Opravdu se to stalo?

Hledači symbolů a zvláštních znamení museli v sobotu 23. září 2023 nebývale zbystřit. Jak se to mohlo stát? Je to vůbec možné? A není už toho „Předem nevíš” nějak moc? Tak se museli ptát zejména ti zasvěcení.

Za celou minulou ligovou sezonu s 261 zápasy skončilo 9 utkání v prodloužení. Devět. Jen v prvním kole tento víkend zahájené sezony se v pěti sobotních zápasech šlo do nastavení třikrát, z toho jednou dokonce do dvojitého. Dámy a pánové, vítejte v naprosto nepředvídatelné Kooperativa NBL, edice 23/24!

Její první kolo stálo skutečně za to. Hned startovní duel, tedy tatranské derby Nové huti s mistrovskou Opavou, si to namířil do prodloužení z ostravského vedení o 14 v polovině třetí čtvrtiny. Nakonec se radovali hosté, kteří urvali velmi cennou výhru 96-102.

V pražském Edenu vedli domácí slávisté na začátku čtvrtého dějství nad nováčkem z Písku o 18, aby uspěli až po nervydrásajícím prodloužené 115-112. V Děčíně byla pardubická Beksa do půle už v 16bodovém trháku, nakonec však vyvázla s nejtěsnější radostí (111-112) po 50 minutách hry. A do přídavku se málem šlo i na pražské Folimance, kde nicméně domácí Sovy i v oslabení přemohly Brno ještě v rámci 40 minut 64-62.

Vlastně jediný antistresový zápas se tak hrál na Hané, kde Nymburk zdunil neúplné domácí 68-108.

A mimochodem - ví někdo, co chystají v neděli od šesti Pandy s Medvědy?

Šiřina v prodloužení spasil Opavu v divadle pro 1500

Epické derby v po poslední schod napěchovaném Tatranu (1500 fanoušků) nasměrovalo definitivně do náruče opavských hostů až poslední video, jež jen dokumentovalo, jak důležitý je mnohdy každičký detail utkání.

Pouhých 12 sekund před koncem prodloužení za vedení Opavy 95-98 u postranní čáry bránící playmaker Slezanů Kouřil zatáhl za ruku driblujícího soupeře Weavera, ten se nataženou paží prudčeji ohnal, zasáhl Kouřila do obličeje a sudí odpískali faul Kouřila. Kouč hostů Czudek si však vzal challenge (od této sezony si trenér smí vzít i druhou, pokud při první uspěje, nebo je neprůkazná, nicméně pro Czudka to byla podle komisaře utkání v zápase teprve první, neboť předchozí situaci s tečí pod košem kontrolovali sudí z vlastního rozhodnutí) a sudí po přezkumu přidali i nesportovní faul Weaverovi. Pro něj to byla pátá chyba a šestky tak za něj musel házet střídající Čank, v 16 letech debutující v NBL.

Rozehrávač proměnil jen jeden trestný hod, načež hosté ze dvou šestek a následného útoku stvrdili první výhru nové sezony (96-102), pro niž si došli 40 úspěšnými šestkami (ze 46 pokusů při 30 získaných faulech, NH 28/22) a drtivými brejky (11-30). Jejich do půle jen dvoubodový lídr Šiřina si vzal po změně stran tým na ramena a vypracoval se až na 28 bodů a 8 asistencí bez ztráty, když šestky měl 19/16 z 11 získaných faulů. Dvojcifernými body jej doprovodili zejména v úvodu duelu aktivní Mokráň (17), dále Kouřil (13), Slavík a Jurečka (po 12). Nový pivot Puršl se zlepšeným výkonem v závěru utkání vyšplhal na 7 bodů a 8 doskoků a poslední akvizice pod koš Pecháček stihl pět minut se dvěma body.

Za NH (bez Michala Svobody) odpovídaly zejména nové posily Jeter (20+8 doskoků, 6 ztrát), Weaver (19) a Williams (16+10 doskoků), jimž sekundovali Štěpán Svoboda (11) s Týmlem (10).

