Opava v dohrávce Zápasu 2 i Tuři sahají po postupu

PREVIEW STŘEDY V NBL Liga má před sebou nejbizarnější utkání za poslední roky. Vlastně jen něco přes polovinu utkání. Poté, co BK Opava stáhl své odvolání proti poslednímu rozhodnutí sportovního ředitele soutěže, se ve středu od 18:00 na jeho palubovce odehraje zbytek čtvrtfinálového Zápasu 2, který byl předčasně ukončen minulý čtvrtek za stavu 40-34 pro domácí Opavu. Další čtvrtfinálový duel se ve středu bude hrát celý a půjde o další velkou bitvu mezi Děčínem a Svitavami (18:00), kde domácí Válečníci budou už podruhé odvracet konec sezony, tentokrát za stavu 1-3 na utkání. Ve středu se hraje i play-out, když v předehře 6. kola se v Ostravě utká domácí NH s hosty z USK Praha (17:30).

DOHRÁVKA ZÁPASU 2 ČTVRTFINÁLE

3. BK Opava – 6. BK Olomoucko (stav série 3-0)

Absence Olomoucka: pivot Čohadarevič (vyloučen v předchozím průběhu utkání)

Dohrávaný druhý duel série, který může domácí Opavu posunout k postupu do semifinále, začne v závěru 18. minuty třemi trestnými hody Opavy za nesportovní faul a technickou chybu pivota Olomoucka Čohadareviče, který byl těsně před přerušením zápasu minulý čtvrtek vyloučen po incidentu se sudím Kučerou. Vzhledem k tomu, že Slezané budou mít vzápětí i míč ze strany, mohou se hned v úvodu dohrávky dostat do dvojciferného vedení.

Zatím není jasné, zda po odehrání posledních dvou minut první půle bude následovat standardní přestávka o délce 15 minut, anebo jen dvouminutová pauza, jaká bývá mezi první a druhou čtvrtinou.

Po prvním jeden a půl utkání se zdálo, že se Hanáci do série začínají dostávat, ve dvou posledních zápasech na jejich hřišti naopak naplno ukázala svou sílu Opava, která je favoritem i pro středeční dohrávku. Olomoucku mohla v teorii pomoct alespoň drobná pauza od pondělního Zápasu 4, přesto domácí prostředí, vyrovnanost sestavy i znatelná naštvanost Slezanů více favorizuje je. Hanáčtí vůdci na domácí půdě neukázali dost na to, aby tým mohl soupeři stačit, a mladíci, kteří teď dostávají větší šanci, nemohou ještě tíhu play-off na svá bedra plně pževzít.

Kryštof Vlček (guard BK Opava): „Přáli bychom si hrát dohrávku ve „žlutém pekle“ a rozhodnout o postupu.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Dostali jsme se do mezní situace, už nemůžeme zaváhat. Čeká nás utkání, které nikdo z nás nezažil. Těžko se odhaduje, jak bude probíhat. Může se stát, že po úvodních trestných hodech a opavském útoku, budeme prohrávat o deset bodů. Také to může být během třiceti sekund o tři, to se uvidí. V každém případě doufám, že nebudeme mít problémy s absolutní koncentrací. Udržet ji čtyřicet minut se nám zatím nedaří, dvaadvacet minut třeba zvládneme.“

ZÁPAS 5 ČTVRTFINÁLE

4. BK ARMEX Děčín - 5. DEKSTONE Tuři Svitavy (stav série 1-3)

Absence Svitav: nejspíš dále centr Roseboro

Zápas může mít několik scénářů - od úvodního trháku jednoho, či druhého týmu, až po vyrovnanou bitvu od startu do cíle. To třetí je nejpravděpodobnější, byť posledním lupem ze Svitav nabuzený Děčín by mohl získat nové sebevědomí, neboť se k triumfu ve čtvrtém utkání protlačil z až 15bodového manka.

Tuři jsou teď ti, kdo musí dokázat, že jejich vedení 3-0 nebylo z náhodného těsta a právě uzavření série pro ně může být to nejtěžší. Záležet tak bude především na výkonech těch nejzkušenějších na obou stranách. První tři utkání právě vůdcovské velení svému týmu ve větší míře dávali Tuři Marko se Slezákem, Válečníky podržel ve čtvrtém zápase Pomikálek s ohromnou závěrečnou pomocí guarda Ježka.

Tuři se musí připravit na úvodní domácí smršť. Ustojí-li ji, budou na dobré cestě. Série je zatím velmi vyrovnaná na doskoku nebo ve ztrátách, dvakrát tomu bylo i na trojkovém oblouku. Když si někdo trojkami pomohl víc, zvítězil. Na miskách vah ale může rozhodovat nejvíc to, kdo se nejčastěji dostane k zakončením zpod koše. To dlouho šlo lépe Turům, v posledním utkání však čím dál víc i Válečníkům, kteří se osmělili i z protiútoků.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Jistě nemusím dlouze popisovat, jak jsem já i celý tým moc rádi, že jsme si vynutili utkání číslo pět a vrátili sérii do Děčína. Ve čtvrtém utkání jsme bojovali proti konci sezony a nyní nás to čeká opět, takže je to pro nás těžká situace. Ale ve Svitavách jsme utekli hrobníkovi z lopaty a doufám, že se nám to povede i doma. Určitě budeme potřebovat podporu našich fanoušků, kteří snad ocení naši bojovnost a pomohou nám získat druhý bod. S Tury se potkáme tuto sezonu již podesáté, takže těžko vymýšlet něco nového. Jistě to bude boj o každý metr palubovky jako v předchozích čtyřech zápasech.“

Filip Halada (křídlo BK ARMEX Děčín): „Zápas číslo 5 je tady. Prohráváme sice 1-3 na zápasy, ale série se hraje na čtyři vítězství a určitě nechceme končit! Máme charakter a velké srdce, poslední zápas nás nakopl a dal nám velkou energii. Doufám, že to předáme také do domácího zápasu, kde nám jistě znovu pomohou fanoušci, a my sérii prodloužíme.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Kéž bychom zopakovali stejné výkony jako v prvních dvou zápasech v Děčíně. Očekáváme těžké utkání, domácí bude hnát plná hala dopředu. Myslím ale, že máme dost zkušených hráčů na to, abychom nějaký tlak ustáli. Hlavně se z toho nepodělat.“

ŠESTÉ KOLO PLAY-OUT

NH Ostrava (13-21) – USK Praha (16-18)
středa 18. dubna 17:30

Ostrava si to doma s USK rozdá v předehře šestého kola play-out. Hosté už si mohou definitivně zajistit deváté místo. Jsou už sice bez obou Američanů, ale stále dokážou kousat. Otázkou je, kdo bude chybět v sestavě domácích.