Obří debakl Opavy! Marko zničil Ústí

ECHO SOBOTY V NBL Méně oslabení Tuři díky 27 bodům Romana Marka zvládli před svými fanoušky bitvu s více oslabenými Pandami a dál drží dvě výhry náskoku na druhé pozici v tabulce. Olomoucko sestřelilo Opavu o nevídaných 49 bodů, když už v půlce vedlo 60-36! A naděje oslabených Brňanů na solidní výsledek vzaly v Nymburce za své v posledních 9 minutách utkání 7. kola A1. V šestém dějství A2 si Hradec Králové drtivým úvodem a první čtvrtinou vyhranou o 23 bodů řekl o jasnou výhru nad Kolínem, když 30 bodů a 10 doskoků zaznamenal Peter Sedmák, a Ostrava rovněž díky silnému startu zvládla doma zápas s USK.

SKUPINA A1
Úvodní trojkobití zkázou pro Brno

Mistr měl s nadále oslabeným Brnem (bez Keelyho, Vašáta, Farského) raketový start – zápas zahájil pěti trojkami v řadě (tři z ruky Jaromíra Bohačíka) a vedením 15-7 po 5,5 minutách. A když práskl do obruče další dvě trojky Vyoral, nymburské vedení 25-12 už po první čtvrtině vyznačilo stezku k bezproblémovému průběhu zápasu favorita, byť hosté ještě 9 minut do konce ztráceli přijatelných 13 bodů (68-55). Zbylé minuty však Nymburk ovládl 27-2 a duel tak pro celek egoé, který padl popáté v řadě, skončil krutým rozdílem 95-57.

Domácí dokonce jako číselně nejužitečnější hráč vedl 22 minut hrající guard Šafarčík, který opět fungoval na rozehře a nastřádal jako sdílený top skórer 13 bodů se 4 asistencemi a trojkami 5/3. Dalších 13 bodů zapsal Hruban (trojky 7/4), Wright s Pavlem Pumprlou (byl nejvíc v plusu ze všech hráčů) přihodili po 10. Za hosty korigovali Stegbauer (19, trojky 6/5, zbytek týmu dal jedinou) a Roby (10). Mistr kraloval v trojkové palbě (25/15 – 17/6), bodech zpod koše (38-18), na doskoku (41-25) a celkem měl o 14 střel z pole víc.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Od doby, co trenér Chougaz přišel do Brna, hraje jeho tým velmi dobrý a pěkný basketbal. Za to mu patří respekt. Bojovali jsme dnes spíš sami se sebou. Začali jsme dobře, vedli jsme, ale asi jsme byli až moc klidní. Na to si musíme dát pozor. Nesmí se nám stát to, co ve třetí čtvrtině. Pak to bylo o tom uklidnit hráče a začít zase hrát naši hru.“

Petr Šafarčík (guard ČEZ Basketball Nymburk): „Začali jsme dobře, první poločas nebyl vůbec špatný, ale pak přišel výpadek, kdy jsme nechali soupeře přiblížit se na 10 bodů a to by se nám v jiných zápasech mohlo vymstít. Pak jsme ale zase dokázali zapnout, po pár timeoutech jsme se zvedli a ukázali svou kvalitu. Brnu přeju do dalších zápasů jen to nejlepší, protože jeho projev je mi hodně sympatický.“

Christianos Chougaz (trenér egoé Basket Brno): „Bylo to jasné vítězství Nymburka. Pro nás je těžké odehrát pět zápasů ve dvou týdnech v tak malé rotaci. Musíme dát hráče dohromady a zvednout se před důležitými zápasy. Snažili jsme se soupeře nepouštět pod koš, měnit obrany, ale hráči Nymburka jsou i dobří střelci z dálky. To ukázali. Také jsme měli problémy s fauly a nemáme zase tolik velkých hráčů. Ukázal se velký rozdíl v kvalitě. Bylo tam ale několik dobrých věcí, které si chceme přenést do dalších zápasů.“

Davell Roby (křídlo egoé Basket Brno): „Nymburk je skvělý tým od prvního do posledního hráče. My zahráli dobře třetí čtvrtinu, ale jinak byli domácí lepší. Dělali nám problémy trojkami z rohů, nájezdy a také nás přehráli na pivotu.“

Šokující výsledek na Hané!

Dějí se v lize podivuhodné veletoče. Opava v jednom kole doma sestřelí Tury rozdílem 42 bodů, v dalším ji rozbije Olomoucko na svém kurtu o 49 a na třetí pozici se po 4. výhře v řadě vzdálilo čtvrtým Pardubicím a Ústí už na dvě výhry. Se Slezany mělo ohromný nástup a po smršti trojek, dunků i šestek vedlo už za 7 minut 22-10 a dál nebylo co řešit. Opava nestíhala v obraně, v polovině druhé čtvrtiny ztrácela 50-30 a v poločase 60-36 navzdory 12 útočným doskokům! Hanáci už tady měli 13 bodů z brejků, 36 zpod koše a navrch i pět trojek. Ani ve druhé půli se nic nezměnilo a Olomoucko tak triumfovalo 113-64.

