Nymburský double pozlatil Královku

Rozuzlení Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru přineslo na pražské Královce strhující podívanou. Nymburk porazil Levice v nejofenzivnějším představení celého třídenního turnaje 95:82 a po zásluze bere zlato v Česko-slovenském poháru, samozřejmě je i českým pohárovým mistrem a bere tak neobvyklý double během jediného večera.

První body finále přišly z ruky Jaromíra Bohačíka po nájezdu podél základní lajny. Za hosty na druhé straně ihned odpověděl Howard. Po trojce Gordona na začátku třetí minuty Nymburk odskočil do rychlého vedení 8:2. Zatímco dosavadní zápasy byly bodově spíše chudší, obě mužstva ve finále od začátku předváděla ofenzivní podívanou. Po dalším nájezdu Bohačíka vedl Nymburk po třech a půl minutách už 15:7, na což kouč Levic musel reagovat timeoutem.

Nymburk měl v páté minutě stále stoprocentní střelbu (5/5 za 2 body a 3/3 trojky) a vedl 21:9, načež předvedl hezkou smeč s faulem levický Howard. Nymburk nakonec v první čtvrtině minul jen 4 střely (dvojky 8/7, trojky 9/6) a dominantní výkon přetavil ve vedení 34:22. Jediné minus tak byly tři osobní chyby Jaromíra Bohačíka včetně jedné technické.

Nymburský válec nepolevoval ani ve druhé části. Při pokusu o další smeč byl sice faulován Adaway a z trestných hodů snížil na 26:38. Na druhé straně kontroval Stephens a i když další nájezd Gordona smázl úžasným bokem Wheeler, Nymburk držel dvouciferný náskok i když měl už po třech minutách druhé čtvrtiny pět týmových faulů. Po trojkách Rylicha a Kříže svítil v polovině čtvrtiny stav 48:30. Levice však odpověděly také šňůrou 9:0 po trojce Vrbicy, koši s faulem Wheelera a dvou smečích Adawaye byl rozdíl už opět jednociferný. Nymburk nakonec pohlednou první půli vyhrál 54:41 hlavně díky lepší střelbě 57 procent oproti 42 u Levic. Pomohl si i devíti trojkami, Levice daly jen 3 ze 13 pokusů, ale byly zase lepší v doskocích (22-17).

Na začátku druhé půle dal dvě trojky po sobě nymburský kapitán Martin Kříž, za hosty ale stejným způsobem odpověděl Kněževič a v polovině třetí čtvrtiny byl stav 63:51. Hosty táhli především Wheeler s Adawayem, kteří měli v tu chvíli shodně po 15 bodech, lídrem Nymburka byl s 15 body Gordon. Po trojce Jaromíra Bohačíka odskočili Češi na 68:53. Když navíc po útočném doskoku skóroval Sanders byl už náskok skoro dvacet bodů (74:55).

Poslední čtvrtinu zahájil Nymburk náporem 8:2, což přineslo už dvacetibodový náskok, který si “domácí” pohodlně drželi většinu čtvrté části. Tři a půl minuty před koncem zápasu po úniku smečoval Wheeler a snížil na rozdíl 14 bodů (89:75), na což reagoval kouč Tabellini timeoutem.

Levice sice nesklopily hlavu, ale třetí náročný zápas ve třech dnech v úzké rotaci se projevil. Nymburk ještě musel jistit vítězství zlepšenou hrou v útoku, kdy se podařilo po několika minutách pořádně dostat míč do vymezeného území. Poslední útoky tak mohly být už ve znamení přátelského podávání rukou, vzájemné gratulace a uznání za předvedené výkony v uplynulých třech dnech.

Nejlepším střelcem Nymburku ve finálovém zápase byl Ty Gordon s 21 body, který se stal také MVP celého turnaje Louda Auto Final 8. Nymburk jinak podal dobrý týmový výkon, body dalo celkem deset hráčů z jedenácti, kteří do finále zasáhli. Levice tradičně spoléhaly na hvězdné americké trio, ale nymburská defenziva mu nedovolila takový rozlet, jak bylo zvykem v předchozích zápasech turnaje.

ERA Basketball Nymburk – Patrioti Levice 95:82 (34:22 54:41 78:63)
Gordon 21, Mathon 14, Kříž 13, Bell 11, Bohačík 10, Rylich 9, Sanders 6, Stephens a Tůma po 4, Sehnal 3, Kovář 0 – Wheeler 21 bodů a 12 doskoků, Howard 17, Adaway 15, Vrbica a Kováč po 7, Knežević 6, Pažický 5, Sločansky 4, Krajcovic 0
Fauly: 22 - 21

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Dneska se nám od první minuty dařilo útočně, ale v obraně to celý turnaj nebylo to, na co jsme zvyklí. Dostali jsme 82 bodů, což je opravdu moc. Jsme zvyklí někde okolo 70. Padly nám ale střely, které v prvních dvou zápasech nepadly a tak jsme to udrželi celý zápas na plus mínus 15 bodech.

Myslím, že turnaj se povedl. Bylo to zpestření jak pro fanoušky, tak pro nás, protože se slovenskými týmy se moc nepotkáváme. Dopadlo to dobře. Páteční sedmnáctá hodina je dobrý čas, takže lidi přišli. Pro nás to po dlouhé době bylo zase velké finále o pohár.

Nevěděl jsem, že se za rok se turnaj stěhuje na Slovensko. To je pro nás další zajímavost a já doufám, že to zvládneme.“

Samuel Solčansky (power forward Patrioti Levice): „Teď jsme nespokojení. Chtěli jsme to vyhrát na 100 procent. Měli jsme před soupeřem respekt, protože jsme věděli, proti komu hrajeme. Myslím ale, že na to, jaká byla rotace a kvalita týmu, to byl dobře odehraný zápas. K úspěchu nám chybělo pár hráčů, víc energie a lepší úspěšnost střelby.

Turnaj jsme si tady užili. Byla to dobrá zkušenost především pro naše mladé hráče. Jsme rádi, že jsme udělali radost fanouškům.“

Autor: CZ BASKETBALL