Opava vynulovala soví útok!

ECHO 17. KOLA Nabitý šlágr sedmnáctého dějství si na pražské Folimance vzaly do správy slezské opory Kouřil s Markussonem, kteří dovedli Opavu k vítězství 65-74 a tím i k pojištění druhé pozice. Brno i v oslabení dobylo ostravský Tatran (72-85) a pak už vítězili jen domácí. Beksa drtivou druhou půlí otočila zápas s Olomouckem (91-60), Sokoli si po skvělém startu poradili s Děčínem (87-79) a Kolín ničivou druhou čtvrtinou rozprášil GBA (113-88).

Kouřil s Markussonem dobyli Folimanku

Třebaže si to navzdory zkušenostem své sestavy udělala těžší, než musela, dokázala Opava i v oslabení (bez Zbránka se Slavíkem), že letos má „soví číslo”. Po 73 bodech doma v 17. kole udržela USK dokonce v jeho stánku na pouhých pětašedesáti, což je na míle nejnižší cifra, na kterou jej v této sezoně nějaká obrana zvládla stlačit. Přitom před soubojem třetího USK s druhými Slezany Pražané dávali v průměru přes 92 bodů! Tentokrát ale dva z jeho tří top skórerů (Mangas a Kyzlink) nevyšplhali ani na desítku. A Opava po hvězdné třetí čtvrtině (8-26) zvítězila na Folimance 65-74, což jí pojistilo druhou pozici v tabulce.

První půle byla půlí opavského rozehrávače Radovana Kouřila. Ten si při nule lídra Šiřiny naložil tým do batohu a za vedení 21-26 po 12 minutách měl na kontě už 15 bodů, přičemž prakticky sám zařídil svou ostropalbou ze všech situací obrat ze 16-14 na 16-24. Domácí se ale rychle vzpamatovali a i přes kvalitní slezskou obranu vyhráli poločas 36-35. Posadili sice do obruče jen 3 z 19 trojek, ale pomohli si brejky (11-4) a zejména méně ztráceli  (3-10).

Ve třetí částí však hosté ulovili Sovy do své zóny, dávali jim jen těžké střely a k tomu vyráželi do brejků, jež táhl už i Šiřina. Opava se nekompromisně prosazovala zpod koše a po dvou trojkách vedla už 39-56, což vyznačilo její nevídanou šňůru 0-21! Když v úvodu posledního dějství hosté vysunuli vedení až na 44-63, zdál se být se Sovami amen, jenže ty opět ukázaly, že se v této sezoně odmítají vzdávat za jakéhokoli stavu.

Přitopily na útočném doskoku i v obraně, Slezané najednou lacino ztráceli míč za míčem, přestali hrát do koše a probuzený Kyzlink spolu s Westem nakopnuli kontr až na 65-67 4 minuty do konce. Pak ale Macháč z šestek odmítl vyrovnání a vyzval tím hosty ke zmrtvýchvstání. Švandrlík s Jurečkou v mžiku slepili dvě trojky a při marném závěrečném trojkobití USK tím už dvě minuty do konce zavřeli zápas.

Vítěze vedli Kouřil (20, nakonec ale i 7 ztrát), Markusson (14+19 doskoků a 6 bloků), Jurečka (11) a Švandrlík (10). Opava byla lepší z pole (v procentech 31-45, navíc USK minul 11 šestek), v bodech zpod koše (30-40) i na doskoku (41-52) a domácím tak nestačily ani brejkové body (23-16) a dvojnásob kratší ztráty (9-18). Jedinými dvojcifery Pražanů byli West (14+8 doskoků) a Vyroubal (13).

