Nezastavitelný Samoura! A Vyoral ve 40.

ECHO SOBOTY V NBL Patrick Samoura jako náhradník 29 body vystřelil USK k velkému domácímu vítězství (90-72) nad Tury a „Mr. Clutch“ Tomáš Vyoral trojkou v poslední minutě rozhodl o loupeži Beksy na palubovce Olomoucka (93-94) před téměř 900 diváků. Jen tato dvě utkání obsahoval sobotní program pátého ligového kola, jež bude pokračovat v neděli soubojem Pand s Královskými sokoly v Ústí (18:00).

Třetí v řadě USK po demolici Turů!

Když vám jeden náhradník vysází 29 bodů, další 18 a vaše lavička se složí na 58, jako trenér nemůžete žádat víc. Je-li však řeč o letošní „juniorské“ sestavě USK, jde o prvotřídní senzaci. Mládežnický reprezentant Patrick Samoura měl do letošního léta v NBL odehráno 300 minut z ročníku 2018/19 s nejvýš 9 body v jednom zápase a po sezoně na zámořské junior college je aktuálně v sovím týmu na výpomoci v rámci čekání na start univerzitní soutěže. Už ve svém pátém duelu však z křídelní pozice explodoval 29 body a mamutím dílem se zasloužil o domácí složení Turů (90-72). Jako další náhradník mu sekundoval 18 body forward Štěrba, lavička domácích přestřílela tu svitavskou 58-32 a Pražané berou už třetí výhru v řadě. Naopak Východočeši po další bolestné porážce už musí s bilancí 1-4 vyhlásit stav pohotovosti.

Rozehrávačem Ondřejem Sehnalem vedený USK (bez pivota Macury) vypálil do zápasu s veškerou svou mladickou energií, v mžiku vedl 12-2, když sbíral útočné doskoky a vynucoval si ztráty hostů. Ty na chvíli podržel bývalý podkošový pilíř Pražanů Proleta (do půle 13 bodů), ale i tak si domácí až téměř do poločasu hýčkali mírný náskok, než Welsch s Bujnochem dotáhli Tury (bez Křivánka) na poločasových 41-39.

Už tady měli po třech faulech klíčoví rozehrávači obou celků Sehnal i Marko, stejně jako soví forward Kolář, který navíc v úvodu druhé půle inkasoval 4. osobní chybu a tým se tak už dál musel obejít bez něj.

Překvapivě méně ztrácející (9-16, agresivně bránící USK navíc 13 zisků) a v útoku rovněž nečekaně organizovanější USK to však nijak nepoložilo. Jako nejhůř doskakující tým soutěže udržel v této kolonce remízu a ještě díky disciplinovanému útoku nedával soupeři žádné brejky (body z nich 15-4) a také jej jen minimálně pouštěl pod koš, což rezultovalo v nebývalý rozdíl v produkci zpod koše (46-26) a v počtu hodů z trestné lajny (28/19 – 13/8), na niž domácí pronikali až nezvykle snadno po jednoduchých clonách či využívání individuální převahy. Tuři se také často dostávali do víru rotací, po nichž na oblouku zůstával zcela otevřený domácí trojkař.

Díky všem těmto atributům získal USK v závěru třetí čtvrtiny rozhodné vedení (70-55), a to po několik důležitých obranných zákrocích a trojce následující po útočném doskoku. Od toho momentu už Sovy nešly zastavit.

Jejich třetím střelcem byl Ondřej Sehnal (16+11 asistencí, 8 doskoků a 7f+) a čtvrtým Mareš (11). Za hosty se nejvíc činili Bujnoch (15+12 doskoků), Proleta (14) a Matěj Svoboda (12). Nový pivot Delvon Johnson zůstal jen na lavičce.

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Naprosto zasloužené vítězství USK. Zejména ve druhém poločase a ve třetí čtvrtině předvedl výborný výkon. Hrál přesně tak, jak jsme chtěli hrát my. Agresivně v obraně a chytře v útoku. Bohužel my jsme toho nebyli absolutně schopni. Když jsme věděli, že dnes nenastoupí pivot Macura a že budeme mít lehčí výškovou převahu dole, tak jsme tam ty míče nebyli schopni doručit. A to USK přebíral clonu na míč. Pořád jsme to obstřelovali, brali si těžké střely a opět naše procento z trojkového oblouku je žalostné. Dneska jsme si docela pohlídali doskok, ale bohužel jsme udělali 16 ztrát a USK to potrestal 23 body. Hráli jsme hrozně hloupě na obou stranách hřiště. My se dva dny bavíme o tom, jaké přesně budeme mít pravidla v obraně, co na koho budeme hrát, ukážeme si to na videu, ukážeme si to na ploše a pak to absolutně nejsme schopni plnit. Ani po oddechovém čase, kdy si to zopakujeme. Nevím, co bych k tomu víc řekl. Musíme zpátky do haly a k videu a pracovat, pracovat a pracovat.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Gratuluji svým hráčům. V situaci, ve které jsme, a kdy nám chybí hlavní podkošový hráč, je to složité vzchopit se. Očekávali jsme těžké utkání, protože Tuři mají dobrý tým plný talentovaných hráčů. Když jsme zjistili, že Macura nebude, museli jsme vše vsadit na obranu, protože jsme věděli, kolik bodů jsou hosté schopní dát. Díky tomu jsme byli schopni limitovat jejich útočný talent. Navíc nám obrana dodávala sebevědomí v útoku a pomáhala nám dávat lehčí koše.“

