Nováček poprvé! Po 50 minutách! Kopie na Hané. Pandy dobyly Děčín

Takový večer se v Kooperativa NBL stává jednou za... Liga zažila v osmém kole skutečně nevšední sobotu. Hned dvakrát se totiž hrálo dvojité prodloužení! Po 50minutových dramatech se radovalo Olomoucko v domácím duelu se Slavií (96-90) a vůbec poprvé i nováček z Jindřichova Hradce, který svým věrným daroval skolení Brna (99-89).

Na svém hřišti uspěl i USK (94-82), který už po „francouzském exitu” Patricka Samoury poslal oslabenou Beksu na poslední místo tabulky.

Velké loupeže se naopak v derby dočkalo Ústí, jež už jako třetí hostující tým v nové sezoně dobylo stánek Válečníků (72-77). A rovněž na půdě soupeře slavil nadále nepokořený Nymburk, který po dlouho vyrovnaném boji vyplenil ostravský Tatran (65-92).

NH s mistrem vydržela tři čtvrtiny

Nymburk si i přes další ze svých vlažných rozjezdů po třech vyrovnaných čtvrtinách v té čtvrté, ovládnuté jasně 5-27, řekl v Ostravě o šestou ligovou a v sezoně už desátou výhru v řadě (65-92), takže stále nepoznal hořkost porážky.

V deseti mužích rotující NH nicméně začala s nadšením a po třech trojkách Gniadka se Škrancem vytáhla v šesté minutě do trháku 13-4, když favorit míjel ze všech pozic včetně šestek a k tomu i ztrácel. Pak ale přidal v obraně, NH nabrala ještě do konce prvního dějství většinu ze svých osmi ztrát a hosté zpod koše skore otočili. Dál se ale až do poločasu hrálo vyrovnaně, neboť Ostravě se rozstřílel i z těžkých pozic Autrey a jeho tým atakováním koše získal i spoustu šestek. I ve třetí části se dařilo z oblouku Autreymu, navíc Ostrava byla schopná skórovat i dalšími hráči a dorovnávala tak podkošovou produkci soupeře. Ještě na začátku čtvrté části byla zpět jen 60-65, ale pak Nymburk podřadil a tažen Bohačíkem vyrazil za únikem na 63-83 po 35 minutách, když tuto rozhodnou sekvenci završil šňůrou 0-12.

Střelecky mistra (bez Bishopa, Svejcara) vedli Ceaser (16), Bohačík (12+8 doskoků a 5 asistencí), Shumate (12) a Kříž (11). Jejich tým těžil z převahy zpod koše (20-48), z brejků (10-24), ve ztrátách (25-16) a na útočném doskoku (7-14), takže měl o 18 střel víc. Za domácí (bez Majerčáka, Janů) korigovali skore Autrey (16), Škranc (14), Bailey (12) a Gniadek (10).

Sovy se i bez Samoury zvedly. Oslabená Beksa dál tápe

Pardubický KVIS sice hned ve své premiéře v dresu nového celku solidně nakopl křídelník Dailey, jenže bez opor Šafarčíka s Kovářem tým na pražské Folimance vydržel nablízku jen necelých 18 minut. Padl už posedmé (94-82) a sklesal až na samé dno NBL.

To USK se po týden starém výplachu v Ústí vzchopil, po drobném zaváhání v úvodní čtvrtině (15-22) proti agresivní obraně hostů nažhavil motory a i bez pivota Fuxy a opěrného guarda Samoury, který čerstvě nabral směr Francie, ofenzivou tradičně zkoncentrovanou do koše s bonusem tří trojek otočil, k čemuž mu pomohlo i osm ztrát soupeře už v první části. Beksa zprvu dobře útočila pod koš, řádili američtí křídelníci Williams s Daileym a ti dovedli hosty až ke stavu 45-40 v 18. minutě. Pak ale Pardubicím vyhasl útok i obrana, Sovy za zbytek druhé čtvrtiny ulétly z trojek (7 do půle) i šestek (16) až na 59-41, daly v ní celkem 33 bodů a efektivně tu - neseny 20 body neomylného Campbella - zavřely zápas.

