Orlí senzace! Ware málem sestřelil Děčín!

ECHO SOBOTY V NBL Skvělé individuální výkony i více než zajímavé výsledky. Takové byly sobotní bitvy 13. kola, v němž dva vítězní trenéři dokonce vyhlásili Hráčem utkání oporu soupeře. Tou nejviditelnější byl nový guard Brna Kevin Ware, který však nezabránil porážce mmcité v Děčíně. I Garret Kerr dělal, co mohl, ale jeho Kolín nakonec s mistrem padl. Rozdíl pouhých 4 bodů byl však vůbec nejtěsnější, na jaký se v sezoně jakýkoli soupeř Nymburka dostal. Co se dělo dál? Sluneta po skvělém výkonu s Opavou nečekaně zkolabovala ve Svitavách a totéž postihlo i Novou huť po složení Děčína v Opavě. Největší titulky ale v sobotu psali Orli, kteří doma i ve velkém oslabení sejmuli Beksu!

Marko a Norwa strůjci zázraku

Senzační výsledek se zrodil hned na úvod 13. kola v Prostějově, kde velmi nečekaně padly Pardubice (87-75). Beksa podpořená výhrami v lize i v poháru jako by svou formu nechala doma v Pardubicích a vůbec nezvládla hned první čtvrtinu. Po minutě a Wallově trojce to sice bylo 3-8 pro hosty a vypadalo to na jasný zápas, domácí však předvedli málo vídanou šňůru 19 bodů v řadě a průběh úplně otočili.

Hosté vůbec nevěděli, co se s nimi děje, a další koš dal opět Wall až po téměř šesti minutách. Jen v 7 rotující Orli (už bez Palyzy, navíc se Slezákem jen na lavičce a také jen se 4 minutami centra Součka) si tak vybudovali dvouciferný náskok, na kterém mohli stavět. Beksa pálila trojku za trojkou, ale domácí byli ve velké herní pohodě, navíc se k velkému výkonu začala rozehrávat dvojice Marko - Norwa. A i když hosté z náskoku mírně ukrojili, byla jejich ztráta dvouciferná.

Třetí čtvrtina nabídla další zlepšení ve hře Beksy, která se dostala až na šest bodů rozdílu a nebyla daleko od srovnání. Poslední období jí ale znovu nevyšlo, dala v něm jen šestnáct bodů a hlavně neubránila rozehrávače Marka a forwarda Norwu, kteří dovedli Orly po třech porážkách k velmi důležité výhře.

Domácí měli body rozdělené prakticky mezi tři hráče. Lídrem byl sedmadvacetibodový Marko (16/10 z pole, 4 trojky, sedm asistencí, pět ztrát), 21 bodů přihodil Norwa (9/9 z pole) a sedmnáct Jacobs. Beksu držely tradiční opory v čele s Wallem 22 (10/3 z trojek) a Burnettem 15, ale vůbec se nedařilo Autreymu, jenž dal osm bodů (14/4 z pole) a doskočil devět míčů. Oba týmy hodně ztrácely míče, takže se rozhodovalo v úspěšnosti střelby. Hosté proměnili jen 39 procent pokusů (z trojek 28/6) a zahodili i devět šestek.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Oproti středě, kdy Orli hráli s Jindřichovým Hradcem, to bylo jako den a noc. Nám se nepovedl vstup do utkání, kdy jsme dovolili Prostějovu sérii 19-0. Tím získal jistotu a pohodu v útoku. My jsme se snažili dotáhnout, ale nechytili jsme rytmus v útoku, ani v obraně. V závěru utkání to už byla z naší strany křeč z toho extrémního chtění zvrátit skore.“

Zbyněk Choleva (trenér Ariete Prostějov): „My jsme nezačali dobře, hned v úvodu jsme dostali dvě trojky a vypadalo to s námi všelijak. Následně jsme se ale chytili a velkou šňůrou se dostali do hry a navíc do takového pocitu, že by to dneska mohlo jít. Všichni se zapojili do hry a vedení jsme už nepustili. Sice tam byly horší úseky v konci druhé a během třetí čtvrtiny, ale vždycky jsme se z toho dostali dobrou střelou nebo nájezdem. Také nám nechyběla obrovská bojovnost a komunikace v obraně. My jsme chtěli vyhrát a zvednout se, protože po těch několika prohrách jsme měli takové chmury v hlavách a to je nejlepší způsob, jak to zahnat. Výborně zahrálo víc hráčů, ale nejlepší byl Roman Marko.“

