Nymburk urval koncovku, Beksa propadla

POHÁROVÉ ECHO Byl to útok, který jako by se nedal ukončit. Nejdřív minutou střelu doskočil rozehrávač Lawrence, další nepřesný projektil vzápětí lapil Hruban, aby těsně před vypršením dalšího limitu na střelu následoval timeout nymburského týmu. Po něm playmaker Eugene Lawrence zpod koše vyhodil domluvený pas na vrchol trojky, kde stál „za bukem“ schovaný Vojtěch Hruban, který trojkou na 80-71 srazil belgické vicemistry z Antverp definitivně do kolen. Bylo to právě dodatečné úsilí domácího Nymburka, poprvé v nové sezoně Ligy mistrů hrajícího ve své hale na břehu Labe, jež české šampiony nasměrovalo k prvnímu vítězsví (82-74), následujícímu po třech bolestivých porážkách.

Bylo to také vítězství, při němž jen 43 z 200 minut dostali svěřených zahraniční muži - členové základní pětice Lawrence a Wright. Power forward Davis je stále ve fázi pooperačního návratu a guard Smith, který ještě v sobotu nastoupil v lize v Hradci Králové, v zápase, kdy byla na stole záchrana nadějí na postup do play-off Ligy mistrů, nedostal důvěru kouče ani na vteřinu.

Na domácích byla znát důležitost utkání, a to včetně zkušeného Lawrence, jenž zprvu udělal několik chyb, což Antverpy využily k úvodnímu vedení. Jenže hosté se také dopouštěli hloupých ztrát, jimiž nabili soupeři novou energii, a o další se český mistr postaral atakováním útočného doskoku. Ze hry do koše, ať už to byly seběhy, brejky, nebo prosté přihrávky do „mismatchů“, otočil na 16-9, využil brzkých faulů jedné z antverpských opor Sanderse, a byť hosté místy dokázali využít své fyzické převahy na některých pozicích, Nymburk bráněním zepředu, vypomáháním a aktivníma rukama udržoval svou loď v mírném vedení.

K tomu pomohl třemi trojkami mezi koncem první a druhé čtvrtiny jako nečekaný žolík Vyoral, jemuž s tvorbou hry dost pomáhal zkušený guard Wright. Ten se rozhodně vyzná v útoku a nebojí se vzít střelu přes jakkoli dlouhé ruce obránců, v defenzivě však má rezervy, jež ho v zápase několikrát usadily na lavičku.

Když konečně z dálky rozpálil svou pravačku i Hruban, tým se po jeho 8 bodech v řadě včetně dvou trojek v závěru poločasu posunul do vedení 38-32 a trojka Vyorala už v kulise 1220 diváků vylepšila skore na 43-32. Jenže hosté se dokázali rychle vzpamatovat, což platilo i později za Wrightem rozjetého stavu 60-47, kdy vzápětí domácí zůstali 4 minuty na suchu a od skore 60-59 začínali znovu.

Při dotahování soupeře proti exkluzivně české pětici Nymburka se zdálo, že domácím přece jen chybí typický zabijácký element amerických akvizic, tým postrádal i jistější vedení od playmakera Vyorala a srážely jej také míjené trestné hody, soupeřem zužitkované útočné doskoky stejně jako jeho trefy s klaksonem útoků. V posledním dějství to přesto byla právě česká pětka, která už si při usazení Wrighta musela poradit, pokud chtěla na konci slavit vítězství.

A tu vystoupil z řady Jaromír Bohačík, který košem s faulem, dvojkou i trojkou vysunul nové vedení na 74-68, pak odvážnější hrou, faulem získaným na útočném doskoku i šestkami přispěl Vyoral, a když cíleně faulovaní slabí šestkaři Anverp opakovaně selhávali na trestné linii, dorazil je svou třetí trojkou na 80-71 necelou minutu do konce Hruban.

