Opava rozsévala zkázu z doskoků

ECHO ZÁPASU 1 SEMIFINÁLE Hermeticky od dobrých zakončení odřezávaný MVP sezony Adam Číž byl po své čtvrté ztrátě - poprvé i naposledy - stažen ze hry a kolínští Medvědi tím po 24 minutách svěsili svou bojovou zástavu. Jejich lídr a jeden z ligových top skórerů si odcházel sednout bez jediného bodu, s jen jednou asistencí a hosté tu ztráceli propastných 21 bodů (53-32).

Očekávaný start semifinálové série se v už opět hlomozícím opavském stánku proměnil v jejich debakl (86-61) a před pondělním odpoledním Duelem 2 (15:15 na ČT Sport) budou mít co dělat, aby nedělní večerní sprchu vytěsnili z myslí. Naopak domácí Opava suverénním způsobem nakročila za svou další finálovou účastí.

V utkání ji při úvodní smršti nakopli i fanoušci, kteří podle všeho byli od semifinálového kola do hal v menším množství vpuštěni, a Slezany jako by jejich věrní pokropili živou vodou.

Domácí tým se v rozhodné první čtvrtině naplno vrhl na útočný doskok, kam chodil tradičně v několika mužích, a ač s tím hosté museli počítat, nedokázali tomu čelit. Opava za prvních 6 a půl minuty zužitkovala 5 ze 6 svých útočných doskoků a 13 body z nich založila vedení 19-4, jež tým vzápětí nastavil až na 22-4, a vzal tak Kolínu veškerý vítr z plachet.

Paradoxem je, že Medvědi měli za prvních 10 minut dokonce 7 útočných doskoků, ale využili jediný. Navíc minuli prvních 11 trojek a premiérový obloukový projektil tak proměnil až Jelínek po 16 minutách hry! Jeho tým třemi slepenými trojkami dočasně zastavil blížící se zkázu, ale stav 34-27 tři minuty před půlí pro něj byl jen posledním náznakem odporu.

Domácí totiž v posledních 90 sekundách zaúřadovali několikrát zpod koše a zázračná Křivánkova trefa z vlastní poloviny hřiště s poločasovým klaksonem na 41-30, jejíž platnost muselo potvrdit až video, byla jen malým zmírněním kolínského utrpení první půle.

Z pole jen 29procentní hosté tu zaostávali na body zpod koše 20-8 a z druhých šancí 15-5 (při útočných doskocích 9-10).

Kdo čekal, že po změně stran se Medvědi ještě vyhecují k dramatizaci, čekal marně. Opava k tomu hostům nedala v úvodních minutách třetí čtvrtiny nejmenší šanci, Kolínští tu vršili ztráty a stažení Číže poté prakticky ukončilo zápas.

Vítěze (bez Klečky) táhli Zbránek (17), Šiřina (14), Slavík (12) a Kouřil (10), z pole 31procentní hosty Petráš (13+8 doskoků), Jelínek (12) a Skinner (11). Domácím patřily trojky (40/11 - 35/5), navíc při poměru útočných doskoků 16-20 vládli z druhých šancí 25-10.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
”Začali jsme velmi dobře, konečně před diváky, které jsme dlouho postrádali. Měli jsme výborný vstup do první a třetí čtvrtiny, což rozhodlo o vítězi. Podařilo se nám pokrýt Adama Číže, což byl hlavní úkol do dnešního zápasu. Kolín od 25. minuty nasadil úsporný mód a šetřil své klíčové hráče na zítřejší utkání. My jsme také nasadili všechny hráče z lavičky, takže zítra zase od nuly v boji o druhé vítězství.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): ”Měli jsme vynikající vstup do lichých čtvrtin. Kolín se ve druhé čtvrtině dotáhl na sedmibodový rozdíl, ale to bylo z jeho strany vše. Naše základní pětka šla rychle do vedení a uklidnila celý tým. Je to však pouze první vítězství a k postupu jsou zapotřebí ještě dvě. Proto jdeme dál plně koncentrovaní.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”My jsme nezachytili drtivé nástupy domácích do první a třetí čtvrtiny. Od druhé poloviny třetí čtvrtiny se utkání již jen dohrávalo. Za necelých 24 hodin nastupujeme do druhého utkání a tak jsem chtěl v závěru pošetřit naše hlavní opory.”

Jakub Petráš (centr BC GEOSAN Kolín): ”Věděli jsme , že to bude v Opavě těžké a to se potvrdilo. Nevyšel nám vůbec vstup do utkání a to asi rozhodlo o vítězi. Nevzdáváme se a zítra to snad bude z naší strany o něčem jiném.”