Úvod derby, hraného v hromové atmosféře tvořené tábory obou týmů, patřil Opavě, která opakovanými bodovými vlnami odskočila až na 16-26. Domácí tu sráželo příliš vlažné krytí trojkaře Jurečky i laciné ztráty, když se nechávali uvězňovat ve zdvojováních pod košem.

Vzápětí ale kontrovali třemi trojkami v řadě a dirigováni statným a všehoschopným forwardem Williamsem rozjeli šňůru 15-0 až na 31-26. Druhou čtvrtinu po eliminaci ztrát a zlepšení obrany ovládli 27-9 a v poločase vedli 43-33 i přes velké brejkové manko (3-16).

Po třech slepených trojkách Štěpána Svobody vedla NH v polovině třetí čtvrtiny už 57-43, jenže pak přestala být důsledná i na obranném doskoku, zejména rozehrávač Weaver propadl až příliš hrdinské hře a Kouřil, Slavík a Šiřina začali od závěru této čtvrtky hosty vracet do hry. Po 35 minutách už překlopili skore a šlo se do dramatické koncovky. V té se domácí ještě ze 73-79 dvě minuty do konce dokázali vymanit až k prodloužení, zejména díky vyrovnávací trojce Týmla půl minuty před koncem, ale v prodloužení už nezvládli zužitkovat obrat z 84-88 na 91-88, když se pro Opavu postaral o většinu důležitého Šiřina.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Cením si tohoto vítězství. Máme ale na čem pracovat. Přestali jsme hrát agresivně. Když jsme se netrefili, nešli jsme za doskokem. Ostravu jsme nechali rozehrát. Hlavně si musíme říci, co chceme, jak chceme. Určité pasáže nebyly optimální. Pozitivum je to, že jsme se dokázali do zápasu vrátit. V závěru rozhodlo i štěstí.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Byl to parádní zápas. Z naší strany se mi to líbilo, proháněli jsme mistra. Pro některé kluky u nás to byly první velké minuty. Opava byla v koncovce šťastnější. Musíme pracovat celých čtyřicet minut, až potom můžeme být úspěšní. Na tomto výkonu ale můžeme stavět.”

Oslabené Sovy na ramenou Böhma rozhodly v koncovce

Téměř devět stovek fanoušků bylo zvědavo na první soví vystoupení nové sezony, které v sobotním stylu mohlo klidně skončit dalším prodloužením. Leč nestalo se, neboť Pražané i bez jedné ze dvou letních zámořských akvizic, křídla Grigsbyho, zvládli složit doma Brno už v koncovce čtvrté čtvrtiny 64-62.

Hosté byli první tři čtvrtiny o kousek lepší, ale nikdy nezískali dost velký náskok. Navrátilec pod Špilberk rozehrávač Šiška si vzal spolu s Dáňou na starosti trojkami prodchnutou úvodní čtvrtinu (17-23), po níž ale jejich tým za zbylých 30 minut zvládl už jen 39 bodů.

Ještě ve druhé části vedl 24-32, ale po ztrátách o celé vedení přišel a první půli vyhrál 32-34 jen díky pěti trojkovým zásahům a slabé palebné síle domácích. Ve třetí čtvrtině se naposledy vyšvihl výš, 13 minut do konce vedl až o 9, ale pak jej pohřbívaly ztráty a Böhmem tažené Sovy po 34 minutách otočily na 57-52. Šiška s Půlpánem ještě dvěma trojkami nakopli poslední obrat na 57-60, ale to už si v samém závěru vzal klíčovými pěti body slovo power forward Petružela, USK posunul 100 sekund před závěrem na 64-60, a i když ještě hosté snížili, poslední neplodné a ztrátové útoky vedené Šiškou už jim nedaly šanci na výhru. A právě hlavní bodový tahoun Brna minul i závěrečnou trojku na výhru.

Domácím nakonec stačil jediný dvojciferný skórer Böhm (20), jemuž marně odporovali Šiška (17, trojky 10/5) s Leem (15+9 doskoků). Brnu (bez Stráněla), které dalo víc trojek (4-9), nakonec nepomohl ani nyní testovaný 27letý 208 vysoký pivot Fullard, který odehrál jen 4 minuty. USK patřily body zpod koše (34-20) a nezabilo jej ani 12 šestkových minel.