Campbell v utkání zasíťoval celkem 28 bodů (trojky 9/5), následovali Šafařík (13), Vlk, Ibarguen (po 12) a Bruce (11). Za hosty byli vidět Williams (24), Brunk (16+13 doskoků a 7 asistencí), Dailey (16) a Michal Svojanovský (10). USK vládl body lavičky (35-14), šestkami (19-12) i nižším počtem ztrát (12-19).

Matyáš Ježek (křídlo USK Praha): „S kluky jsme sdíleli hodně míč. Bojovali jsme na doskocích, podle mě všichni odvedli svoji práci, dávali jsme do toho maximum. Plus v obraně jsme byli kompaktní, takže podle mě jsme hráli tvrději, a to rozhodlo zápas. To, že jsem byl dnes poprvé v základu, je pro mě určitě pocta od trenéra a další příležitost se dál zlepšovat.”

David Gale (trenér USK Praha):
 „Jsem hrdý na kluky, že se po posledním zápase s Ústí vrátili zpátky. První čtvrtinu začali hosté velmi agresivně a my jsme to tam nějak zvládli, ve druhé jsme se vrátili zpátky a opravdu jsme hráli stylem, kterým jsme chtěli hrát a kterým jsme hráli před zápasem s Ústím. Sdíleli jsme míč, měli jsme 24 asistencí a byli jsme agresivní v obraně po první čtvrtině. Soupeř měl 19 ztrát, takže jsem hrdý na kluky.”

Jan Dvořáček (asistent BK KVIS Pardubice): „Pro nás další nepříjemná porážka. Věděli jsme, že nás nebude čekat nic jednoduchého, nicméně tak, jak jsme na soupeře byli připravení, tak jsme hráli v podstatě přesně opačně. Věděli jsme, kterým hráčům máme ztížit střelbu z dlouhé vzdálenosti, tito hráči nám ale v prvním poločase dali šest sedm trojek. Věděli jsme, kým se nesmíme nechat jednoduše porazit jedna na jedna, tito hráči nás v tom ale poráželi, takže nemyslím si, že by to byla porážka v taktice nebo v tom, že by soupeř byl výrazně lepší. Myslím, že to bylo významně hlavně naší hloupostí, našimi chybami především na obranné polovině a pak z toho vycházelo to, že jsme v útoku byli bezzubí a nedokázali si vytvořit dobrou příležitost do zakončení.”

Joseph Brunk (pivot BK KVIS Pardubice): „Kredit hráčům USK, přišli připraveni bojovat od začátku, my jsme nebyli připraveni ve druhé čtvrtině a snažili jsme se bojovat celý zápas. Oni byli agresivní, hráli tvrdě a oni nás porazili, takže musíme najít způsob, jak se sebrat a dát se dohromady jako tým.”

Pandy v Děčíně ustály comeback Válečníků

První severní derby ve vyprodaném děčínském chrámu bouře (1200) nabídlo televizní show plnou emocí, velkých individuálních výkonů, nesouhlasných projevů všeho druhu i enormního zapojení fanoušků. A i přes téměř úplné rozmělnění jeho původně až 20bodového náskoku se v koncovce dočkal triumfu (72-77) radostně křepčící hlouček ústeckých hostů, jejichž nový kouč Reimer tak hned ve své derby premiéře získal první skalp Válečníků.

Pandy měly víc ze hry už od konce prvního dějství, když potvrzovaly větší míru individuálního ofenzivního talentu. Vedle síly na útočném doskoku navíc vykazovaly i schopnost velmi kvalitní obrany, která domácí celek místy přiváděla k šílenství. Když se totiž z pole třicetiprocentním Válečníkům nedařilo trefit prvních třicet minut skoro nic odnikud včetně trestných hodů, propadli se v polovině třetí čtvrtiny až na 35-55 a v tu chvíli, kdy se opakovaně marně snažili zastavit výtečně hrajícího soupeře v pro Děčín netypické zóně, by na ně vsadil snad jen nejskalnější fanoušek.

