NH se po složení Medvědů posouvá na No.6

V NBL bylo v sobotu na programu nabité sedmé dějství skupiny A1 a také šesté kolo A2. V elitní skupině se Ostrava domácím přemožením Kolína (86-84) probila už na šestou příčku. Děčín po jízdě na divoké horské dráze skolil doma Opavu (95-90) a začíná útočit na čelo. A Nymburk si ve svém stánku až v koncovce řekl o výhru 87-80 nad oslabenou Beksou.

V oddělení A2 USK v souboji s Hanáky na domácí půdě sklidil už devátou výhru v řadě (94-85). A Sokoli si na svém hřišti udělali radost se Slavií (107-87), čímž utnuli tíživou šňůru 10 porážek.

Mistr přežil duel s Beksou až k vítězství

Nepřesvědčivý Nymburk musel být na domácím kurtu hodně rád, že hostům z Pardubic nadále chybělo zásadní perimetrové duo Pekárek - Šafarčík a že soupeř nevyužil spoustu z 19 druhých šancí, což v souhrnu umožnilo domácím po velmi vyrovnaném průběhu uchvátit koncovku až k vítězství 87-80, které Polabany minimálně do neděle zarovnalo na 20 výhrách s vedoucím Brnem.

Obr Rikič vytáhl Pardubice k úvodnímu vedení 5-12, načež tentokrát velmi plodný veterán Benda trojkami vrátil domácí zpět, aby na přelomu prvních dvou čtvrtin aktivní hosté vystřelili do nejvyššího vedení 22-33. Body Bendy i trojky kolegů ale pomohly Nymburk zpátky a těsně před poločasem i k náskoku 47-42.

Vyoral s Rikičem ovšem ani ve třetí čtvrtině nedovolili na obranném doskoku laxním domácím žádné odloučení ve skore, jejich tým dál trápil protivníka útočným doskokem a hrou do koše, a tak se rozhodovalo až v koncovce. Tam hosty zlomila nižší výtěžnost z druhých šancí, Nymburk získal těsný náskok a ten hodně díky dvěma důležitým košům Locketta v samém závěru udržel.

