Opava po obratu snů jde na Nymburk!

ECHO OBOU SEMIFINÁLE HYUNDAI FINAL FOUR Hned úvodní minuty rozhodly o osudu prvního semifinále Hyundai Final Four v Novém Jičíně. Olomoucký lídr Douglas nabral už za prvních 200 sekund hry dva fauly, navíc mu celkově nevyšel první zápasový vstup a také se vyčítavě podíval na sudí, když na něj nebyl odpískán faul v nájezdu. Jeho tým (vedený jako domácí), v základní pětce řízený po prvních pět minut křídlem Dunansem, od vedení 9-8 začal nabírat vodu, Douglas odešel dočasně na lavičku a nymburský obhájce trofeje se ze hry přes mohutného Myerse i trojkou Lawrence odrazil k trháku na 9-18, přičemž poměr osobních chyb v úvodních čtyřech a půl minutách byl 5-0.

Do brejků pálící (10 bodů z nich už po první čtvrtině) i z dálky přesný favorit už po osmi a půl minutách vládl 16-34, když na Hanáky tlačil už od vyvážení balonu z jejich poloviny. Olomoucku vázla přechodová fáze a zvrat nepřinesla ani velká všestranná aktivita Palyzy, do půle autora 10 bodů a 3 asistencí. V poločase za stavu 35-55 Nymburk kraloval v šestkách (7/4 - 13/13), dvojkách (23/8 - 23/15), bodech z brejků (5-12) i ztrátách (10-3) a nezadržitelně spěl k bezproblémové výhře 81-99 a postupu do nedělního finále.

V zápase jej v kulise 600 diváků nejvíc táhli Myers (18+7 doskoků, TH 8/6), Jaromír Bohačík (13), Martin Peterka (12) a Wright (11). Za Olomoucko se výrazněji prosadili Palyza (12, ve 2. půli už hrál jen 6 minut), Váňa a Dedek (po 11). Ve druhém poločase jen 4 minuty hrající Douglas skončil na 3 bodech a trápící se Dunans, který v základu dostal přednost kvůli lepší obraně před Pelkem, na sedmi. Hanáci sice byli lepší v trojkách (11-6), ale zaostali v šestkách (16-25) a především v bodech zpod koše (26-46).

„Nemyslím, že ten výsledek je velkým zklamáním. Nymburk byl favoritem a předvedl to, co všichni čekali. My jsme si sice přáli, abychom trochu víc zlobili a případně i vyhráli, ale první čtvrtina rozhodla, hlavně její druhá část, kdy Nymburk ujel na skoro dvacet bodů rozdílu, a s tím už se pak nedalo hrát,“ shrnul dění kormidelník Hanáků Predrag Benáček.

Ten přiznal frustraci svého týmu z úvodního poměru faulů i dvou rychlých osobních chyb obou svých amerických mužů. „Ztratili jsme po tom koncentraci. Začali jsme se zabývat něčím jiným než svou hrou a Nymburk jako zkušený tým toho svou kvalitou využil. To byly ty rozhodující momenty.“

Kouč vítězů Oren Amiel dodal: „V obraně pro nás bylo klíčové pokrýt Palyzu. Myslím, že jsme na něm odvedli dobrou práci. Má skvělou sezonu, hodně se zlepšil. Ubránit ho, to byl klíč k dnešnímu zápasu.“

Opavský obrat z „šiříše“ snů!

V dechberoucí bitvu s neuvěřitelným obratem se proměnilo druhé semifinále hrané za hromové atmosféry v už zaplněném hledišti s obrovskou převahou fanoušků ve žlutých dresech a tričkách. Oslabené Opavě (bez Gniadka, Klečky a s jen omezenými minutami Kvapila) ale proti kompletnímu Děčínu ani tahle ohromná pomoc „šestého hráče“ nebyla dlouho nic platná a tři minuty před poločasem – za už dávno vybraných obou timeoutů – se propadla až na 23-40. Minutu předtím, teprve z 11. pokusu, trefil Bujnoch její první trojku a jen největší opavský skalňák by v tu chvíli vsadil jmění na své barvy. Přesto by neprohloupil, byť by si předtím musel vytrpět neskutečná muka nervů.

