Nervy oslavence Czudka i sláva na jihu!

ECHO 10. KOLA Po desátém ligovém kole má Kooperativa NBL jednu zásadní zprávu - už nezůstal žádný tým bez vítězství, neboť na desátý pokus se konečně dočkal i nováček z Jindřichova Hradce, který doma senzačně drtil Beksu rozdílem až 23 bodů, aby nakonec uhájil těsnou výhru 92-90. Velké věci se děly v den padesátin kouče Opavy Petra Czudka i na palubovce Slezanů, kteří se pro svého šéfa vykopali z 12bodové poločasové díry až k parníkovému triumfu nad Děčínem 92-64.

V duelu druhého s prvním neměl USK doma nárok proti Nymburku a padl 78-104. Brno vydřelo před svými fanoušky vítězství 85-77 nad oslabenou SLUNTOU až v posledních dvou minutách, naopak jasně si v domácím prostředí poradili Medvědi, kteří rozsápali Novou huť 105-81, a Sokoli, kteří nedali šanci už poosmé v řadě poraženým Hanákům 105-77.

Hruban ničil svůj ex-tým: 27 za 22 minut!

Reprezentační a nymburský kapitán Vojtěch Hruban nepostupoval v očekávaném souboji druhého s prvním na pražské Folimance ani trochu uctivým způsobem vůči domácímu klubu, který mu dal velký díl jeho basketbalového vědění. Jako stále více rozohněná mikrovlnka vysmažil 27 bodů (trojky 8/4) za pouhých 22 minut, z toho 16 už do půle, a Sovy v duelu druhého útoku ligy s prvním fatálně zaostávaly už po první půli.

Mistr si v ní došel pro vysoké vedení 37-55 poměrně snadno, když už v první čtvrtině (ovládnuté 19-30) ničil domácí festivalem podkošových zakončení (hosté dali do půle zpod koše 30 bodů). Sovy se ještě pět minut ve druhé čtvrtině stále držely na rozdílu deseti bodů, když se do půle i přes jen 31procentní střelbu opřely o 13 bodů z druhých šancí, jenže před odchodem na poločasovou zpověď si vzal slovo 10 body v řadě polabský čarostřelec Harding a za téměř 20bodové diference rázem nebylo co řešit.

O 42. ligovou výhru v řadě (78-104) se v nymburských barvách (nadále bez Kříže, Gibbse) vedle Hrubana nejvíc zasloužili Rivers (17), Harding (12) a Gak (10). Za domácí (dále bez prvního rozehrávače Vyroubala), kteří porážkou v kulise devíti set diváků přišli o druhé místo, se snažili odpovídat West (21+7 doskoků), Kyzlink (21, TH 10/7), Štěrba (10+9 doskoků) a Mangas (10, trojky 10/1). Z pole jasně lepší hosté (v procentech 31-53, USK navíc minul i 12 šestek) kralovali zpod koše (30-60), v úspěšnosti trojek (40/8 - 21/7) i na celkovém doskoku (44-54), přičemž výstavním artiklem domácích byl zejména útočný doskok (22-16) a body z druhých šancí (22-11).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Vstoupili jsme do utkání dobře, protože jsme znali kvality USK. Snažili jsme se eliminovat jejich hlavní hru tří křídel. Neobstáli jsme na doskoku, ale v konečném důsledku jsme hráli dobře a vyhráli proti dobrému týmu.“

Josh King (trenér USK Praha):
”Bylo všem jasné od rozskoku, kdo byl dnes lepším týmem. Začali jsme 0-6 na domácí palubovce. Snažili jsme se, hráli tvrdě, ale dělali jsme spoustu chyb v obraně i útoku. Máme na čem pracovat, ale potkáme se s nimi ještě (minimálně) jednou.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Byl to zápas, který jsme docela dobře zvládli. Nastoupili jsme s velkou agresivitou a energií v obraně. Bylo vidět, že kluci z USK na to nejsou zvyklí a měli s tím problém. Vytvořili jsme si spoustu volných střel a ten tlak jsme dokázali ještě vystupňovat v druhém poločase. Za nás dobrý a zvládnutý zápas.“

