Noví šampioni trojek a ztráty v hlavní roli

ECHO SOBOTY V NBL Mistr zakončující proti Lions ze 37 asistencí. Tuři „ranění“ pohárovým utkáním a 46 ztrát ve východočeském derby se sladkou tečkou pro Beksu. 22 ztracených míčů oslabených Orlů fatální statistikou při velmi těsné porážce v Kolíně. A další temný výsledek pro Brno, jež 11 trojkami dokonale zaskočil nejhůře trojkující tým soutěže. Ano, ten soví! To byl sobotní program Kooperativa NBL v kostce.

37 asistencí mistra

Nymburští chtěli zápas rychle rozhodnout a nepůsobit si velké problémy, což se jim podařilo, když dobře zvládli vstup do utkání, a pak už vývoj kontrolovali. Za prvních pět minut dovolili hostům dát jen jeden koš a stav 13-2 vypadal hodně hrozivě. Hosté se pak probrali a dostali se na dostřel, ale Hruban osmi rychlými body vrátil vývoj zápasu do očekávaných kolejí.

Lions měli trable hlavně v obraně, když si nechali dát za první období 33 bodů. Ve druhé čtvrtině pokračoval koncert domácích, kteří sbírali asistenci za asistencí, a v 15. minutě Hruban svou třetí trojkou posouval poprvé rozdíl přes dvacet bodů. Ve třetí čtvrtce se rozehrál domácí Meier, který nastoupil i přes problémy se zády, a deseti body ve třetí desetiminutovce pomohl navýšit rozdíl přes třicet bodů. Závěr už se dohrával s lavičkami na obou stranách a hosté stáhli čtyřicetibodový rozdíl na konečných 106-73.

Meier se nakonec stal střeleckým lídrem zápasu s 21 body, 16 včetně čtyř trojek přidal Hruban a po dvanácti vsítili Svoboda s Bendou. Lavička Nymburka celkem nasázela 68 bodů a málem tak porazila celý tým hostů. Mistr si připsal 37 asistencí, přičemž měl 37 vstřelených košů z pole. Lipkins táhl poražené 19 body, šestnáct přihodil Fait. Lions proměnili jen lehce přes třetinu svých střel.

10. výhra ve ztrátovém derby

Domácí do východočeského derby vlétli povzbuzeni pohárovou výhrou v Minsku a bylo to na nich vidět. V páté minutě trefil dvě rychlé trojky forward Wall a kouč Růžička si musel brát oddechový čas. Po něm se jeho Tuři zlepšili, ale šestadvacet bodů v první čtvrtině nebyla obraná vizitka, se kterou by byl spokojen.

Druhá desetiminutovka velké střelecké manévry nenabídla, když oba celky dohromady daly jen 28 bodů. Rozdíl se stále pohyboval mezi devíti až jedenácti body a přesně na jedenácti se zastavilo i poločasové skore po trojce Kohouta.

Zápas se zlomil ve třetí desetiminutovce, kdy sedm minut hosté vzdorovali, ale závěr čtvrtky prohráli 12-2 a domácí utekli už přes dvacet bodů. Tuři zkusili v poslední čtvrtině ještě jeden vzdor, ale nedostali se ani na kontakt a Pardubice v poklidu dokráčely pro desátou výhru sezony (86-65).

Zápas byl přehlídkou ztrát, jichž se urodilo celkem 46, a oba celky se o ně podělily rovným dílem. Pardubice však předvedly výrazně lepší střelbu (55 procent z pole a 38 z trojek). Lídrem domácích byl 19bodový Wall, Burnett, jehož start byl v ohrožení, nakonec přihodil 15 bodů. Nejlepším střelcem podeváté padlých Turů byl i ve svém třetím zápase za tým Jelínek (14), ale s výjimkou Roseboroa (12) s Maysem (10) se nedočkal větší podpory spoluhráčů.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děkuji našim fanouškům za to, že nám fandili i za nepříznivého stavu. Pardubice hrají výbornou sezonu. Jsou kompaktní na obou stranách hřiště. My jsme se na utkání chystali, ale bohužel jsme ho odehráli v tempu, které nám ve čtvrtek v poháru stačilo na výhru nad prvoligovým Novým Jičínem. Vůbec jsme se nedostali do tempa, ať už na obranné nebo útočné polovině. Nakonec bych rád řekl, že pokud náš první rozehrávač skončí za 20 minut na palubovce s rozdílem skore -22 a jeho náhradník +3, tak to jasně vypovídá o tom, že příliš předržoval míč a je to námět do dalšího tréninkového procesu.”

