odrazilo k obratu, vedeno deseti expresními body nového dirigenta Marka, který si kolínský stánek dobře pamatuje ze svého dřívějšího angažmá. Vpředu byl jeho tým o necelých deset bodů i ve třetím dějství a ve čtvrtém si díky kontrolování doskoku řekl až o 17bodový trhák. Domácí ještě zabojovali a po vyloučení Mickelsona (slepil nesportovní faul a technickou chybu) se vydali za šéfování Číže na stíhací jízdu. Blíž než na 78-84 na startu poslední minuty se však nedostali.

Jakub Petráš (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Čekali jsme náročný zápas, stejně jako v minulé sezoně s Brnem byl každý zápas jen o málo bodů. Byl to pro nás velmi fyzicky náročný zápas, bohužel jsme prohráli. Musíme se z našich chyb poučit a zkusit něco nového.“

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno):
”Jsme rádi, že jsme do sezony vstoupili úspěšně. Máme to dva ku nule, výhra s Kolínem se určitě počítá. Je pro nás povzbuzením do dalšího týdne. Myslím si, že jsme odvedli docela dobrou práci v obraně. Dostali jsme 80 bodů, i když Adam Číž dal 37 bodů, tak nedostal do hry ostatní spoluhráče, takže se to z toho pohledu povedlo. Měli jsme dobré pasáže v útoku, jak zpod koše, tak jsme trefili i něco zvenku. Škoda trestných hodů, tam jsme neměli úplně nejlepší číslo, ale jak už jsem řekl, Kolín je jeden z favoritů tohoto ročníku naší ligy, takže jsme rádi za vítězství.“

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): ”Tak v první řadě jsme rádi za vítězství tady v Kolíně. Myslím si, že Kolín opět navázal na loňskou spanilou jízdu a seskládal velmi dobrý tým. My jsme sem dnes přijeli bohatší o zkušenosti z loňské sezony, protože loni jsme tady poztráceli třeba první dobře rozehraný zápas. Zkrátka byli jsme poučení, udělali jsme míň chyb. Myslím si, že máme letos vyzrálejší družstvo. Mrzí mne pak ještě na konci vyloučení Huntera, které bylo úplně zbytečné z jeho strany, ale vyhráli jsme, jsem za to rád. Doufám, že se naši hráči dají rychle do kupy, protože ještě během rozcvičení odstoupil Richard Bálint, takže už ta rotace byla velmi nízká. Nyní se musíme dobře připravit na Opavu, liga jede velkým tempem a hraje se ve středu. Super výhra pro nás a posílí nás to do další práce.“

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”V prvním poločase jsme se udrželi ve hře a byli jsme konkurenceschopní, ale v druhém poločase přišel úsek, kde nás hosté přehrávali z vnitřního prostoru. My jsme však obráceně nedokázali bodovat. Měli jsme tam hluché místo, kdy Brno si vytvořilo nějaký náskok, který si pak dále udržovalo. Musím uznat u našich kluků, a to oceňuji, že i za stavu, kdy to bylo minus 16, jsme to nevzdali, na konci zabojovali a přiblížili se. Ale dnes a v tomto složení to bohužel na Brno nestačilo. Věřím, že mu porážku oplatíme u něj.“

Slezané se s Hanáky i doma zapotili

I nabitá Opava už zjistila, že může být zranitelná, pokud ztratí ostražitost. Bez ohledu na to, že ve středu málem setnula mistra v jeho nedobytné tvrzi. A stačila k tomu jediná čtvrtina. Po prvním dějství jí přitom nic nenaznačovalo. Hanáci v něm ztratili čtyřikrát míč a Slezané se pěti trojkami i spoustou snadných zakončení prostříleli do zdánlivě jednoznačného náskoku 32-15.

Jenže pak podřadil olomoucký podkošový chlapík Vučkovič, a jakmile domácím vyschlo obloukové zřídlo, dotlačil hosty k poločasovému obratu na 47-49. Ještě prvních osm minut třetí části dokázaly zejména nové hanácké opory odolávat tlaku vicemistra, ten pak ale ještě do konce dějství zadělal dvěma trojkami i útočnými doskoky na tuctový trhák a na ten už REDSTONE i přes závěrečný nápor nedokázal účinně odpovědět.