Bujnoch (za poločas 13+8 doskoků, ale i 3 fauly) ke své trojce navázal i dvě šestky a dvojku a byl lídrem doskoku pod oběma koši, zejména však pod tím soupeřovým, kde Slezané v závěru půle dvakrát zaúřadovali z druhých šancí a z -17 se po tříminutové šňůře 14 ku dvěma dostali na životodárných 37-42 při prvním odchodu do šaten, když trojkovou převahu soupeře (13/6 – 16/3) i bez dvou ze svých tří „dlouhých“ kompenzovala především útočnými doskoky (8-1, body z nich 14-2), bez nichž by už zápas dávno ztratila definitivně.

Zaskočení Válečníci, s vědomím bolestivě ztracených domácích duelů s Ústím, ve druhé půli drželi už jen vyrovnané skore, které nastalo už po dvou minutách třetí čtvrtiny, po dílčí opavské šňůře 22 ku pěti.

Druhý poločas už se hodně odehrával v tempu nahoru dolů, což nahrávalo rozjeté Opavě, mohutně podporované skandováním jejích věrných po každém dalším koši. Děčín tížily další a další ztráty, z nichž mnohé byly velmi laciné, a nedovolily týmu nový lauf. Severočechům přestaly padat trojky i šťastné koše, jež jim padaly do půle, ztráceli půdu pod nohama, odpalovali stereotypně trojku za trojkou, a naopak Slezané se skrze akce rozehrávačů Kouřila a poté zejména – do půle neviditelného (1 bod) - Šiřiny, kteří byli hlavním opavskými motory druhé půle, dostávali individuálně nebo po clonách až do koše, když většinou nepřicházela žádná válečnická výpomoc.

Opava pak vedla opět díky útočným doskokům až o šest, ale Děčín přece jen našel v mošně několik dalších trojek a především se mu probudil dlouho velmi tichý Autrey. Jenže v posledních čtyřech minutách Děčín spáchal čtyři hrůzné ztráty, kdy se hned dvakrát nechal vytlačit za postranní čáru, a Šiřina z nájezdu zvyšoval už na 79-75. Kroutil ještě s faulem snížil na bod, jeho tým ale poté proti dvěma minutým střelám soupeře navršil jen dvě ztráty, z nichž ta poslední Autreyho měla už fatální charakter. Při výjezdu do posledního útoku se mu odvážně vrhnul pod tělo do driblingu Kouřil, odzbrojil ho a Šiřina necelé dvě sekundy do konce získal dvě šestky. První dal, druhou ne, ale Kvapil doskočil a zavřel vítězství 82-78 a tím i senzační postup do finále.

Vítěze před 750 diváky sytili Bujnoch (17+12 doskoků), Šiřina (16+4 zisky), Kouřil (13+8 asistencí a 5 doskoků) a Kvapil (13+6 doskoků za 13 minut), Děčín tlačili Ježek (17, trojky 7/4), Carlson (12, 5 ztrát), Kroutil (11), Autrey a Feštr (po 10). Děčín sice Opavu přestřílel z trojek 12-9, soupeř ale dominoval v bodech ze ztrát a především na útočném doskoku (13 ku 4) a v bodech z druhých šancí (19 ku 5).

„Pořád si říkáme, že Děčín jsou Válečníci a dají do toho hodně energie. No a my začneme jako pouťový zápas. Že to v poločase bylo jen o pět bodů, to rozhodlo. Děčín vedl o 17 a my jsme byli zralí na ručník. Nebyli jsme ochotní jít do kontaktu. Ve druhé půlce už jsme byli Děčínu v bojovnosti a tvrdosti rovnocenní. Musím pochválit útočný doskok. Ten nás držel,“ ocenil kouč Opavy Petr Czudek.

Protějšek Pavel Budínský označil i přes značné zklamání utkání za fantastické. „Pořád to byl zápas proti Opavě, která letos hrála Ligu mistrů. Myslím, že zkušenosti z této soutěže, lepší individuální kvalita a rozhodování v klíčových okamžicích nás stály zápas. Na kluky se nezlobím. Kéž by bylo takových zápasů v takové atmosféře víc. Konec prvního poločasu byl jeden z těch těžkých momentů. Bylo tu víc opavských fanoušků a ti tlačili své hráče dopředu. Náš problém je ten, že když vedeme o deset, nemáme takovou kvalitu, abychom navýšili skore.“