Sluneta utopena ve 24 ztrátách

Ústí doslova proztrácelo zápas ve Svitavách. V první čtvrtině se ještě hosté drželi a na úvodní nápor Turů dokázali zareagovat, ale ve druhém období se začala Slunetě horšit střelba a navíc přibývala jedna ztráta za druhou. Kromě Pecky nebyl nikdo schopný se prosadit a do poločasu si tak domácí nesli dvouciferné vedení.

V úvodních minutách druhé půle navíc přišlo tříminutové ústecké období bez koše a tuří náskok narostl na osmnáct bodů. Závěr už hosté odevzdali, za posledních deset minut přidali jen dvanáct bodů a vezou si ze Svitav téměř třicetibodový výprask (85-58).

Hlavní rozdíl byl ve ztrátách, kterých hosté spáchali 24, a také v úspěšnosti střelby. Sluneta proměnila jen těsně nad třetinu svých pokusů včetně jediné trojky ze šestnácti střel. Tuři naopak kralovali ve vymezeném území, odkud dali 56 bodů. Vítězové měli šest hráčů ve dvouciferných číslech, vedeni Mickelsonem s 16 body a Bannisterem s 15. Za hosty snesl přísnější měřítko jen Pecka se 14 body a devíti doskoky.

Antonín Pištecký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme v neděli porazili po nejlepším výkonu této sezony doma Opavu asi o dvacet bodů, kdy náš tým jasně ukázal, že umí bránit, umí pustit balon z ruky a je schopný produkovat efektivní i efektní basketbal. Ani ne týden nato jedeme do Svitav, které mají kvalitně poskládané družstvo, a je jen otázkou času, kdy přijdou i výsledky, a je tady úplně jiný tým. Vůbec si to neumím vysvětlit. Z devadesáti procent to bylo dáno přístupem k zápasu, jakým způsobem sem jedeme, jakým způsobem se rozcvičujeme, jakým způsobem do utkání nastoupíme. Před zápasem jsme mluvili o třech věcech. Byla to agresivita v obraně, kdy pak ale v první čtvrtině máme tři fauly a ve druhé také tři. To je úžasná agresivita! (ironicky) Pak jsme mluvili o ztrátách a my jich máme šest za první čtvrtinu a na konci čtyřiadvacet. Nemyslím, že Svitavy předváděly tak dokonalou obranu, abychom jim naházeli čtyřiadvacet balonů do ruky. To si tak zkušení hráči, kteří jsou na naší straně, nemohou dovolit. Třetí věc, která nás trápí celou sezonu, je produktivita z trojkové čáry, která je šílená, ale není to o tom, že bychom neměli kvalitní střelce z perimetru, ale nejsme schopni si vyhovět tak, abychom na střelu měli dostatek času, a většina jich je v časové tísni. Jsem obrovský zklamaný a budeme si to muset nějakým způsobem přelouskat.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme samozřejmě velmi rádi za vítězství. Zazněla tu podstatná věc, a to byl přístup. U našich hráčů byl na vysoké úrovni, bylo vidět, že zápas chceme na svoji stranu získat více než soupeř. Postupně jsme se dostali do komfortního náskoku, který jsme udrželi a navýšili. Klíčovým faktorem utkání bylo to, že jsme dobře četli pick-and-roll na útočné polovině, z čehož jsme si vytvářeli mnoho snadných podkošových pozic, což byl takový polštář, který nám pomáhal. Další věcí bylo, že jsme bránili jako tým, snažili se vypomáhat jeden druhému a znepříjemňovali jsme soupeři střely. Na začátku utkání měla Sluneta několik otevřených střel, které neproměnila. Kdyby je dala, mohl zápas vypadat úplně jinak. My jsme se potom zlepšili a vedlo to k tomu, že soupeř hrál více individuálně než týmově, bral si těžké střely a to byla voda na náš mlýn. Chci poděkovat jak divákům, tak svým hráčům za zmíněný přístup k utkání a za to, že jsme dokázali porazit tak silný tým vysokým rozdílem, což nám určitě pomůže do další práce.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Připravovali jsme se na utkání, řekli jsme si nějaké věci a ty jsme pak nesplnili. Možná mimo první čtvrtinu jsme se hledali. Svitavy byly v pohodě, věděly, že už jsme zlomení, a my se s tím nedokázali poprat.“

