Opavský hurikán a Olomoucko expres do semifinále!

VIDEOECHO ZÁPASŮ 3 A 4 ČTVRTFINÁLE BK Olomoucko si další nastřílenou stovkou došlo na pardubické palubovce bez větších problémů pro čtvrtou výhru ve čtvrtfinálové sérii a zapsalo tak první postup v play-off v krátkých dějinách klubu. To Opava na domácí půdě teprve snížila na 1-2, když Děčín doslova smetla z palubovky. Tato série pokračuje dnes v Opavě, opět od 18 hodin.

Demolice Děčína!

Kouč Opavy Petr Czudek před třetím čtvrtfinále vyhlásil, že chce Válečníky zašlapat do země. A jeho tým nedovolil, aby po zápase vypadal jako „tlučhuba“. Na Děčín nastoupil s ohromnou agresivitou a intenzitou hry, již demonstrovaly i shodně tři poločasové fauly Gniadka, Zbránka a Bujnocha, a utkání ovládl způsobem start – cíl (89-68), když v jedné fázi čtvrté čtvrtiny vedl astronomickým rozdílem 34 bodů! I takový triumf má však hodnotu jen jedné výhry a Opava tak v sérii snížila zatím jen na 1-2.

A ještě velký dodatek na začátek. Opavský „masakr motorovou pilou“ přišel dokonce bez jediného bodu za 21 minut lídra týmu Jakuba Šiřiny, který zapsal pouze 6 asistencí. Jeho produkce však ani trochu nechyběla.

Slezané už za prvních 5:40 zavřeli čtyřikrát ztrátové hosty na pouhých 3 bodech a syceni útočným doskokem vyskočili do minitrháku 11-3. A když poté power forward Bujnoch třemi trojkami za necelé tři minuty přitopil na 26-12 ještě před koncem prvního dějství, založil na jasný průběh zbytku zápasu. A to ještě netušil, že jeho tým druhou čtvrtinu zahájí čtyřminutovou sekvencí 10-0 a odskokem na 37-16.

Opavský celek vedli Gniadek (18+7 doskoků), Zbránek (17), Bujnoch (16), Švandrlík (13) a Klečka (10). Jediným dvojciferou hostů byl Carlson (13). Domácí kralovali z trojek (35/12 – 18/6), šestek (24/19 – 18/8 při faulech 24-22), doskoků (45-30, v útoku 21-8, body z druhých šancí 18-10) i ve ztrátách (12-18). A navíc měli o 13 střel z pole víc.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po dvou prohrách v Děčíně jsme si řekli, že musíme dát do hry ještě víc energie a to se podařilo. Základní sestava našeho týmu soupeře zatlačila a rychle získala uklidňující náskok. Ve čtvrté čtvrtině se utkání již jen dohrávalo, když na obou stranách si zahráli všichni hráči z laviček.V play-off je jedno, jestli vyhrajete o bod, nebo o dvacet, stále je to jen jedna výhra a zítra jdme do utkání za stavu 1-2. Stínem utkání je obnovené zranění kolene Mirka Kvapila.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme se dnes utkání pouze zúčastnili a nenabídli jsme basketbal. Domácí byli ve všech směrech lepším týmem a my se musíme do zítřka vzpamatovat.“

Filip Kroutil (guard BK ARMEX Děčín): „Nedali jsme do utkání potřebnou energii a agresivitu, která nám pomohla k domácím vítězstvím. Opava byla dnes prostě lepší.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Dali jsme do utkání víc energie než soupeř. Zápas rozhodlo zejména útočné doskakování našeho týmu. Stále ještě v sérii prohráváme 1-2 a zítra je další utkání.

První postup v nejkratším čase

Tak tohle se nečekalo. Poté, co se soupeři v dlouhodobé části ligy rozešli smírně 2-2, což slibovalo pořádně třaskavou sérii, byli ve čtvrtfinále jasně lepší Hanáci, kteří v nejkratším možném čase po ovládnutí série 4-0 postoupili do prvního semifinále Kooperativa NBL v kratičké klubové historii.

Ve čtvrtém duelu opět na pardubické palubovce si už Olomoucko nenechalo Beksu na startu odskočit a na rozdíl od Zápasu 3 málo spoléhalo na trojky a naopak se systematicky tlačilo pod koš. Organizovaněji, kreativněji, trpělivěji a celkově úderněji než domácí, kteří se snažili o totéž.

