Nymburk stanul zády ke zdi

ECHO LIGY MISTRŮ Po pouhých 25 bodech ve druhé půli, kdy už vyhasnuli i jediní dva tahouni z prvního poločasu Harding s Riversem, padl Nymburk v Bosně s Aleksandrovacem 76-69, jeho bilance v základní skupině Ligy mistrů se zhoršila na 2-3 a před závěrečným utkáním doma mu nezbývá než skolit silný Galatasaray, aby se udržel ve hře o postup do další fáze.

V zápase nesoucím se ve víru vln se jako první výrazněji ujali slova hosté z Polabí, kteří čtyřmi trojkami (tři Rivers, který tu měl už 11 bodů) nastartovali po necelých šesti minutách vedení 9-18, přičemž tu dosáhli osmi bodů ze tří útočných doskoků.

Jenže do té doby hodně ztrácející domácí si vzali timeout, uklidnili se a po chybách soupeře otočili i díky trojkám na 20-18. Když však po dočasném zaseknutí nymburské ofenzivy, která měla po většinu zápasu jen dva nebezpečné střelce, Aleksandrovac získal po 15 minutách vedení 36-29, rozjel se mikrovlnný Harding, který i brejk zakončoval trojkou a posledními 13 body týmu dotlačil hosty k poločasovému vedení 39-44, k němuž přispěly další ztráty (do půle celkem 10) a také minely domácích. Harding (21) s Riversem (15) se postarali o celkem 36 ze 44 bodů hostů, kteří tu drželi důležitou remízu na doskoku, z druhých šancí byli dokonce lepší (4-8) a v souboji s dlouhány Igokey byli nablízku i zpod koše (14-12).

Po změně stran však došlo k očekávanému - domácí zvýšili tlak v obraně, dali si ještě větší pozor na klíčové soupeře a hosté najednou nebyli s to jakkoli dosáhnout bodů. Kromě prvních a posledních minut se celým zápasem protrápil historický top skórer soutěže Hruban, 7 ztrát zapsal rozehrávač Ross a dlouhán Gak nezakončoval, ani když dostal míč přímo pod obruč.

A když se z obruče začaly vykrucovat míče i jinak jistému Hardingovi, tým po šesti ztrátách prohrál třetí čtvrtinu fatálně 23-8, přičemž domácí tu dosáhli 14 bodů zpod koše. Dostali se do fazony i z dálky a 6 minut do konce za stavu 70-54 zdánlivě nezadržitelně mířili k jasné výhře.

Přece ale přišla ještě jedna kontra vlna. Nymburk se postavil do zóny, v útoku zničehonic zaúřadoval třemi tříbodovými akcemi v řadě (dvě Palyza) a po oživení Rosse s Hrubanem, který tu dal čtyři body v řadě, to bylo 48 sekund do konce už jen 73-69. A do hry se tak dostalo i vzájemné skore, neboť Nymburk doma vyhrál o čtyři body.

Středočeši ale vzápětí propadli při presinku, inkasovali otevřenou trojku a domácí si pohlídali výhru i lepší vzájemné skore.

Polabany (bez Gibbse) střelecky táhnuli Harding (25), Rivers (17) a Palyza (11). Tým se domácím dlouhánům vyrovnal v produkci zpod koše (30-26) i na doskoku (41-39, v útoku 12-12), dokonce je přetlačil z druhých šancí (8-14) a k tomu přidal lepší trojky (8-10) i body z brejků (4-16) a navíc i méně ztrácel (18-15). Jenže klíčové číslo zápasu - procento z pole - měl citelně horší (45-37).