Výhru 101-93 pro Opavu řídil olympionik Šiřina (23+8 asistencí a 8 doskoků) za asistence Gniadka (17, trojky 8/4), Klečky (16, trojky 10/4), Markussona (13+19 doskoků, TH 12/7) a Slavíka (12). Za hosty byli vidět Vučkovič (26+7 doskoků), Wiggins (22+10 doskoků a 12f+, TH 18/12), Carpenter (19+6 asistencí) a Feštr (14). Slezané si nejvíc pomohli trojkami (14-6), body z brejků (23-14), útočnými doskoky (13-9) a body z nich (22-15).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Po první čtvrtině jednoznačná záležitost, která se do poločasu obrátila ve prospěch Olomoucka. Po rychlém vedení jsme polevili v koncentraci a soupeř se dostal přes nás. Zejména zásluhou Jakuba Šiřiny jsme přeci jen odskočili  na konci třetí čtvrtiny na dvouciferný náskok, který se v podstatě dohrál do konce. Olomoucko má výborné cizince a zřejmě bude zlobit všechny soupeře.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava):
”Jsme rádi, že jsme zvítězili. Olomoucko předvedlo výborný výkon. Tahouny byli všichni tři zahraniční hráči. Nám příliš nepomohl rychlý náskok v začátku utkání, po kterém jsme polevili v koncentraci, zejména v obraně. Nakonec to dobře dopadlo. Přišlo dost diváku, kteří nás hnali dopředu.”

Robert Skibniewski (trenér BK REDSTONE Olomoucko): ”Utkání se muselo divákům líbit, bylo velmi zajímavé Trenér Czudek má výborný, kompletní tým. Škoda, byli jsme blízko, ale poločasové vedení jsme rychle ztratili a to rozhodlo.”

Kenneth Carpenter (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”Těžké utkání, ve kterém jsme byli domácím vyrovnaným soupeřem. Opava nás překonala o čtyři doskoky a to asi rozhodlo. Doskok byl náš problém zejména ve třetí čtvrtině.”

Kritická třetí čtvrtina zlomila děčínské bojovníky

Dokud domácím Válečníkům (bez forwarda Pomikálka) prvních 16 minut pršely trojky a prosazovaly se obvyklé opory, držel se ARMEX mistrovi v zádech. Za stavu 32-36 však Palyza s Hardingem trojkami vyvezli z útočných doskoků poháněné Polabany do 11bodovbého poločasového vedení (38-49). A když favorit, operující nadále bez Gibbse a Kříže, v prvních pěti minutách třetí čtvrtky přitopil dalšími pěti trojkami (čtyři Palyza), za 27bodového rozdílu nebyl na dohled ani jediný stín jakéhokoli dramatu.

Pod loupež 74-92 se na vítězné straně dvojciferně podepsali Palyza (24, trojky 10/7), Harding (21), Hruban (12) a Rivers (10). U domácích téhož milníku dosáhli Matěj Svoboda (20), Šiška (19, trojky 8/4) a Dodd (10), nový americký power forward Gregg stihl dva body za 18 minut.
Pro hosty hovořily trojky (8-13), útočné doskoky (10-13) a body z nich (11-22), Válečníci naopak soupeře zaskočili z brejků (25-10).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Nymburk má dlouhodobě skvělou třetí čtvrtinu, v níž dotahuje nebo rozhoduje své zápasy. A to nejen proti nám, ale proti všem týmům z ligy. Mají na tom založený svůj systém a třetí čtvrtka po návratu ze šatny je klíčová. Když se podaří jejich nástup zachytit, je šance s nimi hrát. Nám se to tolik nepovedlo a soupeř utekl na dvacetibodový rozdíl. My jsme bojovali až do konce a závěr byl v podání našich mladších hráčů mnohem povedenější, než třeba při duelu v Pardubicích. Teď nás čeká důležitý duel s Olomouckem a musíme zopakovat dnešní výkon.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Pro nás je důležité, abychom dávali prostor našim mladým českým hráčům, obzvlášť v takovém těžkém zápase jako v Děčíně. Učí se, získávají zkušenosti. V jeden okamžik se ale domácí přiblížili, museli jsme reagovat a nastoupil Harding. Je to skvělý hráč, který uklidnil tým.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Samozřejmě, že jsme dnes nechtěli prohrát, ale především jsme chtěli odevzdat své maximum, a to se myslím povedlo. Makali jsme celých čtyřicet minut a nemáme se zač stydět. Na to, v jaké momentálně situaci jsme, to byl dobrý zápas a diváci to ocenili potleskem. Rozhodla nejen třetí čtvrtka, ale celkově síla Nymburku. Svou kvalitou a širší rotací nás přejeli.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Bylo to náročné, protože Děčín dobře bojoval od prvních minut, hrál velmi fyzicky a s velikou energií. Už ale na konci první půle a především pak ve druhém poločase se projevila naše větší herní kvalita. Přesto Děčín nesložil zbraně, stáhl to na dvanáct, čtrnáct bodů a my se museli potit až do konce. Soupeř si zkrátka zasloužil dnes respekt. Po prvních dvou kolech a těsných výhrách jsem rád, že jsme vyhráli přesvědčivěji. Pomohli jsme si střelbou z dálky. Cvičíme speciální signály a pomalu se do toho dostáváme. Na mě dnes vycházely volné střely a jsem rád, že jsem je proměňoval.

