Orli v ohrožení! Kolaps NH a další pád Děčína!

ECHO 38. KOLA Pardubická Beksa dobytím Prostějova zamotala boj o třetí místo. Kolín v posledních 7 minutách v Ostravě vystřihl obrat snů z minus 15 bodů! Lions jako další tým ze dna šokovali složením Děčína, vůbec prvním za jejich působení v NBL! A USK stihl ve druhé čtvrtině v Brně pouhé dva body! To byly ústřední body čtyř sobotních bitev 38. kola. V nedělní dohrávce pak Pandy doma setnuly oslabené Tury a oživily své play-off naděje.

ECHO 38. KOLA Pardubická Beksa dobytím Prostějova zamotala boj o třetí místo. Kolín v posledních 7 minutách v Ostravě vystřihl obrat snů z minus 15 bodů! Lions jako další tým ze dna šokovali složením Děčína, vůbec prvním za jejich působení v NBL! A USK stihl ve druhé čtvrtině v Brně pouhé dva body! To byly ústřední body čtyř sobotních bitev 38. kola. V nedělní dohrávce pak Pandy doma setnuly oslabené Tury a oživily své play-off naděje.

Je Beksa ještě ve hře?

Posledních 100 vteřin třetí čtvrtiny se v duelu s Beksou stalo fatálních pro domácí Orly, kteří po dvou ztrátách nabrali manko z 50-51 na 50-59, a z něj už se do konce zápasu nevykopali. Na své standardně nedobytné půdě tak ztratili třetí domácí zápas (69-79) z posledních čtyř a celkově už padli popáté z posledních sedmi duelů. JIP se za Hanáky dostal už na dvě výhry a při lepších vzájemných zápasech tak ještě může zamotat boj o třetí místo, do něhož bude chtít promluvit i Opava.

Super tahounem hostů byl rozehrávač Autrey, při další absenci Půlpána brousící palubovku po 39 minut a na společný stůl pokládající 20 bodů (14 do poločasu), 8 doskoků a 7 asistencí. Ze čtyř dalších dvojciferů týmu, který zápas odehrál při četných zraněních na 6 mužů, nejvíc vynikli dva ex-Orlové Švrdlík (18) a Nečas (14+7 doskoků, Hráč utkání).

Prostějov měl v kulise 623 diváků lepší útočný doskok (15-8, 19 bodů z druhých šancí), ale taky zapsal 18 ztrát, po nichž Pardubice dosáhly 21 bodů. Oba týmy pokusily 15 trojek, ale Pardubice jich proměnily 5 a domácí ostrostřelci pouze 2. Lídry Ariete byli Palyza (18+9 doskoků) s Tomancem (11+10 doskoků).

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Podařil se nám vstup do zápasu, kdy jsme rychle vedli 10-2. Pak se domácí skvělým útočným doskokem a nesmírnou bojovností vrátili do zápasu. Ve druhé čtvrtině se nám podařilo dát dvě trojky a další body, kdy jsme utkání otočili na svou stranu a to nám dodalo sebevědomí. Pomohlo nám, že domácí nedávali, protože to je jejich silná zbraň. Sice bojovali, doskakovali, ale nedávali jednoduché střely, což nás neustále drželo v plusu. Ve třetí čtvrtině měli úsek, kdy se vzepjali, dali dvě trojky, ale naši zkušení hráči Radek Nečas a Kamil Švrdlík nás podrželi jak v obraně, tak v útoku. Jsem hrdý na náš tým, jak to kluci zvládli, protože kvůli zraněním hrajeme v úzké rotaci, v podstatě v šesti hráčích.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Snažili jsme se, oproti předešlým zápasům je citelné zlepšení hlavně v obraně. Ale co nám stále chybí, je střelba. Nevím, jestli nás to moc svazuje, že na to myslíme, že musíme dát a střela pak nepadne. Pardubice měli pět „dvouciferů“, my jenom dva bodově aktivnější hráče, ale nebylo to úplně zlé. Zápas jsme prohráli na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme to chtěli víc otevřít, padly nám dvě trojky a počítali jsme s tím, že obrana se více otevře a my se dostaneme k „picku“ nebo nájezdu, ale bohužel jsme se k tomu neodvážili. Mrzí mě, že jsme více a aktivněji nehráli do koše, respekt byl zbytečný. Chci poděkovat divákům za návštěvu, dnes byla díky oběma fandícím táborům skvělá atmosféra a chtěl bych pozvat naše fanoušky i na další domácí utkání příští sobotu se Svitavami.“

Z -15 za posledních 7 minut!

