Nový kouč našel magickou formuli!

ECHO SOBOTY V NBL Stačily mu dva pokusy, aby olomoucký REDSTONE vysvobodil z okovů 12 porážek v řadě. Nový srbský kormidelník Miljan Čurovič si přitom ve své domácí premiéře rovnou vyšlápl na vicemistra z Opavy (79-74). V dalších dvou zápasech 14. kola pak hrály ústřední roli trojky. Sokoli jich posadili doma do obruče v této sezoně rekordních 19 a sestřelili tak GBA 102-85. A Medvědům v Brně tohle zboží zcela zmizelo z pultu v poslední čtvrtině, a proto padli 94-84.

Kouzelník Čurovič hrdinou Hané! Série porážek zesnula

Že prý fotbal nemá logiku. A co basketbal? Vicemistr jednu sobotu setne doma takřka neporazitelného multišampiona, aby týden nato padl na palubovce posledního, zatíženého 14 porážkami v řadě. Ano, i takové události se dějí v letošní NBL. A blahořečit této prazvláštní ”logice” musí Hanáci, kteří zřejmě angažovali kouče s magickými schopnostmi. Srb Miljan Čurovič ještě ve středu v Nymburce šetřil některé opory, ale na Opavu, jež ve středu v noci hrála v neúplném složení (bez Šiřiny, Slavíka, Dragouna) až v Lisabonu, už vrhnul všechny své šelmy, včetně nového forwarda Nikoliče, který se v premiéře uvedl 16 body a vedl svůj nový tým k senzačnímu vítězství 79-74. Jde o teprve druhý úspěch týmu v této sezoně a první po více než dvou měsících.

Opava (nadále bez křídelníků Slavíka s Dragoounem) sice zvládla lépe první půli, kterou s jen třemi trojkami vyhrála 38-42, jenže ve třetí čtvrtině netrefila téměř nic, ztratila ji 20-10, a domácí se zpod koše a z trojek probili do vedení 58-52. V posledním dějství jej zuby nehty drželi, až přišla dramatická koncovka. V té byla klíčová trojka domácího křídla Halady i dvě dvojky nového spoluhráče Nikoliče. Hosté se drželi nablízku jen díky šestkám a trojka Kouřila na 78-74 už pro Opavu přišla příliš pozdě.

V dresu domácích (bez Štěpána) se za Nikoličem seřadili Feštr (13), Erik Klepač (13 za 12 minut) a Vučkovič (10+7 doskoků). Marek Sehnal se s Kněževičem složili na 23 doskoků. Za z pole jen 36procentní Slezany, kterým skončila série pěti výher, odpovídali Markusson (15+15 doskoků), Šiřina (15), Kouřil (11+7 asistencí) a Kvapil (10). Olomoucku patřily body z brejků (20-7) a trojky (28/9 - 39/6), Opavě body zpod koše (28-40), útočné doskoky a body z nich (10-16).

Petr Czudek (kouč BK Opava): ”Olomoucko je nový tým pod novým trenérem. Udělali tlustou čáru za sérií porážek. Bylo vidět, že jsou hladoví, do zápasu vlétli s velkou energií. My jsme se na to připravovali, ale nemohli jsme se trefit. Naši střelci končí zápas s nulou. Kromě bojovnosti, kterou klukům nemůžu upřít, jsme neměli co nabídnout. Pokud se ale chceme posouvat, musíme zápasy na palubovce posledního týmu vyhrávat, i když máme za sebou zápas v evropském poháru.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava):
”Bylo to z naší strany otřesné. Netrefili jsme nic zvenku, nepomohli si v obraně. Byl to den blbec. Vše se setkalo v negativním slova smyslu. Byla to trápená od začátku do konce. Nebyli jsme zřejmě úplně koncentrovaní, dohnalo nás cestování v pohárové soutěži, na což se ale nevymlouváme. Domácím je třeba pogratulovat.”

