Neúspěšný vstup pod kouřovým mrakem

Čeští basketbalisté dnes vstoupili do kvalifikace o mistrovství světa 2023. S pouhými čtyřmi hráči, kteří pamatují tři roky staré oslavy postupu na čínský šampionát na stejném místě, dnes opět vyběhli na palubovku Dvorany Mirzy Delibašiče k utkání s domácí Bosnou a Hercegovinou.

Úvodní pasáž přinesla divokou trojkovou přestřelku, ze které i díky duu z Braunschweigu vyšli lépe Češi. Tři trojky trefil Peterka a jednu přidal Sehnal. I soupeř na druhé straně kontroval. Česká rychlá hra však slavila úspěch a výsledkem bylo až dvanáctibodové vedení díky přesné mušce Jelínka s Jaromírem Bohačíkem. Domácí se do hry dostali prakticky až po vystřídání Musy na hřiště.

Pomohly jim k tomu i trable s fauly do té dobře hrajících Jaromíra Bohačíka a Sehnala. Právě nájezdy bosenského reprezentanta, který se zkoušel prosadit v NBA, dělaly české obraně problémy. Následné rotace ji rozhodily a lvi si tak museli pomoct fauly. Třetí osobní chybu si připsal Petr Bohačík. Po jeho vystřídání padl o to větší důraz na obranný doskok. Další důležité body z perimetru přidali Jelínek s Kyzlinkem, když jim prostor otevřely nájezdy českých basketbalistů pod koš.

Nejprve se osmělil Šiřina. Jeho ataky ještě úspěšné nebyly, ale přímý tah na koš Jaromíra Bohačíka či Kyzlinka už svůj účel splnily. Jenže vstup do druhého poločasu bude Čechy ještě dlouho budit ze sna. Bosenskou šňůru 11:0 přerušil až David Jelínek. Jenže to už domácí hnáni po střechu naplněnou halou byli rozjetí. Bylo jasné, že 65procentní střelba za tři body Čechům zřejmě nevydrží po celý zápas, ale oni se k ní často ani kvůli ztrátám nedostali.

Když se připočte fakt, že pod rouškou cigaretového dýmu, vznášejícího se nad palubovkou, skončil každý nájezd Musy pod koš českým faulem, rostla česká ztráta k deseti bodům. Češi se vrátili do hry, ale byl před nimi těžký úkol stáhnout ztrátu ze třetí čtvrtiny. Rázné slovo si vzal v ofenzivě David Jelínek. Nebýt okének v obraně, byl by po trojce Jaromíra Bohačíka stav jiný než minus dva body. Když si pak navíc jeho bratr udělal pátou osobní chybu, přišli lvi i o sílu na doskoku.

To bylo hned znát. Soupeř proti české zónové obraně získával důležité útočné doskoky. Po dalších ziscích a úspěšných střelách se český sen o výhře rozplynul. V závěrečných minutách se hrálo i o rozdíl ve skóre, který může v konečném účtování také hrát roli.

Bosna a Hercegovina – Česko 97:90 (17:23 44:56 75:67)
Musa 21, Gegić 20, Sulejmanović 15, Halilović 12, Roberson 11 – Jelínek 31, Sehnal 16, Peterka 14, Kyzlink 13, Bohačík J. 10, Bohačík P. 4, Palyza 2, Puršl, Kovář, Šiřina a Vyoral 0
Fauly: 19 - 24

Ronen Ginzburg (kouč českého týmu): „Byla tu skvělá atmosféra. My na tohle místo máme dobré vzpomínky, protože jsme zde postoupili na mistrovství světa. Zápas jsme začali dobře. Tedy v útoku. V obraně to nebylo dobré po celý zápas. Oni měli opravdu dobrý útok. Ve druhém poločase jsme měli problém s jejich agresivní obranou, abychom proti ní hráli svou útočnou hru. Nestačili jsme také na obranném doskoku. Není tajemstvím, že pod košem jsme byli oslabeni. Jsem ale rád za všechny naše pivoty, kteří hráli a dali do toho sto procent. Přivedli jsme třeba hráče, který deset let nehrál za národní tým. Podle mě Petr Bohačík hrál skvěle. Pokud bychom mohli říct, že existuje dobrá prohra, tak by to nakonec tahle asi byla. Rozdíl sedmi bodů nám dává šanci do budoucna. Já věřím, že v únorovém i červnovém okně sestavíme zase lepší tým. Bosna je dobrý tým. Mají dobré hráče a generaci. Porážka na jejich půdě o sedm bodů neznamená konec světa. Samozřejmě, my musíme a potřebujeme být lepší. V Bosně ale prohrála řada dobrých týmů.“

Autor: CZ BASKETBALL