Nate West (guard USK Praha): ”Nemyslím si, že jsme se hostům v úvodu vyrovnali v intenzitě a agresivitě. Dostali jsme se do bodu, kdy bylo jasné, že dnes už nevyhrajeme. Dnes se nám tolik nedařila střelba, ale dali jsme do toho hodně. Neviděl jsem statistiky, ale jsem si jistý, že jsme jednu čtvrtinu vyhráli. To nestačí, když hrajete proti takovému týmu.“

14 trojek i stovka pro Novou huť od Medvědů

Znamenají-li poslední ligové dny, že kolínská skvadra už definitivně našla svou jarní formu, mají se soupeři nač ”těšit”. Nová huť se v medvědím stánku po dlouhém výjezdu ještě ani nestihla pořádně rozkoukat a už mohla po první čtvrtině balit na cestu domů. V tu chvíli prohrávala vysoko 32-11 a v poločase s rozdílem 62-31 a více než dvojnásob horší střelbou z pole bylo pro hosty ještě hůř. A to se o skoro polovinu produkce GEOSANU postarali náhradníci, takže téměř nemusel být vidět lídr týmu Číž (4 body).

Konečný účet utkání zněl 105-81, což vyznačilo už pátou výhru Kolína za posledních šest kol. Jeho tahouny byli Číž (19+9 asistencí, trojky 8/4), Petráš (18+11 doskoků), Mareš (16), Lošonský (15), Jelínek (14) a Novotný (10). Za NH, v jejímž dresu se vůbec neprosadili Radukič a Ubilla, byli dvojciferní jen Vann (22) se Štěpánem Svobodou (10). Kolín Ostravu přestřílel z trojek (28/14 - 30/9) i šestek (19-12) a také ji jasně přeskákal (44-29).

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Zcela zasloužené vítězství. Vstoupili jsme do utkání velice koncentrovaně a první čtvrtina skončila 32-11. Druhá byla 30-20, kdy už nebyla úplná koncentrace v obraně, ale myslím si, že v poločase jsme měli dostatečný náskok. Samozřejmě ještě v šatně jsem hráče nabádal, abychom se koncentrovali do třetí čtvrtiny, že ta může rozhodnout, soupeř se může ještě o něco pokoušet. Začátek druhé půle byl takový zvláštní, ale nakonec jsme to udrželi a v poslední čtvrtině si zahráli úplně všichni. Konečně jsme převedli do klidné výhry celý zápas.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
”Domácí nás rozebrali hned na začátku utkání – půjčovali si balon, hráli s lehkostí, a to se jim vyplatilo výhrou proti nám. My jsme přijeli možná s hlavami moc vztyčenýma, že to půjde – že vyhrajeme, ale stal se pravý opak. Musíme zpytovat svědomí – jak jsme se chovali, jak jsme hráli a jakou energii jsme do toho vložili. Ale to je sport. Takových porážek je a bude, stejně jako výher. Musíme to hodit za hlavu – v úterý nás čeká derby s Opavou a na to se musíme připravit.”

Štěpán Svoboda (forward NH Ostrava): ”Kolín nás porazil už vlastně v první čtvrtině, kdy jsme měli úplně otřesný vstup do utkání a pak už jsme se to snažili stahovat, ale stále se nám to nedařilo. Nechali jsme se rozhodit rozhodčími – diskutovali jsme a první čtvrtina byla zkrátka kámen úrazu.”

Jan Křivánek (forward BC GEOSAN Kolín): ”Z naší strany úplně super zápas. Vlítli jsme do něj s dobrou energií a dobrou úspěšností střelby. Ostrava byla možná trochu ospalejší po té dlouhé cestě, tak nedokázala vůbec vzdorovat.”

Ač bez Autreyho, padly Pandy až v závěru

Na umělecký dojem SLUNETA ve dvou z posledních tří těžkých duelů venku nevypadala špatně, jenže v Opavě, ani v Brně z toho výhra nebyla a v Děčíně tým propadl celkově. Počítá už tedy tři porážky v řadě, naopak Brňané se i přes klopýtání posledními týdny s bilancí 6-4 stále drží na dostřel čelu tabulky.