Sokoli překazili u Vajgaru comeback párty pro 700

Hradec Králové je zatím velmi štědrý hostitel a o to nezdvořilejší host. Zatímco doma si nechal nasypat sto bodů od mladých Sov, venku vyloupil Ústí a nyní také Jindřichův Hradec, byť ani u nováčka to nebyla právě snadná práce. Nakonec se ale Sokoli radovali z výhry 75-82, z níž naopak nemělo žádnou radost téměř sedm set fanoušků domácí Fio banky, kteří se těšili na první zápas NBL u Vajgaru po dlouhých třech letech.

Na doskoku dominující hosté si z druhých šancí řekli o brzké vedení, jež před poločasem díky trojkopalbě narostlo až na 21 bodů. O půli však zřejmě v domácí kabině proběhl důrazný pohovor a trio Dorn, Gregory, Stegbauer přitáhlo GBA už za čtyři minuty na pět bodů. Hosté se ale vzpamatovali a do konce třetí části udrželi náskok na úrovni deseti bodů. Pak ale začala úřadovat domácí cizinecká legie a Dorn mocným finišem přitáhl tým ve 40. minutě až na 75-76. Za Sokoly ale okamžitě odpověděl trojkou Stamenkovič a po ztrátě Dorna už se naděje domácích blížily k vyhasnutí.

Lídry vítězů byli Pavlovič (18+12 doskoků), Sedmák (14+8 doskoků), Stamenkovič (13+10 doskoků a 7 asistencí) a Pešakovič (10). Rozhodnou disciplínou zápasu byly doskoky 39-52, z nichž útočné byly 10-15 (body z nich 10-16). Za GBA (bez Bzonka, Ngatseho) se nejvíc prosadili Dorn (26+7 doskoků), Gregory (14) a Stegbauer (13).

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Jsem hrozně rád, že jsme to nakonec vyválčili. V poločase jsme měli celkem pohodlné vedení o 17 bodů, ale domácí se vzchopili a zle nám zatápěli. My jsme úplně propadli jak v útoku, tak v obraně a nakonec horko těžko zvítězili. Jsem moc rád, že jsme to zvládli a nebude to tu pro hostující týmy vůbec jednoduché. Gratulace našim klukům a domácím ať se daří.”

Jiří Šoula (guard Královští sokoli):
”Do zápasu jsme vstoupili s tím, že jsme nechtěli podcenit soupeře, který je aktuálně nováčkem v KNBL. V prvním poločase se nám to dařilo, nedělali jsme tolik chyb, ale co se týče druhého poločasu, tak to byla úplně obracená situace, kdy J.Hradec převzal kontrolu nad zápasem. Díky tomu, že jsme si vybudovali velké vedení, tak jsme zápas i s trochou štěstí dotáhli do konce.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Do zápasu jsme vstoupili velmi špatně. Spoustu věcí, na kterých denně pracujeme jsme v první půli nedokázali úspěšně provést. Ve druhé půli jsme dokázali odpovědět dobrou obranou. Zápas tak byl mnohem napínavější, protože jsme předvedli smršť a hráli jsme tak, jak musíme hrát. Nejdůležitější věc pro mladý tým je umět dokončit zápas proti zkušeným týmům. Náš protivník má velmi zkušený tým a my jsme v konci neodvedli dobrou práci a vítězně jsme neuzavřeli zápas, i když jsme k tomu měli příležitost. Respektujeme našeho soupeře a to, jak hrál.”

Torin Dorn (guard GBA Fio banka J. Hradec): ”Zápas jsme začali velmi špatně. Což se nám nesmí stávat, musíme zápasy začínat mnohem lépe, protože návrat z 20 bodové díry je náročný. Ale jsem hrdý na to, jak jsme se v druhé půli vzepřeli. Zkrátka jsme nepředvedli dost, abychom dnes vyhráli. V zápase jsem viděl dobré momenty, díky nimž se můžeme zlepšovat. Prostě musíme dál dřít.”