Americký křídelník táhl vítěze 24 body a 12 doskoky, Benda přidal 21 bodů, Sehnal 15 s 8 asistencemi a Kříž 10 bodů. Hosté spoléhali především na Rikiče (23+10 doskoků, TH 12/9) s Vyoralem (21+6 asistencí). Z pole lepší domácí (v procentech 44-35) si víc pomohli z brejků (14-3), body lavičky (46-20), nižším počtem ztrát (7-10) a při útočných doskocích 10-19 i plusovým poměrem jejich využívání (16-12).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Nerozumím tomu úvodu utkání. Když se podíváme na prvních pět minut a na kterýchkoli jiných pět minut e druhém poločase, tak uvidíme obrovský rozdíl v nasazení a obraně. Bez toho to nepůjde. Kdybychom měli začátek víc pod kontrolou a začali lépe, tak by se nám hrálo lépe. Takto nás stálo hodně energie dostat se zpět do zápasu. Takto to bylo otevřené až do konce. Doby, kdy Nymburk mohl hrát v lize na 80 procent, jsou pryč. Musíme hrát na sto procent. Ale výhru jsme si zasloužili vzhledem k nasazení od druhé čtvrtiny. Teď máme deset dní bez zápasu a musíme zapracovat na útoku. Dnes jsme klidně mohli dát přes sto bodů, kdybychom se dostali do pohody. Pardubice odehrály slušné utkání, Vyoral s Rikičem zahráli velmi dobře. A to si nemyslím, že bychom Vya bránili nějak špatně. Nerad se bavím o individualitách v našem týmu, ale dnes to rád poruším, protože Benďák (Petr Benda) tam odvedl neuvěřitelný kus práce. Sám moc nechápu, jak to ve svém věku dokáže. Nejen v útoku, ale i v obraně. Měl dobrou souhru s Ondrou Sehnalem. A je třeba také poukázat na výkon Erica Locketta, který také odehrál velmi dobré utkání. Měl dobré situace v dolním postavení, kde využíval nižších obránců na křídle.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „I v oslabení jsme dokázali překvapit a odehráli jsme vyrovnaný zápas. Reagovali jsme tak na špatný výkon z domácího duelu s Děčínem. Nakonec sice musíme gratulovat Nymburku, ale hodně jsme bojovali. Hráli jsme bez dvou hráčů základní sestavy, ale taková je teď situace a musíme bojovat dál. Jeden z důležitých momentů nastal ve druhé čtvrtině, kdy jsme vedli o deset bodů, nedali jsme jednoduchou střelu z pod koše a Nymburk naopak trefil trojku z protiútoku. Tím se Nymburk vrátil do hry. Škoda, že jsme to vedení neudrželi do poločasu. Pak rozhodl pátý faul Vyorala. Také jsme měli problém s popováním Petra Bendy, když pivoti museli pomáhat pod košem. Zkusili jsme to zastavit přebíráním, ale Petr Benda má velkou kvalitu a jeto pro Nymburk stále velmi důležitý hráč.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Nepamatuji si, kdy naposledy fanoušci vyvolávali moje jméno po zápase. Bylo to ale příjemné. Ale nezasloužím si to jen já, ale celý tým, i když nám to haprovalo a máme co zlepšovat, ale když jezdíme po hřišti a bojujeme, tak ty chyby schováme. Nepamatuji si, kdy jsem dal naposledy přes dvacet bodů. Ale není to o mě, ale o týmu. Každý zápas vyskočí někdo jiný, v tom je naše síla. Minule to byl Jimmy Boeheim, dnes já s Ericem Lockettem. Hodně to bylo obranou, kterou na mě soupeř hrál, že se mnou nechodil nahoru a zůstával pod košem. Měl jsem tak celkem volné střely. První padla, druhá také, tak jsem o tom pak už moc nepřemýšlel a dál střílel. Naší zbraní pak byla i převaha na křídlech. Snažili jsme se vytvářet tlak na Neala, který je hodně malý. Dařilo se to Ericovi, ale i „Palymu” (Palyzovi) či Ondrovi Sehnalovi. Pak z toho byly i volné střely, když soupeř vypomáhal. Jen mě mrzí, že jsme nechali rozehrát Rikiče, který je však hodně silný pod košem. jak dostane míč, tak je jak Nate, že se těžko zastavuje. Držel je v zápase. Důležitý moment bylo vyfaulování Tomáše Vyorala, který si bral hodně střel a měli jsme problém ho pokrýt, protože dával i těžké střely. Hodně nám pomohlo, že pak v závěru nebyl na hřišti.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Máme teď problém na křídle, kde zraněné hráče suplujeme trochu menšími, a Nymburk to dobře využíval. Také tam byla menší rotace, což spolu s vyfaulováním Tomáše Vyorala rozhodlo. Hráli jsme ale dobře a rozhodly detaily. Petr Benda mě nepřekvapil. Vím, v jaké fazoně se udržuje. Dobře využil toho, že jsme se my pivoti museli víc zatahovat kvůli těm našim problémům na křídle. Pořád je to podle mě nejlepší pivot Nymburka a dnes to ukázal. Já dnes hrál 300. zápas v řadě. jsem rád, že se mi vyhýbají nějaká větší zranění. Snažím se vždy být připravený na zápas a teď už je to docela velké kulaté číslo. A budu ho rád prodlužovat dál. Já prostě chci furt hrát, proto se mi moc nelíbí, když si v NBA vybírají, které zápasy budou hrát a často odpočívají. To já bych nemohl, protože mě basket hodně baví. Až mě bavit nebude, tak se na to vykašlu.”

NH 13 trojek a rozhodnutí v koncovce

Na Tatranu se v hromové atmosféře strhla nefalšovaná bitva o šestou příčku, v níž jako vítěz po dramatické koncovce stanula domácí Nová huť (86-84), která se už dokonce na dvě výhry zavěsila za páté Pardubice. Naopak Kolín zapsal osmou porážku z devíti posledních zápasů.

NH na Medvědy vtrhla zhurta, zasypala je už za prvních devět minut šesti trojkami i body z druhých šancí a unikla na 27-16. Hosty pak stálo spoustu sil, aby se tři minuty před půlí za podpory zlepšené obrany, druhých šancí a produkce Odomse se Slavinskasem přitáhli na 32-31. Od té doby se až do konce hrálo prsa na prsa a rozhodlo tak až posledních pět minut.

Kolín po dvou útočných faulech, trojce domácího Radukiče a podkošové aktivitě jeho kolegy Mathona nabral manko 86-78, přesto se ještě půl minuty do konce po šestkách a také trojce Číže vrátil na 86-84. Radukič pak minul dvojku, ale stejně dopadl na druhé straně při pokusu o vítěznou trojku i Číž.

