Nevídaný únik mistra z lopaty hrobníkovy!

Skutečně obdivuhodný duel se v pátém kole odehrál na pardubické palubovce, kde sedm statečných domácích bojovníků sahalo až téměř do konce po nemožném, aby obhájce trofeje v posledních devíti minutách vystřihl obrat snů, až ke triumfu 89-94.

V dalších sobotních duelech popřeli fyzikální zákony basketbalu slávisté, kteří doma zlomili Děčín 83-71 navzdory nebývalým 24 ztrátám, Blake Schilb popřel svůj věk a dovedl Sovy k loupeži na Hané (80-88), a Opavané ve své pevnosti odepřeli v derby jakoukoli naději na další senzaci Nové huti kontrolovanou výhrou 92-78.

Nymburk na Dašické čaroval: z minus 18 ve čtvrté!

Enormně motivovaný ex-nymburský power forward Luboš Kovář odehrál možná životní zápas mezi profesionály, v němž chtěl bývalému chlebodárci v plné polní předvést, co všechno v něm ztratil. Avšak ani jeho magické trefy, čtyři trojky, 20 bodů a 10 doskoků nakonec k úspěchu nevedlo. Jeho Beksa sice v sedmičlenné rotaci při výkonu za hranicí svých možností vedla ještě devět minut do konce 82-64 právě po trojce svého tahouna, jenže pak spáchala zejména pod vlivem rychle docházejících sil sebevražedných 11 ztrát a mistr po nebývalém obratu triumfoval 89-94, když poslední dějství ovládl 10-32.

Vyvázl tak s výhrou z utkání, po jehož většinu byl horším týmem, když dlouhý čas nenahraditelně postrádal svou soustředěnou a enormně agresivní hru. Chyběly mu tak získané míče, navíc se prakticky nedostával k útočným doskokům a už trochu tradičně se málo trefoval z větších dálek. Ovšem nedílnou součástí jeho výpadku byl více než třicet minut po všech stránkách dokonalý výkon domácích, kteří i bez znovu zraněného lídra Šafarčíka bojovali jako lvi a efektivním útokem téměř bez ztrát, pohlídaným obranným doskokem a ohromnou prací podkošového dua Brunk - Kovář, které využívalo každé nabídnuté šance, vyhráli už úvodní čtvrtinu 28-20.

Ve druhé hosté krátce stáhli na čtyři body, ale Kovář s Novotným, Brunkem a Williamsem po 19 minutách vysunuli vedení Beksy až na 49-36, když Nymburk marně hledal jakoukoli delší trefu (trojky 9/5 - 11/2) a nemohl se vůbec opřít ani o útočné doskoky (1 za celý poločas a k tomu i osm ztrát).

Žádná stíhací jízda se překvapivě nekonala ani po změně stran, naopak Kovář s Brunkem chytrou hrou navýšili vedení domácích na 15 bodů, a když se z oblouku i trestné linie přidal křídelník Williams, blížil se náskok už ke dvacítce, přičemž technické chyby nabalující hosté v závěru třetí čtvrtiny přišli o vyfaulovaného rozehrávače Sehnala. V posledním dějství ale nakopl motory playmaker Brown, těžící z vystupňované defenzivní týmové agrese, a hodně svými trojkami ve spolupráci s obruč atakujícím Bishopem dostal míče jako o závod loupící a do brejků pálící hosty na hranu deseti bodů, aby poté dvěma trojkami manko už téměř vymazal a Bishop dvěma šestkami dostal celek už do vedení 89-90. Rylich poté čtyřmi body zápas zavřel. Závěrečných 200 sekund jeho tým vyhrál 1-17.

Mistra (bez Bohačíka, Svejcara) vedli Brown (22+6 asistencí), Bishop (20, TH 12/10) a Kříž (13). Jejich tým kraloval body zpod koše (30-56) a z brejků (6-29), nakonec výrazně méně ztrácel (18-8, po změně stran nula!) a měli o 19 střel víc. Domácí (dále i bez Simonidese a Michala Svojanovského) vedle Kováře táhli i Williams (20, TH 10/8), Brunk (18+9 doskoků) a Novotný (12). Beksa dala víc trojek (19/8 - 28/5) a šestek (29-21).