David Zach (asistent BK Opava): „Důležité vítězství, souboj druhého se třetím. My jsme od zápasu s Olomouckem, kde jsme doslova spadli na dno, začali znovu zápas od zápasu. Sem jsme přijeli s dvěma důležitými výhrami a chtěli jsme přidat třetí. Měli jsme jasný plán, který se nám podařilo naplnit. Pro diváky to bylo zajímavé, ale poslední čtvrtina byly ještě nervy. Všechna čest USK za to, co předvedl. Domácí nesložili zbraně a byli nebezpeční až do konce. Za to jim patří velký respekt. My jsme měli nakonec štěstí, že jsme to udrželi. Ve třetí čtvrtině jsme získali náskok díky obraně. Podařilo se nám zastavit obrovskou útočnou sílu domácích, protože oni dávají přes 90 bodů na zápas. Dneska jsme je udrželi na 65 bodech. Tam byl ten klíč, že jsme byli schopni ubránit. Oni neproměnili nějaké střely, my získaly balony a šli jsme do přechodu, kde jsme byli úspěšnější. Na domácí padla nějaká deka a my jsme tam prostě hořeli. Jurečka dával důležité trojky a všechno nám vyšlo, jak mělo. Z dobré obrany jsme vytěžili útok.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „My jsme si řekli při vedení Opavy o 21, že není konec. Tak nějak jsme to s trenérem věděli, že ještě není konec a že se ještě o slovo přihlásíme. Věřili jsme klukům a ti do toho dali všechno. Nakonec se to povedlo. Sice ne se šťastným koncem, ale takhle to někdy ve sportu bývá. Když chcete porazit takhle zkušený tým, jako je Opava, tak si nemůžete takový výpadek dovolit. Ten návrat do zápasu byl ale určitě super, bavili jsme se s trenérem, že pro nás bylo největší pozitivum to, že se zlepšila od posledního utkání s Kolínem naše obrana. Ať už to bylo při cloně na míč, nebo jeden na jednoho. Když vám druhý tým soutěže dá doma 75 bodů, tak to není špatná vizitka. My jsme v tomhle spokojeni. Rádi bychom se v příštích zápasech toho návratu vůbec nedopouštěli.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Jak došlo k návratu USK? Nějaké naše ztráty, úplně hloupé a oni pak zahráli tři čtyři rychlé protiútoky. Chytli se jednoduchými body a pak člověk znejistí a ty střely, co jsme předtím dávali, jsme nedávali. Pak to šlo do kytek. Bál jsem se, protože pár takových utkání už jsme tu měli, ale Honza Švandrlík trefil trojku, pak i já a tím jsme se uklidnili. Určitě jsem věřil, že ten tlak domácích ustojíme. My máme zkušený tým, který je dlouho spolu, a v těch těžkých chvílích může kdokoli vystoupit a ty body dát. Teď to byl „Švanda” nebo já a předtím to byli ostatní.“

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „My jsme tam zaspali ve třetí čtvrtině. Nevěděli jsme, jak hrát do zóny hostů, a začali jsme stagnovat. Do toho se hosté rozstříleli. Luděk Jurečka tam dal dvě trojky a ještě někdo další. Odskočili nám na dvacet bodů. My jsme pak začali dobře bránit. Udrželi jsme jejich útočný doskok. Pak stačila jedna obrana a tu jsme neměli. Švandrlík dal trojku, pak Jurečka. To bylo stěžejní. My jsme potom nedali dvě šestky na vyrovnání, ale myslím, že ta obrana rozhodla.”

Bálint vedl dobytí Tatranu

Brňané až na krátký úsek v závěru prvního dějství zvládli složitou misi na ostravském Tatranu (72-87), a to i bez svého mozku Marka, když kontrolovaně udělali hvězdu z rozehrávače domácích Ubilly (24+9 doskoků a 7 asistencí), ale nikoho dalšího pořádně nepustili ke slovu. Jediným dalším dvojciferou NH tak byl s velkým odstupem Heinzl (10+10 doskoků).

Při absenci Marka se navíc z brněnského lůna vynořil jiný guard, 19letý Richard Bálint, který jako druhý nejvytíženější z týmu zapsal za téměř 30 minut 18 bodů, 5 doskoků, 3 asistence a šestky 9/8, což znamenalo jeho výkon sezony.

Brno už v první čtvrtině vyskočilo zpod koše do trháku 8-16, ale ten ještě NH dokázala rychle z trojek a útočných doskoků zvrátit. Nápor tažený ve druhé čtvrtině rozehrávačem Půlpánem na 30-40 už ale hosté zužitkovali efektivněji, když už do půle byli o dvacet procent lepší z pole, a domácím nepomohlo ani 10 útočných doskoků.

