Odpověď lídra, střelnice Nymburk a hvězdný Dragoun

SUMMARY 2. KOLA  Levell Sanders v pondělí věděl, že domácí výkon jeho i celého týmu proti Opavě nebyl hodný této výroční sezony. A proto si vzal na Folimance celou Beksu do batohu a dovedl ji 24 body za pouhých 25 minut k vítězství 59-74. 39letý playmaker nerozdával žádné asistence, netvořil. Jen stále dokola napadal koš nájezdy nebo ještě častější hrou zády ke koši, kdy školil všechny své obránce. Při tom všem ztratil jediný míč, naopak v obraně tři získal. A k tomu proměnil oba své trojpokusy. Pravý lídr.

SUMMARY 2. KOLA Levell Sanders v pondělí věděl, že domácí výkon jeho i celého týmu proti Opavě nebyl hodný této výroční sezony. A proto si vzal na Folimance celou Beksu do batohu a dovedl ji 24 body za pouhých 25 minut k vítězství 59-74. 39letý playmaker nerozdával žádné asistence, netvořil. Jen stále dokola napadal koš nájezdy nebo ještě častější hrou zády ke koši, kdy školil všechny své obránce. Při tom všem ztratil jediný míč, naopak v obraně tři získal. A k tomu proměnil oba své trojpokusy. Pravý lídr.

Pardubice byly po úvodní nečekané porážce v první nesnadné situaci sezony. Začít dvěma porážkami by i při očekávané super vyrovnanosti ligy znamenalo nemalý problém. A podle toho k tomu hosté i přistoupili – zatímco ale v obraně problém nebyl (USK ani jednu čtvrtinu nedal víc než 15 bodů), tam všichni šlapali na maximum, v útoku už vedle Sanderse vynikl jen power forward Švrdlík, využívající své fyzické parametry, který ovšem ze svých 18 bodů celý tucet dosáhl už do poločasu (z toho 9 za prvních 5 minut).

Beksa byla celý zápas vpředu, ale až do závěru nesetřásla domácí definitivně, ač třeba v půlce druhé čtvrtiny k tomu měla při vedení o 14 našlápnuto. Už do půle vedla na body z druhých šancí 12-0, navíc domácí trio Feštr, Alič, Josipovič tu dohromady nevyprodukovalo téměř nic.

Po 30 minutách měl soví tým na kontě hrozivých 18 ztrát (celkem 22) a v utkání minul hned 11 z 25 šestek (z hostů se Nečas vyfauloval už po necelých 16 minutách ve hře a Pandula měl 4 fauly za 18 minut). A to v zápase s tak nízkým skore hodně bolí.

USK, jejž z rozehry řídil i dvoumetrový Křivánek, více body podpořili jen power forward Slavík (18) s křídlem Bohačíkem (11).

23/14. Jen tato dvě čísla stačí, když víte, že patří do trojkové kolonky hostů, abyste si dovodili průběh a zhruba i konečné skore (86-110) očekávaného hitu kola mezi bronzovými Orly a mistry z Nymburka. Ti jako by chtěli dokázat, že jejich závěrečná trojková kanonáda proti euroligové Kubáni nebyla z rodu náhodných a v Prostějově vysázeli ještě ukrutnější baterii projektilů. Hned osm mužů, jež na Hané vedl asistent Amiel, dopravilo do obruče aspoň jednu trojku a králem pak byl Belgičan De Zeeuw s bilancí 6/4 a 21 body za 19 minut.

Minimálně ztrácející hosté (bez Bendy s Welschem, ale už s Houškou) vlétli na domácí ve velkém stylu. S agresivní obranou s výpomocemi a vypichováním míče z druhých pozic, s jedním brejkem za druhým, a to i po inkasovaném koši, s jednoduchými zakončeními hned po cloně nebo z četných seběhů. A také s bilancí šestek 9/8 už po prvních deseti minutách.

