Odplata Brna a bankéři odlepení ze dna

VÝSLEDKY 12. KOLA Brno se v Praze postaralo o velkou vendetu za domácí pohanu a ve 12. kole vyloupilo pod vedením šéfa Romana Marka soví hnízdo v hlavním městě (82-86). Medvědi se v Nymburce drželi na těsné distanci až do začátku čtvrté čtvrtiny, v přestřelce ale nakonec padli 108-93. V magnetu Studia Basketbal si Opava až nečekaně snadno poradila doma s Pardubicemi (92-65).

Nováček z Jindřichova Hradce už není poslední, neboť doma v koncovce skolil už podesáté v řadě pokořené Olomoucko (82-77). A pátou výhru získala Nová huť, která před svými fanoušky porazila Děčín 86-73.

Dnešní dohrávka mezi Královskými sokoly a ústeckými Pandami se nakonec neuskuteční, neboť Východočeši informovali, že mají do hry kvůli čtyřem hráčům nakaženým covidem a jednomu nemocnému jen šest zdravých mužů, přičemž minimální počet k zápasu je aktuálně sedm.

Mistr ustál kolínské trojkobití

Kolínští Medvědi se na palubovce obhájce trofeje plně spolehli na svůj ničivý trojkostroj a ten je dovedl až k nadějnému stavu 80-78 8:20 do konce. Pak ale udeřil 11 body domácí snajpr Palyza a nakopl nový nástup šířeji rotujícího mistra na 96-80 po 35 minutách. Číž s Petrášem ještě zvládli snížení na osm, ale to už autor 32 bodů domácích Hruban vedl svou družinu ke 43. ligové výhře za sebou a také k už 221. domácímu vítězství v NBL v nepřerušené řadě (108-93).

Hosty trio Jelínek, Číž a Mareš 42 body výtečně provedlo dokonce vítěznou první půlí (49-51), v níž byl Kolín o 12 procent lepší z pole a především vládl v trojkách (17/4 - 14/8).

Při absenci Hardinga (a nadále i Gibbse) pak bylo na domácím kapitánu Hrubanovi, aby favorita tou dobou už 25 body vytáhl k vedení 72-60. Jenže soupeř odpověděl šesti tříbodovými akcemi v řadě a snížením na 80-78, ač domácí nedávali ani dýchat lídrovi Medvědů Čížovi.

Nymburk vedle kapitána dvojciferně potáhli i Ross (20), Palyza (19) a Kovář (10), u hostů byli stejně výkonní Číž (25+7 asistencí, trojky 12/6), Mareš (18, trojky 8/4), Jelínek (17+12 doskoků), Novotný (11) a Lošonský (10). Domácí manko z trojek (31/12 - 37/16) přebili šestkami (20-11), body zpod koše (52-30) a z brejků (23-7) a také doskoky (46-34).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Proti Kolínským se vždy hraje těžce. Mají hodně hráčů, kteří umí střílet a jsou sehraní. Ale důležité bylo, že máme širší lavičku a mohli jsme využít více hráčů. Také jsme na konci mnohem lépe bránili. Je ale třeba dát kredit Kolínu, protože skvěle stříleli a trefovali i těžké střely. Pro nás je to skvělá výzva, když nás někdo donutí hrát nejlépe, než jsme schopni. Jen to nám pomůže se zlepšovat. Vojta Hruban je skvělý hráč a hraje úžasně. Ale není to jen o něm, dnes zahráli dobře i další hráči. Když jsme to ale potřebovali, Vojta vystoupil a předvedl několik skvělých akcí.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Rozhodla širší rotace Nymburka a jejich individuální kvalita, to rozhodně. První poločas byl hezký basket, pak ve třetí čtvrtině to nějakými zásahy, které nechci komentovat, byl ošklivý basket. My jsme vzdorovali a je velká škoda, že pak přijde určitý zásah, Nymburk odskočí a není to dramatické až do koncovky. Po tom špatném vstupu do sezony jsme se vzchopili a i dnes jsme bojovali a vzdorovali. Na půdě Nymburka jsme dokázali několikrát srovnat krok a chtěli jsme vyhrát. Ale vyhrál lepší.“