Ve třetím dějství se ještě Ostravané dostali na rozdíl tří bodů, ale pak už jim Bálint nedal šanci na skutečné drama. Vedle něj se o útok hostů starali i Mickelson (17+8 doskoků), Půlpán (16+6 asistencí), Madden (13, 6 ztrát) a Körner (10). Brno, jež se zvedlo po dvou porážkách, jasně kralovalo z pole (v procentech 34-55) a z brejků (11-24), navíc domácí při poměru útočných doskoků 23-9 vyhráli na body z nich jen 15-14.

NH v utkání na 14 minut se 2 body představila nového 196 vysokého australského guarda Jonaha Antonia, který v minulé sezoně zařezával v prvodivizním Wake Forestu s průměrem šesti bodů za 20 minut.

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Gratuluji svým hráčům, jelikož přijeli naprosto soustředění a splnili to, co jsem jim říkal před zápasem. 23 útočných doskoků Ostravy nás mrzí. Měli jsme podobný taktický plán jako Kolín. Chtěli jsme, ať má Ubilla co nejvíce střel,ale nezapojoval ostatní střelce. Dnes jsme předvedli kompaktní výkon. Za výhru jsem rád. Teď nás čeká Nymburk, máme 11. prosince a v nohách tento měsíc už 5 zápasů. Domácím patří kredit za to, jakou sezonu hrají.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Hosté byli úspěšnějším týmem, ale dávám kredit i našim klukům. Bohužel jsme dnes neměli den, v závěru skore narostlo a hosté vyhráli. Ne každý den je posvícení.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): „Dnes to bylo velice vyrovnané utkání, bohužel se nám nedařily šestky, ani trojky. První poločas byl v obraně slušný, ve druhém jsme diskutovali s rozhodčími a nechali jsme se rozhodit. Ale jinak dobrý zápas. Doufám, že je porazíme příště.”

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Do zápasu jsme vstoupili slušně, pak přišel útlum, ale naštěstí jsme si to pohlídali a vyhráli.”

Beksa drtivou druhou půlí zničila Hanáky

Rozdílnější poločasy Beksa s Olomouckem snad ani nemohly vysoustružit. V tom prvním (33-39) hosté vypadali, že si do města perníku přijeli pro vítězství. Ve druhém se ale zdálo, že za sebe do hry poslali béčko a domácí si (i bez snajpra Michala Svobody) brutální dvacetiminutovkou 58-21 došli pro jednoznačné vítězství 91-60.

Východočeši přitom měli dobrý start do utkání, když se zpod koše a z trojek vyvezli na neplodné ofenzivě hostů k vedení 20-10. Jenže ve druhé čtvrtině (13-29) jako by se odpojili ze zápasu a i přes o 11 pokusů větší poločasový nástřel ztráceli po 20 minutách o šest bodů, neboť jejich úspěšnost sklesala až na 33 procent a naopak trio hostů Feštr (12, trojky 4/4), Nikolič (10), Kněževič (9) se i díky pěti trojkám postaralo o velký obrat.

Do třetího dějství však vstoupil pardubický orkán, smrští trojkových i podkošových direktů jej ovládl 27-8 a po šesti ztrátách hostů tu ukončil jakékoli drama. Střelecké pole vítězů vedli Švrdlík (20+8 doskoků), Pekárek (20+7 doskoků, trojky 10/4), Šafarčík (12+9 asistencí) a Vyoral (10). Za Hanáky výrazněji odpovídali jen Nikolič (15) a Feštr (14). Beksa vládla zpod koše (34-16), z trojek (10-8), z útočných doskoků (17-7, body z nich 17-8) i ve ztrátách (7-22). Na kontě měla o 24 střel z pole víc než soupeř!

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice):
„Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří nám opět vytvořili skvělou atmosféru. Ve druhém poločase jsme museli otáček skore z minus šesti bodů a i díky nim se nám to podařilo. V první čtvrtině jsme hráli rychle a dobře jsme bránili, to je cesta, kterou chceme jít. Ve druhé čtvrtině nevím, co se dělo, moc jsme stříleli, musíme víc atakovat vnitřní prostor. Klíčový rozdíl jsme udělali ve třetí čtvrtině. Podle výsledku to vypadá na jednoduchou výhru, ale nebyl to jednoduchý zápas. Olomoucko má lepší tým než na začátku sezony, Miljan Čurovič je skvělý trenér a myslím, že za měsíc dva budou hrát lépe.”

