Opavský úder v Děčíně a kolo hvězdných výkonů

ECHO 3. KOLA Javonte Douglas potřetí v řadě rating nejméně 39. Tomáš Vyoral 39 a dvě asistence od triple doublu. Luka Igrutinovič 37 a tři doskoky od triple doublu. A další tři hráči více než třicet. Velké individuální výkony ozdobily třetí kolo Kooperativa NBL, jehož největším překvapením je drtivé vítězství oslabené Opavy v repríze čtvrtfinále na děčínské palubovce, kdy šlo o jeden z celkém čtyř triumfů hostů v tomto dějství. Další zaznamenali Nymburští v Kolíně, Ústečtí v Hradci Králové a Svitavští v Ostravě, což přineslo novému kouči Turů Lukáši Pivodovi jeho první úspěch v roli head coache v NBL. Doma s Brnem nezaváhala pouze Beksa vedená famózním Vyoralem a Olomoucko, jež ve druhé půli zlomilo odbojné Sovy. Už jen Nymburk, Opava a Ústí zůstávají neporažené, naopak na první výhru dál čekají v Hradci, Brně, Ostravě a Kolíně, který hrál zatím pokaždé doma. Hned třikrát padla stovka a důležitá zpráva na závěr – poprvé se hrálo kolo bez prodloužení.

Nová huť se dál topí

Tuři navázali na nikoli špatné výkony z prvních dvou kol, byť jim ještě nepřinesly výhru, a v Ostravě velmi jistě dobyli první úspěch sezony (75-105), což zároveň vyznačilo i první kariérní vítězství v NBL pro nového kouče týmu Lukáše Pivodu. V drtivém úvodu hosté vedli už po pěti minutách 4-20, po šesti a půl 6-27 a zbytek zápasu již kontrolovali. Na dominantní první čtvrtině (16-32) měli bodově lví podíl křídla Matěj Svoboda s Seanem O´Brienem, tým těžil ze zisků, útočných doskoků, trojek i trestných hodů.

Oba svitavští lídři vysázeli přes dvacet bodů - O´Brien 24, Svoboda 22 se 7 asistencemi a 7 doskoky. Dodd přidal 12 bodů, Puršl 11. Hostům patřily trojky (4-11, do půle 0-6), body zpod koše (36-46) i doskoky (33-40). Za už třikrát v řadě poraženou NH, jež má průměr 99 obdržených bodů, byli nejlepší Newkirk (24+7 asistencí), Šmíd (11), Nábělek a Koloničný (po 10).

Hurikán Vyoral smetl Brno

Hlavní pardubická posila Tomáš Vyoral začíná naplno uplatňovat svůj vliv na tým. Brno na domácí půdě zdevastoval 23 body, 11 doskoky, 8 asistencemi (na 1 ztrátu), 7 získanými fauly a trojkami 8/4, což mu vyneslo ukrutný rating 39. Už do půle měl na kontě 17 bodů a 6 doskoků a jeho podpis pod jasným triumfem 91-65 byl ten nejzásadnější.

V tandemu s ním ovšem skvěle fungoval druhý rozehrávač Půlpán (11+8 asistencí) a podkošové duo Švrdlík - Slanina přihodilo 16 a 10 bodů.

Vyoral se podílel velkým nástupem už na úvodním trháku 13-2 (po 4 minutách), kdy nasbíral 6 bodů a jednu asistenci. Jenže Smithson s Farským třemi trojkami hosty okamžitě vrtátili do hry a velkou část druhé čtvrtky pak Brno i mírně vedlo. Jeho plusové chvíle však skončily za stavu 29-34. Pak opět podřadili Vyoral s Půlpánem, ještě do půle překlopili skore na 41-38 a v úvodních 7 minutách třetí čtvrtiny posunuli Beksu do už rozhodného úniku na 60-45.