Vítězům (bez Belikova) lídroval Mathon (27+7 doskoků), následován Morganem (18+8 asistencí, trojky 10/6), Majerčákem (18) a Radukičem (12+12 doskoků). Za GEOSAN kontrovali Odomes (22), Číž (18), Slavinskas (15) a Šiška (10+7 asistencí). NH přestřílela hosty z trojek (27/13 - 18/7) a z brejků (14-6) a přeskákala je na útočném doskoku (13-7). Kolín nespasily lepší body zpod koše (32-40), ani šestky (11-19).

Adam Kovalinka (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Bylo to pěkné utkání pro diváky, muselo se líbit a lahodit oku fanouška. Bylo tam hodně zákroků a celkově napjaté a vyhecované až do samotného konce. Rozhodla první čtvrtina a nástup do zápasu, kdy jsme to absolutně nechytli, domácí si s námi dělali co chtěli. Sice jsme se dokázali vrátit, nějaké síly to stálo. Pak už rozhodoval každý koš a domácí hnáni skvělým publikem rozhodli zápas. My jsme se ještě v samotném závěru dostali zázračnou střelou do utkání, mohli jsme to ještě strhnou na sebe, ale tam už to je loterie, ale to už se nám nepodařilo.Bohužel asi smolná prohra, ale díky začátku a první čtvrtině zasloužená.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Pro diváka určitě atraktivní zápas, přelévalo se to z jedné strany na druhou. Ostrava vstoupila do utkání skvěle, měla nějaký herní výpadek a pro ni to bylo velmi důležité vítězství.Byli pod velkým tlakem, aby vyhráli, což nám pomohlo. Nastoupili skvěle, což nás trochu zaskočilo. Dokázali jsme se ještě z desetibodového manka ještě do zápasu vrátit, ale stálo to hodně sil. Druhý poločas byl nahoru dolů a pokud chceme vyhrávat, musíme podávat koncetrovaný výkon celý zápas.Porazili nás 3-4 hráči, kteří hráli ty samé akce pořád dokola. Dali jsme do toho všechno, nemáme se za co stydět, bylo to bojovné a jedeme dál.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Pro nás je to důležité vítězství, ale nesmírné náročné utkání. Byli jsme v mírném vedení, což může být pro nás trochu zrádné. Obrana si myslím, že se trošku zlepšila, což si myslím, že podle bodu nevypadá. Majerčák, Malik Morgan zahráli dobře, dnes přišlo o trochu méně diváků, ale myslím si, že předvedli jeden z nejlepších výkonů.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): „Po výprascích v Nymburce a Ústí musíme hodnotit dnešní zápas pozitivně. Jsme v prvním poločase hráli dobře v obraně, což byl určitě klíč v úspěchu. Koncovka se určitě dala odehrát lépe, ale základ výhry vidím určitě v dobré obraně v prvním poločase.”

Válečníci i šestkám navzdory

Válečníci se Slezany vzali 1150 návštěvníků děčínského sportovního chrámu na velkou jízdu po horské dráze, na jejímž konci se do cíle přiřítili v čele domácí borci, kteří triumfem 95-90 zaknihovali čtvrté vítězství za pět zápasů a už v neděli mohou být pouhou jednu výhru za vedoucím duem.

Než se hosté stihli na dráze vzpamatovat z prvního sešupu, zahlédli v zatáčce už v sedmé minutě hrozivě vypadající skore 25-12, když byli domácími zasypáni zpod koše i z trojek. Trvalo to ale jen pár děčínských ztrát, než se Opava ještě před zvoněním první čtvrtiny přiblížila na 27-26. Ve druhé části ji pak lídr Šiřina trojkami přivedl dokonce do trháku 41-54 po 18 minutách, aby vzápětí hostům došel dech a domácí díky Pomikálkovi uhráli poločas skoro na remíze (52-54). Ve třetí čtvrtině už se energičtěji hrající a do brejků pálící Válečníci probili do několikabodového vedení a ve čtvrté při vadnoucí ofenzivě Opavy získali až 16bodový náskok. Ten až 12 bodů s porážkou se nesmiřujícího Jakuba Šiřiny srazilo v závěrečných dvou a půl minutách na konečný rozdíl.

