Orli setnuli NH 50 body už do půle

ECHO TV DOHRY 15. KOLA Nová huť v televizní dohrávce 15. kola nebudila dojem týmu, který vyhrál tři z posledních čtyř utkání, a zápas v Prostějově si prohrála už v první půli děravou netýmovou obranou a stejně individualistickým útokem, s nímž dobře bránící Orli neměli velkou práci. A i když skore 50-39 ještě neznamenalo pro domácí definitivu, druhá půle nastoupené trendy potvrdila a Prostějov tak po vítězství 86-63 srovnal svou bilanci na 8-8, čímž udržel své postavení v první šestce.

Orli od začátku i díky výpomocím zastavili hru ostravského centra Paintera, který se nečekaně nedokázal prosazovat ani 1 na 1, a i přes 5 útočných doskoků soupeře vyskočili už po pěti minutách do minitrháku 13-5, jejž táhl 6 body aktivní power forward Norwa.

NH nevyšel úvod i kvůli nulové nebezpečnosti rozehrávače Guercyho, od nějž jako nestřelce domácí ustupovali a zacpávali tak vymezené území. V útoku pak Marko, který už do půle nasbíral 6 asistencí, rozkládal obranu pick-and-rolly, po nichž přicházela jedna otevřená střela Orlů za druhou. A když na přelomu prvních dvou čtvrtin posadil do obruče dvě trojky Sehnal a zády úspěšně zahrál pod košem i rozehrávač Kulon, byl už po 13 minutách za stavu 37-22 nastaven ráz zápasu, který se až do konce nezměnil.

Hosty už do půle poškodilo 10 ztrát a držely je především trojky (15/7). Po změně stran už ale nepřidali ani jedinou (celkem 28/7) a jejich celková střelba z pole se zasekla na pouhých 33 procentech. Domácí kontrovali trojkovou bilanci 25/11, což spolu s převahou zpod koše (38-20) překrylo i nános celkem 19 ztrát (Norwa 7, Marko 5).

Orlí letku výrazně sytili muži zpod koše - Jacobs (19), Norwa (13+8 doskoků) a Souček (10). Nejlepší však byl s 20 body křídelník Slezák (trojky 8/4). Bez bodu, ale s 11 asistencemi končil zápas playmaker Marko. Hosty vedli Riewer (12+8 asistencí), Bohačík (11+9 doskoků) a Painter (10).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Nechtěli jsme pustit Prostějov do jeho hry a to se nepovedlo, už za poločas jsme dostali 50 bodů. S takovou obranou nemůžeme vyhrát nikde, natož v Prostějově. Při obraně pick-and-rollu nás rozebíral Marko, který nacházel volné střelce na perimetru, a ti dávali.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Jsme rádi za vítězství, které se zrodilo v obraně. Byli jsme také úspěšní v útoku, vycházel nám pick-and-roll a následně střelba z dálky.“