Nymburk udeřil v Izraeli! Beksa sestřelena

ECHO POHÁROVÉHO ÚTERÝ Čtyři 15bodoví střelci – Hruban, Lawrence, Meier a Sant-Roos – položili v izraelské Nahariyi základ k možná klíčovému 6. vítězství Nymburka (83-86) v základní skupině Ligy mistrů FIBA. Český mistr (6-3) se po 9. kole odpoutal od Frankfurtu a právě od svého úterního soupeře (oba 3-6), s nímž má teď navíc i lepší vzájemné zápasy.

Nymburk měl díky 3 trojkám skvělý start (0-11), jejž 8 body táhl power forward Meier. Domácí se sice brzy do zápasu vrátili, ale i dál za delší nitky tahali hosté. Navíc za stavu 46-48 v dresu Nymburka podřadil křídelník Hruban, jenž 7 body v řadě vynesl tým 13 minut do konce k vedení o 9 bodů.

Nahariya se však odmítla vzdát a ve čtvrté části se z 62-72 šňůrou 8-0 dostala na dva body. Klíčovou trojku na 70-77 pak ale trefil opět Hruban a hosté i pomocí útočných doskoků (a také zásluhou jediné ztráty v poslední čtvrtině proti 3 domácích) udrželi v koncovce minimální náskok a nikdy se neocitli v ohrožení.

Nymburk, pro nějž 40 bodů obstarali náhradníci, se domácím vyrovnal v četnosti i úspěšnosti trojek (11-11) a k tomu předčil Nahariyi ve dvojkách (18-23). Izraelský celek měl lepší doskok (39-30, 15 v útoku), ale srazilo jej 19 ztrát, z nichž Nymburk vytěžil 13 zisků.

„Je to důležitý krok k postupu. Ve druhé půli jsme dobře bránili a ve správný čas jsme udělali správné věci,“ pravil kouč Ronen Ginzburg. „V první půlce jsme byli pozdě u volných míčů, a když jsme přišli do šatny, kouč přednesl úžasnou řeč. Řekl, že ve druhé půlce budou rozhodovat maličkosti, což jsme si vzali za své,“ hrály koutky úst rozehrávači Eugenu Lawrencovi.

Ve zbylých utkáních skupiny A Banvit doma složil Frankfurt 86-71, Monaco uspělo v Domžale 59-63 a  Aris Soluň v Aarhusu 78-82. Aktuálně vede Banvit s Monakem (oba 8-1), v závěsu jsou Nymburk s Arisem (oba 6-3), s dalším odstupem pak Nahariya s Frankfurtem (oba 3-6) a na chvostu operují Domžale s Aarhusem (oba 1-8).

Drsný start druhé fáze FIBA Europe Cupu zažili hráči Pardubic, kteří si z palubovky čtvrtého celku francouzské ligy Pau-Orthez vezou vysokou porážku 101-66. O zápase se rozhodlo už záhy, neboť za stavu 10-8 měli hosté v arzenálu 4 a půl minuty jen baterii neúspěšných trojek a po trháku domácích na 26-8 bylo o vítězi už po 8 minutách jasno. Beksa se ve druhé a třetí čtvrtině ještě trojkami prodrala ke snížení na 14 bodů, ale to bylo její maximum.

Pau-Orthez dominoval kanonádou trojek (bilance 25/14), o polovinu méně ztrácel (7-16) a pro hosty byl navíc nebranitelný Chikoko, který proměnil všech 11 dvojek. Beksu výrazněji podpořili Burnett (16), Autrey (13) a Kohout (12), který se prosadil jako jediný z podkošových mužů.

„Nebyl jsem překvapen kvalitou hry domácího týmu. Víme, že francouzská liga je velmi dobrá, známe skvělou historii klubu Pau, přesto jsme nevěděli, co konkrétně očekávat: tato úroveň je pro nás nová,“ uvedl lodivod Pardubic Levell Sanders.

„Pau hrálo jednoduchý basketbal. Dokázalo dostat míč do vnitřního prostoru, mělo dobrý spacing, trefilo 14 trojek. Bylo těžké ho zastavit, protože bylo produktivní zevnitř i z vnějšího prostoru.“

Rozehrávač Lamb Autrey dodal: „Byla to jiná úroveň hry. Hráli jsme proti skvělému týmu, zejména pivoti domácích byli hodně kvalitní. Chikoko hrál skvělý zápas, ale to i ostatní. Pro nás to byla skvělá zkušenost.“