Nymburk bavil rekordní domácí návštěvu

ECHO UTKÁNÍ 13. KOLA A1 Před zaplněným a hlavně hodně hlučícím hledištěm se v duelu 13. kola A1 představil tým Nymburka, který zažil rekordní domácí návštěvu sezony a jednu z největších i v rámci celé ligy. V samotném utkání, hraném od 10 hodin, splnil povinnost, když sfoukl oslabené Medvědy z Kolína 107-75.

Důvodem nabitého hlediště byl v pořadí už třetí ročník akce „Mistři školám”, kterou český multišampion pořádá pro základní školy v Nymburce a okolí. Dětí všech věků, včetně dvou stovek z tábora hostů, se nakonec sešlo 1100 a se stovkou dospělých utvořili bezkonkurenčně nejvyšší domácí návštěvu v hale mistra v aktuálním ročníku.

Ráz zápasu do vytvořené atmosféry, plné koordinovaného i nahodilého křiku a skandování, dokonale zapadl, protože k vidění byla spousta bodů a atraktivních zakončení. Nymburk se do oslabeného soupeře (bez lídra Číže a klíčového power forwarda Lošonského) opřel od prvních minut a smrští zakončení všeho druhu ovládl už první čtvrtinu 40-17. Hosté tu spáchali polovinu ze svých 20 ztrát (domácí jen 6 za celé utkání) a favorit nejprve zpod koše a později i z trojek vybudoval dvacetibodové vedení, které později ještě navýšil.

Lídrem domácích byl Kovář (18+7 doskoků), následován Hardingem (14), Hrubanem, Palyzou, Bendou (po 12) a Tůmou (11). Z hostů byl nejvíc vidět Jelínek (24, trojky 10/6), jemuž sekundovali (Petráš 16+12 doskoků) a Martin (11). Domácím patřily především body zpod koše (56-34), útočné doskoky (17-13) a body z nich (22-9).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Opravdu jsem si ten zápas užil. Bylo tu opravdu hodně dětí a byla skvělá atmosféra. Máme sice skvělé fanoušky, ale kéž by takto plná hala byla pokaždé. To se pak hraje jinak. Ani jsem nemusel koučovat. Když hráči jdou do zápasu takto připraveni a nažhaveni a zahrají tak skvělou první čtvrtinu, tak je to pro mě snadné. Jen jsem si mohl sednout a užívat si zápas. Dali jsem 40 bodů za první čtvrtinu, což je úžasné. Pak bylo vše snadnější.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Byla plná hala a děti umí vytvořit pěknou atmosféru a jen víc takových zápasů, protože to pak všechny mnohem více baví. Mě jen mrzí, že jsem do zápasu vstoupili ustrašeně. Nymburk je sice velmi silný, ale to neznamená, že se musíme bát zakončit a bránit. pokud nás někdo přehrává, tak musíme faulovat a ne že hrajeme skoro bez faulů. Strach nás zastavil v tom, abychom hráli o kousek lépe. Hráči vědí o síle Nymburka a jak se říká, už 10 kilometrů od Nymburka jsme prohrávali o dvacet bodů. To je celý ten problém. S Čížem a Lošonským by to bylo jiné. Není tajemstvím, že jejich zranění nejsou nejvážnější, ale blíží se play off, tak oba dostali volno, aby se připravili na play off, které rozhoduje o úspěchu sezony. Na druhou stranu pokud udržíme čtvrté místo v tabulce, tak to budu považovat za ještě větší úspěch, než loňské třetí místo. Naším cílem je dostat do haly 800 fanoušků na čtvrtfinále a věřím, že tomu pomůže i tato akce, za kterou Nymburku moc děkujeme, že jsme se jí mohli zúčastnit a přivést si naše děti. Věřím, že za to budeme sklízet ovoce v budoucnu.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Pocity jsou skvělé. Je to nestandardní čas, ale ta plná hala a atmosféra vás nenechá vydechnout a dodá to energii. Zahrát si před takovou atmosférou je krásné. Bylo vidět, že děti si to užily. Zatancovaly si na tribunách, potěšily je nějaké pěkné akce, takže to splnilo svůj účel. Já tam měl akce, kdy bych asi šel do koše donáškou, ale ta atmosféra mě vyhecovala, abych to zadunkoval. Energie byla velká, možná jsme byli probuzenější, než kdyby to bylo až odpoledne. Možná bychom to mohli dělat častěji.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Moc jsme si to užil. Děti vytvořily krásnou atmosféru. konečně byla plná hala a bylo příjemné, když po koši všichni začali křičet. Nedá se to srovnat s tím, co zažíváme za atmosféru při reprezentaci. Tam jsou více bubny a trumpety, tady to bylo hodně křičení a pištění. Každé povzbuzování je skvělé. Děti nás hnaly, což bylo vidět na začátku. Asi se projevilo i to, že jsme zvyklí na dopolední tréninky na rozdíl od Kolína. takže jsme na ně vletěli, dali jsme 40 bodů za čtvrtinu a pak už jsme neměli větší problémy.“

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Teď po zápase z toho mám lepší dojmy než ve chvíli, kdy mi oznámili, že to budeme hrát. Nejsem člověk, který ráno v 10 funguje. Ale bylo to super. Děti si to užily a konečně byly v hledišti emoce. Před dvěma roky jsem to nezažil, jen jsem to viděl a vnímal, teď poprvé osobně a až na ten velký bodový rozdíl to mohu hodnotit jen pozitivně. Je jaro, tak i do starého stromu občas nateče míza a dnes mi to padalo. Nevím, jestli to bylo energií od dětí, ale něco jsem trefil, tak jsem to dál zkoušel. Určitě to s tou atmosférou byl lepší zápas, na hřišti to sice tolik nevnímáš, ale když je nějaká pauza ve hře, tak je slyšet, jak děti skandují. Kolínské děti nám hodně fandily. Bylo to oboustranně hezké a užili jsme si to. S Adamem Čížem a Pavlem Lošonským by to vypadalo jinak, ale neříkám, že bychom vyhráli. Spíše by ten rozdíl byl menší. Ale máme teď před sebou důležitější zápas s Brnem a pak play-off, takže náš šlo hlavně o to neudělat ostudu a nezranit se. Rozhodla první čtvrtina, ve které se nymburští kluci zbláznili, brali nám balon z rukou a rychle odskočili. Pak už to od nás bylo lepší.“