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Soupeř byl velkým favoritem, ale my jsme se semkli a měli herní plán. Toho jsme se drželi a velkou bojovností utkání zvládli. Mám radost, protože tady jsou dobří kluci a zasloužili si to. Nebyl to žádný hezký basketbal. Kdybychom ale hráli na krásu, byla by z toho porážka o třicet bodů. Skvěle zahrál kapitán Lukáš Feštr, ten tým parádně vedl a odvedl opravdu skvělou práci.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”Bylo to hodně těžké, protože Opava má svoji kvalitu. My jsme do zápasu dobře vstoupili a řekli si, že do toho dáme všechno. Basketbal je v tomto spravedlivý a vrátí vám to. Přes nějaké mezírky se nám dařilo v obraně. V koncovce jsme byli lepší, výhra je proto zasloužená. Tentokrát jsme nebyli hloupí a nenechali si úspěch vzít. Nezalekli jsme se a přišla odměna.”

Brněnská síla pod košem a 63 bodů náhradníků

Sobotní magnet v Brně měl poměrně čitelnou zápletku. Především pod koš směřující a s jedním mužem navíc rotující domácí čekali, zda a kdy hostům dojde munice v jejich trojkostroji, který posledních pět zápasů doručil nejméně 14 trojek. Medvědi se činili - do půle se trefili sedmkrát a drželi vyrovnané skore, což platilo i po jejich 11. zásahu na konci třetího dějství. Jenže pak už žádný náboj nezbyl, unavení střelci už se netrefili z oblouku ani jednou, přičemž nejvíc chyběla muška jejich lídrovi Čížovi. Ten sice posbíral 22 bodů, ale při střelbě 30/8, což domácím hrálo do karet.

Poslední část ovládli zejména díky drtivé závěrečné šestiminutovce se třemi trojkami 23-13 a oslavili tak už šestou výhru v řadě (94-84). Nejvíc se pod ni podepsali Madden (24), Bálint (16), Puršl (14) a Marko (10+7 asistencí). U hostů Číže (22+12 asistencí a 7 doskoků) doprovodili Petráš (20+9 doskoků), Mareš (13) a Jelínek (13+9 doskoků). Brňané dominovali z pole (v procentech 56-36), zpod koše (48-32) a body laviček (63-14). Kolínu patřily trojky (24/7 - 32/11), šestky (13-19) a útočné doskoky (7-13, body z nich 10-14).

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): ”Kolín hrál svoji hru, na kterou jsme zvyklí, vyhoví si v útoku, a když trefují z dálky, tak jsou nepříjemným soupeřem. Trvalo tři čtvrtiny, než jsme zapnuli v obraně, byli jsme pozornější a nutili jsme hosty do těžkých situací. To nám vyhrálo zápas, jsme rádi za prodloužení série a doufáme, že bude pokračovat i po reprezentační pauze.”

Richard Bálint (guard Basket Brno):
”Do zápasu jsme vstoupili solidně a drželi tuhle úroveň celý zápas, neměli jsme větší výkyvy. Oni trefili nějaké těžké trojky, bylo to utkání nahoru -dolů a nakonec jsme soupeře zlomili.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Dnes nebyl mezi týmy nějaký veliký rozdíl a my jsme si zápas prohráli ve vymezeném území, kde nás soupeř přehrával, ostatní statistiky jsou vyrovnané. Tam se to dnes rozhodlo a trojkami jsme si to nedokázali zachránit. Pod tlakem a s úbytkem sil se ten konec moc nepovedl.“

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Ve druhém poločase jsme propadli, dostali jsme hodně lehkých košů. Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali vyrovnaně, nakonec jsme ji prohráli o 10. Rozhodlo se ”v bedně”, jinak si nemyslím, že bychom nějak propadli. Na konci jsme hráli vabank, buď výhra, nebo nic, a skončilo to o 10.“

Sokolí čarostřelci se spasili trojkovým rekordem

Říká se tomu husarský kousek. Dostat doma na doskoku ”na budku” rozdílem dvou parníků (25-48, útočné 6-25), propadnout v bodech z druhých šancí 7-23 a k tomu ještě z trestných hodů 5-17, a stejně vyhrát jednoznačně 102-85, to se snad ani jinak nedá nazvat. Sokoli však ve své kouzelné mošně našli jednu kontrazbraň, jež řešila všechny přednosti hostů od Vajgaru.