Už za stavu 0-9 po 2 minutách byli domácí jako opaření a brali timeout. De Zeeuw vzápětí přidal trojku a po další ráně zpoza oblouku Hrubana (po jeho předchozím útočném doskoku) už tabule v 8. minutě ukazovala pro domácí hrůzný stav 9-29, značící konec jakýchkoli nadějí na drama.

Orli se v kritickém úvodu vůbec nemohli trefit z dálky, a protože pod koš se téměř nedostali, nymburský vlak jim ujížděl čím dál víc. Postupně se sice chytili i oni a 41 bodů při trojkách 11/7 nebyl na poločas špatný počin, ovšem nymburská bilance 61 bodů a trojky 13/8 šla ještě o patro výš.

De Zeeuwovi se nejvíc přiblížili rozehrávač Randle (17) a power forward Vaugn (13), playmaker Dixon k 11 bodům přihodil 8 asistencí. Orly vedli power forwardi Roseboro (19+9 doskoků) a Tomanec (14). Zajímavostí je statistika ex-nymburského křídla Palyzy, který k 7 bodům přidal 6 doskoků, hlavně ale byl za svých 19 minut 14 bodů v plusu. A v plusu byl jako jediný z týmu.

Co jedno povedené mistrovství Evropy může provést s dosud nerozvitou kariérou! 19letý guard Rostislav Dragoun po svých větších než malých kouscích z Pardubic přihodil rovnou 21 bodů za 28 minut proti Turům, což z něj udělalo suverénního top skórera Opavy. Ta doma triumfovala jasně a drtivě 85-59.

Ponejvíce v šesti hrající hosté nedokázali vzdorovat osmičlenné rotaci soupeře a tentokrát zapadly i obě kanadské posily Jones a Barker. Kdo však rozhodně nezapadl, to byl americký power forward Doaks, jehož "dvojitý" double-double bral dech: 21 bodů a 20 doskoků! A k tomu 7F+ a šestky 11/7.

Co však díky němu Tuři nahnali na útočném doskoku (tým 17), to prohospodařili ve ztrátách (19). A vše završila střelecká bída: jen 19procentní trojky (16/3) a 37procentní dvojky (49/18). Proti tomu Slezané (bez Gniadka, Klečky a Bujnocha) kontrovali bilancemi 33/11 a 34/20. Hned pět jejich mužů bodovalo dvojciferně  a rozehrávač Šiřina k pěti bodům přidal 10 asistencí a 7 zisků!

Opava nastoupila do zápasu jako raketa – za pět minut vedla po dvou koších Dragouna ihned z  útočného doskoku (jen za první čtvrtku takto skóroval třikrát) a dvou trojkách Zbránka 14-4, když Svitavy tu nabraly pět tíživých ztrát (vše Jones se Špačkem).

Tohle krvácení ještě hosté dokázali zastavit. Když ale v prvních pěti minutách druhého dějství domácí zašermovali 4 trojkami a Dragoun přidal svůj čtvrtý úspěch z útočného doskoku, nebylo za stavu 42-20 co řešit.

Lions už druhou domácí šanci neprohospodařili a Kolín zdolali 86-77. Zatímco hosté vyjma prvních dvou trojek míjeli v úvodu spoustu jumpů, vyšplhali Jihočeši do trháku 20-7. Z tohoto polštáře žili po zbytek zápasu, byť Medvědy většinou viděli ve zpětném zrcátku. A když se Středočeši z dohledu za stavu 67-48 12 minut před koncem ztratili, velkou stíhačkou se 3:30 do konce vrátili na 75-70. Vzápětí ale 5 bodů power forwarda Younga odtáhlo Lions na 10 bodů a to už dvě a půl minuty do konce bylo na Geosan příliš.

