Nymburk podruhé pokořen doma! Velký obrat Děčína

ECHO ČTVRTKA V NBL V předvečer All-Star Game se zrodil další pozoruhodný výsledek letošní ligové sezony. Obhájce trofeje v patnáctém utkání už popáté padl, z toho podruhé na domácí palubovce! V 15. kole se jeho katem stala Beksa, jež v Nymburce triumfovala 68-76.

Atraktivní duel se odehrál i v Děčíně, kde domácí Válečníci po vykopání se z 16bodové prvopoločasové díry skolili Medvědy 79-74 a útočí na vedoucí Brno.

Další dobyvatelé Nymburka!

I Beksa v této sezoně dokázala přepsat dějiny na úkor Nymburka! Stejně jako Kolín obhájce trofeje složila na jeho půdě (68-76), kde triumfovala poprvé od play-off 2010. Svou sílu ukázala ve druhé půli, kterou vyhrála 30-40. Naplno tak využila zásadního seslabení mistra, kterého krátce po sobě opustilo 31 bodů, jinými slovy dva top skóreři Klassen a Simmons.

Pardubice naopak do zápasu vstoupily už s čerstvou posilou Filipem Novotným z Jindřichova Hradce. I tak ale byly většinu první půle spíš pozadu. V první čtvrtině poznamenané deseti ztrátami (6-4) si Nymburk, jejž musel na rozehře řídit i forward Lockett, sedmi body z brejků právě po ztrátách hostů a také 12 body náhradníků řekl o mírné vedení (19-16). Ve druhé čtvrtině, kdy dál pivotem Watsonem útočil do obra Rikiče, dvakrát unikl na sedm až osm bodů, ale Beksa se vždy zvládla vrátit, ač jí do půle (38-36) jen dvěma body pomohl šéfrežisér Vyoral.

Od druhé půle ale jeho tým přestal ztrácet, dal Nymburku už jen 4 další body z protiútoků (po 13 z první půle) a domácí se začali v útoku trápit. Za prvních sedm minut třetí čtvrtiny dokázal skórovat jen Watson třikrát zpod koše a Beksa i při skromných příspěvcích pomalu obracela dění. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny otočila z 52-50 i díky dvěma trojkám na 52-58, a když čtyři body v řadě přidal guard Šafarčík, z náskoku 54-63 4:30 do konce už hosté při střelecké mizérii mistra vyžili až do závěru utkání.

Vítěze (bez Michala Svobody) nejvíc sytili Šafarčík (17), Vyoral a Rikič (po 13), jejich tým byl napřed v procentu z pole (35-43), zpod koše (28-34) a výrazně i ve ztrátách (18-10). Za domácí se prosadili Lockett (17), Palyza (15), Watson (14+9 doskoků a 5 bloků). Nymburk sklidil víc trojek (8-6), útočných doskoků (18-13, body z nich 15-8) i bodů z brejků (17-10).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Tohle utkání bylo víc boj než basketbal. Myslím si, že Pardubice byly v závěru lepší a výhru si zasloužily. Našim hráčům nemůžeme vytknout bojovnost, což se odrazilo na bodech z protiútoku, na útočném doskoku a doskoku vůbec. Věděli jsme před utkáním, že nás bude tlačit bota v postupném útoku, a bylo to opravu patrné. Přišli jsme o jednoho klasického rozehrávače a jednoho hráče, který to může hrát. Když už jsme našli nějaké pozice, mnohdy se nám stalo, že jsme ve hře jeden na jednoho zpod koše nedokázali příležitost proměnit. Klidně jsme mohli dát i dvě tři trojky navíc a mohlo to vypadat jinak. Gratulace do Pardubic, nám nezbývá než dál tvrdě pracovat nejen v trénincích, ale také na příchodech nových hráčů. Měli jsme tam hodně zbytečných ztrát, také bychom měli eliminovat to, že nám dá soupeř snadný koš po seběhnutí, kdy obránce zaspí. To, že pak na konci dají Petr Šafarčík s Tomášem Vyoralem těžké střely, to už se nedá nic dělat. Bohužel teď takto zkušené hráče na rozehrávce nemáme. Musíme zapracovat na sebevědomí. Dnes se na hráčích až moc podepsalo, že nám odešli klíčoví hráči. Teď musí vzít do svých rukou odpovědnost oni a bylo vidět, že na začátku a na konci se toho báli.“

