Nováček blízko snu! A trojkobijec Autrey

V důležitých dohrávkách 15. kola byli stoprocentně úspěšní domácí. Písek zrušil díky explozivní třetí čtvrtině Pardubice (105-83), přiblížil se už velmi blízko k vysněné skupině A1 a Bekse přivodil již šestou porážku v řadě. A SLUNETA v koncovce přemohla díky obvyklým americkým podezřelým Novou huť (94-88) a je už těsně za třetím USK.

Sršni už bzučí k branám A1

Pouhých šest posledních minut třetí čtvrtiny stačilo píseckému nováčkovi na domácí půdě k tomu, aby hnán více než sedmi sty hlasů rozhodl svůj do té doby zcela vyrovnaný Zápas dosavadního průběhu sezony proti Pardubicím.

Na šesté pozici má po drtivém triumfu 105-83 bilanci 8-6 a náskok tří výher i lepších vzájemných zápasů před devátou Beksou (5-10), které zbývá posledních sedm utkání základní části na to, aby zvládla složitou misi stlačit pod sebe některý z celků na sebou, které si hýčkají už minimálně osm vítězství.

Hosté měli naději jen do půle, kdy je drželo na vyrovnaném skore duo Chatman - Šafarčík. To se už v prvním dějství (20-19) složilo na 16 bodů a zároveň platilo, že domácí se ještě příliš nemohli opřít o trojky. To se o poznání změnilo ve druhé čtvrtce, leč hosté celkem šest sršních obloukových projektilů do poločasu (45-45) dokázali vykrýt čtyřmi vlastními a hlavně je 16 body nasytil Chatman.

Klíčový zlom v utkání nastal od 25. minuty. Domácí po návratu z kabin spustili jižní vichr a Beksa v obraně i útoku jejich intenzitě, agresi a rychlosti už po chvíli přestala stačit. Z 58-58 Sršni vzlétli v posledních šesti minutách tohoto období sérií 25-8 s pěti trojkami (a jen dvěma ztrátami hostů) na 83-66 a odrazili se tak k oslavnému zbytku utkání. Celkem ve třetí čtvrtině vysázeli 8 trojek a vyhráli ji 38-21.

Ústředními hvězdami domácích (bez Englického) byli euforicky hrající Fait (29, trojky 12/7), dále Martin Svoboda (25) a Sýkora (14+14 doskoků a 9 asistencí), vidět ovšem byli i Šurý (12+7 asistencí) a Novotný (12) a křídelník Týml v premiéře za tým zvládl 6 bodů, 3 doskoky, 2 asistence a byl +12 za 18 minut ve hře. Za pošesté v řadě padlou Beksu marně korigovali Chatman (23), Šafarčík (21), Vyoral (14+6 asistencí) a Pekárek (12+7 doskoků a 6 asistencí). Z pole efektivnější Písek (v procentech 54-42) kraloval z trojek (32/17 - 29/8), z brejků (23-7) i z laviček (49-5).

Matěj Mach (asistent Sršni Photomate Písek):
„Po dvou ne úplně  povedených utkáních jsme do toho chtěli vstoupit naplno. První poločas se to ještě tahalo. Na druhou stranu jsme měli rozrotováno 9 nebo 10 lidí, drželi jsme dnes extrémní tempo a v druhém poločase se to projevilo. Kluci z lavičky dnes zahráli výborně. Dali jsme padesát bodů z lavičky. Ukázalo se to, že pokud nám padnou střely za tři body, tak jsme nebranitelní. Dali jsme přes sto bodů. Prostě to byl skvělý výkon v druhém poločase a projevilo se to tempo.”

Kevin Týml (křídlo Sršni Photomate Písek): „Asi super, v prvním poločase jsme byli takoví skeptičtí, netrefovali jsme trojky, ale dobře  jsme doskakovali a druhý poločas jsme začali skvěle, šňůra 14-0, trefili jsme se, měli jsme trojky přes 50 procent, což nám pomohlo, dohromady 37 doskoků a to bylo neskutečné. Pro mě to tu dnes bylo lepší, protože když jsem měl ostravský dres, tak na mě fanoušci bučeli, ale když mám písecké triko, tak mě tu krásně přivítali a bylo to neuvěřitelné a super atmosféra.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Takže nejprve gratuluju Písku k vítězství, naprosto si ho zasloužil. Zadruhé gratulace za tuto podporu fanoušků. Dnes bylo skvělé hrát v takové atmosféře. Bohužel můj tým prohrál, ale můžu říct, že ve 3. čtvrtině jsme se nechytali a těžko se to vrací, když dostaneme 38 bodů. Obecně k celému zápasu chci říct, že ve sportu a v životě se nedá podvádět a my jsme za poslední týden měli dva normální tréninky, takže není reálné očekávat, že můžeme hrát lépe proti týmu, který bojuje a hraje dobře jako tým.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „My jsme začali, jak jsme chtěli. Věděli jsme, že Písek bude chtít udeřit začátečním tlakem podpořeným skvělými fanoušky. S tím si myslím, že jsme se vypořádali dobře. Poločas byl takový, jaký jsme chtěli. Chtěli jsme se držet na dostřel. I když jsme si v poločase řekli, že domácí začnou třetí čtvrtinu ještě s větší energií, tak přesně to se stalo, ale my jsme se s tím nedokázali vyrovnat. Padly jim tam nějaké střely, ale to už není náhoda, že jim to tady takhle vychází. Oni mají svou kvalitu, není to žádné štěstí nováčka. Oni  kvalitu mají, a když mají v zádech takovéhle fanoušky, jsou velmi nebezpečný tým a utekli nám na ten nejvyšší rozdíl a my nejsme v současnosti v takovém stavu, abychom v takovéhle atmosféře proti takovému týmu zvrátili dvacetibodový náskok. Ve sportu se vám prostě vrátí, co tomu dáváte, a tím bych to shrnul.”