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„Pro nás těžké utkání. Na USK se nehraje nikdy dobře. Myslím, že jsme 30 minut hráli velmi dobře. V poslední čtvrtině mám pocit, že jsme se trochu lekli vyhrát ten zápas. Měli jsme ještě poslední střelu, která nepadla. Musíme se z toho poučit a tady se ty výhry budou sbírat těžko. Odehráli jsme dobrý zápas a máme na čem stavět.“

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Od začátku jsme věděli, že Brno má širokou soupisku a vysoká očekávání od této sezóny. Byl to první zápas, takže skauting soupeře nebyl úplně jednoduchý. Ukázali jsme se v dobrém světle v obraně, kde jsme bojovali s energií a to bylo pro udržení v zápase to klíčové. Jsem na své hráče opravdu hrdý, protože se dokázali vypořádat s brněnským rychlým útokem a poradili s jejich ofenzivním stylem hry. V útoku máme před sebou ještě spoustu práce, protože 64 bodů na našem kontě je trošku pod očekávání, která pro tuto sezónu máme. Ale každopádně jsme za výsledek velmi rádi.”

Matěj Dáňa (křídlo Basket Brno): „Bylo to těžké. Tře čtvrtiny jsme vedli nebo to bylo vyrovnané. Na konci tam byla nervozita. Na USK se nehraje nikdy dobře. Bylo to těžký. Měli jsme poslední střelu a ta nevyšla. Snad vyjde příští zápas. Půjdeme do toho ještě s větším nasazením a vyhrajeme.”

David Böhm (forward USK Praha): „Byl to zahajovací zápas sezony. Nám se příprava moc nepovedla. Měli a máme hodně zranění. Tohle byl pro nás důležitý zápas, tak jsme si to i řekli. Hlavní bylo dostat se do toho energií. Byli jsme takticky dobře připravení. Postupně jsme dobře bránili hlavně jejich rozehrávače a cizince pod košem. Ideální start do sezony.“

První pro lovce z Nymburka

Jen prvních 16 minut mohli domácí Hanáci v oslabení (bez posil McBrayera a Shavera) doufat v naději na zázrak v duelu s favorizovaným Nymburkem. Ten dorazil do Olomouce v deseti (bez Dávida Nováka), ale s celým hlavním arzenálem. Potíž měl jen s tím, že velkou část první půle poněkud laboroval se ztrátami (8, po změně stran jen 5) a také nechával hodně prostoru na oblouku domácímu křídelníku Škrancovi (do půle 16 bodů) a pod košem Žákovi, kteří drželi svůj tým dlouho na dostřel.

Olomoucko ale také srážely ztráty (11 do půle) a vedle toho nedokázalo dost účinně zastavovat nymburské brejky (18 inkasovaných bodů do půle) a průnikovou hru do koše (30).

Od stavu 35-41 tak hosté začali už nezvratně unikat a z vedení 35-50 se odrazili už ke klidné druhé půli. O první vítězství 68-108 se nejvíc zasloužili Gordon (22), Svejcar (18), Bell (14+8 doskoků), Kovář (11+9 doskoků) a Bohačík (10). Jejich tým kraloval zpod koše (20-66), z brejků (10-32), na doskoku (28-48, útočné 7-21, body z nich 8-19) i ve ztrátách (23-13), takže měl i o 29 střel víc z pole. Za domácí skore korigovali Matthews (22, TH 10/9), Škranc (22, trojky 8/6) a Feštr (10).

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„Především na začátku zápasu tam byly pozitivní věci, na kterých můžeme v dalších zápasech stavět. Ve druhém poločase tam ale byly situace, které už jsme tolik nezvládali, především mentálně. Fyzické problémy tam až takové nebyly. Některé věci byly opravdu nepřijatelné, na tom ještě potřebujeme zapracovat.”