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Chyběli nám dva důležití hráči, bez kterých jsme hráli poprvé v sezoně a musíme se naučit hrát jinak. To chvíli zabere, ale budeme zas lepší tým v budoucnu. Já věděl, že teď bude třeba, abych se víc zapojil já. Snažil jsem se co nejvíce pomoci v soubojích s jejich obrovským pivotem Rikičem. Bohužel to na výhru nestačilo. Netrefovali jsme se tolik z dálky, ale hlavně jsme udělali 18 ztrát a to je moc na každý tým.  Bojovali jsme, i naši mladí hráči odvedli dobrou práci, ale musíme zapracovat na naší sebedůvěře a dostat do hlavy pozitivní myšlenky. Pak se to zvedne. Rok jsme sice bohužel nezakončili vítězně, ale věřím, že s novým rokem přijde i naše nová tvář. Tvrdě pracujeme, bojujeme a ono to přijde. Uděláme vše pro to, abychom i v novém roce získali další titul.”

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Ta výhra je pro naše fanoušky, kteří jsou s námi, ať prohráváme nebo vyhráváme. Před Vánoci nám zápas nevyšel a prohráli jsme, ale teď jsme tu výhru vrátili zpět pro naše fanoušky. My měli menší výhodu, protože Nymburk přišel o Klassena a Simmonse a bez nich to nebyl ten samý Nymburk. V prvním poločase jsme nebojovali tak, jak jsme chtěli, Nymburk měl 13 bodů z protiútoků. Ale to jsme zlepšili, ve druhé půli už dal jen čtyři a ten návrat do obrany byl lepší. Také jsme se celkem slušně popasovali s výškovou převahou Nymburka. Na konci jsme dali důležité střely, které nám chyběly v předchozích vyrovnaných koncovkách. Je to pro nás důležitá výhra.“

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Po posledním prohraném zápase doma proti USK jsme v Nymburce ukázali charakter. Za to bych chtěl všem dvanácti hráčům poděkovat a pochválit je za to. Nálada v týmu teď nebyla dobrá. Dokázali jsme si, že to, co si řekneme, dokážeme plnit celých 40 minut. Všichni také ale vědí, jaká situace dnes v Nymburce je. Bylo to vybojované utkání, které nebylo příliš na pohled hezké. My jsme dnes domácím nedovolili, aby hráli to, čím tady deptali své soupeře. V poločase jsme si nevyčítali nic systémově nebo takticky, říkali jsme si, že bychom měli být důslednější a být odolnější a silnější v osobních soubojích. Někteří mladší hráči, které nemají zkušenosti s hrou proti Nymburku, byli překvapení, jak je Nymburk fyzický, ať je v sestavě, jaké je. Chvíli jim trvalo, než si zvykli. Nymburk měl asi pětiminutovou sekvenci, kdy neskóroval a to nám dodalo sebevědomí do koncovky. Watsona, který nám dělal v prvním poločase trochu problémy, jsme ve druhém poločase zastavili. Začali jsme klukům pod košem více pomáhat, více zacpávat prostor. Viděli jsme, že silný zády ke koši, ale nebyl silný ve vyhození na perimetr. Také tím, že jsme domácí „vybláznili“, jsme je dostali pod tlak. Dlouho jsem neviděl, aby Nymburk doma předváděl takové ztráty, jaké jsme viděli. Důvodem byla panika, které ale pramenila z toho, že jsme byli všude.”

Děčín utloukl Medvědy po obratu z minus 16

Válečníci i po Vánocích začali tam, kde skončili před nimi, a získali další enormně těžce vydřené vítězství, tentokrát nad Medvědy (79-74). Jejich už čtvrtý úspěch v řadě znamená, že Děčín je pouhou jednu výhru za vedoucím Brnem. Kolín naopak po třetí porážce v řadě spadl za Beksu na páté místo.

Početná děčínská návštěva (1100) byla po většinu první půle zaskočena nepříznivým vývojem skore a často také dávala najevo nespokojenost s výroky arbitrů. Toho si ale vůbec nevšímali hosté, kterým i přes nános ztrát šla hra lépe od ruky, z útočných doskoků se vyšvihli do sedmibodového trháku, a když se domácí 12 body Matěje Svobody z prvních 14 bodů týmu dorovnali, vyskočili Medvědi ve druhém dějství až do 16bodového úniku (26-42 s 24 body zpod koše), když nervóznícímu Děčínu to nepadalo prakticky odnikud.

