Opava sahala po výhře, Děčín vydržel půli

POHÁROVÉ ECHO Středeční bitvy v evropských pohárech nepřinesly barvám Kooperativa NBL radost. Děčín padl v Alpe Adria Cupu ve Vídni 98-78 a v bilanci ve skupině si pohoršil na 1-3. A Opava už uzavřela svou letošní kontinentální pouť, když v Lisabonu nezvládla ani druhou těsnou koncovku s Benficou (86-84) v Europe Cupu.

Další smutné drama s Benficou

I druhý souboj Opavy s Benficou Lisabon v Europe Cupu nabídl velké drama do posledních sekund, ovšem i podruhé se radoval druhý celek portugalské ligy, který po domácím vítězství 86-84 ovládl skupinu s bilancí 5-1. Slezané, kterým v závěrečném duelu chybělo trio Šiřina, Slavík, Dragoun, skončili na posledním čtvrtém místě s bilancí 1-5.

Nejsvětlejším dějstvím Opavanů bylo hned to první, kdy se ze stavu 9-7 odpíchli za šéfování rozehrávače Kouřila do trháku 13-23. Jenže dalších 25 minut už z větší části patřilo domácím, kteří druhou a třetí čtvrtinu v součtu ovládli 51-34 a před poslední částí vedli 64-57.

Když však pět minut do konce měli za stavu 77-64 zdánlivě vše jasné, zapnuli naplno dirigenti hostů Kouřil s Klečkou, kteří mocně tlačili svůj tým k velkému finiši. Opava se dostávala na trestnou linii a minutu do konce snížila na 83-82. Na to domácí reagovali trojkou, ale Klečka zpod koše snížil na dva body. Benfica se pak dopustila ztráty a Kouřil střílel v posledních vteřinách trojku na výhru. Cíl však minul.

Slezané měli pět dvouciferných střelců, a to Kouřila (14+12 asistencí), Kvapila (14), Páleníka (13), Švandrlíka (12) a Markussona (10). Tým byl produktivnější ze šestek (6-20), ale zásadně zaostal z brejků (22-8) a ještě víc z trojek (16-8).

Děčínu ve Vídni utekla druhá půle

Pro Válečníky nedopadl dobře ani druhý vzájemný duel s Vídní, když na její půdě podlehli 98-78. Už po třech minutách a třech trojkách domácích ztráceli 13-2 a zbytek první půle strávili naháněním soupeře. Když byli zpět 39-25, Šiška s Pomikálkem svůj tým ještě dostali na poločasových 47-40, jenže už po čtyřech minutách třetího dějství domácí z trojek i zpod koše unikli až na 18 bodů a tím ze zápasu odstranili i poslední stín zápletky.

Z pole o 12 procent slabší Severočeši (bez centra Osaikhwuwuomwana) měli bodově dvojcifernou celou základní pětku, když po 15 bodech nasbírali Nichols a Matěj Svoboda, 14 se 7 doskoky přidal Pomikálek, 12 Prahl a 10 s 9 asistencemi Šiška. Válečníci nabrali manko zpod koše (42-30), z trojek (27/16 - 21/6) a ve ztrátách (9-15) a zabrali jen lepším doskokem (26-37) a šestkami (dané 6-20).

”Chtěli jsme napravit dojem z prvního vzájemného zápasu v Děčíně, který jsme jasně prohráli, když nás Vídeň brutálně roztrhala. A to se nám částečně podařilo, i když jsme prohráli o dvacet bodů. Relativně dobře jsme bránili vymezené území, ale soupeř střílel se šedesátiprocentní úspěšností za tři body, kde se nám ho nedařilo zastavovat. A to bylo pro duel klíčové. Náš výkon byl lepší, než v Děčíně, ale je to další porážka, a to nás samozřejmě mrzí,” uvedl kouč Děčína Tomáš Grepl.

Forward Tomáš Pomikálek dodal: ”Těžký zápas po dlouhé cestě. V prvním poločase jsme měli světlé chvíle, kdy jsme dokázali stáhnout náskok domácích. Ve třetí čtvrtce to ale opět vypadalo, jako kdyby nám došly síly a nebyli jsme schopni si vyhovět v útoku. Naopak domácí nás trestali z brejků a také byla znát jejich širší rotace.”