Pandy i bez Autreyho, Maděry či Haiblíka ještě na začátku předposlední minuty pod Špilberkem ztrácely jen dva body, jenže pak až do konce neskórovaly a domácí vyvázli s vítězstvím 85-77.

Ve velmi vyrovnané bitvě hosté na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny unikali na rozdíl sedmi až devíti bodů, když je při výrazně horší střelbě z pole (do půle o téměř 20 procent) držel ve hře větší počet trojek (celkově 6-9) a solidní obrana. Za domácí však v kritické čtvrté části včas povstalo trio Madden, Krakovič, Půlpán, jež otočilo skore.

Právě Madden i vedl střelecké šiky týmu (18), následován Puršlem (16+7 doskoků), Markem (14) a Mickelsonem (12). Za Ústí se činili Svejcar (18), Pecka (17), Delvon Johnson (13+11 doskoků) a Jones (11+9 asistencí). Domácím patřily body zpod koše (40-30), z brejků (17-6), i palba náhradníků (42-9).

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): ”Jsme rádi za vítězství, protože to nebylo jednoduché, Ústí přijelo bez Autreyho, což dalo vítr do plachet ostatním. Nemohli jsme se opřít o obranu, až do poslední čtvrtiny to bylo velmi slabé, dělali jsme chyby, které soupeř trestal. Jsme rádi za ten závěr, kdy jsme dobře atakovali obranu hostů. Výhra se počítá.“

Matěj Dáňa (guard Basket Brno):
”Do zápasu jsme vstoupili s dobrou energií, trefili jsme nějaké střely, vyhráli jsme poločas. Ve třetí čtvrtině jsme polevili, ztráceli jsme míče, na začátku čtvrté čtvrtiny vedlo Ústí o sedm bodů. Dobrou obranou jsme ho dostali pod tlak a nakonec vyhráli.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Brno nás překonalo až v závěru, odehráli jsme velmi dobrou partii. Na tomto výkonu se dá stavět, otřepali jsme se z derby a i bez Autreyho nám vycházela taktika.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): ”Je to těžká porážka, protože jsme hráli 35 minut velice dobře. Pak nám došly síly, byli jsme bez Autreyho. Bojovali jsme celý zápas, Brno má velice dobrý tým.“

Jubilant Czudek zažil poločas hrůzy, pak velel k obratu

Málokdo v opavské hale nejspíš chápal, co se v první půli na hřišti dělo. Domácí hráči, kterým chyběli podkošoví pracanti Kvapil se Zbránkem, však při poločasovém sebezpytu jedno věděli jistě - pokud něco zásadního neprovedou s šokujícím skore 29-41, nebudou moct další dny jen tak vyrazit do města, aniž by se vyhnuli otázce skalních fanoušků: Jak jste to mohli trenérovi udělat?

Kouč vicemistra a jedna z nejpopulárnějších opavských figur Petr Czudek právě v den souboje s Děčínem, následujícím po trudně ztracené eurokoncovce s Benfikou Lisabon, slavil půlstoletí života na této planetě a jistě by na něj jen velmi nerad vzpomínal jako na ten den, kdy doma padl s desátým celkem tabulky.

Válečníci, nadopovaní velkým triumfem v derby severu, však v první dvacetiminutovce naplno využili aktuálního rozpoložení obou celků, a taženi Nicholsonem (13) i body z brejků (5-13) a zpod koše (14-28) zakládali na senzaci. Zejména pak v posledních minutách druhé čtvrtiny, již ovládli 9-20. Jenže poté jako by trochu pozapomněli, že v Opavě se nedá zvítězit jen tak.

A to se ukázalo po změně stran, kdy se ze šatny vrátil docela jiný opavský tým, který třetí čtvrtinou se skore 35-13 (hosté tu nabrali 10 ztrát a dvě technické chyby) zcela obrátil vývoj zápasu a druhou půlí vyhranou 63-23 jej zcela opanoval. Až k drtivé výhře 92-64.

Králem utkání byl veterán Luděk Jurečka, autor 27 bodů při trojkách 8/6. Až za ním se v dresu domácích seřadili Šiřina se Slavíkem se 13 body. Za hosty odpovídali Nichols (16), Matěj Svoboda a Kroutil (po 10). Opava čněla z trojek (36/10 - 19/3), šestek (22-11), na doskoku (50-30, útočné 18-6, body z nich 14-5), produkcí lavičky (50-17) i menším počtem ztrát (15-20).

