Nymburk si zašlápl štěstí. Jen Hanáci křepčí

Jediný ze čtyř zástupců NBL zažil během středečního eurovečera radost, když zbylé trio shodně padlo v koncovkách. Úspěšným celkem bylo Olomoucko, které doma rozbilo v Alpe Adria Cupu posledního finalistu soutěže z Vídně (100-84) a získalo druhou výhru.

Nymburk stál vteřiny a jedinou střelu od dalšího velkého triumfu v Europe Cupu, doma však nakonec s tureckým Bahcesehirem padl v prodloužení 91-96 a zapsal tak první porážku. Další zástupce v Alpe Adria Cupu Ústí až v rozhodné závěrečné pětiminutovce ztratilo duel v Kapfenbergu (87-79). A Brno ve svém druhém zápase v Severoevropské lize podlehlo rumunskému Voluntari trojkou z poslední vteřiny 72-75.

Nymburk padl v prodloužení, i přes 14 trojek

Soupeř, jako je Bahcesehir, druhou šanci nedává. A Nymburk tak musí hořce litovat, že tu první nevyužil naplno. Po celozápasovém dohánění hostů se skvělou čtvrtou čtvrtinou (22-12), v níž si zagresivněnou obranou vynucoval ztráty, se z až 12bodového manka ve druhé půli veden rozehrávačem Sehnalem probil nejdřív na bod, aby jej poté guard Collins dostal ze čtyřbodového deficitu na remízu.

Sehnal pak pět sekund před koncem korunoval trojkou po step backu na 80-77 velké úsilí svého týmu a naplno rozbouřil i nymburské tribuny. Po timeoutu však nejlepší obránce týmu Collins nedokázal včas faulovat při driblinku Bouteilleho (aby jej poslal ke dvěma šestkám), který po uvolnění trefil trojku na prodloužení, v němž si už favorizovaní hosté odskokem na šest bodů řekli o výhru, kterou na svou stranu překlopili vzájemné skore a nyní si už těžko nechají uniknout první místo ve skupině. Nymburk, který ve čtvrtém zápase poprvé padl, však má stále velkou šanci na postup ze druhé pozice.

Hosté, kteří už v tomto duelu měli k dispozici prvního dirigenta Taylora, si o pro zápas zásadní sedmibodový náskok řekli v posledních třech minutách úvodní čtvrtiny, kdy využili nymburských ztrát. Domácí před půlí stáhli trojkami Gordona manko na dva body, ale Bahcesehir po vlastních trojkách záhy unikl na deset, aby ve třetím dějství tento náskok udržoval.

Nymburk v utkání dvojciferně sytili Svejcar (16), Collins (15), Gordon (14), Bell a Bohačík (po 12). Z pole přesnější hosté (v procentech 40-48) si víc pomohli i šestkami (17-27) a domácím, kteří měli o 15 střel z pole víc, nebyla nic platná ani převaha z trojek (14-11), v bodech z brejků (29-9) a ve ztrátách (14-23).

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Takhle se s favoritem hraje, že se držíte v závěsu a čekáte na šanci. Asi si někdo nemohl myslet, že je budeme nějak výrazně přehrávat. Předvedli jsme dobrý výkon, ale s tak dobrým týmem s tak dobrými střelci je to i o štěstí a našich chybách. Ale je to škoda, že takový výkon nestačil na výhru. Po té naší trojce jsme nechtěli soupeři také dovolit trojku. Dokonce jsme tam měli luxus v podobě možnosti faulovat a poslat je na šestky. To se nepovedlo a byla z toho trojka. Ale je to situace, která nelze obránci vyčítat. Bouteille je výborný střelec, má přes dva metry a jak se dostane ke střele, tak je těžké ho zastavit. Bylo to vidět i u nich, kdy dal na konci také těžkou trojku v posledních vteřinách. Takže bych Davidovi Collinsovi nic nevyčítal. V poslední čtvrtině jsme měli dobrou pasáž, kdy jsme se dostali ze ztráty deseti bodů a pak tam měl Ondra Sehnal tu svou typickou střelu. Tohle byla jeho akce. V Nymburce od této hry trochu upustil a snaží se více tvořit pro ostatní, ale všichni víme, že tyhle střely z odskoku umí. Škoda, že jsme to neudrželi. Měli jsme hodně faulů, musíme v tom být lepší. I já, protože jsem tam měl spoustu hloupých faulů. Teď nás čeká zápas v Černé Hoře, tam je každý zápas těžký. Budeme se muset o to poprat, nic není jistého.”

