Opava se lekla senzace. Bekse nevadilo 27 ztrát!

ECHO SOBOTY V NBL Ve třetím kole nadstavby se v A1 málem zrodilo velké překvapení v Nymburce, kde však Opava nepřelila 19bodové poločasové vedení ve větší hrozbu. Pardubice doma znovu jasně složily vicemistra, a to navzdory 27 vlastním ztrátám! V A2 Tuři svou pátou výhrou v řadě způsobili už devátou porážku za sebou Orlům a Brno obratem s Lions získalo třetí výhru ze čtyř posledních zápasů, když velký double za 32 bodů a 14 doskoků doručil Ware a triple double obtesával Křemen.

SKUPINA A1
Opava nevyužila poločasu snů

Slezané po 37 minut zadělávali v Nymburce na velkou senzaci, když v půli vedli dokonce 35-54, ale odhodlanější druhý poločas (49-23) ze strany mistra, který prvních 20 minut setřásal hořké zklamání z vyřazení z Ligy mistrů, znamenal totální obrat ve skore a domácí v koncovce po několika zaváháních hostů urvali rozhodný náskok. Nakonec zvítězili 84-77.

Na skvělý první poločas založil ze strany Opavy Bujnoch (10) s Gniadkem (6), kteří se 16 body podíleli na úvodním trháku 11-21. Slezané na výbornou první čtvrtinu (14-31) navázali i podobně produktivní druhou a po poločase s 8 trojkami vedli o těžko uvěřitelných 19 bodů!

Domácí však kontrovali zostřenou úvodní pětiminutovkou třetí čtvrtiny (17-1), díky níž se dostali na 52-55. Na tomto rozdílu se skore pohybovalo až do startu čtvrté čtvrtiny, kdy se přes stále méně produktivní Slezany Nymburk protlačil do vedení a do koncovky šel s minimálním náskokem. Pro Opavu se za stavu 77-75 stalo kritickým podklouznutí Klečky ve středovém kruhu, z čehož rezultovala otevřená trojka Meiera na 80-75, a po následné ztrátě Šiřiny a zblokování Kouřila šli domácí do vedení už 84-75, což necelé dvě minuty do konce znamenalo definitivní zlom.

Nymburk si při nevýznamnosti trojek (18/3) hodně pomohl zpod koše (50-38), 20 bodů získal z druhých šancí a velkou podporu měl z doskoku (46-31). Na 10. výhře Polabanů v řadě se nejvýrazněji podílelo trio Allen (21), Meier (17) a Welsch (15), nový podkošový muž Hall přispěl 5 body a 3 doskoky za 8 minut. Za Opavu, která má nyní o jednu porážku horší bilanci než USK, kontrovali Klečka (17) s Bujnochem (16).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Na počátku jsme hráli velmi uvolněně, motivace na zápas s Nymburkem se nemusí hledat. Naopak bylo vidět, že Nymburk právě motivaci po vyřazení v Lize mistrů hledal. My jsme toho v prvním poločase využili. Ve druhém poločase ale přišel uragán. Nestačili jsme se vracet a přestali jsme i věřit, že tady můžeme uspět. Jakmile přestanete věřit, je to cesta do pekel. Kdyby nám dneska před zápasem někdo řekl, že prohrajeme o sedm bodů, budeme výskat. Teď jsme trochu zklamaní, protože jsme nechali Nymburk na začátku třetí čtvrtiny až moc snadno nadechnout. Byla tam šňůra 11-0 a za chvíli další, což byl jasný signál, že Nymburk nechce přijít o domácí neporazitelnost.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „V prvním poločase jsme si hodně věřili, všechno nám vycházelo a Nymburk nevěděl, co má dělat s naší zónou. Nemohl se trefit z dálky a my jsme z toho dokázali těžit. Pak přišla zlomová třetí čtvrtina. Před zápasem jsme si říkali, jak je důležitých prvních pět minut třetí čtvrtiny. Hloupými ztrátami a nezkušeností jsme soupeře nedokázali zastavit, vlastně ani žádným faulem. A tam se utkání zlomilo.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Před zápasem jsme věděli, že bude hlavně o hlavách a věděli jsme, že to nebude nic lehkého. Opava je velice dobrý tým, hraje hezký a chytrý basketbal. Z toho žila první poločas a dala nám 54 bodů. Měli jsme pro to pochopení, protože naši hráči nejsou roboti a vyřazení z Ligy mistrů do jejich psychiky zasáhlo. Ve druhém poločase jsme změnili obranu a podařilo se nám Opavu v prvních pěti minutách zastavit. Náš tým táhli ve druhém poločase především Benda a Welsch.“