Jejich trojkomet zasáhl přesně 19krát z 35 ran a bezmála 60 bodů z oblouku by nepřineslo výhru jen zřídkakdy. Sokoli vyrovnáním rekordu sezony a třetím top nástřelem trojek v NBL od roku 1998 získali kýženou výhru, jež je první od uvržení týmu do covidové karantény.

Domácím se však nováčka po 28 minut vůbec nedařilo setřást. A měli s tím hodně co dělat přidané centimetry hostů pod košem. GBA sice chyběl ligový top skórer Dorn, ale už představila nové výškové zámořské borce Victora a Browna, kteří měli podíl na dlouho vyrovnaném průběhu.

Na přelomu posledních dvou dějství ovšem domácí třemi trojkami založili na výrazný odskok ze stavu 65-62 a pak už se neohlíželi zpět. Jejich lídry byli Pešakovič (20, trojky 5/4), Sedmák (18, trojky 5/4), Pavlovič (12) a Vujovič (10). Hosty vedli Victor (18+8 doskoků za 19 minut), Strawberry (17+7 doskoků), Stegbauer a Welsch (po 13). Brown při premiéře zapsal 6 bodů za 13 minut. Domácí byli lepší z pole (v procentech 60-42), v trojkách (35/19 - 21/8) a ve ztrátách (15-22).

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Bohužel to pro nás nedopadlo vůbec dobře. Myslím, že jsme se tři čtvrtiny drželi na dosah vítězství. To, co jsme dělali v předešlých zápasech, že tam byla rotace a další věci, to jsme ale v tomto zápase nedělali, a to nás právě stálo vítězství. Musíme se ponaučit z chyb, jít dál a věřím, že vítězství zase přijde.”

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli):
”Kdybych to vzal po čtvrtinách, tak první byla vyrovnaná. Poločas taky vyrovnaný, bylo to především naší stupiditou. Dovolili jsme hostům 32 doskoků celkem, z toho bylo 20 útočných. Ve druhém poločase jsme začali trošičku lépe bránit, trefili jsme těžké trojky. Bohudík jsme šli přes ně. Bylo to pro nás důležité vítězství teď před reprezentační pauzou. A po sérii proher, kdy nás bylo sedm, jsme dnes hráli v plném počtu. Musím říct, že kluci z karantény odehráli výborný zápas, bránili, trefili jsme trojky a bylo to.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Jsem hrozně rád, že jsme utkání zvládli, protože Jindřichův Hradec, navíc bez Dorna, který je zraněný na delší období, má nové dva hráče a dneska hrál velmi dobře. Určitě to není ten Jindřichův Hradec, na který jsme narazili v úvodu soutěže. Bylo to velmi úporné utkání a v podstatě rozhodla poslední čtvrtina a naše trojková produkce, kdy jsme to měli přes 50 procent a trefili 19 pokusů. A pak naše zkušenosti. Ale s těmi problémy, co máme, jsem očekával těžké utkání. Jsem hrozně rád, že jsme to zvládli.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Chtěl bych dát velký kredit Královským sokolům, odváděli skvělou práci ve střelbě po celý zápas. Měli úspěšnost trojek 54 procent. My jsme dominovali na doskoku. Nebyli jsme úspěšní v bránění střelců na konci zápasu, nechávali jsem je volné. Špatné je, že nám dělají problémy rychlé protiútoky, to nás trápí celou sezonu. Musíme to napravit do příštích zápasů.”