Obrovská úleva! Byl jsem teď nesnesitelnej dědek

ECHO SOBOTY V NBL Brňané dali ve druhé půli doma proti Nymburku pouhých 17 bodů. Charles Mitchell dotáhl Olomoucko druhým výkonem sezony v celé lize k dobytí ostravského Tatranu. A především – jindřichohradečtí Lions v 19. kole ligy konečně zvítězili, když se jejich obětí nečekaně stali Tuři! „Je to obrovská úleva, i pro mě. Poslední týdny jsem byl nesnesitelnej dědek, doma i tady,“ přiznal kouč bankéřů Karel Forejt.

Mitchellův koncert na Tatranu!

Veledůležitý duel pro oba celky nakonec urvali hosté z Olomoucka (104-108), kteří vylepšili svou bilanci na 10-9 a před zápasy v Pardubicích, Svitavách a doma s Brnem udrželi naději na A1. Naopak NH po šesté inkasované stovce a osmé porážce z 9 posledních zápasů zvětšila svůj odstup na play-off na 4 výhry.

První trhák utkání podnikli domácí, kteří za pouhé dvě minuty během první čtvrtiny utekli z 12-8 na 22-10. Hosté se ale i díky 4 bodům Gogy dostali zpět a za posledních 3:30 první půle se velkou kontra ofenzivou včetně dvou trojek Močnika prostříleli z 45-39 na 51-56.

I po zbytek utkání Olomoucko většinou mírně vedlo, ještě 3 minuty do konce 95-102. Pak ale Payne 46 vteřin do konce trojkou srovnal na 104-104. Hosty vzápětí posunul do vedení šestkou Mitchell, na domácí straně ani nadvakrát neuspěl Stojačič a Močnik upravil trestnými hody na 104-107. Po ztrátě a technické chybě Stojačiče už bylo po nadějích NH.

Tu táhli Payne (24), Woods, Stojačič (po 23) a Blagojevič (16). Hvězdou vítězů (bez Křemena) byl centr Mitchell (33+18 doskoků, 8F+), který dosáhl třetího nástřelu a druhé nejvyšší efektivity sezony v celé lize. Doprovodili jej Fuller (28) a Močnik (23+10 asistencí, trojky 9/6). Olomoucko si víc pomohlo trestnými hody (14-19) a útočnými doskoky (5-14).

Ohňostroj nad Vajgarem!

Druhým poločasem 55-41 založili Lions v domácím duleu ze 27. ledna na velkou slávu. Po téměř čtyřech měsících aktuální sezony a 18 porážkách v řadě se konečně dočkali omamných pocitů vítězství (99-90). Jejich snažení, poprvé podpořené novým členem trenérského štábu Rudolfem Jugem, odnesli svitavští Tuři, kteří si před zápasy doma s Ostravou a Olomouckem a na USK zbytečně zkomplikovali vyhlídky na A1.

Tuři přitom poločas se 7 trojkovými trefami směřovali při mírném vedení k výhře, když je v první čtvrtině 11 body nastartoval rozehrávač Marko. Třetí čtvrtina (34-18) s 6 trojkami domácích však přinesla totální zlom. Klíčová byla poslední dvouminutovka této části v poměru 10-2. Opět neefektivní sekvenci měla právě ve třetím dějství nová svitavská posila Petway, který za svých 17 minut v zápase stihl jen 2 body a 2 doskoky, navíc třikrát ztratil.

Lions táhnuli Upchurch (26), Fait (16), Rhymes (15) a Sinadinovič (10+12 asistencí). V dresu Turů byli lídry Marko (24+10 asistencí), Roseboro (19+13 doskoků), Slezák (15) a Stria (12). Hosté byli lepší v šestkách (16-26), domácím patřily trojky (22/13 – 23/10) a ztráty (13-21).

Brno ve hře 12 minut

Šest bodů ve třetí čtvrtině, 17 v celé druhé půli. Brňané se proti mistrovi zuby nehty drželi jen úvodních 12 minut. Pak hosté z trojek a útočných doskoků udeřili během 34 vteřin šňůrou 0-8 na 25-35. Domácí ve druhém dějství zatížilo 8 ztrát a odešli z něj s mankem 18 bodů. A dál už nebylo co řešit.

Mistr (bez Bohačíka) díky vítězství 49-102 zapsal svou 12. stovku. Jeho šiky vedli Hruban, Vyoral (po 16) a Barač (14, TH 12/12). Tým přestřílel Brno z trojek (5-14), méně ztrácel (28-17) a v bodech z brejků velel 6-30. Za Brno (bez Tomance) se prosadili Barry (13) a Mays (11+11 doskoků).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Celkově to byl dobrý zápas. Měli jsme pomalejší start, ale to se dá pochopit vzhledem k našemu rozpisu zápasů. Byli jsme na tom dobře, od začátku jsme měli zápas pod kontrolou a vyhráli jsme.“

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Měli jsme dobrý začátek. Ale potom si Nymburk uvědomil, že musí trochu víc bojovat. Když máme 28 ztrát, ne že nemůžeme hrát vyrovnaně, to nemůžeme hrát vůbec. Naši dva hlavní rozehrávači měli během dvaceti minut 11 ztrát. Poučili jsme se z toho. Jsem rád za tu čtvrtinu, kterou jsme odehráli proti tak dobrému týmu. Z toho jsme si vzali zkušenosti a ty si vezmeme do dalších zápasů.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Začali jsme trochu ospale, špatně jsme bránili a dostali jsme hodně bodů. Pak se naše hra zlepšila, přitvrdili jsme, hráli rychleji do protiútoku a z toho pramenily body. A druhý poločas, to už byla záležitost jenom, o kolik to skončí, a tak jsme k tomu i přistoupili. Určitě lépe než k tomu začátku.“

Zdeněk Nehyba (forward mmcité+ Brno): „První poločas u nás byl celkem dobrý. Dali jsme docela dost bodů, hráli jsme celkem vyrovnaně, ale pak nás porazilo těch 28 ztrát. S tím nemůžeme hrát ani s „normálním“ soupeřem. Jak říkal Tomáš, přeběhali nás a točili nás.“