Pandy po koncovce s NH útočí na No.3

Pouhých 81 sekund chyběl Nové huti ve hře její nedávno pořízený lídr Rashad Madden. A v téhle kratičké sekvenci jeho oslabený tým (bez ústředního pivota Jetera) ztratil velevyrovnaný zápas, takže jeho naděje na skupinu A1 už spadly do roviny složitých teorií. Domácí SLUNETU naopak devátá výhra (94-88) zavěsila už těsně za třetí USK.

Do půle na doskoku aktivnější NH zažila velmi dobrý start, když ji forward Williams 12 body i s dopomocí rozehrávače Majerčáka dotlačil k vedení až 21-30. V úvodu zejména o podkošovou linii se opírající Pandy zabraly víc ve druhém dějství, kdy zlepšenou obranou otočily na 36-32.

Pak se ale hrálo až do půle prsa na prsa, než v úvodu třetí části zaútočila opět Ostrava, kterou Williams s trojkujícím Michalem Svobodovu vynesli do trháku 49-58. Domácí lídři Autrey s Nicholsem sice prvotní požár uhasili, ale hosté se i dál odmítali vzdát svého vedení, jež ještě osm minut do konce bylo pětibodové (70-75). Pak ale na minutku vystřídal ostravský guard Madden (pak nehrál ještě posledních dvacet vteřin kvůli vyfaulování), Pandy tu zejména slepenými trojkami otočily na 78-75, vzápětí navýšily náskok na pět a tenhle rozdíl už na čele s Nicholsem kontrolovaly až do cílové rovinky.

Právě Nichols byl top skórerem vítězů s 20 body (TH 10/8), následovali jej Autrey (19), Pecka (17), Delvon Johnson (12) a Rowan (11). Za NH odporovali Michal Svoboda (18), Madden (17), Williams (16+11 doskoků), Rhodes (12) a Majerčák (11). Zápas měl jedinou zásadní rozdílovou disciplínu, a to trestné hody (33/27 - 16/14), byť využívání útočných doskoků (7-13, body z druhých šancí 12-9) rovněž ponížilo ostravské akcie.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí):
„Pro nás hrozně důležitá výhra, která se nerodila vůbec lehce. Ostrava přijela velmi dobře připravená, měla dobrý herní plán, ačkoli hrála bez svého stěžejního pivota a my jsme se celý zápas hledali, ale rozhodla naše vůle v poslední čtvrtině, kdy jsme zapnuli v obraně, Lamb Autrey tam trefil pár těžkých střeleckých pokusů. Bylo to vítězství, které nebylo krásné, ale já si ho z různých důvodů vážím jako jednoho z nejcennějších v této sezoně.“

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Gratuluji domácím k vítězství, nechci dneska říci zaslouženému, protože my jsme byli důstojným soupeřem. Zkusili jsme trochu obměnit obranu, potýkali jsme se s absencí Jetera a Snopka, do toho z utkání odstoupil Štěpán Svoboda, takže užší rotace, ale přesto jsme využili nějaké momentum, kdy Ústí úplně nebylo v zápase, přeci jenom měli ve středu dlouhou cestu z Chorvatska, na druhou stranu my jsme dnes jeli sem 6 hodin. Na to se nemůžeme vymlouvat, hráli jsme relativně slušně. To, co rozhodlo, byly individuality v podobě Lamba Autreyho, který měl trojky 6/5, a když Ústí potřebovalo, tak se na něj mohlo spolehnout. Na druhou stranu my, když jsme minutu do konce mohli srovnat zápas, tak jsme nevystřelili volnou trojku, a to se pak projevilo, museli jsme faulovat, ale dopadlo to, jak to dopadlo, bereme prohru, ale ten výkon se zlepšuje a doufám, že s Olomouckem doma dokážeme vyhrát.”

Michal Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Po dlouhé cestě a bez našeho hlavního pivota jsme předvedli docela slušný výkon. Ve třetí čtvrtině jsme si udělali malý náskok, ale na konci jsme měli několik špatně vyřešených situací a nechali jsme volného Lamba Autreyho a Tye Nicholse a to jsou hráči, které nesmíte v koncovce nechat takhle volné a nás to pak stálo vítězství.”

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Těžký zápas, po prohře v Děčíně jsme tu výhru potřebovali, měl to pro nás být dobrý start k návratu k naší hře. Věděli jsme ale, co přijde, soupeř hrál dobře, ale naštěstí jsme se v koncovce dokázali zvednout a určitě budeme chtít tuhle motivaci udržet do dalších zápasů.”