Jiří Welsch (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Do zápasu jsme nastoupili jednoznačně v útlumu, pod dekou, a to dalo ráz celému zápasu. Náš problém nebyl v útoku, příčinou špatného výsledku po prvním poločase byla obrana. Dostali jsme 54 bodů, ze všech možných pozic. Možná proti jinému týmu by to prošlo, ale proti Opavě, která má talentované hráče, to tak nebylo. Výsledkem byl dvacetibodový rozdíl. Zápas se změnil o přestávce. Opava vypadla z herní pohody. V naší šatně jsme si o přestávce promluvili, trenér zařval, změnil se přístup v hlavách, a proto jsme dokázali bojovností a charakterem zápas otočit. Je to cenné vítězství a měli bychom být za něj rádi. Kdyby to skončilo porážkou, po tom, co jsme předváděli, by se nikdo nemohl divit.“

Beksa i přes 27 ztrát!

Ať dělají, co mohou, Válečníci aktuálně Bekse nedokážou konkurovat, což ukázal další jednoznačný výsledek z duelu na Dašické (81-65), který je o to zajímavější, že Východočeši jej dosáhli navzdory normálně sebevražedným 27 ztrátám, což byl téměř dvojnásobek chyb hostů (15)! Při současném rozdílu pěti porážek mezi druhými Pardubicemi a třetím Děčínem se zdá být prakticky rozhodnuto o druhém místě před play-off.

Faktor ztrát pro domácí Beksu kompenzovala jasná převaha na doskoku (48-32), dvojnásobně větší počet asistencí (26-13) a především mnohem lepší procento střelby (dvojky 42/26 – 36/14, trojky 19/6 – 34/7).

Za zápas vzal jako první pardubický dirigent Autrey, který za stavu 9-9 odpoutal svůj tým košem a třemi asistencemi na 20-10. V úvodu druhé čtvrtiny jej košem a třemi asistencemi na 34-22 napodobil další rozehrávač Půlpán a od stavu 41-25 už nebylo co řešit.

Vítěze vedli Burnett (17) se Švrdlíkem (16), u vicemistrů byl jediným dvojciferou Šiška (13).