Vojta Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Vzhledem k tomu, že dnes nehrál Jerrick Harding, tak bylo jasné, že si budu muset vzít více střel. Ale nemyslím si, že jsme zápas rozhodl. V té klíčové chvíli to byl Lukáš Palyza, který trefil tři trojky v řadě a zlomil zápas. Druhý poločas byl z naší strany lepší týmový výkon. V tom prvním jsme sice dali 50 bodů, ale nebylo to ideální. Ve druhém jsme si vytvářeli lepší střely. Výhra je výhra, i když se nerodila lehce. Dneska se hrálo hodně rychle, padalo hodně bodů, tak to se pak body sbírají jednodušeji. Kluci mě i dobře hledali. V poločase jsme si něco řekli, ale to hlavní jsme sami věděli. Nechceme prohrát a bylo jasné, že výkon z prvního poločasu by nám nestačil a že musíme přidat, trochu hosty utahat a snažit se snížit jejich úspěšnost trojek, kterou měli celý zápas výbornou.“

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Rozhodlo, že na začátku třetí čtvrtiny jsme neproměnili nějaké střely i ty zpod koše. Nymburk toho využil a utekl na 10 bodů a my už pak museli hrát vabank. Nehráli jsme s takovým přehledem jako v prvním poločase. Nebyl to od nás špatný zápas, hlavně první poločas byl výborný. nakonec to je o 15 bodů, ale určitě rozdíl mohl být menší. Stejně jako u nás to vzal na sebe Vojta Hruban. Kdyby na konci nehráli Češi, tak to určitě mohlo být vyrovnanější.“

Velká loupež Brňanů v hlavním městě

Brněnský tým si po bolestivé domácí porážce s USK z úvodu sezony splnil domácí úkoly a při odvetě na pražské Folimance vypustil na domácí Sovy hru, která jim nemohla vonět. Na konci se tak mohl radovat z tvrdě vydřené výhry 82-86.

Po vyrovnané úvodní čtvrtině se hosté začali naněkolikrát trhat v té druhé, když dokázali svou agresivní hru sesměrovat pod koš a zároveň přestřílet USK z trojek (5-7), přičemž za poločasového vedení 39-48 měli o dvacet procent přesnější mušku z pole, a jejich lídrem byl s 15 body playmaker Marko. U domácích se o 27 bodů postaralo duo West - Kyzlink.

11 minut do konce podkošové ataky vysunuly vedení Brna až na 52-70, jenže stále nebylo hotovo. Sovy se z -18 6:30 do konce prokutaly z šestek a trojek až na 80-83 40 sekund do konce. Pak ale zpod koše skóroval brněnský Půlpán a tím byl osud utkání zpečetěn.

USK (nadále bez prvního rozehrávače Vyroubala) měl jen tři nadpětibodové střelce, a to Kyzlinka (24, TH 15/10 z 11f+), Mangase (22+7 doskoků, trojky 10/4) a Westa (21+6 asistencí). Za hosty (nevyužili power forwarda Körnera) odpovídali Marko (19), po čase procitlý Nečas (17+8 doskoků), Půlpán (16) a Madden (10). Brno bylo lepší z pole (v procentech 36-50), zpod koše (26-46) a na útočném doskoku (11-15, body z druhých šancí 12-18) a přežilo tak i manko z brejků (21-10), šestek (31/24 - 28/13) a ve ztrátách (13-18).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”V první řadě jsem nesmírně rád za výhru tady na Folimance, protože USK hraje nesmírně živelný basket. Výborný basket. Ten jeho styl je trochu jiný, je to hodně přes křídla. Nám to v domácímu tkání nevonělo a dneska nám to málem nevonělo podruhé, protože jsme ztratili neztratitelné vedení o osmnáct. Ale dobře, vítězství je vítězství, historie se ptát nebude. Mrzí mě ten bodový rozdíl, ale domů se pojede s dobrou. Třicet dva až třicet tři minut jsme výborně bránili a pak jsme prostě polevili a domácí mají výjimečný hráče na pozicích křídel. Ještě jednou děkuji všem hráčů, ale zároveň velký kredit USK.“

Josh King (trenér USK Praha): ”Právě jsem to řekl hráčům v šatně. Brno přijelo nakopat nám zadky, a to se mu podařilo. V prvním poločase to byl starý a mladý. Pětatřicetiletý Marko a mladý Nečas. Nám se podařil skvělý návrat do utkání, když jsme stáhli ztrátu osmnácti bodů, ale to je těžké proti tak dobrému týmu přetavit ve výhru. Máme týden na to si to zhodnotit.“

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): ”Jsme rádi za výhru, tak nějak jsme oplatili prohru USK ze začátku sezony. Tam jsme měli ten zápas taky dobře rozehraný, vedli jsme o nějakých 16 bodů, a nakonec jsme prohráli. Dnes, když to USK začal stahovat, tak jsem si v duchu říkal, aby se neopakoval stejný scénář. Dnes jsme to nějakým způsobem ukopali. To je pozitivní. Dlouhodobě jsme dobře bránili. Domácí se pouštěli do takového basketbalu ”izolací”, hodně těžkých střel. Bohužel ke konci se chytili a ještě že jsme měli nějaký bodový náskok a dokázali to udržet.“