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Začali jsme špatně, kluci měli těžké nohy a v hlavách nešťastnou koncovku s Benfikou. Zřejmě i to, že mám dnes narozeniny, jim trochu svazovalo ruce a nohy. Po poločasové přestávce se nám podařilo utkání otočit a jsem za to šťastný. Čeká nás náročný týden se třemi zápasy a tato výhra nám pomůže lépe vstřebat únavu. Děkuji hráčům a fanouškům za krásný dárek k padesátinám.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Děčín přijel nahecovaný pod dojmem výhry s Ústím a v prvním poločase nás přehrával. Naštěstí máme nestárnoucího Luďka Jurečku, který nás dnes hodně podržel svým excelentním výkonem. Druhý poločas už byl jasně v naší režii.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): ”Gratuluji domácím k výhře a Petrovi Czudkovi k padesátinám. My jsme velmi dobře začali a do poločasu si vytvořili náskok dvanácti bodů. Žel ve třetí čtvrtině nás Opava doslova seřezala a náskok byl pryč. Čtvrtá čtvrtina, to už byla frustrace z naší strany.”

Ohňostroje u Vajgaru! Beksa už 23 bodů nestáhla

Příslušníci kmene jihočeského nováčka si tohle nechtěli ani omylem připouštět. Že by se i po návratu do NBL opakovaly temné šňůry porážek z dosud poslední účasti týmu mezi elitou v ročníku 2017/18. Jenže po už devítizápasovém čekání na první úspěch sezony se právě tohle deja vu stalo realitou. Realitou, která skončila ve velmi nepravděpodobný moment - v domácím duelu s ještě před pár dny druhým celkem tabulky, Beksou Pardubice. GBA Fio Banka Jindřichův Hradec si tak 30. říjen 2021 zapíše jako den, kdy po třech a půl letech opět zažila opojnou vůni vítězství v Kooperativa NBL (92-90).

Bankéři naplno využili náhlého poklesu formy Východočechů a po výtečné první půli (52-35), tažené 26 body náhradníků a zásahy z brejků, z trojek i z druhých šancí (desetiztrátovou Beksu tu držel 18 body jen Šafarčík), v úvodu poslední čtvrtiny vyskákali až do trháku 81-58.

Až tady zapnuli hosté červený maják a vystartovali k velké stíhačce, jež po soustavě trojek a tref z útočných doskoků vyústila až ve snížení na konečný rozdíl sedm sekund před koncem. Na víc už týmu JIP nezbyl čas. Domácí po devíti ztrátách v tomto úseku zažívali nepříjemné chvíle, první vítězství však nakonec uhájili.

Vedli je Dorn (19+15 doskoků a 7 asistencí), Stegbauer (19+7 doskoků, trojky 11/5), Quinn (16+9 doskoků) a Borovka (12). Hosty sytili Šafarčík (29+8 doskoků), Walton (20+9 doskoků), Michal Svoboda (16, trojky 6/4), Pekárek (13) a Vyoral (10+7 doskoků a 8f+, ale 0 TH). Vítězové dali víc šestek (15-6), sebrali víc doskoků (46-33, útočné 18-9, body z nich 18-16) a měli údernější lavičku (41-16), pro Beksu hovořily body zpod koše (40-50) a z brejků (15-27).

Dantez Walton (power forward BK JIP Pardubice): ”Domácí tým hrál naplno od začátku do konce, ani na vteřinu nepolevil. Dvakrát jsme se dotáhli na dostřel, ale soupeři nepovolili. Musíme se vrátit zpátky k tréninku a dál makat.”

Dino Repeša (kouč BK JIP Pardubice):
”Dnes jsme hráli špatný zápas. Prohráli jsme hlavně na doskoku. Udělali jsme moc chyb v obraně, dnes měl Hradec skvělý střelecký den, měl 32 procent úspěšnost za tři body. Musíme se zlepšit na doskoku. V pondělí se vracíme zpět do haly, máme před sebou hodně práce.”