David Pekárek (křídlo BK JIP Pardubice): „První poločas byl vyrovnaný. Začali jsme docela dobře, ale ve druhé čtvrtině Olomoucko ukázalo svoji kvalitu a zápas vyrovnalo, dokonce šlo přes nás. Naštěstí nám vyšel vstup do třetí čtvrtiny a potom už jsme utkání kontrolovali, zbytek byl v naší režii. Hosté mají nový tým, pořád se sehrávají a potřebují nějaký čas, aby se jejich forma ustálila. Pro nás je důležité, že jsme oba dva domácí zápasy zvládli a před Vánoci dvakrát vyhráli.”

Miljan Čurovič (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „V prvním poločase jsme hráli skvělý basketbal, kontrolovali jsme hru, dělali jsme věci, které jsme si připravovali. Ve druhém poločase ale jako kdyby vyšlo ze šatny jiné družstvo... Čekal jsem, že někdy přijde taková chvíle, ale že bychom se mohli až takhle rozpadnout, jsem neočekával. Ale jsme spolu krátce, Beksa byla dneska jednoduše lepší a já jí gratuluji. Ukázalo se, že Pardubice jsou sehranější, my potřebujeme čas na sehrání se. Čas bude pracovat pro nás.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDTONE Olomoucko): „Do zápasu jsme nevstoupili úplně dobře, ale druhá čtvrtina se nám povedla a do druhého poločasu jsme měli náskok 6 bodů. Pak se naše hra ale úplně rozpadla, jak v útoku, tak v obraně. Dalo by se říci, že zápas jsme končili v takové frustraci, skore je špatné... Musíme vydržet hrát 40 minut koncentrovaně v útoku i v obraně, to se nám zatím nedaří, to je náš největší problém.”

Medvědi rozhodli už do půle

Jen na deset minut zapnuli na plné obrátky a zbytek zápasu už mohli vyřadit na neutrál, byť se to jejich kouči pramálo líbilo. Když ale Medvědi ve druhé čtvrtině soustavou snadných podkošových zakončení a pěti trojek odfrčeli hostům z jihu z 21-20 na poločasových 55-32, nebylo snadné ve druhé půli udržet stejné tempo a také dvojnásobnou údernost na doskoku. I tak ale GEOSAN stále kontroloval bezpečné dvacetibodové vedení a dal tak aspoň trochu zapomenout na poslední dvě těsné porážky s USK a Pardubicemi.

Za jasným vítězstvím 113-88 jej popoháněli Lošonský (22), Petráš (18+11 doskoků), Číž (17), Novotný (15), Dubose (13) a Mareš (11). Bankéře sytili Welsch (14+6 asistencí), Ikegwuruka (14), Brown (13+7 doskoků) a Novotný (13). Rozdílovými disciplínami byly trojky (30/14 - 21/8), body zpod koše (50-38), útočné doskoky (15-11) a body z nich (19-12).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Pro nás určitě důležitá výhra, po dvou těsných porážkách. Nebylo to tak jednoduché utkání, jak se může zdát podle výsledku. Mrzí mne, jak jsme odehráli druhý poločas, kde jsme opět polevili. Dostali jsme hodně bodů a jenom díky výrazně vyhrané druhé čtvrtině jsme utkání přivedli do jasné výhry. Myslím si tedy, že i zasloužené, protože podle statistiky jsme byli ve všem lepší, avšak naše výhra mohla být daleko výraznější. Mohli jsme dostat mnohonásobně méně bodů, ale to způsobil druhý poločas. Přestali jsme pod vidinou snadné výhry bránit tak, jako jsme bránili do půle.”'

Jakub Petráš (pivot BC GEOSAN Kolín): „Dnes to byl náročný zápas – hlavně fyzicky. Chtěli jsme vyhrát, což bylo vidět na našem nasazení, a jsem velmi rád, že se nám to konečně podařilo po dvou prohraných zápasech venku. Děkujeme fanouškům za podporu.”