Tomáš Kyzlink (křídlo USK Praha): ”Věděli jsme, že budeme nastupovat proti dobrému týmu, který hraje organizovaný basketbal, agresivní obranu a pod košem má fyzické hráče. Bohužel jsme si zápas nechali utéct v prvním poločase, kdy jsme si nechali dát 50 bodů. Speciálně Roman Marko nám dělal problém na pick-and-rollu. Měl několik volných střel a klobouk dolů, že je dokázal trestat. My jsme dnes nedokázali ubránit.“

Velká show Mannyho Ubilly srazila Děčín!

Ostravský veterán Emmanuel Ubilla věděl, že poslední dobou nedoručoval vždy výkony, které se od rozehrávače ošlehaného Ligou mistrů očekávaly. Proto se doma proti Děčínu vyhecoval k číselně nejlepšímu výkonu celé ligy ve třicáté sezoně NBL. Rating 44 mu vydělalo především 31 bodů, 10 asistencí, 5 doskoků a 3 zisky i trojková bilance 9/4. A to vše přineslo jeho týmu i pátou výhru (86-73).

Právě americký rozehrávač byl i klíčem pro závěrečný finiš Nové huti. Ta měla i výtečný start do utkání, když Ubilla odpálil útočnými doskoky tažený únik ze 7-8 na 26-10. Ve druhé části domácí náskok kolem deseti bodů udržovali, ale ve třetí pod zvýšeným tlakem obrany soupeře napáchali šest ztrát a hosté se zpod koše přiblížili na 59-56.

V posledním dějství se ještě trojkami udržovali na nejtěsnější distanci, jenže NH odpovídala stejnou mincí a v posledních třech minutách ji Ubilla zejména svými obloukovými projektily a celkem 11 body (celkem ve 4. čtvrtině 14) posunul do vítězného přístavu.

Z týmu NH mu sekundovali Radukič (16+7 doskoků), Heinzl (12) a Vann (10). Válečníky sytili Matěj Svoboda (15, vyfaulován za 25 minut), Pomikálek (14), Nichols a Šiška (po 12), nizozemský centr Osaikhwuwuomwan v návratovém zápasu do týmu stihl 5 bodů a 2 doskoky za 19 minut. Domácím patřily lepší šestky (dané 22-10) a také trojky (26/10 - 23/7).

Manny Ubilla (rozehrávač NH Ostrava): ”Po dvou porážkách s týmy ze špičky ligy jsme potřebovali zabrat. Začali jsme dobře, ve třetí periodě jsme šli trochu dolů, ale pak jsme se vrátili k naší hře a vyhráli.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): ”Jsem šťastný za výhru, dnes šlo o to, kdo vydrží hrát konstantně celý zápas. Basket je nahoru dolů, záleží, jak dlouho jste dole, my jsme tam byli jen třetí čtvrtinu. Celý zápas jsme dobře bránili, chodili jsme za doskokem a věřili jsme ve výhru.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): ”Úvod zápasu jsme prospali, pak jsme se zkoušeli přitáhnout. Nepovedená první čtvrtina nás stála zápas.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Zápas se hodnotí těžko, jelikož jsme ho chtěli vyhrát. Začali jsme špatně, následně po pauze jsme měli moment, kdy jsme se dotáhli. Domácí byli lépe připraveni, hráli ze svých silných stránek, zatímco my jsme hráli dost zmatečně.”

Slezané prodloužili pardubické temno

Beksa promarnila šanci z kategorie velkých. Mohla naplno vytěžit aktuálního nabitého programu a třetího zápasu Slezanů v rozmezí necelých 100 hodin. Sama měla navíc prostor a čas na kvalitní přípravu. Jenže její výkon znovu nebyl na potřebné výši a v Opavě zapsala už třetí porážku v řadě (92-65).

Ve hře byla při malé podpoře lavičky jen 24 minut, když po slibné první čtvrtině už ale spíš naháněla domácí tým, za nímž zaostávala v přesnosti palby, energii, odhodlání i agresivitě. V polovině třetí čtvrtiny se Opava ze 47-43 začala za velení power forwarda Gniadka a do půle takřka neviditelného dirigenta Šiřiny vzdalovat z dohledu hostů definitivně.  A za stavu 65-50 po 30 minutách už dál Beksa nekladla žádný odpor.