Jenže jedenáct minut do konce domácím přece svitla naděje. Do té doby výtečně fungujícímu pandímu rozehrávači Vyoralovi bylo odpískáno přísné prorážení, což byla jeho čtvrtá osobní chyba, načež za projev nesouhlasu inkasoval technickou chybu, což značilo konec v utkání. Jenže ten by přišel, i kdyby nešlo o pátou osobní chybu, neboť rovnou do šatny by jej technická poslala díky součtu s předchozím nesportovním faulem na Waltona.

Když pak hned v úvodu čtvrté čtvrtiny inkasoval čtvrtý faul druhý a poslední rozehrávač hostů Číž, začalo být Pandám stále větší horko. Ze 48-66 se domácí v posledních šesti a půl minutách probili zpevněním obrany, atakováním koše i trojkami svých Američanů až na 69-71. Pak si ale SLUNETA i díky útočnému doskoku pomohla třemi šestkami na plus pět, a když Walton minul nájezd i šestku, čímž už býval mohl poslat domácí do vedení, děčínské naděje vyhasly. Číž pak navýšil vedení Ústí na 72-75 a po minuté trojce Waltona už Ústí mohlo začít v posledních vteřinách slavit.

Táhli jej Oguama (15+8 doskoků), Varner (14+9 doskoků, TH 10/8), Vyoral (11+8 asistencí), Potoček, Pecka a Edwards (po 10). Z pole přesnější Pandy (v procentech 34-41) daly i víc šestek (13-22). Děčín, který nabíjeli Walton (17+9 doskoků), Ogundiran (14) a Davidson (13), nespasil nižší počet ztrát (10-15), ani lepší útočný doskok (13-8) o 16 střel z pole navíc.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX ENERGY Děčín): „Když nebudeme běhat, stojí nás to pak strašně moc sil se do zápasu dostat. Je to už několikátý zápas v řadě a musíme s tím něco udělat, protože takhle to prostě nejde. Je to sport a křivka jde nahoru a dolů, protože nemáme takový tým, jako třeba Nymburk. Trochu nás také poznamenává náš zdravotní stav, kdy nemáme natrénováno tak, jak bychom měli mít. Od toho se to všechno odvíjí. Ale pro mě je trochu škol, jak jsme hráli první poločas. Týden jsme se na to připravovali, ale nakonec to nebylo na takové výši, na jaké to mělo být. Zápas si musím teď prohlédnout a musíme zabrat. Nedokážeme využít slabin soupeře v té dané chvíli na hřišti, neumíme si vyhovět a máme kostrbatý útok. A nedokážeme využít ani domácího prostředí, takže tyhle zápasy nám pak budou chybět.”

Tomáš Reimer (trenér SLUNETA Ústí): „Samozřejmě, že když Děčín začal stahovat, problikla mi hlavou poslední čtvrtina v Opavě, kde předvedl podobný obrat. Pro nás bylo nepříjemné, že jsme posledních patnáct minut mohli mít jen jednoho rozehrávače, ale jsem za kluky rád, že to zvládli. Je to pro nás velmi cenné vítězství a jsem rád, že jsme do sezóny vstoupili takhle úspěšně.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX ENERGY Děčín): „V závěru to bylo už dobré, tak bych to hodnotil pozitivně, ale zápas se rozhodoval na přelomu prvního a druhého poločasu. Tam jsme nebyli agresivní na obranném ani útočném doskoku, všude jsme byli o krok později a nehráli jsme rychlý basketbal, kterým se chceme prezentovat. Čtvrtá čtvrtina už byla lepší, ale takhle musíme hrát celých čtyřicet minut. Soupeř nemůže vypadat hladovější, nemůže chtít tu výhru víc. Všechno se odvíjí od naší obrany, protože my musíme bránit, získávat míče a pak vyrážet do rychlých protiútoků, ze kterých chceme těžit. Tím jsme se prezentovali v přípravě i v prvních zápasech, ale teď je to pryč.”