Martin Bašta (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po dnešku panuje naprostá spokojenost. Podali jsme týmový výkon jak na útočné, tak hlavně na obranné polovině. V útoku jsme velmi dobře rotovali a míč hodně koloval. I díky tomu má šest hráčů na kontě nejméně deset bodů. Zápas byl v naší režii. Atmosféra byla tak jako každý domácí zápas super. Jestli budeme takové výkony předvádět pokaždé, bude ještě lepší. Děkujeme fanouškům za podporu.“

Medvědi blízko překvapení!

Pro nečekaně složitou výhru (79-83) si musel dojet Nymburk do Kolína. Domácí podali nadšený výkon a způsobili mistrovi největší starosti na ligové scéně v této sezoně. Po úvodu 0-7 se Kolín probral a zásluhou Bakiče se Skinnerem šel dokonce do vedení. To ale nebylo vše, a když domácí opanovali druhou čtvrtinu 25-15, zaskočený Nymburk šel do šaten s osmibodovou ztrátou.

Třetí čtvrtina už probíhala více podle jeho představ, ale domácí udrželi velmi dobrou úspěšnost střelby a skore bylo stále velmi vyrovnané. Ještě v poslední desetiminutovce vedl Kolín o pět bodů a pět a půl minuty před koncem to bylo stále 68-68, ale pak zapnuli hosté v obraně, tři minuty nedovolili domácím skórovat a závěr si i přes mírné drama pohlídali. Přesto se museli na vítězství hodně nadřít.

Statisticky velmi vyrovnané utkání rozhodovaly maličkosti, jako třeba poměr trojek 5-8 pro hosty nebo méně ztrát Nymburka. Bojovný Kolín střelecky drželi cizinci, nejvíc bodů dal Bakič a to 19. Nymburk zachránila trojice Sant-Roos (17), Meier a Allen (po 14).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Rád bych pochválil atmosféru, už potřetí za sebou byla hala vyprodaná. Diváci nás opět velmi podpořili a vytáhli z hráčů poslední síly. Kluci zahráli skvělé utkání s týmem, který průměrně vyhrává o 36 bodů. Odehráli jsme dobré utkání, udělali jsme ale pár chyb hlavně v obraně v poslední čtvrtině a soupeř to uměl potrestat. Nemám co vyčítat, kluci opravdu bojovali. Hráli jsme tak, jak jsme chtěli, a myslím, že jsme byli velmi blízko k vítězství. Ta síla Nymburka v závěru a větší počet hráčů, kteří to byli schopni odehrát, nakonec rozhodly.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Velice dobrý zápas se skvělou atmosférou. Kolín je velmi dobrý tým s dobrým koučem. Hrál dobře a my jsme byli v prvním poločase velice ospalí. Kolín toho dokázal využít a potrestat nás. V takových zápasech rozhodují maličkosti, což jsme si museli říci během přestávky. Musíme zapracovat na některých slabinách.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Prohrát o 4 body s Nymburkem nás hodně mrzí. Byli jsme kousek od vítězství, ale pokud budeme hrát i nadále jako dnes, tak to bude jenom dobře. Nymburk vlastně neměl útočné doskoky. Myslím, že jsme odehráli jeden z nejlepších zápasů s Nymburkem, co jsem tady.“

Martin Kříž (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Měl jsem možnost za Kolín hrát a vím, že vždy, když přijde plná hala, je tady skvělá atmosféra. Zvláště na zápasech proti Nymburku. My jsme sehráli velice těžké utkání. Kolín předvedl velmi dobrý výkon, na které to mužstvo má. Je to tým, který každoročně patří do TOP 5 týmů ligy. V prvním poločase jsme trošku zaspali, nechci říct, že jsme to podcenili, ale Kolín náš poněkud zaskočil. Nakonec jsme však zápas dotáhli do šťastného konce.  Vyhráli jsme asi i díky tomu, že máme větší zkušenost s takovými koncovkami a to byl ten hlavní důvod našeho těsného vítězství.“

