Nymburk ztratil další koncovku. Opava zničena

ECHO LIGY MISTRŮ Pražská Královka, byť opět velmi solidně zaplněná, se pro Nymburk stává místem dramat a zároveň i ukrutné bolesti, neboť český mistr tu po AEK Atény ztratil i druhý šlágr Ligy mistrů, tentokrát s předním německým týmem Brose Bamberg (78-84). Jeho bilance se tak po první polovině základní části propadla na 2-5. A opět to byl zápas, který Polabané nad Vltavou mohli vyhrát, ale i tentokrát je srazily staré hříchy. Jmenovitě 10 ztrát ve druhé půli (z 15 celkově), z toho pět v rozhodné čtvrté čtvrtině. Velmi disciplinovaný soupeř za celý zápas ztratil jen 8 míčů, a to si ještě spoustu svých nebezpečných driblérských eskapád směl dovolit euroligový vítěz Rice.

Jeho tým měl do zápasu lepší vstup a v bodově košaté první čtvrtině vedl už po 7,5 minutách 14-23. Zprvu na doskoku a směrem pod koš málo důrazní domácí se nechávali zatlačit klíčovým podkošovým mužem Bambergu Rubitem (22 bodů, 6 doskoků, 5 zisků, 3 asistence a TH 10/8 za pouhých 25 minut). Navíc při bezztrátové hře soupeře neměli možnost rychlého přechodu do útoku. Domácím se přesto bod po bodu podařilo prokutat k vyrovnání, když postupně stále aktivněji napadali koš a jen do půle, vyhrané 46-43, měli trestnou bilanci 19/15 (hosté 11/9), navíc je sytilo 22 bodů lavičky (hosté jen 6).

Nymburku hrál do karet rychlý druhý faul důležitého power forwarda hostů Jelovace, stejně jako málo efektivní individuální výpady Rice, který se v zápase několikrát divil neodpískání faulu. Ve druhé čtvrtině si dočasně vzal domácí na ramena guard Wright, který byl výkonný ze střední vzdálenosti a z šestek, ale v Lize mistrů stále marně hledá své trojky (celkově 18/2).

Poté, co v první čtvrtině dostal jen kratičkou šanci druhý playmaker Vyoral, byl právě Wright při odpočinku ústředního dirigenta Lawrence hlavním vodičem míče, většinou však hledal svou střelu a zejména ve druhé půli jeho divoké střely a driblérské ztráty lámaly domácí dolů.

Vedle Vyorala vypadl - po návratu Davise a příchodu silového Myerse - zcela z rotace i další reprezentant Kříž a tým si tak musí za pochodu zvykat na novou chemii.

Nymburku nepomohlo nabrání rychlých tří faulů Davise, kdy na pozici 4 pak zaskakoval Pumprla.

Ve třetí čtvrtině se zdála být velmi nadějná smršť čtyř trojek z rukou Lawrence, Peterky a Bohačíka na 60-52. Domácí však toto „momentum“ nedokázali kapitalizovat. Davis schytal čtvrtý faul, přidaly se ztráty a vrcholem zmaru byla po videu neuznaná trojka Bendy s klaksonem třetí čtvrtiny na potenciálních 68-62.

V této fázi už byl zápas bojem o každý koš i míč. Nymburk musel v úvodních téměř třech minutách čtvrté čtvrtiny přežít málo organizovanou hru bez klasického rozehrávače, ovšem po svém návratu se ztrát dopouštěl i Lawrence a 35letý lišák Zisis (celkem 14 bodů) postrčil hosty do vedení 69-73.

To už ale přebíral otěže utkání Bohačík, který nekompromisně chodil do koše čelem i zády, 100 vteřin do konce dokázal i vyfaulovat Zisise a z šestek otočil na 75-73. Závěr pak hráli čtyři Češi s Lawrencem, týmu tam ale proti atleticky disponovaným soupeřům místy bolestivě chyběl doskok.

Za stavu 75-78 pak Bohačík proměnil jen 1 šestku, a když při skore 78-79 Lawrence nezakončil přesně z nájezdu, a Bendovi byl odpískán faul na útočném doskoku, lídr hostů Rubit z šestek 20 sekund do konce rozhodl (78-81), neboť následovala další chybná přihrávka Lawrence a tím bylo po nadějích mistra definitivně.

Jeho řady vedli Bohačík (16 za 34 minut, TH 10/9), Peterka (13, trojky 5/3) a Wright (12+5 asistencí na 4 ztráty a -8 za 18:30). Hosté se nakonec domácím téměř vyrovnali v šestkách (31/25 – 26/21) a slabší trojky (7-5) i body z druhých šancí (14-7) přetloukli výraznější produkcí zpod koše (22-36).