Olomoucko sestřelilo Vídeň

Hanáci na domácí půdě rozložili rakouského vicemistra z Vídně, který dorazil v osmi a v utkání takřka neměl šanci. Olomoucko zpod koše, útočných doskoků i trojek Hemphila získalo už v první desítce vedení 27-21, ve finiši poločasu navýšilo náskok na 53-36 a ve třetím dějství Adamu s McBrayerem už vytlačili vedení nad 20 bodů.

Olomoucko i bez Škrance mělo šest dvojciferných střelců, a to Adamua (19), Shavera (17), Baileyho (16+14 doskoků), Žáka (14), McBrayera (13+7 asistencí) a Hemphilla (11). V úspěšnosti z pole dominující REDSTONE (v procentech 58-40) přemohl Vídeň zpod koše (46-36) a z šestek (19-15) a při bilanci útočných doskoků 4-13 byl z druhých šancí zpět jen 6-10.

Pandy padly v Rakousku

Zajímavý zápas odehrála v Kapfenbergu SLUNETA. Ta v druhé polovině úvodní čtvrtiny po čtyřech trojkách domácích nabrala manko 28-19, aby ve druhém dějství prohrávala až o 18, ale Nichols s Nábělkem a Váňou pak vrátili Ústí na šest a hvězdnou třetí čtvrtinou (9-17) při spoustě ztrát domácích a produkcí zpod koše se už jejich tým probil do vedení.

Dlouho vyrovnanou čtvrtou čtvrtinu pak Kapfenberg rozhodl v poslední pětiminutovce, kdy k trháku zavelel dvěma trojkami Sow. Pandy se opíraly o Nicholse (26), Pecku (17) a Váňu (11). Tým zaostal z brejků (19-4), trojek (13-9) i šestek (20-14).

Půlpán se Zdanavičiusem na vše nestačili

Dvě bývalé hvězdy NBL Kwamain Mitchell a Rashard Odomes se složili v dresu Voluntari na 18 bodů, ale byl to jejich spoluhráč Allen, jenž sám zařídil 18 bodů i ošéfování koncovky duelu Severoevropské ligy pod Špilberkem. V posledních třech minutách zařídil 11 bodů včetně rozhodující trojky vteřinu před koncem.

Po vyrovnaném poločase se Brňané v úvodu třetí čtvrtiny odloupli na osm bodů a pak se dlouho drželi svého minimálního vedení. V závěru utkání je však zatížily ztráty, deset sekund před koncem za stavu 70-72 proměnili jen 2 ze 4 šestek a otevřeli cestu k vítěznému projektilu Voluntari.

Brno (bez Krakoviče) výrazněji drželi jen Viktor Půlpán (20) se Zdanavičiusem (17), Jejich tým byl fatálně zpět v trojkách (15/5 - 23/11) a ztrátách (17-7), což nezamaskovala ani výrazná převaha zpod koše (38-26) a na doskoku (43-27).

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Je strašná škoda, že se ten zápas nepodařilo dotáhnout do vítězného konce. Hráli jsme dobře 35 minut a poté se objevil Allen, který dal tři trojky a sám zápas otočil. Hodně nás trápily ztráty, měli jsme jich celkem 17, z toho ve druhém poločase 11, což si nemůžeme dovolit ani v české lize. Velmi důležité je, abychom se poučili a pokračovali v tom výkonu, který jsme dnes 35 minut předváděli.”