Domácí byli mnohem údernější z trojek (13-6), na útočném doskoku (20-9, body z druhých šancí 23-10, +20 střel z pole) a v produkci laviček (32-20). Za nadále bezvítězné Brno, jehož ofenzivní průměr činí po 3 kolech pouhých 70 bodů, byli nejvíc vidět Körner (16), Smithson a Stegbauer (po 11).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Jsme spokojeni s výhrou. Vstup do zápasu jsme měli podařený, ale Brno se nevzdalo a srovnalo s námi krok. Velmi důležitá pro nás byla trojka na konci prvního poločasu, protože je důležité jít s vedením do druhé půle. V ní jsme hráli o dost lépe na obranné polovině hřiště, což nám i zvedlo sebevědomí. Dávali jsme jednoduché koše, trefovali se z dálky a myslím, že vítězství jsme si zasloužili.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „První poločas jsme špatně bránili. Sice jsme dostali jen 38 bodů, což není úplně špatné, ale některé obranné pozice nebyly vyloženě dobré. V druhém poločase jsme přitvrdili a rozhodli o naší jasné a myslím i zasloužené výhře. Klíčová je naše obrana. Musíme produkovat nátlakovou, celoplošnou obranu, z které pramení nějaké ztráty soupeře a naše jednoduché koše. To je naše cesta a musíme to opakovat i v dalších zápasech.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Zápas hodnotím ve dvou rovinách. Myslím, že v prvním poločase jsme domácí trošku zaskočili zónovou obranou, vrátili jsme se ze špatného začátku zpátky do utkání. Ve druhém poločase se ale ukázala jedna podstatná věc, se kterou bojujeme, a to je mentalita hráčů. Když se dostanou do bodového deficitu 8 až 10 bodů, dají hlavy dolů, což se projeví na útočné polovině, na obranném doskakování, na agresivitě. Pokud si hráči nebudou vážit toho, že mají na sobě brněnský dres a příležitosti, kterou mají... Musí ukázat, co v nich je, nejen v tréninku, ale i v zápasech. Tam se ukáže, kdo na to bude a nebude mít.“

Filip Novotný (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Odjíždíme se špatnými pocity. Prohráli jsme, nezvládli jsme eliminovat útočný doskok domácích, chyběla nám bojovnost a soudržnost týmu. Nedrželi jsme pospolu, když se nám nedařilo.“

10 trojek mistra do půle

O hlavního dirigenta Číže a dalšího guarda Šoulu oslabení Medvědi byli pro návštěvníky z Nymburka ještě snadnější kořistí a z prvních tří kol hraných na domácí půdě nevytěžili zatím vůbec nic. Už za první čtvrtinu spáchali 8 ze svých 24 ztrát a jejich ztrátový průměr za tři kola tak vyšplhal na hrozivých 19. Mistr hned v úvodních minutách udeřil čtyřmi trojkami v řadě, přidával dunky, alley-oopy a další show, za šest minut unikl na 6-22 a po celkem šesti trojkách včetně jedné od nové křídelní posily Almeidy udělal za zápasem kříž už po první čtvrtině, vyhrané 15-34.

Střelecky na výhře 75-106 nejvíc popracovali Dalton (27, trojky 8/4), Jaromír Bohačík (17) a ex-kolínský Šafarčík (10). Tým měl největší převahu v trojkách (4-13), když 10 zásahů z 18 pokusů vysázel už do půle. Za domácí řádil Igrutinovič (23+11 asistencí a 7 doskoků, z pole 11/10, rating 37), následován Kolářem (15), Richardsonem (13+7 zisků a 5 asistencí) a Machačem (11).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Vše se rozhodlo už v první čtvrtině, kdy Nymburk vstoupil do utkání plně koncentrovaný a v plné síle, a my místy nevěděli, kde nám hlava stojí. Poté jsme ustáli nymburský tlak ve 2. čtvrtině, která byla vyrovnaná, a poté již tempo hry trošku upadlo, což byl náš cíl. Velký problém nám dělala flexibilní a elastická obrana soupeře. Dostali jsme 30 bodů z protiútoků, měli jsme skoro 30 ztrát, a to je to, co utkání rozhodlo.“

Martin Kolář (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Bohužel jsme utkání nezačali vůbec dobře. Nedařilo se nám jak na útočné, tak na obranné polovině hřiště. Po nějakém čase jsme se však dokázali prezentovat lepším výkonem, dostali jsme se zpět do hry a o tom svědčí druhá čtvrtina, ve které jsme s Nymburkem uhráli remízu.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Odvedli jsme dobrou práci hned v 1. čtvrtině, poté jsme již utkání kontrolovali. Ovšem musíme se poučit z našich chyb, v některých fázích zápasu jsme nehráli tak, jak bychom chtěli. Velký kredit patří ovšem domácímu trenérovi a jeho týmu, jelikož dokázal bojovat a hrál s velkou energií, to bylo velmi důležité. Pro nás vše začíná ve středu v Lize mistrů a já doufám, že jsme dobře připraveni.“