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio banka J. Hradec): „Tento zápas jsme měli problém na naší obranné půli, kdy při doskakování docházelo k velkému počtu nedorozumění. Kromě toho jsme udělali příliš mnoho faulů v první polovině. Kdybychom neudělali tolik faulů, mohli jsme hrát do půle více vyrovnanou partii a nezkazili bychom toho ve výsledku tolik.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): „Dnes jsme přijeli do Kolína určitě vyhrát, bohužel náš zápasový plán nevyšel. Na doskoku jsme si vůbec nepohlídali kolínské pivoty, kteří měli tři čtyři střely na jeden útok, a to se taky projevilo na skore. 113 je obrovský počet, a i když jsme my v útoku dali skoro 90 bodů, tak to s takovouto obranou bohužel nestačí. Musíme se poučit a snad nám to půjde příště lépe.”

Při dalším bláznivém finiši Děčínu vypršel čas

Sokoli pod tlakem situace, kdy jim hrozilo, že soupeř by už mohl dorovnat jejich bilanci, udrželi nervy a i přes závěrečnou hru s ohněm doma složili Děčín (87-79), před nímž mají šest kol do konce základní části náskok dvou výher a jako bonus se vrátili i do elitní osmičky.

Zápas odpálili tříapůlminutovou šňůrou (se třemi trojkami) 13-0, která určila ráz celému dalšímu průběhu. Až pak se Válečníci začali chytat, jenže až do půle (47-32) manko nijak nesrazili, když bídu z pole nenahradilo ani 12 bodů z brejků a desítka nepříliš využitých útočných doskoků.

Ještě na startu čtvrtého dějství byl rozdíl ve skore 23 bodů a až tam nasadil Děčín ke skutečné stíhací jízdě. Zejména Šiška jej tlačil až za snížením na 82-74 minutu před koncem. Tam už se ale hostům příliš krátil čas.

Sokoli se opírali o Pavloviče (23+12 doskoků), Pešakoviče, Peterku (po 14) a Vujoviče (11). Za Děčín byli vidět Šiška (27), Matěj Svoboda (17) a Pomikálek (15+7 doskoků). Domácím patřily trojky (29/11 - 27/6) a body laviček (34-10), hostům nestačila ani lepší produkce zpod koše (30-48) a z brejků (7-27), neboť málo využili své útočné doskoky (5-16, body z nich 5-8).

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli):
„Jsme velmi rádi, že jsme vyhráli, protože Děčín změnil tým a má kvalitní hráče. Ale myslím, že jsme super začali. To bylo velmi důležité. Vytvořili jsme si nějaký náskok, a vlastně i když nám už trochu docházely síly na konci, tak jsme z toho náskoku těžili. Nakonec jsme šestkami dotáhli zápas do vítězného konce. Šťastná „sedmička“ dnes, takže jsem rád a doufám, že budeme takto pokračovat. A konečně po té pauze, kterou jsme měli kvůli koroně a reprezentační pauze, jsme se trochu nakopli a ty výkony půjdou nahoru.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Já jsem hrozně rád, že jsme to zvládli po těch nepříjemných porážkách, protože s Děčínem je to vždy nejen fyzické utkání. Ale tentokrát to bylo i nepříjemné na nervy, protože už jsme potřebovali vítězství. Ale výborný začátek, v podstatě celý zápas jsme vedli, maximální vedení o 23. Na konci nám už trošku došly síly, takže Děčín to zkorigoval, ale zasloužená a pro nás důležitá výhra.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Hodnocení je naprosto jednoduché. Začátek zápasu, když jsem dostali úsek 13-0, rozhodl celé utkání. A to nás vlastně stálo úspěch v zápase.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Tak, my teď bohužel sice vyhráváme, ale trápíme se s tím, že nám utíká třeba jedna čtvrtina, kterou prohrajeme o 15 bodů, a pak celý zápas se to snažíme stahovat. Dneska to bylo jako přes kopírák jako proti Brnu. Akorát samozřejmě s Brnem jsme to dotáhli do prodloužení a tam ten šťastný konec se přetočil k nám. Ale bohužel nemůžeme spoléhat na to, že když prohráváme o 20 poslední čtvrtinu, tak že v tu chvíli teprve stačí zapnout. Bohužel, Hradec dneska za mě zaslouženě vyhrál. My jsme nebyli schopní trefit nic a od toho se to odvíjelo. A ve chvíli, kdy zapneme, tak poslední čtvrtinu jsme vyhráli, já nevím, o 10 nebo o 12 bodů. Bohužel nehrajeme 40 minut souvisle, takže se nám to takto vrací v tom výsledku.”