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Utkání hodnotím ze dvou pohledů. První je ten, že jsme si dokázali, že pokud hrajeme náš basketbal, tak i v té úzké rotaci, při zraněních, která máme, dokážeme hrát i s tak kvalitním týmem, jakým je Nymburk. Ano, soupeř k nám přijel po pohárovém zápase, ale my jsme ho donutili hrát na sto procent. Druhá stránka je ta, že basketbal se samozřejmě hraje na vítězství a to jsme bohužel nezískali. Mé hodnocení je tedy dvojí: dlouho jsme odváděli dobrý výkon, ale nakonec jsme nevyhráli, takže to pochopitelně není ono. Vnímáme ale, že s každým dalším zápasem, který odehrajeme, se naše výkonnost posouvá dopředu. Od Olomoucka, přes Opavu a Ústí jsme se zlepšovali, až to vygradovalo v Jindřichově Hradci. Říkal jsem, že nevím, jestli s Nymburkem to vygraduje ještě dál, ale my jme opravdu předvedli ještě lepší výkon. S klukama jsme si hned po zápase řekli, že v tom musíme pokračovat. V neděli máme volno, v pondělí přijdeme na trénink a budeme makat dál!”

Luboš Kovář (power forward BK KVIS Pardubice): „Zápas bych zhodnotil tak, že Nymburk podle mě absolutně nečekal takovýhle průběh. Nechci říkat, že k nám přijeli s tím, že jasně vyhrají, to rozhodně ne, oni nepodceňují žádný zápas, ale asi nečekali, že nastoupíme s takovou energií, že budeme hrát takhle agresivně a nenecháme se od nich zmlátit. Hlavní důvod úspěšného průběhu byl tedy v tom, že po 3 a půl čtvrtiny jsme se vyrovnali jejich agresivitě, díky tomu jsme měli skoro 20bodový náskok. Nymburk má ale velkou výhodu v tom, že trenér má k dispozici 12 hráčů, kteří můžou hrát. Když ty už nemůžeš, zase přijde na hřiště nový hráč, takže je to těžké. Je možné, že nám v závěru došly síly. Nymburk v poslední čtvrtině ukázal to samé, co v Lize mistrů a my jsme nevěděli, co s tím. Oni si na konci jenom běhali pro jednoduché koše a my jsme na to bohužel neměli odpověď.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Do utkání jsme vůbec nevstoupili tak, jak jsme chtěli. Bylo jasně vidět, že naši hráči neměli potřebný chtíč vyhrát, což platilo pro celý první poločas. I ve třetí čtvrtině bylo v naší hře moc chyb, které jme dělali hlavně na útočné polovině hřiště. Neměli jsme takovou úspěšnost střelby, na jakou jsme zvyklí, což podle mě souviselo s tím, že celkově jsme neměli takové nastavení, jaké obvykle míváme. Ve čtvrté čtvrtině jsme ale našli v našem středu několik hráčů, kteří to vzali do svých rukou a proměnili několik důležitých střel, díky nimž jme se na domácí dotáhli v a koncovce je i dokázali porazit.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem strašně rád za to, že se nám podařilo tento zápas zvrátit na naši stranu a vezeme si výhru, i když určitě neprobíhal podle našich představ. Od začátku mi přišlo, že jsme nebyli takoví, jako jsme vždycky. Pardubicím to lepilo z dálky, dostaly se od deseti až dvanáctibodového vedení a ve čtvrté čtvrtině už to vypadalo velmi složitě. Nicméně my máme letos tak nastavený tým, že všichni bojují do poslední minuty, což se ukázalo i dneska, kdy jsme v závěru byli schopni za 4 minuty stáhnout 12 bodů a otočit skore na plus 5 pro nás. Dlouho nám to nepadalo z dálky, ale Steph Brown trefil na konci dvě velké střely, které nás vrátily do zápasu a pak jsme to obranou a bojovností zvrátili na naši stranu. Jsem rád, že na Ligu mistrů do Istanbulu odjíždíme na vítězné vlně.”

Sešívaní dali Děčín 24 ztrátám navzdory!

Zápasy se dají vyhrát všelijakými způsoby. Když však dokážete zvítězit rozdílem 12 bodů s 83 nastřílenými poté, co jste se připravili o 24 zakončení, je to víc než jen husarský kousek. O řadu hráčů oslabení slávisté (zejména bez Viléma Svobody a Mrázka) ale nyní vědí, že v této sezoně jsou a budou schopní zvládnout leccos. Naopak Válečníci po druhé porážce v řadě (83-71) zažili velmi truchlivou noční cestu z hlavního města.

V úvodu skvěle hrající power forward Dallas nakopl Slavii spolu s dalšími zahraničními oporami už za šest minut do trháku 20-13, dosaženého zejména díky čtyřem trojkám v řadě. Hosté se pak rovněž z oblouku probili zpět a po trojce Pomikálka vedli 31-32. Domácí se ale vrátili do vedení a poločas navzdory 13 ztrátám vyhráli 44-42, když lepší byli z trojek (14/8 - 13/6) a na doskoku (18-11).

Ve druhé půli, kde soupeře zavřeli na 29 bodů, se pod taktovkou svého lídra Watson-Gaylea snažili stále trhat, ale Děčín se zuby nehty dlouho držel na dostřel. To však trvalo jen do poloviny čtvrté čtvrtiny (67-63). Pak už domácí díky Watson-Gayleovi s Dallasem překonali další vlnu ztrát, pěti body unikli na 72-63 a stejní muži pak málo produktivní Válečníky dorazili.