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme si dali dílčí úkoly, se kterými jsme sem chtěli přijet, protože poslední utkání jsme tady prohráli a dostali jsme 101 bodů, takže jsme se hodně bavili o obranné činnosti. Dostali jsme 81 bodů, takže jsme jich 20 ukrojili, to je OK. Taky jsme se bavili o doskakování, podle statistik nám i tohle vyšlo: měli jsme 13 útočných doskoků a Pardubice 12, to je dobré. V takovémhle utkání bychom ale potřebovali lepší produktivitu. I pouhých 15 ztrát se dá, ale třicetiprocentní střelba ze 70 pokusů je to, co nás trápilo celé utkání. Pardubice jsou v tomhle opravdu silné, kdokoli přijde, může dát koš ze střední nebo dlouhé vzdálenosti, třeba jako dnes Ondra Kohout, který přispěl k trháku v prvním poločase. My jsme ale nechtěli po poločase utkání zabalit, chtěli jsme dál hrát, protože jsme 11 dní nehráli a ani jsme vlastně nevěděli, jak budeme na hřišti vypadat. Pardubice ale byly variabilnější, pestřejší, mají prostě širší nabídku některých situací, díky tomu, že někteří hráči mají lepší analyzování hry a samozřejmě i exekuci střelby. Rozhodně jsme tady zanechali lepší dojem než minule a máme se od čeho odrazit. Musíme pracovat dál, prostě bychom potřebovali víc takovýchto zápasů, abychom se v téhle rychlosti a v těchhle činnostech mohli lépe pohybovat. Kdybychom měli hrát s Pardubicemi každý týden nebo ob 14 dní, tak by to bylo určitě dobře, protože bychom se zlepšovali.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát, začali jsme pětibodovým vedením, takže docela dobře. Potom přišla desetibodová šňůra Pardubic, kterou jsme dokázali zastavit, ale celý zápas jsme vlastně dotahovali. Pardubice hrály lépe, bez balonu, půjčovaly si míč, měly lepší pozice, které taky proměňovaly. Naše hra byla podle mě hodně statická, když jsme chtěli hrát do plných, tak to nešlo, když jsme se snažili o rychlý protiútok, tak to jakž takž vycházelo, ale s takovouhle úspěšností střelby nemůžeme chtít vyhrát zápas, ještě k tomu s Pardubicemi.”

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Podali jsme výborný týmový výkon na obou polovinách hřiště. Velmi dobře jsme bránili, nutili jsme Děčín k těžkým střelám, dobře jsme rotovali, takže hosté neměli žádnou jednoduchou střelu, což je velmi dobré. Tím je zapříčiněno i to nižší procento úspěšnosti a zase se to odrazilo na útočnou polovinu, kde jsme si dobře půjčovali míč. To se velmi těžko brání, protože jsme byli nebezpeční jak zpod koše, tak z perimetru a to je důležité. Ano, udělali jsme několik chyb, pár ztrát, ale tenhle tempo basket nahoru dolů nám vyhovuje víc než soupeřům, což byl taky důležitý faktor vítězství.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Přenesli jsme do zápasu energii z tréninků. Dobře jsme začali, s velkou energií, v obraně jsme věděli, co si máme hlídat, nenechali jsme rozehrát ani jednoho klíčového hráče Děčína a to bylo podstatné. První poločas se divákům musel líbit, hrálo se nahoru dolů. Z mého pohledu byl rozhodující začátek druhého poločasu, kdy byl na obou stranách na koši „dekl“ a nikdo se nemohl trefit. Skore zůstalo prakticky stejné, nikdy jsme Děčín nepustili na jednociferný rozdíl. Díky tomu neměl čím zápas otočit a my jsme dokráčeli do vítězného konce.“

SKUPINA A2
Svitavy popáté, Orli podeváté

Tuři stále mocněji útočí na sedmou pozici po nadstavbě. Už pátou výhru v řadě dobyli doma proti Prostějovu (95-68), a to v zápase bez zápletky, v němž hostům odskočili už v závěru první čtvrtiny. Orli po už deváté porážce v řadě nadále zůstávají jedinou výhru nad poslední příčkou.

Tuři ve ztrátovém festivalu (21-25) dominovali body zpod koše (52-30), z brejků (31-14), 50 body náhradníků, doskoky (39-26) a především efektivními dvojkami (43/31). Z pěti dvojciferných střelců byli nejlepší Mickelson (19) a Smithson (18). V dresu oslabených Orlů vynikli Fitzpatrick (16) a rozehrávač Simmons (10+10 asistencí).