Jeden z největších kolapsů sezony z jedné strany a jeden z největších obratů z druhé sledovali v úžasu fanoušci v ostravském Tatranu, kde ještě necelých sedm minut před koncem vedla domácí NH 79-64. Pak ale přišla změť jejích minutých trojek a ztrát a Kolín i díky podpoře útočných doskoků už tři minuty do konce otočil na 80-81.

Závěr pak byl velkou přetahovanou, v níž lídr NH Igrutinovič minul dvě šestky, naopak Medvědi své trestné hody měnili ve zlato bezchybně. V posledních vteřinách tak za stavu 87-88 Vocetka upravil na rozdíl tří bodů a po ztrátě Bohačíka velký obrat Geosanu stvrdil Bakič. V rozhodné poslední čtvrtině si jeho tým pomohl 4 trojkami, naopak domácí srazilo 5 ztrát.

Velkou sílu opět ukázala medvědí lavička, jež se při výhře 87-92 složila na 54 bodů. Kolín navíc při téměř shodném počtu faulů házel o deset šestek víc (33 ku 23) a proměnil jich 24 proti 15 NH. Vítěze, kteří ve druhé půli vysázeli 57 bodů a poslední čtvrtinu vyhráli 19-36, táhli Bakič (25), McEachin (20+8 doskoků) a Skinner (16), Hráčem utkání však byl vyhlášen Vocetka, který 8 ze svých 11 bodů vsítil v posledních 3 minutách. Domácí tým v kulise 800 diváků sytili Igrutinovič (18), Číž (17), Bohačík (16+13 doskoků) a Bratčenkov (15).

Ostrava se pátou porážkou v šesti posledních zápasech na vlas srovnala s devátými Tury, Kolín se ještě víc přiblížil ke konečné šesté příčce.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je to velice cenné vítězství. Ostrava hraje poslední dobou výborně, hlavně na domácím hřišti. My jsme s tím počítali a řekli si, že tu můžeme vyhrát v posledních 5 minutách, protože Ostrava má malou rotaci hráčů. Vždy to hrají na 5 až 7 hráčů.  Naši borci si věřili, že to dokážeme otočit, a i když jsme už prohrávali o 15 bodů, tak jsme to otočili. Není to poprvé, co se to povedlo. Chci pogratulovat našim hráčům za bojovnost, kterou dnes předvedli.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Predrag má pravdu s tou úzkou rotací, na druhou stranu, když jsme vedli o 12 až 14 bodů, přišly naše individuální chyby. Místo abychom si do vytažené obrany Kolína nahrávali, tak jsme si mysleli, že předriblujeme přes dva tři hráče a to nejde. Ztratíme balony a Kolín dá následně trojky. Soupeř na nás přitlačil a my jsme začali hrát individualisticky. Nehráli jsme akce, co jsme měli. Pak nám asi došly síly a Kolín zaslouženě vyhrál.“

Šok u Vajgaru!

Sázkařům stojí vlasy, a kdo chce cokoli předvídat, nemá v závěru základní části šanci. Jako by teď žádný zápas neměl favorita a kdokoli mohl porazit kohokoli. Nový důkaz? Do půlky ledna téměř neporazitelný Děčín padl už počtvrté v 5 posledních zápasech a posedmé v posledních 12, když při posledních dvou výjezdech utržil shodně jednobodové porážky u dvou nejhorších celků.

Válečníci přitom měli v Jindřichově Hradci silný start, v první čtvrtině vedli pod taktovkou Strii (10) o 11 a i ve druhé byli pořád vpředu. Ve třetím dějství však spáchali 8 ztrát a americká legie domácích otočila za sedm minut z 31-38 na 53-42.

V závěrečné čtvrtce ale hosté znovu zapnuli motory a ze stavu 62-51 se pěti trojkami přehnali dvě minuty do konce do vedení 77-78. Pak se ale dopustili hrůzných ztrát, kterých tým v poslední části zapsal hned několik.

Nejdřív lacině přišel o míč Pomikálek a White z brejku obrátil na 79-78, a když Vyoral získal Děčínu vedení zpět, sám pak na půlce (pravděpodobně) ztratil míč a domácí James z dalšího brejku 17 vteřin do konce rozhodl, neboť závěrečná trojka Severočecha Šišky už cíl nenašla.

Tentokrát velmi solidně střílející Lions, kteří v druhé půli vyprodukovali 50 bodů a díky výhře 81-80 udrželi krok s Brnem, soupeře jasně přetlačili dvojkami (31-18) a přežili i 12 děčínských trojek z 27 pokusů. I díky tomu, že Válečníci měli jen 29 doskoků.