Domácí dvojciferně tlačili Matěj Svoboda (19), Pomikálek (19+8 doskoků), Bruner (16), Nichols (15+10 asistencí a 8 doskoků), Anthon Walton (14+10 asistencí) a Josipovič (10). Opavské šiky (bez Dragouna) napájeli Šiřina (23+6 asistencí), Mokráň (17) a Kvapil (15). Z pole přesnější Děčín (v procentech 53-44) exceloval z brejků (38-22), lepší byl i zpod koše (50-42) a ve ztrátách (11-18), čímž dokázal vyretušovat výbuch na trestné linii (41/25 - 29/27).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Začali jsme famózně, podobně jako v Pardubicích, ale Opava je nesmírně zkušený tým, který nepanikaří za žádné situace. Ukázali nám to ve třech čtvrtinách, ve kterých nám nastříleli přes pětadvacet bodů. A pokud mi budeme takto bránit, nemáme příště šanci na úspěch. V obraně jsme hráli velmi dobře jen jednu čtvrtinu, a to je málo. Naštěstí v útoku jsme byli schopni nastřílet pětadevadesát bodů, což je hodně vysoké číslo nad náš průměr. Takhle vyhrávat ale nechceme. Je super, že jsme vyhráli, zápas to byl těžký, ale musíme zlepšit obranu. Tam nám to dnes haprovalo. Neudělali jsme veliké chyby, ale hodně malých, což Opava svou zkušeností trestala.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Gratuluji Tomáši Greplovi a jeho hráčům, kteří víc chtěli a byli více koncentrováni. Začátek byl z naší strany hodně laxní, prohrávali jsme o třináct bodů, ale zónová obrana nás dostala zpět do hry. Pak jsme vedli zase o třináct bodů my, ale bylo to stále vyrovnané. Bohužel, dnes jsme nebyli schopni zastavit Nicholse, Waltona, ale ani Matěje Svobodu. Jakmile to bylo jedna na jedna, neubránili jsme a byl z toho koš nebo trestné hody. Když se k tomu pak přidal náš špatný útok ve třetí čtvrtině, je výsledek takový, jaký je. Favorit dnes vyhrál.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes to bylo urputné utkání. Na začátku jsme trochu odskočili. a mysleli si, že to půjde samo jako v Pardubicích. Ale v hloubi duše jsme věděli, že Opava taková není, že je to parta zkušených borců, která se dokáže rychle vrátit zpět. A to nám také ukázala, když se z mínus patnácti dostala na plus dvanáct. Tady ukázala Opava velikou vnitřní sílu, ale ta jí pak chyběla ve druhém poločasu. Dnes rozhodlo, že jsme získali z rychlých protiútoků strašné množství bodů nebo faulů, druhým faktorem byly individuální výkony Ty Nicholse a AJ Waltona, kteří v těžkých chvílích vzali zodpovědnost na sebe a dávali důležité body. Naopak nemohu vůbec pochválit naší obranu, protože ta byla děravá, což dokazuje padesát čtyři bodů v poločase. Jsme rádi za skalp silného a odolného soupeře, který je zvyklý hrát takhle náročné zápasy.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Dnes to bylo v takových hodně silných vlnách, kdy Děčín začal drtivou první tříminutovkou a vedl snad o šestnáct bodů. Tam jsme se báli, že je vlastně po zápase. Naštěstí jsme pak prostřídali, změnili obranu a začalo nám to padat v útoku, takže jsme si zase vybudovali čtrnácti, patnáctibodové vedení. Jenže pak přišla poslední minuta poločasu a my jsme podělali vše, co šlo, takže jsme do druhé půle šli za vyrovnaného stavu. Tam nám to přestalo padat, dělali jsme zbytečné chyby, protože Děčín dobře tlačil. A jakmile uděláte tyto chyby proti hráčům jako jsou Nichols nebo Walton, ti vás okamžitě potrestají rychlým protiútokem. To se dnes potvrdilo, tady se rozhodlo.”

Devátá v řadě pro Sovy

Lídr skupiny A2 USK si na domácí půdě odškrtl další pohodový zápas, který vyjma prvních 13 minut postrádal stopy napětí. Jedenácté Olomoucko po porážce 94-85 drží už jen jednu výhru náskoku před chvostovými Sokoly, naopak Sovy i bez Samoury a Bátovského zapsaly už devátý úspěch v řadě.

Poprvé zvedly kotvy v poslední čtyřminutovce úvodního dějství, kdy z 12-15 prakticky sami otočili Švec a Okauru až na 27-20. Hanáci se krátce přitáhli na 31-29, ale za posledních šest a půl minuty první půle stihli jen čtyři body a USK zpod koše a z šestek provedl rozhodný odskok (51-33).

Svým sezonním maximem vedl domácí Švec (22), jemuž sekundoval Böhm (19+10 doskoků), Okauru (18+7 doskoků) a Pipes (17). Za hosty korigovali Moten (15), Friday (13+8 doskoků), Vučičevič (13), Halada a Feštr (po 11). Klíčovou statistikou byly body z brejků (25-7) a ztráty (8-16).

