Opava veze výhru z Tartu

Tým Opavy si fantastickou druhou půlí, ovládnutou 33-51, došel pro své druhé vítězství ve druhém duelu Severoevropské ligy, když uspěl i na svém prvním výjezdu do estonského Tartu (80-86).

Puršl s Howardem vytáhli Opavu k úvodnímu vedení, ale po dvou trojkách na 11-16 se útok Slezanů zasekl a domácí většinou zpod koše ještě do konce tohoto dějství s podporou pěti ztrát českého celku otočili na 22-16. Prvních pět minut druhé čtvrtiny se hosté prosadili prakticky jen čtyřmi šestkami Farského a Tartu i bez absentujícího důležitého skórera Bourciera odskočilo na 34-22.

Tenhle náskok si i díky dvěma trojkám dovezlo až do poločasu (47-35), v němž ke 20 bodům zpod koše přidalo i 15 úspěšných šestek. Z pole 35procentní a v útoku 12ztrátovou Opavu nepodržely ani trojky (15/3), nedala ani bod z brejků a mírně lepší doskok byl slabou náplastí.

Lepší pak byla z jejího pohledu třetí část, v níž se tažena Puršlem zpod koše probila na 56-53, a určitě se nezlobila, že právě tady si udělal další klíčový střelec domácích Henry už čtvrtý faul. Téměř exkluzivně podkošová bitva plná šestek se přenesla i do poslední čtvrtiny, v jejíž polovině Opava tlačená především triem Puršl - Šiřina - Farský už i otočila na 73-78, kdy tento skvělý úsek vyvrcholil trojkou Slavíka z útočného doskoku. Domácí tu ztráceli spoustu míčů, přesto ještě 90 sekund do konce snížili na bod. Howard ale kontroval trojkou a tři Šiřinovy šestky už v samém závěru daly razítko na opavské vítězství.

O to se nejvíc postarali dvojciferní střelci Howard (19+10 doskoků), Puršl (19+8 doskoků), Šiřina (15, TH 11/9), Farský (11, TH 10/9) a Slavík (10). Slezané na svou stranu po 40 minutách přetočili úspěšnost střelby (v procentech 34-45), lehce lepší byli zpod koše (30-38), z druhých šancí (13-18) i na doskoku (34-42) a přežili i 20 ztrát a také 30 soupeřových trestných zásahů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Neměli jsme dobrý vstup do utkání. Chyběla nám energie, a to i když jsme točili dvanáct hráčů, a soupeř pouze osm. Vyrobili jsme spoustu hloupých ztrát a domácím darovali hned několik druhých šancí. Dali z nich osm bodů. Jsem rád, že jsme se po poločase dokázali postavit na nohy. Výborně nám zahráli oba pivoti. Jak Šimon Puršl, tak Rob Howard byli pořádně cítit pod oběma koši. K tomu dávali i důležité body. V závěru jsme dali do hry více energie. Domácí měli problémy s fauly. Jsem rád, že jsme zápas zvládli. Máme dvě vítězství. Pokud chceme pomýšlet na postup, musíme doma vyhrávat a něco urvat venku. Soutěž jsme dobře rozehráli, nesmíme ale usnout na vavřínech.”