Opava lehkou nohou

Regionální derby skončilo jasně pro favorita (100-59). Ostravané sice v posledních dvou utkáních zvítězili a těšili se i na skalp Opavy, ta jim ale nedala šanci a zvítězila drtivým rozdílem. V první čtvrtině se ještě hosté drželi na kontaktu a měli naději, v té druhé ale absolutně vypnuli jak v obraně, tak v útoku, a bylo prakticky po utkání.

Opava ovládla druhou desetiminutovku 27-10 a vedla o devatenáct bodů. Po přestávce ještě hosté alespoň udržovali skore na podobném rozdílu, v poslední čtvrtce však definitivně odpadli a dovolili domácím dojít si pro 41bodovou výhru.

Za Opavu si zahrálo i skórovalo všech dvanáct hráčů, nejlepší byl se 16 body reprezentační point guard Šiřina. Kolega z rozehry Klečka se v prvním zápase v NBL od konce února blýskl 12 body za 15 minut. Nejlepším střelcem Ostravy byl s 19 body Smith, nikdo další se víc neprosadil, navíc hosty porazilo i 24 ztracených míčů.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Po vítězství nad Děčínem jsme si mysleli, že můžeme v Opavě uhrát nějaký výsledek. Opava nás ale vyvedla z omylu. Hrála famózně, dělala si z nás trhací kalendář. My jsme zkoušeli točit sestavu, někteří naši hráči mi ale dali 0 bodů za 25 minut a ani v obraně to nebylo nic moc. Opava se mi dnes líbila, hrála kolektivně, všichni její hráči dali body. My jsme měli 24 ztrát a s takovým výkonem toho moc nepředvedeme, ještě navíc tady, když Opavu pustíme do její hry. Dala nám ve druhé čtvrtce nějaké trojky a tím se dostala do laufu.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My máme respekt k soupeři, jelikož jsme viděli, jak hrál s velkou chutí proti Děčínu. Dnes to bylo derby, navíc my nejsme v dobré konstelaci. Nicméně už na tréninku bylo vidět, že kluci chtějí odčinit matný výkon z Ústí. Naší výhodou je to, že máme 12 hráčů do rotace a myslím si, že to bylo vidět. Každý tam přinesl energii, přispěl jak v útoku, tak v obraně a bylo vidět, že ta rotace je širší, kdy jsme dali spoustu jednoduchých košů. 24 ztrát soupeře je známka naší dobré aktivity v obraně. Byl jsem rád, že impuls dal týmu Radim Klečka, který nastřílel důležitých 12 bodů ve druhé čtvrtině, a položil základní kámen vítězství. Předvedl dobrý výkon. Proto nás mrzí ten systém, který teď je, že musíme čekat týden na další zápas. Kluci makají a pak dostanou 5 minut, což je pro ně i pro mě stresující, jelikož i já bych chtěl, aby hráli všichni. Když budeme hrát takhle, tak budu jedině rád. Další zápas máme v Brně, v pondělí večer v televizi, takže zase hraje všechno proti nám. Máme týden, abychom se na to připravili. Liga je tak vyrovnaná, že opravdu každý může porazit každého a ještě vůbec není jasné, kdo bude v horní i dolní šestce.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „Kolektivní výkon našeho týmu rozhodl. Myslím, že jsem se ve hře neztratil a pomohl k výhře. Už mi ta hra za áčko hodně chyběla.“

Daniel Klímek (NH Ostrava): „Když dostanete sto bodů, těžko můžete vyhrát. Měli jsme problém s opavským útokem, který jsme nedokázali zastavit.“

Famózní premiéru ve zlato neproměnil

Ani úžasný výkon Kevina Warea nestačil notně oslabenému Brnu (bez Křemena, Sinadinoviče, Zachrly) na překvapení v Děčíně (81-71). Domácí měli být proti poslednímu Brnu jasným favoritem, ale hosté už nastoupili s novým americkým guardem, jenž je známý svou ošklivou zlomeninou nohy z play-off první divize NCAA (2013). Ware ukázal, že hrůzné zranění je dávno zapomenuto a hned v první čtvrtině dvanácti body držel hosty ve hře. Pak se ale jeho stroj trochu zasekl, naopak začalo se dařit domácímu mladíkovi Kroutilovi (patnáct bodů za poločas) a Válečníci urvali mírný poločasový náskok.