„Je to komické, ale my jsme prohráli zápas v momentě, kdy jsme se dostali do (osmibodového) vedení. Hráli jsme v tempu, v jakém jsme chtěli, ale najednou - po nabytí vedení – jsme přestali běhat. Soupeř se vrátil, mohl hrát svůj fyzičtější basketbal a samozřejmě je těžké přijmout takovou porážku,“ uvedl kouč Nymburka Oren Amiel.

„Bojovali jsme a víceméně kontrolovali zápas, ale soupeř je zkušený a na konci udělal ta správná rozhodnutí. Musíme zabrat v odvetách, kde máme dobrou šanci. Budeme hrát častěji doma, v našem skutečném domově,“ dodal trenér směrem k nymburskému stánku.

„My jsme na konci dvakrát špatně vyřešili obranu na pivota. Poslední dvě minuty to tam Bamberg nacpal třikrát a dosáhl z toho čtyř bodů. Ten závěr tak jde trochu za námi, pivoty. Aspoň jednou tu hru zády ubránit, mohli jsme na tom být v koncovce líp. Nakonec jsme ještě mohli mít trojku na vyrovnání, ale špatně jsme to vyřešili. Asi vůbec neměla proběhnout ta přihrávka, z níž ztráta vznikla, protože soupeř všechno přebíral. Měli jsme spíš zkusit hrát 1 na 1,“ řekl k závěru utkání Petr Benda.

Podle Martina Peterky si na klíčového power forwarda Rubita měl tým v zápase víc vypomáhat, od druhého podkošového hráče i od křídel. „Moc jsme ho nechávali hrát 1 na 1, takže to jde za celým týmem.“

Benda doplnil, že Nymburk také často inkasoval ze situací, kdy proti nebezpečnému pick-and-rollu Bambergu zůstávali pivoti s guardy Zisisem a Ricem dlouho na perimetru, a v některých fázích pak zkušení rozehrávači dobře nacházeli své kolegy pod košem, v tu dobu už nejednou kryté malými nymburskými hráči. „Přesto to v obraně nebyl špatný zápas, spíš nám chybí konzistence výkonu. Nevydržíme tak dlouho v plném nasazení v útoku a obraně a míváme tam hodně výpadků. Pokud tohle srovnáme a vydržíme to nějakých 35 minut, můžeme se zlepšovat a vyhrávat.“
K úsekům hry bez rozehrávače pak bývalý reprezentant uvedl: „Geno Lawrence je samozřejmě klasický rozehrávač a ví, jak hru řídit. Na druhou stranu když jsou tam Bracey Wright, nebo Jarda Bohačík, můžeme to využít zase jinak a například hrát do „post-upu“, takže někdy je výhoda hrát s Genem, jindy bez něj. Nechtěl bych tak říct, že bez Gena jsme nuloví. Prostě předvádíme trochu něco jiného.“

Zkušený power forward soudí, že o prvních dvou místech ve skupině (Jeruzalém a AEK mají nyní bilanci 6-1) je už zřejmě rozhodnuto, nicméně šance na postup stále žije. „Od třetího místa dál je to otevřené. My teď budeme většinu zápasů hrát doma a věřím, že na domácí nymburské půdě, kde jsme dvakrát silnější, skoro všechna utkání vyhrajeme.“

ČEZ Basketball ovšem v Nymburce pohostí už jen Fuenlabradu, Dijon a Panevežys, s Hapoelem Jeruzalém si to bude muset rozdat v Praze.

V Bonnu se nedařilo ani druhému českému zástupci v Lize mistrů, když zásadně oslabená Opava (bez Bujnocha, Gniadka, Zbránka a Dragouna) padla o parník 114-77 a dál čeká na svou druhou výhru.

Slezané zaostávali od samého začátku, první čtvrtinu prohráli 32-18 a ve druhé už domácí vedli 50-27, aby dunky Kvapila a řada trojek především Jurečky na přelomu druhého a třetího dějství stáhla manko až na 58-46, ale pak už Bonn začal rozdíl opět natahovat.

Nejlepšími střelci českých vicemistrů byli Jurečka (22, trojky 10/6), Kvapil (17) a Švandrlík (10). Domácí dominovali na doskoku (46-29), z brejků (37-4), zpod koše (50-26) i z trojek (16-12).

„Byli jsme ve složité situaci bez čtyř osových hráčů a na hřišti byl v utkání jen jeden tým, a to Bonn,“ byl po zápase stručný kormidelník Opavy Petr Czudek.

„Nechci být negativní, i přes porážku byly v naší hře světlé momenty. Jakub Slavík jde stále herně nahoru, dařilo se Luďku Jurečkovi. Bohužel špatných momentů bylo v naší hře více. Chyběla nám agresivita a škoda, že poté, co jsme se dotáhli na dvanáct bodů, jsme úplně odpadli,“ povzdechl si pro klubový web opavský asistent Kryštof Vlček.