Hanáci po dramatu sezony složili sešívané

Mistři napětí a dramatu z Olomouce opět nenechali své fanoušky ani trochu v klidu a podruhé v řadě jim na domácí půdě naservírovali prodloužený večer. Tentokrát dokonce dvojnásobně prodloužený. Na rozdíl od Písku už byl ale vítězný, když na straně smutku se ocitli hosté z pražského Edenu, kteří podlehli 96-90.

Do utkání sice měli raketový vstup (0-10), jenže Wertz vzápětí dostal domácí zpět a pak se hrálo prsa na prsa až do závěru základní části. Olomoucko v posledních minutách z 64-67 otočilo díky Wertzovi s Wrightem na 73-67, aby snížil Bonner a poprvé last minute trojkující Watson-Gayle už srovnal na 73-73 a vynutil první prodloužení.

13 sekund před jeho koncem udeřil velkou trojkou s faulem na 82-83 opět britský playmaker Slavie, jenže domácí Carter kontroval dvojkou s faulem, aby Dallas zásahem na 85-85 zajistil hostům i druhé nastavení. V něm už ovšem Hanáci udělali nad zápasem kříž únikem z 88-87 na 94-87.

Vedli je Wertz (31+8 doskoků a 4 zisky), Carter (28+8 doskoků), Wright (17+9 asistencí) a Keeler (12+18 doskoků). Slavii (bez Viléma Svobody, Mrázka) drželi Watson-Gayle (19), Bonner (16), Halada (15) a Dallas (13+8 doskoků). Vítězům patřily doskoky (55-44) a šestky (21-7), nadále venku neúspěšným slávistům trojky (7-11).

Andrew Hipsher (kouč BK Olomoucko): „Jsme neuvěřitelně šťastní. Podařilo se nám porazit velice nepříjemného soupeře. Bylo to fyzicky extrémně náročné utkání, v němž jsme obstáli. Hráči odvedli, co mohli, věřili, že můžou zápas zvládnout, i když se jim v některých pasážích úplně nedařilo. Ukázali ale charakter a to nakonec rozhodlo.”

Lubomír Růžička (kouč SK Slavia Praha):
 „Začali jsme výborně, soupeř se ale dokázal vrátit a pak už to bylo oboustranně hodně vyrovnané. Oba týmy mohly vyhrát. Klíčová byla naše špatná střelecká úspěšnost ve vymezeném území. Tam jsme nedokázali proměnit hodně pokusů. Měli jsme i málo trestných hodů, což ukazuje, že jsme nebyli dostatečně agresivní.”

Pavel Novák (křídlo SK Slavia Praha): „Hrál jsme docela hezký basketbal. Po pauze to už bylo horší a prodloužení jsme nezvládli. Na konci rozhodly zbytečné ztráty, možná to bylo i únavou. Ale i tak jsme mohli uspět, kdybychom nezahodili tolik střel z pod koše.”

Ohňostroj nad Vajgarem po 50minutovém thrilleru!

Do rybníku Vajgar spadl 19. října večer veliký kámen. Tak se z první výhry po návratu do NBL ulevilo hráčům a činovníkům jindřichohradeckého Fruko-Schulze, když dosud poslední nevítězný tým uspěl na sedmý pokus (99-89) a odlepil se ze dna tabulky. Jeho obětí se po dokonce dvou prodlouženích stalo Brno, jemuž tak o křídelníka Pekárka čerstvě posílená GBA prodloužila dny zmaru.

Domácí (bez Kábrta) se šestkami poprvé začali trhat v úvodu druhé čtvrtiny a před poločasem se zejména zpod koše vyšvihli už na 43-28 s brutální převahou náhradníků (25-2) a s nemalou podporou 13 ztrát hostů. Ve třetím dějství náskok v podobné výši udrželi, ale ve čtvrté přišel brněnský kontr. Viktor Půlpán, Bálint a Chargois tu se zlepšením týmové obrany zosnovali obrat na 69-71. Do 40. minuty už šly oba celky za stavu 75-75 a po jedné úspěšné šestce ze dvou pokusů na každé straně zamířil zápas do prvního nastavení. V jeho poslední minutě Půlpán poslal Brno na 82-85, ale Bajema trojkou dorovnal a muselo se prodlužovat znovu. To už si ale vzal Bajema slovo výrazněji a devíti z posledních deseti bodů týmu rozhodl, když tým zavřel utkání šňůrou 8-0.