Patrick Samoura (guard USK Praha): „Věděli jsme, jak chceme vstoupit do zápasu. Agresivně, s energií a hrát tak, jak jsme si řekli na tréninku. Vyhrála agresivní obrana, že jsme si věřili a hráli spolu.“

Domagoj Proleta (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí hráli agresivně, bránili míč po celém hřišti. Co říct k našemu výkonu? Nevím. Souhlasím s koučem, že musíme pracovat a odstranit naše slabé stránky. Tak to je.“

Další Vyoralova magická trefa!

Sezona, v níž si nikdo nemůže být jistý ničím, a v níž vás jen stoprocentní výkony dovedou k úspěšným výsledkům, byla rozehrána 11. září. To není dobrá zpráva pro sázkaře, zvyklé aspoň na nějaké jistoty, ale je to slibná novina pro fanouškovskou obec, která je nyní u spousty zápasů napjatá od startu až do konce. Stejně tomu bylo i na Hané, kde urvala svou druhou výhru sezony (93-94) Beksa až na začátku poslední minuty. A bylo to – v tomto případě – z očekávané ruky Tomáše Vyorala, který z pravé strany zavěsil trojku po útočném doskoku Michala Svobody. Domácí se po následném timeoutu dopustili ztráty a po minuté dvojce pardubického Slaniny se neujala ani trojka olomouckého rozehrávače Feštra.

Vyrovnané utkání hrané v sedmi- až osmičlenných rotacích začalo parádní trojkovou přestřelkou v první čtvrtině (6-5), kdy na svůj skvostný poločas založil 15 body za pouhých 7 minut domácí playmaker Kouřil. Jeho tým do půle jen jednou ztratil a byl lepší zpod koše (24-16), ale na víc než na vedení 53-49 to nestačilo.

Ultra vyrovnané skore se pak drželo až do koncovky, v níž Hanáci (bez Vašáta) odskočili na 91-84. Jenže pardubický Škranc kontroval dvojkou z útočného doskoku a Vyoral svou další trojkou, aby po dvou minutých šestkách Kouřila Slanina už 100 sekund do konce vyrovnal. Domácí power forward Bezbradica pak ještě jednou poslal svůj celek do vedení, ale to už byla labutí píseň Hanáků, padlých potřetí za čtyři odehrané zápasy.

Právě Bezbradica byl top skórerem domácích (24+8 doskoků a 9f+), následován Palyzou (20+8 doskoků a 8f+), Kouřilem (18+11 asistencí, trojky 6/4), Váňou (11) a Pekárkem (10). Beksu táhli triple double atakující Vyoral (24+9 asistencí a 9 doskoků, trojky 8/4), dále Dunans (18), Švrdlík (15) a Potoček (10). Z extrémně vyrovnaných statistik vyčnívaly o jednu trefu lepší pardubické trestné hody (20/13 – 18/14).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Je to pro nás trošku krutá porážka, protože jsme třiatřicet minut vedli. Ale hraje se na čtyřicet minut a nám koncovka nevyšla. V obraně jsme neubránili jednoduché situace a v útoku se nepodařilo vymyslet nějaké šikovné zakončení. Závěr střetnutí nás nezastihl v optimální pohodě. Tým na chvíli ztratil koncentraci, už mu docházely síly a to se nakonec ve výsledku odrazilo.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Nevstoupili jsme do utkání špatně, ale nedařilo se nám v obraně, kde nás domácí rozebírali na prvočísla. Po přestávce to už bylo lepší. V závěru jsme byli šťastnější, byla to odměna za předchozí zápas s Nymburkem, který jsme prohráli po hodně dobrém výkonu. Koncovku obstaral Vyoral, který takové situace vyhledává a tentokrát mu to vyšlo. Prodal své zkušenosti.“