Bitva pokračovala i po změně stran, mírné vedení však stále měli domácí, a to narostlo až přes deset bodů, když se v závěru třetího období prosadil za tři body Vyoral. Poslední desetiminutovka nabídla pokus hostů o comeback, vedený dalšími dvanácti body Warea, ale blíže než na dva body se Brno nedostalo. V tu chvíli trefil velkou trojku Pavel Houška a rozehrávač Šiška pak šestkami uzavřel svůj osmibodový nástřel z poslední čtvrtiny.

Brněnský Ware nakonec opanoval zápasové statistiky 29 body, šesti doskoky, pěti asistencemi (na pět ztrát), pěti zisky, dvěma bloky, ale větší pomoc měl jen ve čtrnáctibodovém Simpsonovi. Za Válečníky dal 19 bodů Šiška, 17 přihodil Kroutil a jedenáct Krakovič. Domácí zvítězili hlavně díky lepším dvojkám (60 procent ku 48) a menšímu počtu ztrát (16-23).

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Děčín opět ukázal svoji sílu v rotaci a odehrál utkání trpělivě. My jsme sice několikrát zahrozili, že bychom mohli zápas otočit, ale domácí to zvládli takticky. Po prohraném zápase jsem vždy smutný, ale na druhou stranu byl k vidění třicet pět minut kvalitní basketbal, v obraně jsme se snažili, nerozpadli jsme se a nedostali se pod tlak Děčína a jeho fanoušků. Bojovali jsme až do konce. Přestože Děčín vedl téměř celé utkání, my jsme kontrolovali doskok, což byl rozhodující faktor, že jsme měli pozice do kontraútoků. Také jsme měli druhé šance po doskocích v útoku. Neskutečný výkon předvedl Kevin Ware, který zářil a držel nás ve hře.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Dávám Brnu kredit za hru. Pro nás to nebylo jednoduché, protože jsme v šesti dnech hráli třetí utkání. Přesto jsme chtěli hrát stejně jako proti Komárnu, tedy v rychlosti a pohybu, což se celkem dařilo, ale Brno opět ukázalo efekt příchodu nového Američana. Stalo se velmi nebezpečným protivníkem, Ware nastartoval tým a sám dal dvacet devět bodů. Má ale také pět asistencí a pět získaných míčů a vedle něj ostatní hráči rostli. My jsme proto museli bojovat celých čtyřicet minut. Měli jsme pasáže, kdy jsme se nadechli, a vypadalo to, že náš náskok navýšíme, ale pak přišly ztráty, kdy nám chyběl pohyb v kombinaci, nebo jsme měli nejasný obraz hry, kdy jsme dlouho předržovali balon. Soupeři jsme to naházeli do rukou, on dal koše a zase se vrátil na dostřel. Bylo to velmi otevřené utkání, ale my bereme každou výhru a klukům pogratuluji za to, že to urvali bojovností. Jsou to cenné dva body.“

Jan Tomanec (power forward mmcité Brno): „My jsme přijeli s tím, že nechceme zápas odevzdat. Chtěli jsme se držet na dostřel, aby domácí byli trochu nervózní, protože jsme věděli, že nejsou v ideálním rozpoložení. To se nám nějak dařilo, na konci jsme šli možná dokonce na plichtu, ale bohužel tam chybělo něco k tomu, aby se nám ta bomba tady povedla. Děčínu hodně pomohlo domácí prostředí a naše ztráty, které mi přišly hrozně zbytečné.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Brno přijelo oslabeno, což mu ale možná paradoxně pomohlo, protože hrálo s čistou hlavou. Nová posila Ware odehrála dobrý zápas, Brno také držely ve hře rychlé brejky a útočný doskok. Nakonec jsme to dotáhli do šťastného konce, možná i díky tomu, že máme více zkušeností s vyrovnanými koncovkami.“