Tihomir Bujan (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „My jsme na konci druhé čtvrtiny dali USK velký náskok. V druhém poločase jsme hráli lépe. Měli jsme energii a hráli týmově. Rozhodčí ale nebyli dobří a oba týmy měly hodně faulů a házelo se hodně trestných hodů. To není líbivý basketbal. Gratuluji USK, hrál lépe a zasloužil si vyhrát.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Jsme rádi za tu pokračující sérii a za šanci natáhnout tu šňůru třeba zas o zápas víc. Chci zůstat pozitivní, tým si to za poslední měsíc zaslouží. Bavili jsme se s týmem o doskocích, a i když dnešní soupeř byl fyzický, tak jsme je udrželi pod deseti útočnými doskoky. A to především díky první polovině utkání, kdy jsme byli koncentrovaní.”

Jalone Friday (forward BK REDSTONE Olomoucko): „Bojovali jsme opravdu tvrdě, ale nepřineslo nám to výsledek, jaký jsme si představovali. Soupeř hrál tvrdou obranu a my musíme také přidat a hrát rozumnější basketbal.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Do utkání jsme vstoupili dobře. Určili jsme si cíle, kolik by měl mít soupeř útočných doskoků, což jsme splnili. Na to, jak jsme hráli dobře v první polovině, tak nevím co se stalo v té druhé, ale mohli jsme vyhrát o hodně víc a v klidu. I tak se počítá a doufám, že příští zápas budeme mít desátou výhru v řadě.“

Sokoli rozhrnuli temnotu!

Hradečtí muži už tak měli těžké spaní z dorovnání rekordní série deseti porážek z nováčkovské sezony. A nechtěli stanovit nový rekord, stejně jako nechtějí skončit ve velice nebezpečné baráži. A tak napnuli všechny síly a na domácím hřišti zdemolovali nováčka z pražského Edenu 107-87, čímž se na rozdíl jedné výhry přisáli za jedenácté Olomoucko.

V posledních třech a půl minutách první čtvrtiny se z šestek odloučili na 28-17, pak sice Dantez Walton s Radkem Pumprlou zařídili krátký obrat Slavie (32-33), ovšem v poslední minutě první půle Goga s Dvořákem zahájili rozhodný nápor Sokolů (bez Mandaliniče, Svojanovského, Vondry), kteří pak silnou třetí čtvrtinou (29-19) rozhodli.

Táhli je Škranc (19), Šturanovič (18+11 doskoků), Cavallero (18), Solevič (16+8 asistencí) a Dvořák (10). Za Slavii byli vidět John (22, trojky 10/6), Dantez Walton (18), Dworsky (12) a Kheil (10). Domácím patřily body zpod koše (52-34) i útočné doskoky (14-7, body z nich 15-9) a také méně ztráceli (9-14).

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha):
„Hradec si vítězství zasloužil, naprosto nás přehrál už od první čtvrtiny. Přístup některých našich hráčů byl naprosto tragický, jestli se uspokojili tím, že mám nějaký náskok před koncem ligy tak to vůbec. Pokud chtějí takto hrát, nemají ani na první ligu.”

Radek Pumprla (křídlo SK Slavia Praha): „Dostat 107 bodů od posledního týmu, to není cesta, jak chceme hrát. Když se neodrazíme od obrany, nejde nám to v útoku. Příští zápas musíme začít od obrany a vrátit se zpátky do pohody.”

Richard Kucsa (trenér Královští sokoli): „Chci pogratulovat svým hráčům k vítězství a k předvedené hře. Ve většině času jsme byli ve vedení a kontrolovali jsme zápas. Jsem rád, že také začátek druhého poločasu byl jiný než v ostatních zápasech. Jsem rád, že jsme udrželi výkonnost také ve třetí čtvrtině. Pro nás je to vítězství, které jsme potřebovali. Na to vítězství je zapotřebí navázat dále. Mám z toho radost, ale musíme se připravovat na další zápas, který nás čeká.”

Adam Goga (guard Královští sokoli): „Zápas bych zhodnotil jedním slovem a to - KONEČNĚ, protože jsme měli dlouhou šňůru bez výhry a předvedli jsme hodně špatných výkonů. Nebyly to prohry nějak vyrovnané, nebo že bychom v nich hráli důstojnou partii, vyjma pár z nich. Dnes se nám podařilo protrhnout smůlu. Po dlouhé době jsme trefili dobré střely a náš útok nebyl statický, dařilo se nám většinu zápasu. Hráli jsme solidní obranu, ze které jsme poté těžili v útoku. Teď musíme navázat a urvat další vítězství, protože se určitě chceme vyhnout baráži.”