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Byl to těžký zápas, jak jsme čekali. První půli jsme odvedli dobrou práci, dělali jsme, co jsme chtěli. Jenže pak přišla třetí čtvrtina a z přestávky jsme nepřišli tak připravení, jak by bylo třeba. Měli jsme tam spoustu ztrát a to nás ničilo. Pak jsme ještě našli cestu, jak se vrátit do zápasu, ale už to nestačilo. Teď není co počítat, musíme poslední zápas vyhrát, pokud chceme postoupit. A budeme čelit možná nejtěžšímu soupeři ve skupině. Uvidíme. Teď se musíme soustředit na českou ligu a najít cestu, jak se dostat zpět do formy, kterou jsme ztratili během reprezentační přestávky.“

Demetre Rivers (power forward Nymburka): „Nebylo to od nás povedené utkání. Pod košem jsme zahráli lépe než v prvním vzájemném zápase, ale stále tam byl velký prostor pro zlepšení. Problém byl ale v útoku. Musíme se z toho poučit a bojovat v posledním utkání o postup. Teď půjdeme zápas od zápasu v lize a budeme se snažit co nejlépe připravit na Galatasaray.“

Vojtěch Hruban (křídlo Nymburka): “V prvním poločase jsme si dokázali vytvářet střelecké pozice a ty proměňovat. Ve druhé půli Igokea vytáhla zónu a vsadila vše na jednu kartu, že se nebudeme trefovat z dálky. A to jim vyšlo, protože jsme nebyli schopni dát trojku se mnou v čele. Dnes jsme si to prostě prohráli v útoku. Ještě jsme se dokázali do zápasu vrátit a udělat to zajímavé, ale pak jsme to takticky úplně ne moc zvládli a prohráli jsme v podstatě dvakrát. Nejen výsledkem, ale i na vzájemné zápasy, což nám komplikuje situaci ve skupině. Chtěli jsme to alespoň udržet do toho rozdílu čtyř bodů, jenže pak jsme tam šli zběsile do jednoho zdvojení a dostali jsme z toho volnou trojku, která to rozhodla. Možná jsme měli velké oči a chtěli jsme vyhrát. Možná v tu chvíli bylo jistější jít na ty tři body rozdílu. Zápas jsme ztratili někde jinde. Musíme porazit Galatasaray a to je reálné. Hodně bude záležet i na tom, jak bude Galatasaray hrát zítra. Když vyhraje, bude mít jisté první místo, a pak by mohl šetřit opory. Ale i když přijedou v plné sestavě, tak je můžeme porazit. Já byl dnes mimo rytmus v útoku. Poslední dobou mám problém se dostat do své hry, to zranění tomu nepomohlo. Je teď ze mě poziční střelec, což není moje hra. A volné střely mi tam nepadly. vybral jsem si nejhorší zápas v ten nejhorší moment, ale tak to prostě chodí.“

Lukáš Palyza (křídlo Nymburka): „Je to obrovské zklamání, protože jsme do toho dali hodně energie, jezdili jsme po zadku a bylo na nás vidět, že se chceme o výhru porvat. I když byl soupeř fyzičtější, tak jsme se s ním rvali, co to šlo, ale přišly dva úseky, které nás stály lepší výsledek. První byl na konci první čtvrtiny, kdy jsme rychle promrhali devítibodový náskok, a druhý byl na začátku druhé půle, do které jsme nevstoupili dobře. To těžce budované vedení jsme zas rychle ztratili a domácí se chytli. Na konci jsme věřili, že to ještě zlomíme, šli jsme do toho vabank, oni dělali hodně chyb. Bohužel nás srazila Wallerova trojka, který vše vsadil na jednu kartu. Kdyby tuhle uspěchanou střelu nedal, tak jsme to ještě mohli zvrátit, ale on se trefil a naše šance poslal k ledu. Na rozdíl ve skóre jsme samozřejmě mysleli, ale to je vždy hodně ošemetné, zvláště když jsou to jen čtyři body. S tím se dá něco udělat za pár sekund. Nechtěli jsme se vzdávat a chtěli jsme vyhrát. Výhra nad Galatasarayem je reálná. Liga mistrů je velmi vyrovnaná a vždy může každý porazit kohokoli. Galatasaray se o tom přesvědčil, když prohrál na PAOKu. Nedáme mu nic zadarmo a doma si budeme věřit. Vím, že máme tým na to, abychom ho porazili, i když si uvědomují, že má Galatasaray tým euroligových kvalit.“