Rozehrávač Watson-Gayle i přes 6 ztrát zazářil 29 body (trojky 10/5), Dallas přihodil 15 bodů se 7 doskoků a Pumprla 11 bodů. Za ARMEX (bez Slowiaka) korigovali Štěrba (15+11 doskoků), Davidson (14), Pomikálek (13), Walton (12+7 zisků) a Ogundiran (11). Z pole o parník přesnější domácí (v procentech 54-34) dali dvakrát víc trojek (27/14 - 26/7) a Děčínu tak nepomohl nižší počet ztrát (24-15), lepší útočný doskok (11-18), ani o 14 střel větší počet střel.

Lukáš Chábek (asistent SK Slavia Praha): „Začátek zápasu nám vyšel velmi dobře, hráli jsme s dobrou energií, nechybovali jsme. Udělali jsme několik ztrát, za což nás soupeř potrestal, ale jinak jsme hráli dobrý basketbal. Trefovali jsme dobré pozice hlavně v první čtvrtině. Dostali jsme v prvním poločase 44 bodů, soupeř trefoval taky hodně volných střel. Druhý poločas jsme pokračovali s dobrou energií, hráli jsme s chutí. Soupeř znervózněl, protože netrefil volné střely. My jsme pracovali dobře v obraně, trefovali jsme těžší střely, ale k úspěchu vedla dobrá obrana.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX ENERGY Děčín):
 „Tento zápas se hodnotí těžce, protože jsme tady neuspěli. Slavia nás střihla s obrovsky kvalitním tříbodovým procentem (52), ze 27 pokusů dát 14 trojek, to obrovsky pomůže v takovém kvazi obranném utkání. Potřebujeme zlepšit naši obranu a zapracovat na trošku lepší souhře, protože když nám kolikrát ten zápas začal utíkat mezi prsty, spoléhali jsme se na individuální činnost a takhle hrát prostě nemůžeme a nechceme. Zápas je třeba co nejrychleji zapomenout, protože se nám to nepovedlo, a připravit se na další utkání.”

Jordan Dallas (power forward SK Slavia Praha): „Byl to těžký zápas, oba týmy bojovaly velice tvrdě, s mnoha fauly, ale přišli jsme k vítězství. Jsem velice hrdý na náš tým, hrdý na naši snahu, byla to dobrá výhra.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX ENERGY Děčín): „Prohraný zápas… myslím, že jsme si všichni chtěli trochu zlepšit náladu po posledním domácím zápase a to se nám nepodařilo. Hrozně špatně jsme využívali fauly, měli jsme jich strašně málo. V první čtvrtině jsme dostali přes 30 bodů, což je hrozně moc. Naštěstí se pak obrana zlepšila, ale v útoku jsme si nebyli schopni vyhovět a snažili jsme se to spasit každý sám. Bohužel v této lize, kdy každý ví, co budeme hrát, a ty přípravy na ten zápas jsou velké, tak je těžké s tímhle vyhrávat.”

Opava si vzala derby z trojek

Další dvoutisícová návštěva v Opavě (2205) sledovala jen poločas (46-40) napínavé derby s Novou hutí, neboť hned v úvodu třetí čtvrtiny si domácí tým trojkami, útočnými doskoky i vynucenými ztrátami vytvořil náskok 60-40, kterým duel efektivně ukončil. Zvítězil 92-78 a získal tak druhý úspěch nového ročníku.

Opava měla silný vstup, kdy těžila z pomalého návratu soupeře do obrany a zpod koše a šestek unikla na 16-8. NH se na dostřel držela dálkovými trefami, ale ve druhé čtvrtině jí příliš nepomohla postavená zóna a při minutých šestkách a podkošových zakončeních se propadla na minus 13. V závěru poločasu ale zabral její lídr Autrey, který dal velmi oslabeným hostům (bez Thomase, Snopka, Majerčáka, Janů) ještě poslední naději.