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Jsme rádi, že jsme zopakovali týmový výkon z Minsku. Opět jsme podali dobrý týmový výkon na obou polovinách hřiště, opět jsme měli 5 dvojciferných střelců. Míče nám šly dobře z ruky. Jediný časový úsek, který nám příliš nevyšel, byla první polovina druhé čtvrtiny, kdy jsme přestali tlačit na Svitavy v obraně, oni měli komfort v útoku, připravili si dobré pozice, navíc my jsme přestali vybíhat protiútok. Hosté se tak dostali na rozdíl 6 bodů. Ve druhé polovině druhé čtvrtiny jsme se ovšem vrátili zpět k naší hře a opět jsme se dostali na dvojciferný rozdíl. Klíčová byla třetí čtvrtina, kde jsme tlačili na Svitavy, nutili je k těžkým střelám a správně vybíhali protiútoky. Chtěl bych pochválit tým za dobrý týmový výkon na obou polovinách hřiště a poděkovat fanouškům obou týmů, kteří vytvořili fantastickou atmosféru. Rád bych, abychom v podobné atmosféře hráli všechny domácí zápasy.”

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitav): „Rozhodlo týmovější pojetí hry Pardubic. My jsme nedokázali dobře bránit, v útoku jsme si moc nepůjčili míč, takže jsme měli spoustu těžkých střel, někdy jsme si dokonce ani střelu nevytvořili. Domácí nás v tom jasně přehráli a to rozhodlo.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Zápas byl super. Bylo to derby, hrálo se ve výborné atmosféře. Díky tomu se nám hrálo velice dobře. Nečekal jsem, že rozehrávači Svitav budou hrát tak sobecky. Naše týmovější pojetí hry rozhodlo.“

Oslabené Orly setnulo 22 ztrát

Pořádné zajímavosti se v souboji sousedů z tabulky začaly dít až ve druhém poločase. V tom prvním si nejprve mírný náskok vypracovali hostující Orli, ale přišli o něj a poté už šli do vedení domácí, kteří do kabin odcházeli s nejtěsnější převahou (37-36).

Třetí období patřilo Orlům, kteří tu trefili čtyři trojky, dali 26 bodů a vedli až o jedenáct, ale v závěru období dostali dva laciné koše a o část náskoku přišli. Poslední desetiminutovka nabídla velké drama, které rozhodly ztráty hostů. Orli jich nasbírali celkem 22 a z toho šest v poslední čtvrtině. I díky tomu se Kolín dostal zpátky do zápasu. Necelé čtyři minuty do konce bylo po koši orlího centra Součka naposledy srovnáno a pak už vládli domácí. V poslední minutě trefil klíčovou trojku na 78-73 Vocetka a definitivní jistotu daly Kolínu šestky Maleševiče. Hosté pak už jen lehce korigovali a po porážce 80-77 spadnuli v tabulce pod svého soupeře, který zaujal už čtvrtou příčku.