Výsledek? Olomoucko Beksu zpod koše přetlačilo 44-50 a v trestné bilanci 24/16 – 34/28. Ze hry do vnitřního prostoru tak při výhře 91-100 vytěžilo 78 bodů, což je na zápas play-off nad míru velké číslo.

Hosté byli už většinu první půle mírně vpředu, když si několikrát pomohli koši s faulem, a zejména Dunans si stále hledal vestu ke koši nebezpečnými nájezdy z vrcholu trojkového oblouku. Shodou okolností to byl právě atletický Američan, který až po 14 minutách jako vůbec první z Hanáků zapsal v zápase ztrátu.

Do půle ale tým ztratil míčů nakonec šest a vedl tak „jen“ 43-48. Ve třetí čtvrtině ale Olomoucko zabralo ještě víc a v její polovině vytěžilo tři ztráty domácích Jacksona s Půlpánem i technickou chybu Švrdlíka k odskoku na 12 bodů (po 5:30 byl poměr osobních chyb ve čtvrtině 8-0), domácí si pak už brali většinou složitá zakončení a od stavu 61-80 se utkání stalo dostihem mezi domácím Jacksonem a celým týmem hostů. Americký guard přiblížil i díky různým chybám hostů svůj tým na 79-86 4:20 do konce, ale chladnokrevní Hanáci si už postup vzít nenechali.

Úderný kvartet vítězů tvořili Douglas (27+12 doskoků), Pelko (18+6 asistencí), Mikulič (18) a Palyza (16), u domácích se za Jacksonem (24, trojky 8/5) seřadili Půlpán (17+6 asistencí, +7 za 30 minut ve hře) a Švrdlík 12.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, stejně jako včera. Na začátku jsme dělali, co jsme měli, včetně eliminace útočných doskoků hráčů Olomoucka. Bohužel, ve druhém poločase jsme se přestali soustředit, a i když jsem u nás viděl energii a bojovnost, nestačilo to. Nedařilo se nám střelecky, zatímco Olomoucko mělo několik dvouciferných střelců.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Jak hodnotit zápas, když jsme vypadli z play-off? Negace, negace, negace... Obdrželi jsme na domácí palubovce 100 bodů a s tímhle play-off zápasy vyhrávat nemůžeme. To, co jsme předváděli v dnešním zápase, jsme předváděli v celém play-off: nedokázali jsme vzdorovat útočným akcím Olomoucka. Oni dávali jeden koš za druhým. Když už se nám podařilo pokrýt jejich nejlepší dva střelce, zvedl se Dunans a Péťa Bohačík odehrál jednu z nejlepších sérií, co jsem v basketu. Olomoucko postoupilo jednoznačně zaslouženě.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Zápas byl přesně takový, jaký jsem čekal. Pardubice chtěly hodně vyhrát - hraje se na 4 vítězství a bylo to 3-0 pro nás. Myslím, že jsme hráli týmově, dneska i včera jsme hráli týmověji než Pardubice, a to byl důvod, proč jsme zvítězili. Musím říct, že jsem nečekal, že série skončí 4-0 pro nás, myslel jsem, že to bude dlouhá série, ale opravdu jsme hráli dobře. Přál bych si, aby nám to vydrželo i dál.“

Petr Bohačík (power forward BK Olomoucko): „Byl to těžký zápas. Tak nějak klasicky nám nevyšel úvod, Pardubice měly až na první zápas lepší začátky, větší hlad, dostaly se do vedení. Připravovali jsme se na to, věděli jsme, co nám dělá problémy, ale v každém zápase se tím chytly. Začátky nám moc nevycházely, dostali jsme laciné koše, naštěstí jsme nepropadali panice a vždycky jsme to včas dotáhli. Hodně nás trápil Jackson, trefoval až neuvěřitelné střely a udržoval nás pořád v obavách, ale měli jsme to docela kontrolované. Ačkoli jsme Pardubicím nedovolili ani jednu výhru, byla to hodně těžká série. Na hřišti jsme si nic nedarovali, poměr 4-0 neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti, ale samozřejmě jsme rádi, že jsme sérii ukončili takhle brzo.“