Vítěze (bez Howarda, Farského, Kavana) sytili Puršl (21), Šiřina (16+6 asistencí), Kouřil (13+10 asistencí) a Švandrlík (13). Za Ostravu kontrovali Autrey (25), Čank (12), Igor Svoboda (11) a Sidarevičius (10). Opavě patřily trojky (46/13 - 29/8), body z brejků (13-5) i doskoky (45-35).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Jsme rádi za vítězství v derby, před velmi hezkou kulisou, přijelo dokonce i zhruba 50 fanoušků Ostravy. My jsme si během utkání vytvořili až 20bodové vedení, kdy se mi dneska velmi líbil Marek Vyroubal, Radovan Kouřil zapsal double-double, potom už to vypadalo, že je hotovo, když se vyfaulova Heinzl. Soupeř ale začal stahovat, hrál hodně uvolněně, potom ale přišla zlomová ztráta Autreyho, my jsme to potrestali a už jsme v pohodě dohráli zápas.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava):
 „Gratuluju Opavě k vítězství, nás mrzí zase obrana, ale dneska jsme byli v užší rotaci, plus před zápasem se vyskytly nějaké problémy Davida Škrance, takže jsme ani nevěděli, jestli nastoupí. Dneska nás trápil útok, byť 92 inkasovaných bodů je dost, ale od Opavy se doma nic jiného čekat nedá. My jsme jí to nijak neztížili, v útoku jsme hráli hodně sobecky, vůbec to nevypadalo hezky, když se přiznám, tak se to i špatně trénovalo, protože jsme si vůbec nechtěli vyhovět a vyjít vstříc, nepůjčovali jsme si balon, tak jako doma proti Olomoucku, kde jsme z toho dali 17 trojek. Na konci kdy jsme to mohli stáhnout na 10 bodů, jdeme rychlý protiútok, kde se měla ukázat zkušenost Lamba Autreyho, ale nedáme koš a ještě ztratíme balon a Opava nás potrestá trojkou a ukončí zápas. To jsou prostě chyby, kterých se musíme vyvarovat. Ale bylo to zajímavé derby, o 14 je přijatelné v té fázi, v jaké se nacházíme.”

Soví lup pod vedením top skórera Schilba

Sovy z pražských Nuslí nenápadně roztahují křídla a s nimi i jejich 40letý guru Blake Schilb. Ten se poprvé v sezoně výrazně připomněl, když 17 body a 7 doskoky při dokonalých šestkách 10/10 dovedl jako top skórer USK k dobytí Hané (80-88), k čemuž tým ani nepotřeboval produkci svého dosavadního lídra Campbella.

Pro hosty to ovšem nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Díky šestkám, útočným doskokům a atakování koše sice už po osmi minutách vedli 13-24, ale téměř neztrácející Olomoucko ve druhé čtvrtině přirazilo z 18-32 na pět bodů, aby opět Sovy po trojkách Bruce a Schilba šly do dalšího úniku na 32-48. Na přelomu poločasů však Olomoucko zvedli Keeler s Wrightem, domácí snížili na 51-52 a v posledním dějství se začínalo znovu. Domácí se ještě tři minuty do konce podívali do vedení (74-73), ale skvělý Švec čtyřmi body a Bruce trojkou pak odloučili hosty, kteří si už zbylý čas došestkovali k výhře.

Vedle Schilba se o o útok USK starali i Bruce (16), Švec (13+13 doskoků), Samoura (13+7 doskoků), Vlk (11) a Ibarguen (10). Jejich celek dal víc šestek (10-24), měl víc doskoků (38-52) a přežil i nános vlastních ztrát (5-14) a o 16 nižší počet střel. Za domácí byli vidět Wright (19), Keeler (18+8 doskoků) a Carter (12+7 doskoků).

Andrew Hipsher (kouč BK Olomoucko): „Jsem zklamaný z porážky. Nám patří kredit za to, jak jsme se vrátili do zápasu, soupeři za skvěle zvládnutou koncovku. Nedokázali jsme se dostat do snadných střeleckých pozic, to potřebujete, když chcete vyhrát. Na konci zápasu se to několikrát povedlo, nedokázali jsme ale šance proměnit. Mrzí nás to, ale vrátíme se, a budeme silnější.”

Dominik Žák (forward BK Olomoucko):
 „V koncovce jsme se opakovaně dokázali vrátit do zápasu, což ukazuje na sílu týmu. Jen to musíme předvádět v celém zápase. Proti USK jsme se nedokázali trefit, to byl problém. Ale myslím si, že máme tým, který může vyhrávat. Umíme si vyhovět, sedli jsme si v kabině. Věřím, že co nejrychleji zjistíme, kde je problém, a přijde úspěšná série.”

David Gale (kouč USK Praha): „Mám radost z výsledku, ale vím, že jsme mohli hrát lépe. Ukázali jsme to v prvním poločase, po pauze jsme ale dovolili soupeři, aby se dotáhl. Musíme být agresivnější v obraně. Tak jako na konci zápasu, kdy se podařilo vedení uhájit. V útoku se mi líbí, jak si umíme vyhovět. Hodně nám pomohl Blake Schilb, je zkušený, ví si rady v klíčových situacích.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „V prvním poločase to bylo z pohledu útoku opravdu dobré. Do toho druhého jsme měli vstoupit lépe. To se nestalo. V koncovce jsme se ale semkli a zápas urvali. Nevyhrál lepší, ale ten, který prostě chtěl víc.”