Kolín (bez playmakera Hunta a power forwarda Horáka) už měl v sestavě nového rozehrávače Allena, který stihl 13 bodů, ale na 2 asistence měl 3 ztráty, vyfauloval se za 25 minut ve hře a končil na -16 bodech. Silnějším střelcem pak už byli jen guard Bakič (24 za 22 minut) a power forward Machač (10).

Dílčí osobní blaženost mohl z hostů zakusit asi jen 19letý rozehrávač Rovenský, ligový greenhorn, který ke 4 bodům a 3 asistencím za svých 19 minut přidal i suverénně nejlepší týmové číslo v plus/minus (+16).

Domácí táhlo hned 6 dvojciferů, z nichž číslem 1 byl ex-kolínský power forward Zuzák (14 bodů, 6 asistencí, 4 doskoky, 2 zisky i bloky, 4F+ a +21) a dvojkou rozehrávač Lamar (18+6 asistencí). Lions se opět opírali o spoustu útočných doskoků (22, z toho Pavel Novák 7, tým o 18 střel z pole víc), dále o disciplinovanou hru s jen 12 ztrátami a v obraně pak o 8 bloků.

Duel Brna v Děčíně kriticky ovlivnila dvouminutovka ve střední části druhé čtvrtiny, v níž hosté na tři minuté trojky v řadě navázali třemi ztrátami a nesportovním faulem, a ze stavu 24-18 to bylo rázem 34-18. Ač Brňané i bez svého nového playmakera Šotnara i dál statečně bojovali, pod desetibodový rozdíl už se pak podívali jen na dva krátké úseky třetí části.

O produkci Válečníků (bez Bažanta s Bosákem, ale už s Landou) se při výhře 78-56 nejvíc starali centr Houška (18), rozehrávač Vyoral (16) a také křídelní autor 9 bodů a 9 asistencí Stria. Jeho tým dokonce prohrál na doskoku (37-39), ale zápas vyhrál z šestek (25/18 ku 8/6) a trojek (25/8 ku 20/2).

Na brněnské straně každý z hráčů přispěl spíš jen nějakou drobností, a proto 15 bodů forwarda Zachrly čnělo z osobních statistik měrou nebývalou.

Kuriozita, jakou nepamatují ani velcí pamětníci, ukončila už ve třetí čtvrtině duel v Ostravě. A domácí NH může jen litovat, protože v tu dobu vedla 63-54. Co se stalo? Když se rozběhla 29. minuta, podle dostupných informací po jednom z útoků domácích došlo k rozbití zařízení koše, jež se nedalo opravit, a zápas tak musel být předčasně ukončen. Oba týmy nyní čeká utkání zbrusu nové, opět na ostravské palubovce, neboť dohrání zbývajícího času by bylo možné jen v případě dokončení utkání ve stejný den, kdy bylo započato. O novém termínu rozhodne sportovní ředitel soutěže.

NH musí tato situace hodně mrzet, neboť 12 minut do konce se dostávala do možná už klíčového trháku, když ve třetím dějství obracela skore, a toto hrací období ovládala v době ukončení utkání 26-11. Jenže ten náskok byl klíčový skutečně jen možná. Jak by to bývalo dopadlo, už se teď nedozvíme.

Koho musí takový konec mrzet hodně, je nová ostravská křídelní akvizice Kerr, po 28 minutách autor 20 bodů. Výborný zápas se 14 body hrál i rozehrávač Číž a opět rozparáděný byl power forward Bohačík (13+8 doskoků). NH navíc hrála bez ztrát a téměř i bez faulů. V dresu Ústí byl výraznější jen autor 16 bodů Pecka, který ale také zapadl nejvíc do minusu (-12). Za svých 13 minut ani jeden bod nestihl podkošový kolega Votroubek, který tak v nové sezoně dosud stále neskóroval.

Jeho tým kuriózní situace může mrzet i nemrzet. V době ukončení zápasu Pandám dění začalo utíkat, na druhé straně nyní je čeká jeden výlet - pro Slunetu prakticky ten nejdelší možný - navíc.