Ten se pod první úspěch podepsal 19 body (nejlepší s +16 za 33:34), 14 přidal při své nebývalé erupci Vyoral, 13 Wright, 10 se 7 doskoky a 4 asistencemi Bohačík a 10 s 5 asistencemi Lawrence. Nymburk zhusta těžil body ze 16 ztrát soupeře (sám měl jen 8 ztrát) a lepší byl i z druhých šancí (21-11 při útočných doskocích 19-12). Měl dokonce o 15 střel víc než soupeř, ale 40procentní úspěšnost z pole plus 12 minutých šestek z 29 mu až téměř do konce nedávaly klid.

„Před tímhle zápasem jsme mluvili o vůli, bojovnosti, energii, snaze chodit do fyzických střetů, o tom, abychom nic nevzdávali. Většinu zápasu jsme to plnili, a přestože tam byly některé hluché úseky, hlavní je pro nás vítězství,“ uvedl stručně kouč Nymburka Oren Amiel.

Kormidelník Antverp Roel Moors byl hrubě nespokojen s nůšemi bodů inkasovaných ze ztrát svého týmu a také z útočnch doskoků Nymburka. „V obraně 5 na 5 jsme odvedli dobrou práci, a být o něco chytřejší v útoku a mít ty doskoky v obraně, nikdy bychom nemohli prohrát. Doskoky jsou ale pouze otázkou chtění a domácí ho měli větší. Vzhledem k tomu, že jsme měli atletičtěji vybavené hráče, nebyl žádný důvod, proč by nás měl soupeř přeskákat na útočném doskoku.“

V Europe Cupu FIBA odešla v základní skupině i potřetí poražena pardubická Beksa, když tentokrát nestačila venku na izraelskou Ness-Zionu 111-77. Zápas jí nejvíc utekl ve druhém poločase ztraceném 58-33. Zpět byla v bodech zpod koše (50-28), z brejků (28-13) a také v trojkách (13-8). Oba dlouzí ze základu Kohout s Nečasem skončili bez bodu a na aspoň 10 bodů se dostalo jen trio Benjamin (27 za 22 minut), Williams (14) a McGaughey (10).

V první čtvrtině díky produkci Benjamina, Williamse a Půlpána Beksa vedla až 13-19, ale pak domácí otočili na 25-19 a své vedení postupně vysunuli až na 47-33. Pardubice na přelomu poločasů manko stáhly na 53-46, ale pak už to byla show jednoho týmu. Ness-Ziona se během čtyř minut odpoutala na 67-48, zbytek zápasu už kontrolovala a v posledních šesti minutách vedení ještě navýšila.

„Tenhle venkovní zápas jsme začali líp než v Nizozemsku, ale postupně jako by se z nás vytratilo všechno sebevědomí a energie, kupily se chyby a domácí toho začali využívat. Bohužel jim tam spadla spousta střel a my naopak neproměňovali otevřené pokusy, a jak narůstal rozdíl, to sebevědomí šlo dolů. Musíme se ponaučit z chyb, které jsme udělali, a hrát celý zápas. I když nám nepadnou dvě střely, abychom hráli pořád stejně. Proti jejich vysokým podkošovým hráčům se taky dostával míč těžko dolů, a když ho tam kluci měli, domácí si to většinou pohlídali. V tomhle nad námi měli navrch,“ shrnul zklamaný rozehrávač Viktor Půlpán.

Po porážce v rakouském Klosterneuburgu 66-59 se v Alpe Adria Cupu už na bilanci 1-3 ve skupině propadlo egoé Basket Brno. Tomu po „nízkorozpočtovém“ poločase (23-20) fatálně utekla třetí čtvrtina (24-10) a především Robym tažený nápor dostal tým ve čtvrtém dějství nejblíž na 62-59 minutu před koncem. Hosté měli jen dva nadšestibodové střelce v Keelym (15) a Robym (14). Srážela je jen 30procentní střelba a také zásadní manko v produkci zpod koše (32-16).