David Škranc (křídlo BK REDSTONE Olomoucko): „S prvním poločasem bychom mohli být docela spokojeni, s tím druhým už ne. Soupeř nás přehrál, došla nám síla. Bylo vidět, že nejsme ještě sehraní, hlavně do ofenzivy nám chyběli někteří důležití hráči. Až budeme kompletní, bude to lepší. První zápas se mi střelecky vydařil, vůbec bych se nezlobil, kdyby to pokračovalo.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Domácí nás na začátku i přes absenci několika hráčů potrápili. Bojovali, dokud mu nedošla energie. Pak už to bylo pro nás snadnější. Chtěli jsme start do sezony zachytit a to se nám podařilo. Je to ale jen první krok na naší cestě, soutěžní ročník bude strašně dlouhý, musíme v takových výkonech pokračovat.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Na návrat do české ligy jsem se těšil, i na návrat, do regionu, kde jsem si našel manželku a basketbalově vyrostl. Zápas byl z naší strany výsledkově dobrý, i když si umím představit, že trenér ve výkonu najde nějaké chyby a strávíme hodně času u videa. Start to byl ale docela povedený, teď se pořádně připravíme, abychom v dalším utkání na domácí palubovce podali při loučení Petra Bendy ještě lepší výkon.“

Slávisté pohřbili v nastavení heroický debut Martina i jeho Sršňů

Ti, kdo už nějaký ten rok kroutí hlavou nad tím, že dosud stále odmítal angažmá v NBL, získali v sobotu 23. září 2023 ultimátní argument. Fyzicky nadupaný písecký pivot a od léta i zlatý akademik Martin Svoboda ve své ligové premiéře spustil takový bengál, že to nemá žádné dostupné dějinné srovnání. Obruč Slavie zasypal neuvěřitelnými 37 body při palbě z pole 18/12 a šestkách 17/13, k tomu přidal 10 doskoků, 12 získaných faulů a s užitečností 46 sestrojil 82. nejhodnotnější výkon ligy od roku 1998! Jen Bůh ví, jestli se mu někdy něco podobného ještě podaří.

A sešívaní borci - byť drtivá většina těch nových vůbec netuší, kdo to je - musí být rádi, že už není u kormidla bývalý kouč týmu Pavel Beneš, neboť jejich pondělní trénink by byl skutečně našlapaný a z kecek by se valil hustý dým.

Ve slušně zaplněném pražském Edenu - hodně díky zástupům píseckých tifosi, nedočkavě bažících po historické premiéře svého klubu v NBL -, se od poloviny druhé čtvrtiny hrálo podle domácích not, když zejména nové posily Varner s Thompsonem trhali náskok na poločasových 55-48. Spolu tu měli na kontě už 35 bodů a jejich tým měl dvacetiprocentní náskok v úspěšnosti z pole.

Propast se ještě víc prohloubila v druhé polovině třetího dějství, kdy zapráskala Marešova trojková opakovačka a za stavu 94-76 na startu čtvrté čtvrtiny se zdálo být po zápase. Jenže to Sršni tvrdě odmítli a v posledních šesti minutách nasadili k velké stíhací jízdě tažené ukrutným presinkem a ztékáním koše všemi způsoby. Ztrácející domácí měli potíže už jen přejít polovinu hřiště a Novotného trojka už třináct sekund před koncem snižovala na 100-99, načež po laciné ztrátě slávisty Newkirka získal Borovka hostům nejtěsnější vedení. Domácí rozehrávač se ale spasil následným nájezdem a jednou proměněnou šestkou poslal duel do prodloužení.

V něm nováček vedl minutu do konce 105-108, ale Pumprla šestkami snížil a Mareš ze zisku otočil pro Eden. Novotný pak znovu poslal dopředu Sršně, Martin Svoboda zvýšil dvacet sekund do konce na dva body, ale vše pak rozhodl křídelník Slavie Varner, jehož trojka měla už vítěznou dimenzi. Jeho spoluhráči vzápětí navázali několik šestek a zdecimovaní hosté, kteří se už už dotýkali sladkého triumfu, museli skousnout první hořkou pilulku.

