Opava o 24 dole, přesto je ve Final-4!

ECHO 1. ČTVRTFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU Poslední tým NBL se mohl tímhle zápasem po pěti porážkách z  šesti posledních ligových utkání postavit na nohy. A téměř dvě čtvrtiny pro to dělal maximum – lepším doskokem, 18 body z brejků i trestnou bilancí 20/14. Jenže ani vedení 54-30 mu nakonec k naplnění této mise nestačilo. NH Ostrava v prvním čtvrtfinále Českého poháru na domácí půdě nakonec padla 95-99 v prodloužení a promrhání tak jasného vedení bude její hráče strašit ještě hodně dlouho. Vítězná Opava naopak slaví velký postup do Hyundai Final-4, jímž obhájila své loňské postavení v soutěži.

Do utkání se začala vracet už v závěru první půle, kdy bleskově srazila manko na 16. A po sekvenci z přelomu poločasů s celkem 8 ztrátami domácích a také 5 vlastních trojkách přirazila už po 24 minutách na 59-54. Nové huti se dostala do hlavy a za stavu 74-68 se domácí začali pohřbívat dalším nánosem ztrát, v sekvenci, v níž figuroval i nový americký rozehrávač Malcolm Canada, který v utkání stihl 10 bodů za 15 minut.

Hosté se opřeli o aktivitu rozehrávačů Šiřiny a Kouřila a přetáhli na svou stranu vedení 75-85 po 37 minutách. Jenže ani to nebyl konec. Domácí Riewer trefil trojku, Smith další dokonce s faulem a Painter vzápětí skóroval s faulem po útočném doskoku, kdy Opava marně reklamovala, že koše bylo dosaženo po časovém limitu.

Po dalším útočném doskoku skóroval Mays a to už NH po šňůře 12-0 stála půl minuty do konce čtvrtého dějství na hraně vítězství. Jenže Šiřina si došel pro faul, proměnil obě šestky, a když Painter na druhé straně minul zpod koše jasnou pozici na výhru, šlo se do prodloužení.

V něm NH vedla po dvou trojlkách 93-88, ale Opava díky Klečkově dvojce a Cvekově trojce srovnala a za stavu 95-93 rozhodl nesportovní faul v brejku hostů. Ten šestkami potrestal Zbránek a Blažek z následného útoku trefil z rohu klíčovou trojku. NH po timeoutu nedokázala vyhodit a autor 27 bodů Šiřina jednou šestkou korunoval vítězství 95-99.

Opava přestřílela soupeře z trojek (12-15), od třetí čtvrtiny už mu nedávala téměř žádné brejky, lepší byla ve ztrátách (21-14) a přežila jeho lepší doskok (47-35) i 23 bodů z druhých šancí. Nakonec Novou huť předčila i z trestné linie (27/19 – 25/20), kde vynikl především Šiřina (15/12 z 12F+). Lídra hostů doprovodili 14 body Gniadek a Zbránek (trojky 10/4), 12 body Cvek a Jurečka (trojky 4/4) a 10 body Blažek.

Vítězové ale také počítali ztráty: křídelník Vlček skončil s vážně poraněným loktem v nemocnici a s kolenem má problémy pro změnu snajpr Jurečka.

Domácí měli hned 7 dvojciferných střelců, což byli Painter (16), Mays (13+17 doskoků, 12 v útoku), Smith (13), Guercy (12), Bratčenkov (12), Riewer (10) a Canada (10).

„Vůbec nám nevyšel první poločas, kde naše hra připomínala křeč. Dostat šestapadesát bodů je špatné. V šatně jsme si ale řekli, že se nebudeme ve druhém poločase dívat na skore, hlavní byl náš výkon. Pak jsme měli pasáž, která nám vyšla. Basket je ale rychlá hra a během chvilky jsme přišli o desetibodové vedení, takže se šlo do prodloužení. V něm se nám podařilo srovnat a Kuba Blažek důležitou trojkou soupeře srazil. Přitom celou akci, která jí předcházela, jsme uspěchali,“ shrnul trenér Opavy Petr Czudek.