Hayden Dalton (power forward ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme dobře, dali jsme několik jednoduchých košů a vybudovali si náskok. Podařilo se nám zapracovat nového hráče a ve středu nás čeká začátek Ligy mistrů.“

Šokující druhá půle v Děčíně

Pouštět se s Opavou do trojkových dostihů, to většinou nevede k dobrým koncům. Válečníci to ve velké repríze posledního čtvrtfinále poznali naplno, byť do této přestřelky byli do značné míry donuceni. A i když při citelném oslabení Slezanů o rozehrávače Klečku a forwarda Zbránka měli před domácím utkáním trumfy v rukou, ve druhé půli ztracené 30-51 byly všechny předpoklady postaveny na hlavu. A Opava, která v letošní čtrvtfinálové sérii neuspěla pod děčínskou skálou ani jednou, si odvezla senzačně vysoké 24bodové vítězství 63-87!

Nízkorozpočtový první poločas nenabídl žádné překvapení, jen boj a podle očekávání vyrovnané skore. Pak ale přišla na řadu třetí čtvrtina, v níž hosté přestříleli Děčín v trojkách 6 ku 4 a vyskočili do vedení 50-58. A ve čtvrtém dějství soupeře zónou s osobními prvky dorazili. Dávali mu jen trojkové pokusy, které domácí míjeli jeden za druhým. A protože už jim došly i útočné doskoky, jež Děčín držely do půle, vedení Slezanů, trefujících i hodně těžké trojky, rostlo a rostlo. A děčínský guard Autrey sám na všechno stačit nemohl.

V utkání posbíral 24 bodů, 7 doskoků i 9 získaných faulů, měl šestky 11/8 a trojky 5/4, ale vedle 13 bodů Pomikálka už jej nikdo výrazněji nepodpořil, když tým měl při první porážce ligové sezony z pole jen 33procentní úspěšnost. Nadále bezchybné Slezany nejvíc táhli Šiřina (27, trojky 7/4) a Bujnoch (20, 8F+, TH 10/10). Opavě patřily trojky (9-12), dvojky (25/10 – 26/17), body z brejků (4-19), zpod koše (16-24) i ztráty (15-9).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Mám velkou radost. V Děčíně moc nevyhráváme, v poslední čtvrtfinálové sérii jsme tu čtyřikrát prohráli, tak je těžké kluky přesvědčit, že tady i po té cestě jsme schopní hrát dobrý zápas. V prvním poločase nás trápil útočný doskok soupeře, který se držel na přijatelném rozdílu. Nehráli jsme tam špatně, ale selhávali jsme individuálně při odstavování. Děčín je po Nymburku jeden z nejlépe útočně doskakujících týmů, to číslo bylo varovné. Ve druhém poločase nám zafungovala zóna, což je vždy otázka hlavy soupeře. Vypracoval si otevřené střely, nedal je a psychika pak hraje velkou roli. Tam jsme šňůrou 11-0 získali dvacetibodový náskok a uklidnili se. Nás zlobil jen Lamb Autrey, ostatní byli v křeči. Naši hráči, když nevěděli co, tak dali trojku přes ruku. Někdy se takové zápasy stanou, nám se to dneska sešlo, i když takový rozdíl mezi týmy není, a jsme rádi, že si odvážíme (téměř) pětadvacetibodovou výhru.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Hned po zápase s Hradcem jsme si říkali, že s Děčínem bude rozhodovat útočný doskok. V první půlce se nám na něm nedařilo, myslím, že domácí měli 12 útočných, ve druhém ale už jen dva. My jsme postavili zónu, soupeř byl trochu bezradný, my jsme se chytli, dávali těžké střely a jsem rád, že jsme vyhráli takovým rozdílem a že jsme vůbec vyhráli , protože už je to dlouho, co se nám to tady povedlo.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčína): „My jsme se ve hře drželi první poločas díky útočným doskokům, což dřív nebo později odejde. Netrefili jsme vůbec nic, v tu chvíli jsme začali tahat za kratší konec, třikrát se nám povedlo dotáhnout na remízu. Opavě napadaly těžké střely, i když jsme se snažili bránit až do konce. Vadí mi, že naše energie nebyla, jaká měla být, nevím, jestli jsme si mysleli, že to přijde samo. Zóna Opavy nás vyvedla z polospánku, ten zápas nebyl odpracovaný na sto procent a to se musí do příště zlepšit.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Mě mrzí, že dřeme a bojujeme 25 minut a po nich mi přijde, že jsme to vypustili. Sice jsme stříleli otevřené střely, ale bez doskoku, v jednu chvíli jsme se splašili - dostaneme dvě trojky a každý se to snaží spasit individuálně. Tam byla šňůra 11-0 pro Opavu a s takovým soupeřem je těžké se vracet zpět. Ještě když nám odejde útočný doskok a navíc my se nebyli schopní trefit z dálky, což je proti zóně důležité. Když se to všechno sečte, tak je z toho 24 bodů rozdílu, což je strašně moc.“

