„Nepatrně“ jiné třetí Finále Jakuba Krakoviče

PLAY-OFF S JAKUBEM KRAKOVIČEM Na 26letého ligistu, který si na minulou sezonu odskočil až do Calais, toho má centr Jakub Krakovič v NBL za sebou už docela dost. Zejména co se štací týče. Děčín je jeho pátou zastávkou po Prostějovu, Chomutovu, Ústí a Brnu. Neméně zajímavé ovšem je, že před „řadou“ let stihl i dvě finálové (2010 a 2011) a jednu semifinálovou sérii (2009) proti Nymburku, a tak vlastně i on letos hrál stejně jako Děčín své třetí finále proti středočeským hegemonům.

I když „hrál“ pro ty dávnější série asi není to pravé slovo. Po pěti a devíti (se 4 body) prostějovských minutách v semifinálové sérii s Nymburkem v roce 2009 přišly dvě minuty ve finále 2010 a pak také 13 minut se 4 body v prvním duelu (v dalších dvou utkáních 4 a 1 minuta) slavné finálové série z roku 2011, kdy Orli dotlačili favorita až téměř na okraj propasti. V závěru pátého utkání v Nymburce však nechali za stavu 2-2 na zápasy utéct soupeře z lopaty hrobníkovy.

Byť v epizodních rolích, měl díky výše zmíněným zápisům Krakovič v mošně již před příchodem na sever Čech dvě ligová stříbra a jeden bronz. Těsně po posledním utkání této sezony si však tímto kariérním výčtem nebyl dvakrát jistý. Na svou třetí stříbrnou medaili už ale jen tak nezapomene. V prvním finále byl top skórerem Válečníků s 15 body (+7 doskoků) a do nymburské bitvy si vysloužil dokonce pozici v základu. A ta se v týmu vicemistra nesvěřuje jen tak někomu.

Po roce stráveném ve čtvrté francouzské lize to byl docela slušný posun. „Začátek v Děčíně jsem neměl extra dobrý, ale postupně jsem se vypracoval a určitě sehrála roli i důvěra trenéra díky mým předešlým výkonům. Vědět to před sezonou, určitě bych ten základ ve finále bral,“ říká 205 vysoký pivot, jejž během play-off na dva týdny přibrzdilo v rozletu zranění.

Jeho úkoly pro finálové duely zněly jasně: „Nejsem nějaký extra ofenzivní hráč, i moje úkoly tak byly především na obranné polovině – odstavování na doskoku, tvrdá obrana a jako nejdůležitější zastavování nymburských poloprotiútoků.“

V úvodu Utkání 2 se ovšem Krakovič blýskl i pod košem soupeře, kde na něj byly odpískány první tři fauly domácích, centr navíc šikovně využíval nastalých výhod po přebráních Nymburka i k útočným doskokům. „Na začátku se dobře odrážely míče. A hlavně bylo super, že jsme hned v prvních minutách nenechali domácí bodově odskočit, jako se to stalo u nás. Samozřejmě naše útočné doskoky tomu napomohly,“ bilancoval Krakovič, jejž z bíle oděného děčínského kotle podporovala i přítelkyně Tereza Pecková, opora KP Brno.

Na českou ligu poměrně vysoký centr soudil, že ve třetí čtvrtině zápas pro soupeře utrhly úspěšně zakončované poloprotiútoky. „My jsme tam nebyli schopní se včas vrátit do zóny, kterou jsme zrovna hráli, a nechali jsme domácím strašně moc jednoduchých košů.“

Svou letošní finálovou roli s průměry 10,5 bodu, 5,5 doskoku, 21 minut a užitečností 17,5 o světelné roky překonal to, co zapisoval – tehdy ještě jako teenager - před sedmi a šesti lety v dresu Orlů.

„Teď se hlavně hrálo jinačím systémem a tehdy jsem neměl takové minuty. Z roku 2011 si ale pamatuju, že po dvou výhrách doma jsme do Nymburka přijeli k pátému zápasu a tuším, jeho rozehrávač Nissim nás v závěru porazil dvěma trojkami,“ vzpomíná super vousáč, který má v Děčíně smlouvu ještě na dva roky s další opcí. Letošní překvapivé finálové vzepětí tak ještě může trumfnout.