Domácí měli tři hráče přes deset bodů, nejlepší z nich Skinner dosáhl na 17. Kolín ztratil jen desetkrát míč, což ostře kontrastovalo s Orly, kterým - při nyní zúžené podkošové rotaci a navíc i při absenci ligového top skórera Palyzy - nepomohla ani velmi dobrá úspěšnost střelby. Vydařený střelecký večer prožil snajpr Dokoupil, jenž nasázel 21 bodů včetně pěti trojek.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „My jsme měli dva úkoly. Vyhrát nad Prostějovem, a pokud vyhrajeme, tak o více než dva body, protože jsme právě o dva body prohráli v Prostějově. Povedlo se nám oboje. Nevypadalo to tak a nezdálo se, že by to tak mohlo dopadnout. V průběhu utkání soupeř vedl více než 20 minut. Hrál velmi dobře, bez tlaku, uvolňoval se dobře. Hrál v malé sestavě se čtyřmi hráči na perimetru a jedním pivotem, což nám dělalo hodně problémů, a my jsme museli hrát se stejnou sestavou. Už druhý zápas můj tým hraje pod tlakem, v křeči a to si myslím, že je zbytečné, protože se hraje ještě hodně utkání a nikdo po nás nechce, abychom byli po základní části první. To se dnes projevilo zejména na úspěšnosti trestných hodů, které jsme měli velmi špatné. Prostějov byl v lecčem lepší, my jsme měli jenom méně ztrát. 10 pro nás bylo krásné číslo, Prostějov vyrobil 22 ztrát a to je podle mne příčina jeho porážky. My jsme se drželi v zápase právě díky malému počtu ztrát. Jsem rád, že konečně rozehrávač Jimmie Hunt odehrál to, co umí. Je toho zatím ještě málo, ale i to bylo pro nás velmi důležité. Ještě bych rád poděkoval fanouškům, kteří přišli na zápas, naplnili halu a podpořili nás v těžkých chvílích.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „My jsme nehráli špatně, ale asi se projevily ty minuty, o které jsme se museli podělit, protože máme nějakou marodku. Tři hráči museli odehrát nad 30 minut, což Kolín nemusel. A úbytek sil se projevil. Projevil se asi už v průběhu utkání v počtu ztrát, kterých jsme vytvořili strašně moc. V takto důležitém zápase se poměr ztrát 10-22 někde projevil. I tak jsme ale šli do vyrovnané koncovky. Ve třetí čtvrtině jsme si vybudovali náskok, který jsme ale kvůli ztrátám, některým střelám a jiným chybám promarnili, a soupeř to potrestal. Nás to mrzí, protože doma jsme vyhráli o dva, ale tady prohráli o tři. I tak si myslím, že jsme na hřišti odvedli všechno, ale bohužel se to nepovedlo. Některé ztráty si v takto těžkém zápase musíme odpustit… Jsem rád, že Marek Sehnal, který alternoval na pozici 4, to zvládl velmi dobře, stejně jako Martin Novák. Bohužel nakonec zvítězil Kolín.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme se v prvním poločase trošku trápili v útoku. Ve druhém jsme začali hrát víc kolektivně. Měli jsme tam jednoduché střely a 21 asistencí, to hovoří podle mě za vše.“

Marek Sehnal (forward Orli Prostějov): „Byl to velmi těžký zápas. Z obou stran se hrálo utkání zpočátku velmi rychle. Chtěl bych naše kluky pochválit, ale udělali jsme příliš velký počet ztrát, které nás velmi mrzí. Je potřeba se z nich poučit do příštích zápasů, abychom vedení o devět ve třetí čtvrtině už udrželi.“

Sovy šokovaly trojkopalbou!

USK budil v úvodním dějsví v Brně dojem domácího týmu, když tu mmcité absolutně rozstřílel sedmi trojkovými projektily a celkem 30 body, z nichž hned 13 nasázel Jaromír Bohačík. Smršť probíhala hlavně v druhé polovině první čtvrtky, kterou vysokoškoláci ovládli 7-19.

Ve druhém období pokračovala Bohačíkova ostrostřelba, přidal dalších deset bodů a v poločase mu svítilo na tabuli 23 bodů. Na straně Brna mu však začal zdatně sekundovat centr Simpson, který zvládl za druhou čtvrtku jedenáct ze svých třinácti bodů, a aspoň udržel domácí na remíze ve druhé čtvrtině. Celkově však stále kraloval USK.

Ve třetí čtvrtce Bohačíkovi zvlhnul střelecký prach, nedal ani bod a k Simpsonovi se v domácím dresu přidala střelecky čiperná dvojice Křemen - Tomanec. Brno se tím dostalo zpět do zápasu. Domácí byli dokonce na dosah jediného bodu, ale dál se už nedostali, protože v tu chvíli trefil důležitou trojku Michal Mareš a nápor soupeře odrazil. Mareš pak zareagoval i podruhé, když se tři a půl minuty před koncem Brňané dotáhli na čtyři body. Soví křídlo se těžkého momentu nezaleklo a zvýšilo na 71-77. V koncovce byl při šestkách jistý Bohačík a USK si tak z Brna odváží důležitou výhru 78-84.

Domácí ničili soupeře v bodech z vymezeného území (52-24), USK naopak kraloval zpoza trojkového oblouku (11 trojek z 24 pokusů proti čtyřem trefám Brna), což Brňany muselo od procentuálně nejhoršího týmu ligy (po polovině základní části 26,7 procenta a 5,8 trefy na utkání) ukrutně zaskočit. USK měl nejen lepší úspěšnost střelby, ale také se dostal k 24 trestným hodům. Domácí jen k 16, navíc jich šest zahodili.

Jejich pivot Simpson dal 18 bodů a další čtyři jeho spoluhráči se dostali alespoň na deset bodů. Hrdinou hostů se stal s 28 body Bohačík. I když dal ve druhém poločase jen pět bodů, trefoval důležité šestky, kterých nakonec střílel jedenáct (10 proměnil). Michal Mareš hrál bez vystřídání a přidal 19 bodů. Obě Sovy daly po čtyřech trojkách.