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): „Gratulace domácím, kteří hráli samozřejmě líp než my. Když začneme od obrany, tak v té my jsme propadali. Dostali jsme skoro 50 bodů už v půlce. Hrůza, nakonec to bylo 95 bodů. Stejně tak se přidal i útok, kdy neztrestáme chybu obrany. Počkáme, až se opět postaví na svá místa, potom už to zkoušíme znovu a tam nás třeba zastaví naše vlastní ztráty, jako kroky, stoupnutí do autu a tak dále, a to je špatně.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Díky za gratulace, které bych chtěl předat svým hráčům a také publiku, protože tady vytvořilo dobrou atmosféru. Byli jsme hladovější než soupeř. Na něm bylo trošku znát, že v posledním týdnu absolvoval tři těžká utkání, takže asi neměl tolik času se připravit. Celý zápas jsme diktovali tempo hry. Vyhověli jsme si na útočné polovině, četli jsme dobře obranu. Když přejdu k naší obraně. pár chybiček by se určitě našlo, ale to bylo z přemíry chtění. My jsme někdy až moc atakovali hráče s míčem, otvírali jsme vnitřní prostor, ale i tak jsme odvedli dobrou práci. V neposlední řadě jsem velmi rád za to, jak se rozdělily minuty, všichni si zahráli. Odvedli jsme dobrou práci.“

Brno obracelo. Už bez Simpsona

Famózní výkon tria Ware (32+14 doskoků, 8F+, 4 asistence, 3 zisky), Křemen (11+10 doskoků, 8 asistencí), Hrabovský (20) pomohl mmcité v domácím duelu s Lions udržet šanci na play-off. Brňané si o třetí výhru (95-77) z posledních 4 zápasů řekli především výtečnou druhou půlí (53-29).

Lions založili na naději lepší první půlkou (42-48), v níž sváděli (stejně jako po změně stran) střelecký souboj Ware s jindřichohradeckým Brooksem (17 ku 17). Jenže smršť domácích v závěrečné čtyřminutovce třetí čtvrtiny (16-7) rozhodla o všem důležitém.

Brňané, kteří se plně spolehli na svou 74bodovou základní pětku, předčili soupeře zpod koše (42-28), z brejků (17-2), celkově vysokou efektivitou dvojek (28/21) a také doskokem (41-29). Mmcité v zápase poprvé představilo novou posilu pod koš, 36letého bosenského hromotluka Ermina Jazvina (207/117). Ten těsně před vypršením přestupního termínu nahradil centra Stana Simpsona, s nímž v klubu nepanovala v posledním období spokojenost.

Prapor Lions, kteří padli popáté v řadě a posedmé za 8 zápasů, drželi nejvýš Brooks (30) se Šoulu (13). Na pouhých 2 bodech zůstal rozehrávač Lipkins.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „My jsme vstoupili do utkání s entuziasmem, na hráčích byla vidět touha zápas vyhrát. Základní pětka, sestavená z českých hráčů, splnila to, co jsem očekával. Hráli jsme slušně v obraně a byli jsme nebezpeční tím, že na hřišti bylo 5 střelců. Posléze jsem zapojil i ostatní hráče a musím konstatovat, že už několikátý zápas hrajeme bez ústředního rozehrávače, což je obrovský problém. Každý hráč z lavičky by byl lepší než Terrell Lipkins, což mě velmi mrzí, protože to pro nás bude velký handicap. Brno bylo ve druhé půli velmi efektivní, těžilo ze hry Warea, a pokud jsme na něj pomohli, trefili se další hráči jako Hrabovský a Křemen. Pak už jsme nevěděli, koho dřív bránit, v útoku jsme ztráceli klid a bylo vidět, že je zle.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Měli jsme nějaké problémy, teprve v pátek nás opustil hráč ze základní rotace, na což jsme reagovali příchodem nového hráče, na němž bylo vidět jisté překvapení, ale přinesl zkušenosti, natáhl na sebe obranu, čímž otevřel prostor pro Maria Hrabovského, který trefil několik trojek. Výborný zápas odehrál Kevin Ware, nejen v útoku podle statistik, ale i v obraně, i když hrál celý druhý poločas se 4 fauly a nešetřil se! Jsem rád, že mladí hráči využívají šanci, kterou dostávají, správným způsobem. Jdeme dál, máme své cíle dostat se co nejvýš ve druhé části sezony. Děkujeme fanouškům, cítili jsme obrovskou energii z tribuny a pozvu je rovnou na další utkání příští sobotu proti Ústí.“