Varner tlačil Slavii za výhrou 36 body a 8 doskoky (TH 14/12), na úrovni 20 bodů byli i Mareš (22, trojky 7/6) a Jelínek (19+7 doskoků), zdatně sekundovali i Thompson (16) a Newkirk (13+8 doskoků). Za hosty (bez Josefa Svobody) vedle Martina Svobody řádili i Šlechta (19), Fait (15), Novotný (13) a Borovka (11+7 doskoků). Slávisté předčili soupeře v úspěšnosti trojek (23/13 - 42/13) i efektivněji využívanými útočnými doskoky (9-18, body z nich 13-6).

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Krásný  zápas se smutným koncem pro nás. Bohužel jsme do utkání nastoupili s tím, že jsme na obranné polovině nesplnili jediný pokyn a nechali jsme si domácí Slavii rozstřílet a jejich procento střelby bylo až neuvěřitelné. My prostě problém v útoku mít nebudeme, my máme problém s obranou a tohle ovlivnilo hodně průběh utkání. Jsem rád, že když už bylo skoro po zápase, tak jsme to nezabalili a vrátili jsme se do hry. Dobře, nedopadlo to, ale mně tahle práce dává smysl. Chci hrát s českým jádrem, má to hlavu a patu – a ti diváci na tribuně – kdo tohle má?!”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „Tak zápas se mi nehodnotí lehce, protože jsme prohráli o tři body v prodloužení. Vstoupili jsme do toho bez obrany, bez koncentrace, nevím jestli jsme nebyli přemotivovaní z toho titulu , že to byl první zápas. Nechali jsme Slávii rozjet, pak v tom pokračovali i po poločase, i když jsme si řekli, že máme být agresivní, tak jsme Slavii nechávali úplně volné střely a oni to trestali, takže náskok narostl na nějakých až 18 bodů. Pak ale vlastně Hlavně ti fanoušci, co přijeli v neskutečným počtu, a díky nim jsme to takzvaně pobláznili po našem a dostali jsme se do vedení. Škoda, myslím si, že na konci vyhrál ten šťastnější, možná zkušenější. Jak říkám, pro nás hezký výsledek, ale mrzí to.”

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „Byl to skutečně těžký zápas, udělali jsme spoustu chyb a dovolili Písku vrátit se do hry, i když už jsme vedli o 18 bodů. Vyhráli jsme, ale asi jsme si to nezasloužili. Výhru bereme a teď čekáme na výsledek po zranění Tamella Pearsona a pokračujeme v práci s výhledem na příští zápas.”

Radek Pumprla (křídlo SK Slavia Praha): „Zápas byl jako vždycky s Pískem útočně atraktivní, obrana byla hrozná a myslím si, že nakonec můžeme být rádi, že jsme urvali výhru. V jednu chvíli to vypadalo, že je zápas rozhodnutý, ale to tak s Pískem nebývá, zase se zbláznili, trefili pár trojek a dotáhli nás. Myslím si, že to byl divácky atraktivní zápas, jsem rád, že jsme splnili naši povinnost, protože musíme vyhrávat zápasy doma jestliže chceme něčeho dosáhnout.”

Burdova velká trojka ve finiši 2. prodloužení utišila pevnost Válečníků!

Matematicky to vypadá jako naprostý nonsens. Blud, který lze snadno vyvrátit. Jak by mohl tým na nejvyšší úrovni prohrát zápas, kde má při stejném množství házených trestných hodů o 30 pokusů víc z pole? O celých 30!

Ale ano, mohl. Svět sportu je totiž takovou studnicí neuvěřitelnosti, že se jí nic na světě nevyrovná. A hořce to na úvod ligy opět poznali i děčínští Válečníci, kteří mají za sebou víc než podivuhodný mač s pardubickou Beksou.

Ta na sever přijela řádně motivovaná posledním semifinálovým vyřazením právě od Děčína a už za první čtvrtinu zasypala domácí vedle spousty podkošových zakončení i pěti trojkami, načež šla do trháku 25-37! Hned na úvod se 16 body zaskvěl nový mikrovlnný guard Alford a domácí, do půle zaostávající až o 16 bodů, se nestačili divit. Chyběl jim loni obvyklý přísun brejkových bodů a při 21procentním manku z pole je ve hře po dvaceti minutách (44-55) držel hlavně útočný doskok (13-5) a body z něj (14-2).