Pandy stále nejde zastavit

Laufující SLUNETA zvádla i duel v Hradci Králové (90-106) a má tak na začátku sezony v obou soutěžích dokonalou bilanci 5-0. V poločase i po 40 minutách měla vždy nejméně 65procentní palbu z pole a celkem napočítala čtyři dvacetibodové střelce! Těmi byli Pecka (23), Svejcar (23, trojky 5/4), Houška (21+10 doskoků, 5 asistencí) a Brown (21+7 asistencí). Domácí sice stříleli za 50 procent, ale při zatím v průměru 98bodové obraně ani to nebylo dostačující.

Sokoly nejvíc sytili Tresač (23+6 asistencí, trojky 10/6), Lošonský (20), Stamenkovič (14+10 asistencí a 6 doskoků) a Sedmák (11). Největší rozdíl v utkání udělaly dané dvojky (22-29), skvělé ústecké trojky (18/12, domácí 29/13), lepší body z brejků (5-12) i doskoky (26-35).

Hosté vedli už od konce první části a po 22 minutách jejich náskok vyskočil až na 19 bodů. Jenže pak domácí rozpoutali velké trojkobití a sedmi projektily se osm minut do konce přitáhli až na 77-80. Poté ale přišla střelecká vlna pro změnu v podání Ústí a bylo po nadějích nadále bezvítězných Sokolů.

Obrat Olomoucka a Douglas 39

Když chorvatským power forwardem Proletou vedené Sovy vzlétly na Hané v 19. minutě až k vedení 33-41, mohly si do druhé půle přenést slibné „momentum“. Jenže stačil mžik poslední minuty druhého dějství, aby Dedek, Kouřil a Douglas srazili manko domácích na bod a připravili týmu půdu pro obrat druhého poločasu.

V trojkové přestřelce třetí čtvrtiny se Olomoucko nejprve posunulo do vedení 66-59 a ve čtvrté při ztrátách Pražanů šlo už nad deset bodů rozdílu. V tomto hracím období za Hanáky 9 bodů vsítil Palyza a 8 Douglas a oba se tak nejvíc postarali o dovedení duelu k výhře 90-77, což znamenalo první porážku USK v sezoně.

Douglas zejména díky třetímu double doublu za 25 bodů a 12 doskoků natočil rating 39, což je také po třech kolech jeho neuvěřitelná průměrná hodnota na jedno utkání. Palyza vystřílel 22 bodů, Goga 11 a Dedek 10. Za Sovy se i potřetí dvojciferně zviditelnil Proleta (22), Appleby přidal 11 bodů s 9 asistencemi a Mareš 11 bodů se 7 doskoky. USK nedal 11 šestek, zpod koše zaostal 38-30, na útočném doskoku 14-10 a v bodech z druhých šancí 16-6.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, protože USK vstoupil do soutěže dobře. Potvrdilo se to, my jsme k tomu navíc přispěli výkonem v prvním poločase, který byl bez energie. Zlepšili jsme se až po pauze. Trošku jsem problémy čekal, stále se sehráváme, budeme lepší. Základem konečného výsledku byla obrana, ve které odvedli velmi dobrý výkon Lukáš Palyza a Adam Goga, který byl nejlepším hráčem zápasu.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Zápas proti Olomoucku byl pro nás testem, jak se budeme měřit se silnými týmy. Měli jsme motivaci, všichni se chtěli ukázat. První poločas nebyl úplně ideální, nedali jsme hodně trestných hodů a v poslední minutě jsme dostali sedm bodů. To domácím pomohlo. Po přestávce se chytili střelecky a ukázali, že především v ofenzivě jsou nesmírně talentovaným týmem.“