NH rekordními šestkami zničila mistra! Nymburk blízko postupu

Epické derby v napěchovaném ostravském Tatranu vyvrcholilo dramatickou koncovkou, již uchvátila domácí NH, která se po vyšestkovaném vítězství nad Opavou (77-70) ujala senzačního vedení 2-1 ve čtvrtfinálové sérii. Naopak bez napětí se odehrával třetí zápas série na Hané, kde si došel pro drtivou výhru 70-102 Nymburk, který tak stojí krok od postupu.

Šach mat druhou čtvrtinou se 40 body!

Polabští nájezdníci na Hanou se zahřáli třemi trojkami v řadě v posledních 75 sekundách úvodní čtvrtiny (na 13-19), aby vzápětí zasypali domácí tým ukrutnými 40 body ve druhém dějství, čímž po odskoku na 38-59 rozhodli o třetí výhře čtvrtfinálové série. Její podoba byla 70-102. Už v úterý tak mohou obhájci bronzu vézt domů postup do semifinále.

Nymburk, který i přes agresi v obraně tentokrát nedal Olomoucku tolik šestek jako v Duelu 2, ve druhé čtvrtině naplno ukázal svůj ofenzivní potenciál, a to byl podruhé za sebou bez svého klíčového generátora bodů, rozehrávače Gordona. Vsítil tu pět trojek a přidal i spoustu snadných podkošových zakončení, z nichž mnohá následovala po získaných míčích. Hosté tak už do půle měli 19 bodů po domácích ztrátách (na konci zápasu 30) a k tomu i skvělé trojky 16/8.

Druhý poločas se dohrával z povinnosti a favorit už se v něm mohl žhavit na úterek. Střelecky jej táhli Bohačík (20), Tůma (17), Sehnal (16+6 asistencí) a Stephens (12). Jejich týmu patřily trojky (16/3 - 31/14), body z brejků (9-26) i doskoky (32-51, útočné 9-17, body z nich 7-16). Za domácí (bez Townsenda) se prosadili Vogt (15+10 doskoků), McBrayer (14, TH 10/6, 6 ztrát), Feštr (12+7 asistencí) a Bailey (12).

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„Nymburku se dařilo střelecky a pokud bude hrát stejně jako dnes, bude v play-off těžce k zastavení. Naši hráči ale dali do zápasu maximum. Proti nejvýše nasazenému týmu odvedli dobrou práci a nemají žádný důvod, aby odcházeli se svěšenými hlavami.”

Dominik Žák (forward BK REDSTONE Olomoucko): „Nemá smysl spekulovat o tom, jak jsme na tom se silami. Tohle je play-off, musíme to zvládnout. Snažili jsme se, co to šlo. Už kvůli fanouškům, kterých přišlo opravdu hodně. Z jejich podpory máme radost, budeme se snažit, abychom Nymburk alespoň jednou doma porazili.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Domácí hráli tvrdě a podali dobrý výkon, my jsme ale podali lepší výkon než ve druhém utkání. Vytvořili jsme si mnohem více otevřených střel. Dobré pozice jsme dokázali proměnit a tomu odpovídá výsledek.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Přijeli jsme pro vítězství, to se povedlo. Už podle konečného výsledku je zřejmé, že jsme podali nejlepší výkon v sérii. Podařilo se nám rychle získat poměrně velký náskok. Olomoucko se přiblížilo pouze ve chvíli, kdy jsme polevili v koncentraci. Máme třetí bod, už ve čtvrtém zápase chceme sérii ukončit.”

Devátá NH 41 šestkami po nekonečném dramatu obrací sérii s mistrem!

Burácející a fanoušky obou táborů po střechu napěchovaný Tatran (1200) dosvědčil dosud nejbláznivější bitvu letošního play-off. Jednu z těch, o kterých se bude dlouho mluvit, protože měla všechno, co se od takového derby souboje očekává. Ze všech zápasových okolností ovšem nad jiné vystupuje výsledek. Domácí ostravský outsider, tedy devátý tým po nadstavbě, se podruhé za sebou vzepřel papírovým předpokladům a po masovém ztékání koše mistrovské Opavy se i díky lecjaké hromádce štěstí probil 41 úspěšnými šestkami ke triumfu vyrvanému v koncovce (77-70) téměř dvě a půl hodiny trvajícího utkání. Ten znamená obrat ve čtvrtfinálové sérii na 2-1 a pozvolna klíčící kapitální vzpouru v letošní NBL.

A mimochodem - 41 trestných zásahů je rekordem letošní sezony i čtvrtým nejvyšším číslem dějin NBL od roku 1998.

Nadšeně hrající Nová huť vlétla na favorita zostra od prvních minut a zpod koše unikla na 10-1. Pak ale ztratila momentum a pivot Puršl jako sám voják v poli táhl na útočném doskoku údernou Opavu ke srovnání skore. Následovaly oboustranné ofenzivní suchoty, aby hosté v závěru poločasu zpod koše i díky své první trojce otočili na 26-29 po 20 minutách.

NH kontrovala silnou třetí čtvrtinou (27-19), v níž přetloukla úvodní dvě trojky Opavy dalším oceánem šestek, a když u hostů takřka všechny opory mlčely, utrhli se domácí až na 64-52. Opava se ale odmítla vzdát a Farský, poprvé výrazněji oživlý Šiřina a Pecháček stáhli manko na 67-66. Domácí pak nakopl trojkou Michal Svoboda, který tu se zpožděním několika sekund nuceně opustil hřiště po druhém nesportovním faulu. Hosté ještě díky útočnému doskoku srovnali, ale pak si vzal slovo lídr NH Madden, který dvěma šestkami a asistencí na dunk Heinzla rozhodl o klíčovém odskoku na 74-70 půl minuty před koncem. Na to už Opavané nenašli protizbraň.

Madden šéfoval střelcům 17 body a 6 asistencemi, sekudovali mu Rhodes (14), Michal Svoboda (12) a Elyjah Williams (10+8 doskoků). Opavu (bez Kvapila) dvojciferně nasytili jen Puršl (15+11 doskoků) se Zbránkem (11). NH přetlačila hosty hlavně z šestek (48/41 - 22/18), naopak manko nabrala z trojek (4-6), zpod koše (22-32) a na útočném doskoku (11-18, body z druhých šancí 0-12) a také měla o 23 střel míň z pole.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Je to pro nás těžké. Rozhodl hráč, který už na hrišti neměl být. Dnes to byla od nás trápená. Jsme hodně v křeči, když moc chceme. Musíme setřepat roli toho favorita. Ostrava vyhrála zaslouženě a vede 2-1. Snahu hráčům nemůžu upřít, ale bylo to málo.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Odvedli jsme dobrou práci. Odpíchli jsme se od výborné obrany, Opava ve čtvrté čtvrtině hrála vabank, do zápasu se vrátila. Nakonec jsme utkání zvládli. Jsem za to rád. V úterý ale začínáme znovu. Bude to opět velký boj, smekám před fanoušky, a to i těmi opavskými. Vytvořili na Tatranu skvělou atmosféru.”