Diago Quinn (pivot GBA Fio banka J. Hradec): ”Jsem nadšený, že jsem dnes pomohl týmu dosáhnout prvního vítězství. Toto je můj třetí zápas s týmem a je super vidět, jak jsou z dnešního vítězství všichni šťastní.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Jsem velmi nadšený za náš tým mladých hráčů. Toto je skvělá ukázka práce, kterou pravidelně odvádíme. Naše dvě nové posily Jordan Strawberry a Diago Quinn nám velmi pomohli. Dávali těžké střely a byli skvělí v obraně. Jsem velmi nadšený z vítězství, ale nesmíme se nechat unést, musíme dál makat, dál se zlepšovat a připravit se na další zápasy. Máme před sebou hodně práce.”

Osmá v řadě pro Hanáky od nelítostných Sokolů

Hradec Králové po čtyřech porážkách z posledních pěti kol a propadu do záporné bilance už potřeboval zabrat a se stále se trápícími Hanáky kýžený restart doručil jednoznačnou domácí výhrou 105-77.

Nejvýrazněji se pod ni podepsali Šoula (18), Pavlovič, Sedmák (po 15), Škranc (12), Vujovič (11+10 doskoků) a Goga (11). Za hosty, kteří padli už poosmé v řadě, ke kariérnímu maximu vyšplhal Erik Klepač (21, trojky 7/5) a dvojciferně jej podpořil už jen Vučkovič (19+9 doskoků). Sokoli kralovali z šestek (21-6), trojek (12-9), z bodů zpod koše (46-38), z brejků (21-13) i produkcí lavičky (57-22), navíc i méně ztráceli (11-18).

Domácí na výhru založili už silnou první čtvrtinou (29-16), kde trhák rozdmýchali třemi trojkami Šoula se Škrancem. V půli měli za vedení 51-36 v kapse už 26 bodů náhradníci, což jen potvrdilo šíři letošní hradecké rotace. REDSTONE tu naopak tížilo už 11 ztrát a při dominanci na útočném doskoku (3-13) jej sráželo i nevyužívání druhých šancí (4-5). Druhá půle už pak jasně patřila Sokolům.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Já jsem věděl, že nás čeká utkání s týmem, který nemá zrovna dobré rozpoložení. Odešel mu pivot, Halada se vrací po zranění. Hráče jsem jen upozorňoval na to, abychom k tomu přistoupili s maximální koncentrací, což se povedlo. V podstatě jsme od začátku určovali tón a až ke konečnému výsledku 105-77. Zaslouženě jsme vyhráli.“

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli):
”Jsme rádi, že jsme dnes zvítězili. Byl to důležitý zápas, měli jsme nějakou sérii proher. Chtěli jsme se přes to dostat a jsem rád, že se nám to podařilo. Je super, že dnes zahráli všichni kluci. Všichni hráli velice dobře a jsem rád, že jsme doma dali 100 bodů. Jirka Šoula určitě dostane nějaký bonus za „stovku“, kterou dal a věřím, že nás to posune dál. Těším se na další zápas.“

Jakub Nosek (guard BK REDSTONE Olomoucko): ”Určitě nic pozitivního. Bohužel máme bilanci, jakou máme. Dneska jsme přijeli do Hradce s tím, že chceme vyhrát. Měli jsme to tak nastavené v hlavě. Do zápasu jsme vstoupili tak, že jsme hráli dobře v obraně. V útoku jsme měli útočné doskoky, ale bohužel jsme nebyli schopni proměnit šance, které by se normálně proměňovat měli. Pak ani nevím, kde se to zlomilo. Soupeř dal docela dost trojek, si myslím, a pak to pokračovalo, jak to pokračovalo.“

Robert Skibniewski (trenér BK REDSTONE Olomoucko): ”My máme svoje problémy, chybí nám hráči. Chyběl nám dneska Dominik Štěpán, který je nemocný a chtěli jsme vyhrát také pro něho. Jsem rád, že Filip Halada se vrátil zpátky do hry, bude ještě lepší. Čekáme a hledáme nějaké posily a doufám, že budou rychle a začneme vyhrávat.“