Nejistota Pand po návštěvě z Brna sílí

ECHO DOHRÁVKY 21. KOLA Třetí Brňané se podle všeho rozhodli zaútočit na druhé místo Opavy. Na palubovce silného Ústí v dohře 21. kola vedli v úvodu třetí čtvrtiny až o 19 bodů, a byť pět minut do konce pustili domácí dokonce za vyrovnáním, silnějším závěrem si řekli o už 14. výhru sezony (77-82), čímž dorovnali stejnou porci druhé Opavy, která má ale zatím o dvě porážky méně.

To jsou však pořád příjemné starosti, která by SLUNETA mohla soupeři závidět. Sama nedokázala navázat na čtvrteční skolení Opavy a nadále marně vyhlíží potvrzovací výsledek pro postup do skupiny A1. Tedy pokud vůbec přijde. Ústí se nyní pere už jen s Děčínem o poslední volnou vstupenku, ovšem při bilanci 10-11 a porážce v prvním vzájemném zápase má před závěrečným duelem základní části právě v Děčíně na soka už jen minimální náskok. Válečníci (8-12) by však před derby, které by byli nuceni vyhrát, museli zvládnout i těžký duel v Kolíně, aby při shodě bilancí na vzájemné zápasy Pandy ještě vyautovali z elitní skupiny.

Brno mělo do duelu v Ústí velmi svižný nástup, když v deváté minutě vedlo po čtyřech ztrátách domácích už 13-23. Hostující demoliční četa nezpomalovala ani ve druhé čtvrtině a v půli (36-51) byla zejména díky svým tažným dlouhánům Puršlovi s Mickelsonem o dvacet procent úspěšnější z pole, zpod koše vládla 16-34, z brejků dokonce 0-16 a také dvakrát méně ztrácela.

Ještě v úvodu třetí čtvrtky to za stavu 36-55 vypadalo na nulovou míru dramatičnosti. Jenže hosté se pod zvýšeným tlakem domácí obrany přestali trefovat, vršili chyby a SLUNETA pod vedením Autreyho z brejků, útočných doskoků i trojek ještě před poslední čtvrtinou stáhla na 59-61. Nadále nebývale chybující Brno zastavilo katastrofu až za stavu 70-70, kdy se do festivalu ztrát výrazně zapojili i domácí, a hosté i přes další vlnu chyb vyskočili do nového trháku 70-77 dvě minuty do konce. Pandy pak ještě dokázaly snížit na tři a měly i poslední útok na vyrovnání, ale Autreyho otevřená trojka minula cíl.

Právě americký playmaker byl lídrem Ústí (23+7 asistencí a 7 doskoků), následován Svejcarem (13), Josephem (11) a Peckou (10+8 doskoků). Za hosty řádili Madden (20+10 doskoků), Puršl (20), Mickelson (12+7 doskoků) a Marko (10). Jejich tým byl napřed zpod koše (32-50) a z brejků (11-20), domácí kontrovali z trojek (33/7 - 18/5) a druhých šancí (17-12).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Mně se ten zápas dneska hrozně těžko hodnotí, protože jsme do toho šli s tím, že chceme vyhrát, bohužel jsme zaspali prvních 22 minut. Pak jsme chtěli hrát, ale už to nestačilo.“

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Dnes to byly dva různorodé poločasy, v prvním jsme měli výbornou energii v obraně, která se přenesla i do útoku, dávali jsme spoustu jednoduchých košů, což nám dalo 51 bodů v poločase. Po přestávce jsme tohle přestali produkovat a energie byla na domácích, ti se začali trefovat a my jsme začali kolabovat v útoku, spousta hloupých ztrát, nevím, jestli jsme byli horší v obraně, nebo v útoku. Třetí čtvrtina byla v režii domácích, pak jsme se ale zvedli, začali hlavně lépe bránit a domácím nedali žádné druhé pozice a nakonec jsme utkání dokázali se štěstím vyhrát. Rozhodně důležité vítězství, myslím, že tady v Ústí teď produkují velmi dobrý basket a spousta dobrých týmů tady bude mít problémy.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Do prvního poločasu jsme nastoupili výborně, hned jsme si vypracovali náskok 15 bodů, ale ve druhém se na nás SLUNETA dotáhla a my jsme přestali hrát, nehráli jsme jak v prvním poločase, ale nakonec jsme i díky štěstí vyhráli.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Evidentně těžká domácí prohra, byl to zápas dvou poločasů, začali jsme velmi špatně a ztráceli rychle 15 bodů. Do druhé půle jsme dali daleko víc energie a vrátili se do utkání, ale bohužel to nestačilo, tak se teď musíme dát dohromady a porazit příští týden Děčín.“