Opava přepisuje dějiny! S čarodějem Klečkou

Lounská palubovka se stala místem, které se díky přelomové události z 13. března 2022 zásadním způsobem zapsalo do novodobých dějin českého basketbalu.

Samozvaným generálem Radimem Klečkou tažení Slezané se dokázali z 18bodového trháku v první půli odpružit i k dost silnému druhému poločasu na to, aby ve finále Českého poháru odrazili nápor tuzemských hegemonů z Nymburka a v koncovce je před pěti stovkami fanoušků skolili 97-93, ač jim ze základní rotace chyběli klíčový podkošový muž Gniadek i obranář Dragoun.

Po řadě dlouhodobých zranění se stále dokola vracející Klečka po fantastickém semifinálovém představení s Pardubicmi završil svůj životní turnaj finálovou show s 23 body, 6 asistencemi a čtyřmi zisky, a byl tak jdnoznačně zvolen MVP Louda Auto FINAL 4. Opava získala svůj šestý pohár a první za posledních 19 let. Naopak Nymburk, který v poháru neprohrál od roku 2007, za posledních 15 let poprvé nezískal nějakou českou trofej, pokud se dané soutěže účastnil.

Po vyrovnané první čtvrtině (20-19 pro Opavu), v níž Nymburk ztratil 7 míčů (k nájezdům do zóny lákaný Ross 3), minul 5 šestek a z trojek zaostal 2-4, Slezané nasadili k trháku v dějství druhém, jež ovládli 37-22 a posunuli se tak do ještě většího trháku než nedávno doma: 57-41.

Od vedení 40-35 zasypali soupeře salvou někdy až velmi otevřených trojek, guard Klečka trefoval jednu těžší střelu přes obranu než druhou, na druhé straně kapitán Nymburka Hruban musel odpočívat kvůli faulům a jediný úderný Polaban Harding byl loven do zónového systému box-and-one. Při nymburském míjení zpod koše i z trestné linie a marných driblérských eskapádách rozehrávače Rosse vystoupala Opava až do ohromného 18bodového vedení, když do půle proměnila 10 ze 17 trojek (Nymburk 13/4) a k bodům zužitkovala skoro každou z 13 nymburských ztrát.

Druhý poločas se podle očekávání proměnil v nymburský hon, který byl ale o to složitější, že ne všichni osoví hráči byli při plném zdraví. První stažení dostalo obhájce trofeje díky trestným hodům na 50-58. Nymburku ale také utíkala řada doskoků pod oběma koši a v útoku dobře organizovaní Slezané, těžící z výšky obra Markussona, vždy našli způsob, jak opět o něco odskočit.

Polabany podle očekávání dál tlačil za vyrovnáním Harding, ale jeho týmu zkomplikoval záchranu už čtvrtý faul Hrubana téměř 13 minut před koncem. Dokázali jej však zastoupit Palyza s Kovářem, kdy první zajišťoval přísun bodů, a druhý chybějící aktivitu ostatních dlouhých kolem koše. V úvodu poslední části pak jejich tým přirazil už na 73-74. Jenže to už pokračovalo řádění Klečky, který vrátil Opavě vedení o 12, aby Nymburk reagoval maximálním úsilím v obraně a brejky, jimiž snížil na 90-92 2:30 do konce. Po timeoutu však trefil velkou trojku opavský Jurečka, hrající velkou část druhé půle se čtyřmi fauly a hlavně hrající při plném zdraví. Smolař FINAL 4 už si dvakrát (v letech 2019 a 2020) odnesl z těchto turnajů vážné poranění hlavy, tentokrát ale svou misi dokončil a navíc s velkým bonusem.

Nymburk sice ještě stihl trojkou Hrubana snížit půl minuty do konace na 93-95, ale velký nájezd rovněž skvěle hrajícího rozehrávače Šiřiny už 17 sekund do konce dával Opavě definitivu. A po dvou posledních minutých trojkách soupeře mohla spustit historickou oslavu, první takovou od posledního ligového titulu z roku 2004.

Lídry nových šampionů, kteří Polabany složili už podruhé v této sezoně, byli vedle Klečky také Markusson (10+15 doskoků), Šiřina (16), Kouřil (12) a Zbránek (10). Na straně Nymburka odpovídali Hading (22), Benda (15), Routt (14), Hruban (12+7 doskoků) a Palyza (11). Opava si nejvíc pomohla trojkami (33/16 - 27/9) a menším počtem ztrát (13-16), na útočném doskoku lepší Nymburk (19-9, body z druhých šancí 18-12) měl na svém kontě také více šestek (20-15).

Alexander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): „Rozhodly poslední dvě, tři minuty druhé čtvrtiny, kdy oni trefili těžké střely a nám naopak nepadly. Oni těžili z našich chyb. My jsme bohužel neměli time out, abychom to zkusili zastavit. Dostali jsme ale zpátky do zápasu, což je hrozně těžké z mínus 18. Vezme vám to sílu a nejste úplně koncentrovaní do konce. Měli jsme tam zvolit jiná řešení. Ale to je život. Opava odehrála dobrý zápas, trefila neskutečné střely a vítězství si zaslouží.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Je těžké teď popsat své pocity, protože jsme se bavili o tom, že bychom už rádi něco vyhráli. Velký respekt Nymburku, protože to je výborná organizace. Když se ale všechno sejde, můžeme je nachytat. Jsem rád, že se Nymburk soustředil na Český pohár, nemá za sebou žádný evropský. O to je to cennější. My jsme nastoupili dobře do zápasu, rozhodili jsme jejich pohodu. Bylo jasné, že budou stahovat. Naštěstí jsme v závěru dali nějaké trojky. Sice ta třetí čtvrtka vypadala z naší strany hůř. Byly tam volné otevřené trojky, ale to už bychom chtěli moc. Jsem hrozně šťastný na to, že ta parta mohla zvednout nad hlavu pohár. Děkuji Lounům, protože je to krásné město a bylo hezké tu být, i lidi nám fandili.“