Vedli ho Douglas (27+10 doskoků, 6 asistencí), Palyza (21+8 doskoků, trojky 8/4), Dunans (16+7 asistencí), Pelko (14+7 asistencí) a Váňa (13+7 doskoků, 5 asistencí). Opava měla jen dva dvojciferné střelce Kvapila (15) a Klečku (11). Vítězové byli lepší z brejků (31-9), zpod koše (50-32), z trojek (26/12 – 39/5), šestek (25-15) i na doskoku (48-35).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Odehráli jsme opravdu hodně povedené utkání, ve kterém tým od začátku věděl, co chce hrát a šel za svým cílem. Výborně jsme bránili, to byl základ. Podařilo se nám využít některých opavských absencí. Soupeři nepomohlo odstoupení zraněného Bujnocha, který je pro Opavu hodně důležitý. Rozdíl mezi soupeři není pochopitelně takový, jak ukazuje výsledek. Ale těší nás, že jsme odvedli dobrou práci a lidem ukázali pěkný basket.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Zápas mi připomínal Ligu mistrů. Na jedné straně byl tým, který věděl, co má hrát, a pak tam byli moji hráči, kteří nebyli koncentrovaní. Ani jeden neměl nějaký povedený úsek. Olomoucko bylo o iks tříd jinde. Je to i facka pro mě. Ponaučení, že hrajeme tak, jak trénujeme. A poslední dva tréninky odpovídaly výkonu, který jsme předvedli na palubovce v zápase.“

Pod vedením dirigenta Marka

Tuři doma při různých absencích mají problémy, ovšem nadále vítězí a sedm kol do konce nadstavby dál drží dvouvýhrový odstup od třetího místa. V domácím duelu s Ústím byli bez Puršla s Kotáskem, ovšem hosté po odchodu Wallace z počátku tohoto týdne měli jen na lavičce Martina a pouhých pět minut odehrál úřadující MVP měsíce Houška.

Svitavy na přelomu poločasů vyskočily zejména díky Markovým trojkám až do 14bodového vedení, ale centr Ústí Šteffel na přelomu třetí a čtvrté části 7 body v řadě nakopl návrat na 64-58 a po smršti útočných doskoků nečekaný muž Fait pěti body přisál SLUNETU 3 minuty do konce na 70-69. Hosté pak ale míjeli i šestky, rozehrávač Marko domácí odtáhl na 75-69 dvě minuty do konce a Teplého trojka na 78-71 už soupeři na startu poslední minuty zasadila mat.

Tury za výhrou 81-77 tlačil především Marko (27+7 asistencí, trojky 15/5), následován Aikenem (13+8 doskoků) a Matějem Svobodou (10). Za Pandy se činili Šteffel (21), Pecka (13), Fait (12, trojky 6/3), Šmíd (11), Svejcar a Wisseh (po 10). Domácí byli mírně lepší z trojek (9-8), šestek (18-13) a na doskoku (43-34). Ústí po porážce ztrácí na třetí Olomoucko dvě výhry.

SKUPINA A2
Ostrava blíž Medvědům

Nová huť díky silnému startu skolila doma USK (78-70), snížila manko na desátý Kolín na dvě výhry a zároveň se udržela o dvě vítězství před Královskými sokoly.

První čtvrtinu vyhrála při šesti ztrátách Pražanů (nadále bez rozehrávače Ondřeje Sehnala) 19-6, zejména hrou do koše a z trestných hodů. Ve 12. minutě vedla už 24-6 a po stažení hostů na deset se třemi trojkami vynesla do trháku 39-19 po 19 minutách. Jenže USK, který vyhrál předchozí tři zápasy, nesložil zbraně, ve třetí čtvrtině především čtyřmi trojkami a celkem 15 body Stevanoviče snížil na 52-46 a ve čtvrté části se po dvou trojkách přiblížil až na 60-56. Za stavu 67-63 po 35 minutách ale nevyužil po dvou ztrátách domácích šanci jít ještě blíž a NH se vrátila do klidných vod s náskokem 10 bodů, což už jí stačilo k výhře.

Sytili ji Stanojevič (18, trojky 11/4), Boggs (17), Petr Bohačík (14+8 doskoků), Barham (13+8 doskoků) a Alleyn (10), za USK se snažili Stevanovič (20+9 doskoků, trojky 8/5), Vukosavljevič (18) a Appleby (12+9 asistencí). Ostravě patřily lepší dvojky (25-12), body zpod koše (34-24) i doskoky (43-36).

Demolice Kolína na Třebši

Sokoli (bez centra Hampla) měli doma proti Kolínu skvělý start, šesti trojkami už za první čtvrtinu vypálili do trháku 38-15, když hned 15 ze svých 30 bodů tu zařídil top skórer týmu v utkání Peter Sedmák. Oslabení Medvědi (bez Waltona a Thompsona) se ve druhé čtvrtině dostali nejblíž na 14 bodů a po změně stran už odpadli docela. Hradec drtivým triumfem 124-71 udržel dvouvýhrový odstup od jedenácté NH, která se přiblížila ke GEOSANU na rozdíl dvou vítězství.

Lídr Kingspanu Sedmák ke 30 bodům přidal i 10 doskoků (trojky 9/5), dvojciferně jej doprovodili i Canda (19+7 doskoků), Lošonský (14+9 doskoků), Stamenkovič (11+13 asistencí, 7 doskoků) a Ondřej Peterka (11, trojky 5/3). Za Kolín byli vidět Machač (15), Číž (12+8 doskoků, 6 asistencí), Novotný (16, trojky 7/3) a Zollo (11). Hradec kraloval dvojkami (30-16), trojkami (30/16 – 32/10), body zpod koše (56-30), z brejků (15-2) i z druhých šancí (24-8) a lepší byl i ve ztrátách (10-21) a na doskoku (48-36).