Domácí ale ještě do půle, po níž byli v úspěšnosti z pole o 18 procent zpět, srazili manko na 11 a od třetí čtvrtiny zahájili velký comeback. Při širší rotaci drtili Kolín v obraně, tlačili se do koše i za útočnými doskoky a přidávali už i více tref z dálky, což se nejvíc týkalo rozehrávače Waltona. A ve čtvrté části (19-10) už šli definitivně přes Kolín. Když Walton se Svobodou zosnovali únik na 73-66, Slavinskas s Petrášem ještě pomohli hosty uchytit na manku jediného bodu dvě minuty před koncem, pak ale Mach s Waltonem opět navýšili náskok domácích na pět a Medvědům už dvě ztráty znemožnily comeback.

Králi vítězů byli Matěj Svoboda (27) a Walton (19+8 doskoků a 6 asistencí), jedenácti body jim slušně sekundoval i Nichols. Za Kolín (bez Lošonského) odporovali Slavinskas (19+8 doskoků), Číž (14), Petráš (13) a Šiška (10+8 asistencí). Domácím patřily šestky (19-10), body z brejků (26-7) i laviček (22-11) a také nižší počet ztrát (15-17). Medvědy nespasily ani lepší útočné doskoky (7-14) a body z nich (6-13).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zápas jsme začali tak, jak jsme očekávali po naší devatenáctidenní pauze, která nás na Vánoce potkala. Na naše poměry opět velmi špatná střelecká produktivita, a to hlavně v prvním poločase. Ale obrovskou bojovností ve druhé půlce a tím, že hráči chtěli vyhrát, jsme zápas zvládli. V utkání jsme vedli jen asi devět minut, takže z toho pohledu to nevypadá moc zaslouženě, ale za to, jak jsme se ve druhé půlce rvali, máme dobrou a velmi cennou výhru. Nichols se vrátil z Ameriky nemocný a dnes se teprve zvedl z postele. Za to mu patří veliký dík, že vůbec nastoupil. Máme v této sezoně bojovné srdce, díky čemuž jsme byli schopni dnes velmi dobře hrající Kolín porazit.”

Adam Konvalinka (trenér BC GEOSAN Kolín): „Skvěle jsme začali, přesně jsme se drželi plánu, který chceme předvádět, a dobře jsme se připravili na agresivní obranu domácích. Z toho jsme dávali hodně jednoduchých košů. Pak jsme z toho vypadli, a to po dvaceti osmi, třiceti minutách, kdy jsme pustili Děčín do jeho jednoduché a rychlé hry. Bohužel, jakmile se Děčín dostane do rytmu a hraje rychle a jednoduše, těžko se zastavuje. Hodně domácím pomohl Matěj Svoboda, který ve druhém poločase trefoval skoro vše, na co sáhl. Vyhráli jsme sice na doskoku, ale žádnou výhodu jsme z toho neměli. Dalším klíčem bylo našich sedmnáct ztrát. S tím žádný vyrovnaný zápas nevyhrajeme. Gratuluji Děčínu za výkon ve druhém poločase, my si můžeme drbat hlavy, že jsme prohospodařili tak nadějné vedení.”

Theodor Dlugoš (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Dnes nám bohužel nevyšlo to, pro co jsme sem přijeli, tedy pro vítězství. V prvním poločase jsme předváděli to, co jsme chtěli, bohužel ve druhém poločase soupeř trefil nějaké trojky a nám navíc asi došly síly. Prostě to dnes nevyšlo. Zlomilo se to asi ve třetí čtvrtině, ale koncovka byla ještě otevřená.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nezačali jsme ideálně a dovolili Kolínu bodovou šňůru. Možná nám chyběla trochu koncentrace, možná jsme se nevyrovnali s bojovností soupeře, který měl občas váhovou i výškovou převahu. Ale naštěstí nás to nezlomilo, do druhého poločasu jsme vstoupili jako jiný tým, bojovali jsme, jezdili a jsem moc rád, že jsme výhru urvali. Se svým vstupem do zápasu jsem nebyl moc spokojen, udělal jsem dvě hloupé chyby, ale ve druhé půli už to bylo lepší a řekl bych, že jsem týmu dodal nějakou energii. Ale důležitější je, že jsme to týmově ubojovali a dovedli zápas do vítězství. V prvním poločase nám možná trochu chyběl doskok, ale ve druhém poločase jsme to vykompenzovali bojovností a míče, které byly padesát na padesát, končily v náš prospěch. To trochu soupeře deptalo. Veliké díky patří našim fanouškům, kteří nás podporovali. Bylo to něco neskutečného. Prostě super výhra na konec roku.”