Obasohan zapnul turbo až ve třetí čtvrtině

ECHO DUELU 4. KOLA A1 Favorizovaný Nymburk (bez Hrubana, Bendy a Kováře) na domácí půdě poločas nechával brněnské hosty dýchat s nadějí, ale pak už si vzal slovo lídr belgické reprezentace Retin Obasohan, který ve 3. části utkání 4. kola A1 rozlaufoval multišampiony k jasné výhře 98-82.

Oba trenéři - domácí Oren Amiel a zaskakující lodivod Brna Vaněk - od první čtvrtiny roztočili doširoka i své lavičky a v poločase tak vidělo hřiště všech 21 k zápasu připravených mužů. Větší rotace zprvu víc vyhovovala hostům, kteří uhráli první čtvrtinu na 22-20 a v poločase vedli 43-45, ač trio ”repre” guardů Půlpán, Farský, Bálint se složilo dohromady jen na 6 bodů. Jejich výpadek totiž nahradili Georgiev s Blakem.

Už v první čtvrtce nabral dva fauly playmaker Nymburka Obasohan i jeho křídelní kolega Prewitt, na druhé straně je dorovnal v tu dobu už 9bodový Blake. Jeho tým si pomohl sedmi body z brejků a trestnými hody, domácí kontrovali tuctem zpod koše.

Ve druhém dějství Nymburk přiložil pod kotel 10 body z brejků, ale míjel šestky (do půle sedmkrát) a nevyužíval druhé šance. Brno tížily ztráty, ale po 20 minutách hry to kompenzovalo trojkami 13/6 (domácí 12/3).

Ve třetí čtvrtině ovšem řekl dost i se třemi poločasovými fauly hrající Obasohan, který stál v čele zesíleného defenzivního tlaku Polabanů a svou ničivou nájezdnickou hrou nasázel během necelých 5 minut 13 bodů, čímž největší měrou pomohl k rozhodnému odskoku z 48-50 na 73-56.

Brno ve třetí části spáchalo sedm ztrát (už tady jich tak mělo 16), inkasovalo z brejků i z 10 šestek a propadalo se na doskoku.

Vítěze tlačili Obasohan (19), Harding (16), Palyza (12), Dalton (11) a Zimmerman (11+17 doskoků, 6 asistencí a 7f+). Hosty táhli Blake (23), Puršl (13+9 doskoků), Bálint (11), Georgiev (11, vyfaulován za 13 minut ve hře) a Kozina (10). Nymburk vládl z brejků (28-18), šestek (37/27 - 21/15), na doskoku (46-37) i ve ztrátách (14-19).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme museli myslet na mnoho věcí, zejména na to, jak správně rozložit minuty mezi hráče. V poločase jsme pak museli provést trochu budíček a po něm jsme druhou půli zvládli lépe. Ve druhé půli odvedli hráči dobrou práci, zvedli úroveň intenzity a rozhodli rychle zápas. Brno ale hrálo dobře, já ho respektuji. Věděli jsme, že to bude těžké. Na nás je, abychom vždy našli způsob, jak u našich hráčů zmáčknout ten správný čudlík, abychom je motivovali k co nejlepšímu výkonu.“

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Zápas pro nás nebyl jednoduchý. Trenéra máme v karanténě a ještě ráno jsme nevěděli, zda tento zápasu budeme hrát. To moc mentálnímu nastavení nepomůže. Do prvního poločasu jsme vstoupili dobře, Nymburk vypadal trochu unaveně, my jsme chtěli běhat. Dokázali jsme skórovat jednoduché koše a do poločasu nám to vycházelo. Byli jsme lepší na doskoku, což se promítalo do vývoje zápasu. Bohužel vstup do druhého poločasu jsme nezvládli, začali jsme ztrácet jak na doskoku, tak jsme dělali hloupé ztráty, ze kterých jsme inkasovali jednoduché koše. To si proti Nymburku nemůžeme dovolit. Nakonec jsme v poslední čtvrtině zabojovali, ale rozhodla třetí čtvrtině na doskoku a ve ztrátách. Návrat do Nymburka v pozici hlavního trenéra bych si asi užíval ještě víc, kdybychom odehráli lépe druhý poločas. Není to pro mě první zkušenost, už jsem z pozice hlavního kouče v Nymburce zápas vedl. To, že budu koučem právě v Nymburce, beru jako kdyby to byl jakýkoliv jiný zápas. Trenér Růžička už bude od zítřka s týmem.  Pro tým to nebyla jednoduchá doba. Když se od rozjetého družstva vezme hlavní trenér a zvlášť, když jsme se na první zápas nemohli připravit, není to příjemná situace. Tohle však k této době patří a my se s tím musíme vypořádat tak jako každý další tým.“

Stephen Zimmerman (pivot ERA Basketball Nymburk): „Není teď pro nás úplně snadné hrát při tom náročném programu bez několika důležitých hráčů. Ale jsem rád, že jsme se ve druhé půli zvedli. Je vždy dobré, když mezi zápasy v Lize mistrů máme tyto těžké zápasy. V poločase na nás křičel trenér, ”Paly” (Palyza) na nás křičel, Retin (Obasohan) na nás křičel a přineslo to efekt. Víme, čeho jsme schopni, a je jen třeba najít na to energii. Zítra ale máme dost času na regeneraci na další zápas. Já sice mám 17 doskoků, ale zároveň to bylo často po mých nedaných střelách. Moje úspěšnost nebyla moc dobrá.“

Šimon Puršl (pivot  Basket Brno): „Na tento zápas jsme nebyli úplně v hlavách připravení. Pronikaly k nám všelijaké rušivé zprávy a my jsme nebyli na utkání soustředění na sto procent. I přesto nám vstup do utkání vyšel. Možná to bylo i tím, že Nymburk nevstoupil do zápasu v plných silách. Chybějí mu někteří hráči a zároveň má hodně zápasů. Myslím, že jsme hráli dobře v první půlce. Domácí v poločase přehodnotili vývoj utkání, nechtěli to tolik vypustit. My jsme nezvládli druhý poločas. Víme, že Obasohan je všestranný hráč, že umí střílet i skvěle najíždět. Proto jsme chtěli proti němu zacpat bednu. To se nám relativně dařilo, ovšem ve druhém poločase nám dal hodně bodů z rychlých protiútoků. Ale naše přípravy z reprezentace jsme na něj nevyužívali. Sráželo nás hodně věcí. Jedou z nich byl útočný doskok, které Zimmerman bral i přes naše hlavy.“