Křídeník Bajema se zaskvěl 31 body, 8 doskoky a trojkami 10/7. Sekundovali mu Pope (14), Valentíny (12+8 doskoků), Kemm (12) a Fairweather (11). Za hosty odpovídali Chargois (20+12 doskoků, 6 ztrát), Bálint (20), Půlpán (17+13 doskoků a 6 asistencí) a Kejval (16+8 doskoků). GBA podrželi náhradníci (35-11), dala i víc šestek (31-20) a trojek (10-7), což Brno nedorovnalo ani převahou zpod koše (20-46).

Martin Vaněk (kouč Basket Brno): „My jsme dnes podali velmi špatný výkon. Prvních 30 minut z naší strany, řekl bych, nebylo ani hodné NBL, byl to opravdu velmi špatný výkon. Myslím, že tým byl celkově nastavený tak, že hrajeme s posledním a že to bude jednoduchý zápas, ale Jindřichův Hradec se posílil. Já jsem hráčům říkal, že výsledky jednoznačně neukazují, jak hrají, oni odehráli dobré zápasy a měli špatnou pasáž, kvůli čemuž ty zápasy prohráli. Z naší strany velmi špatný výkon. Pak ve 4 čtvrtině to honíme něčím, co nám není vlastní a co není naše hra. Na konci 1. prodloužení jsme nefaulovali, abychom soupeře zastavili a to nás zlomilo. Ale problém vidím speciálně v 1. poločase, udělali jsme 13 ztrát. V posledních zápasech si nevážíme balonu a musíme na tom zapracovat. Byl to velmi špatný výkon a s takovým výkonem nemůžu na venkovním hřišti pomýšlet na vítězství.”

Adam Kejval (pivot Basket Brno):
 „Trvalo nám hodně dlouho dostat se do zápasového rytmu. Soupeř nás překvapil aktivní a tvrdší hrou. Pak, když jsme se dostali do zápasu, prohrávali jsme ale už o dost bodů. Pak jsme se dostali do strašně těžké situace, skoro jsme vyhráli, ale bohužel nám nezbyly síly to udržet do konce. Myslím, že je to čistě naše chyba, jak přistupujeme k zápasu a musíme k tomu příště přistoupit lépe.”

Andrej Červenka (kouč GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec): „Chtěl bych v první řadě poděkovat našim hráčům a fanouškům. Pro nás je to velké vítězství. Trochu jsme se dostávali do krize. Začít soutěž 0-6 nebylo ideální, ale myslím, že dnes jsme ukázali charakter. Po většinu toho zápasu jsme byli nahoře, to, co jsme si řekli, fungovalo. V druhém poločase nás velmi zbrzdila zóna soupeře a my jsme, tím, jak musíme do týmu zakomponovat nové tváře, trochu měli problém najít si ty střely, jak jsme chtěli. Na konci to bylo trochu o štěstí, ale štěstí přeje připraveným a to my jsme dnes byli. Jsem hrozně rád za první vítězství, za to, jak všichni kluci bojovali a že nás fanoušci přišli podpořit.”

Tomáš Jansa (rozehrávač GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec): „Samozřejmě jsem rád, že konečně přišla ta první výhra. Hodně jsme dřeli, šli jsme za tím, poslední dva týdny jsme se na trénincích nadřeli dost, myslím, že jsme šli do zápasu dobře připraveni a i jsme to dlouho ukazovali. Pak, bohužel ta koncovka zase nebyla ideální, možná nám proběhl hlavou i podobný průběh zápasu s Ústím. Naštěstí se to dnes přiklonilo na druhou stranu. Řekl bych, že i to štěstí bylo hodně potřeba. Jak v prvním, tak v druhém prodloužení. Jsem hrozně rád za tu výhru, jsem rád, že fanoušky to bavilo, atmosféra dnes byla skvělá. A doufám, že budeme pokračovat a přidáme brzy další výhry.”