Nymburk má postup, ale ne první místo

ECHO DUELU LIGY MISTRŮ Tak tenhle zápas si v Nymburce za rámeček nedají. Na domácí půdě inkasovat 103 bodů, ztratit 22 míčů a zpod koše propadnout 14-52, to se týmu už dlouho – pokud vůbec někdy – nestalo. Přesto byli Polabané většinu posledního duelu skupiny ve hře a dokonce ve vedení.

Ve čtvrté čtvrtině ale vyvrcholily jejich potíže, k nimž se zejména ve druhé půli přidaly i míjené šestky, a hosté z Bursy, kteří v turecké lize jen těsně zaostávají za euroligovým Fenerbahce, si svou ultra agresivní hrou došli v koncovce pro kýžené vítězství (97-103), jež jim jedině mohlo zajistit postup do play-off Ligy mistrů. Nymburk už měl v tu chvíli postup jistý, ale porážka jej odsunula až na druhé místo, právě za dnešního přemožitele (při shodné bilanci 4-2, kterou má i třetí Dijon).

Českou jedničku celý zápas držely ve hře především skvělé trojky (29/14), jež ale týmu také postupně docházely, a pak i moře šestek vyplývajících z agresivní obrany především pětice atletických amerických mužů Bursy. Ti nedávali domácím dýchat v obraně a navíc svou fyzickou a rychlou hrou neustále napadali vnitřní prostor i v útoku, s čímž měl Nymburk enormní potíže. Sám podobnými typy hráčů až na výjimku Obasohana nedisponuje, ovšem i na šéfa belgické reprezentace si Bursa v defenzivě dávala velký pozor.

Nymburští tak byli vytlačováni do dlouho velmi úspěšné trojkové palby, anebo si říkali o časté fauly při zakončeních, případně se prosazovali z brejků, k nimž však při minimu ztrát hostů (8) neměli dostatek příležitostí. I tak je ale skoro každý timeout kouč Amiel káral, že hrají se soupeřem, když příliš driblují a hrají pomalu, místo aby rychle hýbali s míčem a bleskově přecházeli dopředu i po inkasovaných koších.

I přes všechny tyto potíže Nymburk při vysoké úspěšnosti střelby vyhrál poločas 57-52 (s trojkami 14/9), byť především dlouhé muže tížil vysoký počet faulů (Zimmerman už na startu 3. čtvrtiny měl 4 osobní chyby).

Ve druhé půli však domácí vyprodukovali zejména pod tlakem Bursy 14 ztrát, jež je popravily. Jako o život hrající hosté se ve třetím dějství dostali už na vyrovnané skore, ale ve 4. části je jejich horlivost po dvou technických chybách ještě jednou poslala do potíží (87-82). Bursa na to však zareagovala obratem na 89-93, když jí Nymburk házel míče do rukou a v obraně stál daleko od střelců.

Za stavu 96-99 měl ještě půl minuty do konce šanci zadělat na drama Obasohan, ale neproměnil tísněný nájezd a Christon průnikem na 96-101 už rozhodl.

Nejlepšími střelci Nymburka byli Prewitt (24, trojky 5/4, TH 13/8), Hruban (17) a Dalton (15). Tým vedle trojek držely i šestky (41/31), ale manko zpod koše a o 27 menší počet střel z pole ani tak nezamaskoval.

„Tofas si zasloužil vyhrát. To on musel hrát o všechno, měl víc co ztratit a na jeho výkonu to bylo vidět. Předčil nás silou a agresivitou. Dnes to tedy výsledkově nevyšlo, ale celkově jsme ve skupině odvedli dobrou práci. Už jsme v podstatě postoupili minulý týden. A to v těchto obtížných časech není nic snadného. Naši hráči si zaslouží kredit za to, co ve skupině odehráli. A nepochybuji o tom, že budeme připraveni na další fázi. Rozhodně nám nehrozí uspokojení z postupu, protože nám to nestačí a chceme přidat ještě další úspěch. Dnes to byl pohledný zápas, ale já mám raději výhry. Soupeř dal spoustu snadných bodů z našich chyb, protože nás předčil agresivitou. Šlapal nám po krku. Od nás to také nebyl nejlepší zápas v obraně, ale když bychom odečetli ty snadné body, tak by to skore nebylo tak vysoké,“ uvedl kouč Oren Amiel.

Kapitán Vojtěch Hruban doplnil: „Dostali jsme strašně moc bodů z rychlého protiútoku po našich ztrátách. Ztráceli jsme míče na perimetru a pak jsou z toho situace dva na jednoho. Kolikrát šli i sami na koš. Pak se s tím těžko něco dělá. Hrálo se hodně rychle, střel bylo více než v jiných zápasech. Je to pro nás velké poučení. V další fázi bude více takových zápasů, kdy se hraje na krev. My se s tím dnes nedokázali srovnat. Tak trochu jsme z agresivity a tlaku couvli, rozhodčí to nechávali a bylo tam spousta zatažení za ruku. My se tomu nedokázali přizpůsobit. Mohli jsme to dělat také a nedělali jsme to. To byla dnes naše velká nevýhoda. Většinu zápasu jsme dobře pohybovali míčem, nacházeli jsme volné střelce, ale nesmíme se nechat takto seřezat. My asi nemůžeme vyhrávat na kila, ale nesmíme se nechat takhle srážet. Dnes bylo znát, že oni hrají o všechno. Šlapali po nás celých 40 minut. Mentální převaha byla na jejich straně. Škoda, že tu nemohli být naši fanoušci a vidět naživo takový zápas. Bohužel to tak je a už nám to nikdo nevrátí. můžeme jen doufat, že se to brzy změní a alespoň nějaké lidi nám sem pustí. Hodnocení skupiny může být jen kladné. Dnes jsme sice prohráli, ale zase jsme vyhráli velice těžký zápas u nich a vysoko jsme porazili Dijon. Přestože jdeme z druhého místa, tak může panovat spokojenost. Naučili jsme se hrát spolu, naše hra má hlavu a patu. Takže i v další fázi nemůže být cílem nic jiného než postup.“