Nymburští trojkobijci slaví bronz

Pardubický tým v letošním play-off jak ve čtvrtfinále, tak v semifinále odehrál v sériích maximální počet sedmi zápasů. Až v boji o medaile, i kvůli zranění klíčových hráčů Vyorala a Rikiče, podlehl 0-2 Nymburku, který po přesvědčivém vítězství ve druhém duelu o třetí místo na východě Čech (81-99) získal bronz a tím i 21. ligovou medaili v řadě.

Nymburští, kteří do zápasu nastoupili jen s 10 hráči, proměnili hned první dvě střely a po čtyřiceti sekundách vedli 0-5. Po nájezdu a koši s faulem Váni po necelých dvou minutách už to bylo 1-9 a lodivod domácích Dino Repeša musel reagovat timeoutem. Beksa se poté snažila nymburský ostrý vstup do utkání zbrzdit zónovou obranou, ale nedokázala pokrýt obranné doskoky, Nymburk navíc dominoval i ve vymezeném území.

Světlým momentem Pardubických v první čtvrtině tak byl jen ankle-breaker Dickersona, po němž si hostující Martin Kříž ustlal na palubovce. Pardubice měly po sedmi minutách jediný koš z pole a držely se jen díky trestným hodům (12/8). První čtvrtina, kterou Nymburk nakonec ovládl drtivě 14-30, určila ráz celého utkání. Hosté stříleli s úspěšností přes 60 procent a dali čtyři trojky ze šesti pokusů, zatímco domácí ze sedmi žádnou.

Do žil Beksy vlil novou krev teprve devatenáctiletý Matyáš Vrábel a po smeči Šafarčíka z úniku odstartovaly Pardubice druhou čtvrtinu šňůrou 9-2, načež si timeout vzal i trenér hostů Sokolovský. Nymburk pak kontroval šňůrou 0-11 a v polovině druhé čtvrtiny hlídal bezpečný náskok dvaceti bodů (23-43). Hráčům Beksy se nadále nedařila střelba, ale po několika šestkách a trojce Čolaka snížili až na 37-48. Nymburk šel nakonec do šaten za vedení 40-56.

Pardubice se dopustily v prvním poločase jen dvou ztrát oproti osmi Nymburka, ale hůře doskakovaly (15-24), prohrály i na body z pod koše (12-20) a trojky měly pouhých čtrnáct procent (14/2). V utkání se tak v první půli držely hlavně díky trestným hodům, když proměnily z 26 hned 18.

Třetí čtvrtina nabídla podobný obrázek. Nymburk si dál pohodlně hlídal dvouciferný náskok, domácí se dál střelecky trápili. Zejména Dickerson volil dost krkolomné střely a předváděl spíše streetballové pojetí (střelba 12/4). Až 22 sekund před koncem čtvrtiny zvedl domácí fanoušky ze sedadel skvělý smeč Kamila Švrdlíka přes Luboše Kováře. V poslední části pak dvakrát zasmečoval i po nahození od Neala a rozdíl byl osm minut před koncem už jen desetibodový. Poté však kontroval Ondřej Sehnal pěti body během dvaceti sekund a hosté už utkání v pohodě dohráli a zvítězili přesvědčivě.

Domácí měli sice hned šest dvouciferných střelců a na body po ztrátách vyhráli 5-17, ale výrazně hůře stříleli (v procentech 39-57). Diametrální rozdíl byl především ve střelbě trojek. Hosté jich dali 15 z 26 pokusů, domácí jen 3 z 25.

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Musím říct, že jsme byli blíž finále než třetímu místu. Zdravotní situace před touto sérií nebyla dobrá: dva hráči z první pětky byli out, Čolak měl ještě včera teplotu, Šafarčík měl kotník jako meloun, ale chtěl hrát... Z tohoto pohledu jsme neodehráli špatný zápas. Myslím, že kluci udělali maximum. Škoda špatného začátku, který v podstatě rozhodl. Ve druhém poločase jsme se sice vrátili zpátky na rozdíl 8 bodů, ale už jsme neměli dost hráčů, abychom s tak silným Nymburkem odehráli dramatickou koncovku. Chtěl bych poděkovat hráčům, protože Pardubice jsou po pěti letech mezi nejlepšími čtyřmi týmy v lize. Odehráli jsme sedmizápasové série ve čtvrtfinále i v semifinále, což je pro některé hráče velice cenná zkušenost.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Řekli jsme si, že do zápasu vstoupíme s velkou energií, ale to se bohužel nestalo a brzy jsme prohrávali dvouciferným rozdílem. Nymburk se uklidnil, naopak my jsme nebyli schopni bránit tak, jak bychom potřebovali. Nezvládali jsme hlavně situace 1 na 1. Hosté z nich měli buď přímo koš, nebo vyhazovali míč ven, odkud měli dobrou úspěšnost. Ve druhém poločase jsme se dotáhli na 8 bodů a vypadalo to, že momentum je na naší straně, ale vždycky jsme pak dostali dva tři koše, takže jsme se nikdy nedostali úplně do těsného kontaktu. Za mě je to zklamání, takhle jsme určitě nechtěli končit sezonu. Odehráli jsme doma skvělé zápasy, i v průběhu play-off, chtěli jsme se rozloučit s našimi fanoušky vítězstvím a protáhnout sérii až do pondělí. Myslím si, že jsme na Nymburk měli i v tom oslabení, v jakém jsme byli, ale potřebovali jsme hrát jiným stylem, což jsme vůbec nezvládli.”

Pavel Budínský (asistent ERA Basketball Nymburk): „Myslím si, že jsme měli velmi dobrý vstup do zápasu, což jsme chtěli. Dostali jsme domácí pod drobný mentální tlak. Hned po první čtvrtině jsme vedli o 16 bodů, měli jsme lepší exekuci jak v obraně, tak v útoku. Domácím se moc nedařila střelba trestných hodů, neměli dobrou selekci střel, nicméně první poločas byl pořád v režimu, kdy bylo z obou týmů cítit drobné zklamání ze semifinálového vyřazení. Postupem času to vypadalo, že budeme utkání kontrolovat, vedli jsme až o 20 bodů, ale Pardubice se rozhodly hrát vabank, domácí hráči si brali jednodušší střely, někteří jako Neal to ještě chtěli zlomit. Snížení na 8 bodů se stalo energií pro pardubické fanoušky, ale rozumnou, chytrou hrou a dobrou spoluprací jsme tento propad včas zastavili a řekl bych, že jsme zaslouženě vyhráli. Obě utkání jsme zvládli lépe. V tuhle chvíli je to pro nás pěkná výhra v souboji dvou zklamaných týmů. Já osobně jsem za ni moc rád, protože medaile je medaile.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme zakončit sezonu vítězně, po našem zklamání, kdy jsme nepostoupili do finále. Je to pro nás nová zkušenost: asi ne moc příjemná, i když 3. místo je furt dobré, ale naše standardy jsou někde jinde. V příští sezoně je budeme chtít vrátit. Co se týče dnešního zápasu, řekl bych, že jsme začali o dost koncentrovaněji než Pardubice, což jsme chtěli. Rychle jsme si vytvořili 10bodový náskok a rozdíl se poté pořád pohyboval mezi 10 až 20 body."