Vítězům nakonec lídrovali Šiřina (16), Jurečka (16, trojky 6/4) a Gniadek (15), za hosty korigovali Pekárek, Walton (po 12) a Švrdlík (11). Z pole lepší domácí (v procentech 54-39) přestříleli Beksu z trojek (34/14 - 27/7) a jasnou převahu měli i jejich náhradníci (37-15).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Do poločasu vyrovnané utkání, potom Jakub Šiřina nakopl  tým třemi trojkami v řadě a opanovali jsme utkání. Středeční utkání s Permem nám dalo hodně zabrat, přeci jen VTB je jinde než NBL.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Nechtěl jsem být v roli spasitele, ale tak nějak to na mne vyšlo jsem byl ve třetí čtvrtině třikrát  volný a spadlo to tam. Potom už se začali trefovat všichni a utkání jsme zvládli. Jsem teď v NBA záběru, hrajeme třikrát týdně. Pomalu se všichni učíme, jak zacházet se silami a jak rychle regenerovat. Snad to zvládneme.”

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Opava nás dnes přehrála. Připravovali jsme se na její zónu 1-3-1 i 2-3, ale nebylo to nic platné. Ve druhé polovně a zejména v závěru jsme odpadlo. Můžete prohrát, ale ne rozdílem dvacetisedmi bodů. Měli jsme to 5:1 na zápasy a všechno vypadalo dobře. V utkání s USK se něco zlomilo a my nedokážeme udržet koncentraci po celé utkání. Musíme se vrátit na začátek a tvrdě pracovat.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Je to v našich hlavách, jsme nalomení, ztratili jsme sebevědomí. Přeci po jedné neúspěšné střele nemůžeme věšet hlavy. Je to na každém z nás, jak se z útlumu dostaneme. Věřte, že se z něj dostaneme!”

Dorn řídil druhou výhru GBA. Hanáci už podesáté

Je to velká ligová novinka, platící od 6. listopadu 2021. Bankéři od Vajgaru už nejsou poslední! V duelu dvou chvostových celků doma v koncovce přemohli Hanáky a získali tak druhou výhru (82-77) za poslední tři kola. Olomoucko tak zatížila už desátá porážka v řadě a nově i usazení na samém ligovém dně.

GBA se poprvé utrhla už v první čtvrtině, kdy při čtyřminutovém suchu hostů plném jejich ztrát unikla šňůrou 12-0 až na 24-12. Zejména lídr Hanáků Vučkovič pak ale zastavil s pomocí kolegů nejhorší krvácení a spolu díky lepším brejkům a doskokům uhráli půli na 40-36.

Druhý poločas se změnil v nefalšovanou bitvu, v níž se domácí v polovině čtvrté části odloupli ze dvou získaných nesportovních faulů na 77-70, což ještě hosté smrští útočných doskoků minutu do konce dorovnali, jenže poslední útoky si vzal do správy ligový top skórer Dorn, který pěti vstřelenými body domácím dovolil slavit.

Jeho závěrečný účet činil 26 bodů, druhý velký výkon dodal Stegbauer (17+9 doskoků). Za REDSTONE byli vidět Vučkovič (18+12 doskoků), Carpenter (17) a Feštr (10). Jejich tým minul 10 šestek a byl pozadu o jednu trojku (7-6).

Kenneth Carpenter (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”Myslím, že jsme začali dobře a bojovali jsme celou dobu, drželi jsme se herního plánu, ale bohužel jsme dnes nebránili tak dobře, jak bychom chtěli. V koncovce jsme měli dva nesportovní fauly v řadě, byl to těsný zápas a myslím, že nás to poškodilo.”

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Dnes jsme sem přijeli vyhrát, měli jsme k tomu příležitosti, ale nevyužili jsme je. Domácí vyhráli, gratuluji trenéru Abrahamovi a přeji jen to nejlepší.”

Torin Dorn (guard GBA Fio banka J. Hradec): ”Dnes to bylo tvrdě vydřené vítězství, hodně zvratů, ale tak to v basketbale a v životě funguje. Když se daří, nemůžeme si nechat úspěch stoupnout do hlavy a to platí i obráceně. V rozhodujících momentech jsme udělali správná herní rozhodnutí, to nám pomohlo vyhrát a na tom můžeme stavět.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Chtěl bych smeknout před Olomouckem, jde o velmi dobrý tým a já mu přeji jen to nejlepší. Dnes to byl těžký zápas. Každým dnem se zlepšujeme a chceme v tom pokračovat. To můj tým dnes předvedl a jsem na něj velmi pyšný. Pořád mluvím o slově víra. Musíme si navzájem důvěřovat a to bylo právě to, co dnes nejvíce přispělo k vítězství. A skvěle jsme bránili.”