Po změně stran se ale Děčín zvedl a veden kapitánem Pomikálkem rychle snížil na bod. Později i chvíli vedl, jenže salva pěti trojek v řadě vrátila do sedla soupeře (63-74). Ten se ale ve čvrté části v útoku zcela zasekl, vršil špatné a ještě horší ztráty a domácí se za burácení tribun opět vraceli zpět. Ovšem americké posily hostů Alford s Brunkem znovu Beksu odskočili, a to až na sedm bodů 2:30 do konce. I přes obří úsilí domácích na útočném doskoku to bylo ještě v poslední minutě o šest, jenže pak snížil pivot Šturanovič, hosté nepřešli do osmi vteřin půlku, znovu skóroval Šturanovič, Alford pak poslal Beksu šestkou na tři body, aby Walton prvním trestným hodem snížil a po minutém druhém Šturanovič z útočného doskoku 15 vteřin před koncem srovnal.

V závěru prvního prodloužení neustál dvě slepené ztráty Alford, za stížnosti inkasoval technickou chybu, Děčín šel na 100-98, ale Američan vzápětí dvěma šestkami vystřelil druhé prodloužení. V něm to bylo půl minuty před koncem po dvou velkých trojkách děčínského Matěje Svobody 111-109, aby se v už téměř doznívajícím čase dostal k trojce z rohu v utkání málo využívaný rozehrávač Burda. Zlatý akademik však proměnil i s faulem, zajistil Bekse vítězství 111-112 a dál žije své osobní léto snů.

Pardubice (bez Kheila) táhli Alford (29, trojky 8/5, TH 11/8, 9 ztrát), Šafarčík (23), Brunk (21+10 doskoků) a Vyoral (15). Domácí sytili Pomikálek (23+14 doskoků), Walton (21+13 asistencí), Matěj Svoboda, Šturanovič (po 20) a Cubbage (11). Bekse víc padaly trojky (35/10 - 27/14) i šestky (32/15 - 34/20), domácí měli na své straně body zpod koše (66-48), útočné doskoky (24-9), body z nich (25-6) i ztráty (8-22).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„Chtěl bych pogratulovat fanouškům Děčína, zase udělali skvělou atmosféru. Děčín opět odehrál skvělý zápas jako vždy proti nám. Je škoda, že jsme neměli větší náskok v poločase, protože ten byl skvělý. Útočný doskok zdobil Děčín a na konci jednou naší chybou posla zápas do prodloužení. Děčín odehrál lepší první prodloužení, ale my jsme zase srovnali zápas. Na konci Matěj Burda dal jednu těžkou střelu stejně jako předtím Matěj Svoboda proměnil dvě těžké trojky.”

Bryce Alford (guard BK KVIS Pardubice): „První zápas ligy a hned takový blázinec! Dvě prodloužení, hodně bláznivých střel. Věděli jsme, že to bude těžký zápas, minulé play-off bylo na sedm utkání, ale hodně jsme toužili po výhře. Měl jsem dnes moc ztrát, ale jinak jsem hrál svou hru.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme si ten zápas prohráli v první čtvrtině, kdy jsme dostali 37 bodů. Je malý zázrak, že jsme se dokázali vrátit zpátky. První čtvrtina a naše tragická úspěšnost trestných hodů rozhodly. Pardubičtí byli na začátku hladovější než my, přijeli precizně připravení, začali hrát hned od první vteřiny. My než jsme nasáli tempo hry, tak jsme byli ve velké ztrátě. V poločase to bylo jen o 11, a pak už to byla klasická děčínsko-pardubická bitva. My se musíme poučit, udělali jsme moc chyb.”

Martin Mach (pivot BK ARMEX Děčín): „Po tom hrůzostrašným startu jsme se vrátili do zápasu. Ve druhým poločase jsme byli asi lepším týmem. V prodloužení to bylo hodně nahoru dolů a myslím, že vyhrál dneska šťastnější tým.”