Z pěti dvojciferných střelců Lions měli hned 4 americký pas a nejlepší byl v kulise 650 diváků rozehrávač Lamar s 18 body a 7 asistencemi (MVP utkání). Za Děčín nejvíc kontrovali Stria (17, trojky 7/4) a Vyoral (15).

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Vyhrál šťastnější tým, nicméně si myslím, že jsme tomu šli bojovností napřed. Nám se nepovedl vstup do zápasu a je to paradox. Doma, když hrajeme první čtvrtinu dobře, tak jsme zbytek zápasu schopní prohrát a na konci je to o 20. Dnes to byl přesný opak, nabrali jsme ztrátu. Hráče jsme stále nabádali k tomu, aby plnili naše taktické věci, které jsme si řekli před zápasem, a sice že nechceme dostávat jednoduché koše. Počítali jsme, že nějaké trojky dostaneme, ale nesmí to sklouznout jinam. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali díky divákům, kteří nás vyburcovali, zpátky do hry. Dali jsme jednoduché koše. Děčín neproměnil a tam jsme šli přes něj a věřili si, že to udržíme. Soupeř však ukázal, jaké je družstvo, a tu koncovku pak opravdu vyhrál šťastnější tým. Mohlo to dopadnout přesně naopak. Jsem strašně rád za výhru, trošku nám to ale kazí výhra Brna nad USK.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Dčín): „Jsem velmi rozhořčený z výkonu svého týmu a některých hráčů. Myslím si, že jsme měli významný podíl na tom, že jsme darovali domácím výhru. Vstoupili jsme do zápasu dobře, vyhráli jsme první čtvrtinu a vypadalo to, že bychom měli v tomto trendu pokračovat. Nicméně to není poprvé, kdy soupeř změní obranu na zónu, a my nedáme pár střel. Přestaneme bránit a domácí se dostanou zpátky do hry, přestože hlavně v prvním poločase dělali spoustu technických přestupků, především pak jejich zahraniční hráči. Za celou sezonu jsem neviděl, aby rozhodčí napískali tolik porušení pravidla o krocích. Každopádně domácí zlepšili svou hru ve 3. čtvrtině, kdy šli přes nás. My jsme vypadli z role, kupili jednu ztrátu za druhou. Někteří se, bohužel, stále zbavují zodpovědnosti a nesedí jim hra proti takovýmto týmům. Přesto jsme se vrátili zpět do zápasu, přesto jsme opět šli přes soupeře, ale přišla naivita v závěru, kdy jsme lacino ztratili míč, a poté Ondra Šiška zvolil trojku, kterou neproměnil. Proto domácí vyhráli.“

2 body USK ve druhé čtvrtině!

6 ztrát, 3 minuté šestky a 11 neproměněných střel z pole, z toho 7 trojek. Výsledek? Pouhé dva body! Tak bídné parametry měla druhá čtvrtina na brněnské Morendě v podání Sov z pražkách Nuslí. Protože domácí v této části vsítili 19 bodů a v půli vedli 40-16, bylo už tady o výsledku rozhodnuto. Mmcité však ani třetí domácí výhrou v řadě (69-48) neodskočilo rivalům z chvostu tabulky, neboť Lions doma dokázali složit Děčín.

Brňané si před 300 fanoušky nejvíc pomohli dvojkami (24 tref ku 16), Sovy minuly 10 šestek. Jejich jedinými dvojcifery byli Josipovič (14) a Michal Mareš (12). Za domácí opět exceloval Křemen (22, trojky 7/4, jediný úspěšný střelec zpoza oblouku), 18 bodů přidal Ojo.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): „Brno předvedlo výkon, který jsme čekali. Že klíčoví hráči jako Michal Křemen a Michael Ojo vezmou zodpovědnost na sebe. Čekali jsme ještě jednoho hráče. Tito hráči tu zodpovědnost na sebe opravdu vzali, cítili se dobře a předvedli velice dobré výkony. Nedokázali jsme zastavit především jejich vnikání pod koš, z čehož dávali jednoduché koše. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, s kterým máme poslední dobou celkem problém. Čekal jsem, že ve druhé čtvrtce se zvedneme, ale bohužel přišel velký pád. Dali jsme pouze dva body, což nás srazilo na zem. Dvacet bodů po poločase ale v basketu není žádný velký rozdíl, a proto jsem věřil, že se zápas dá ještě nějakým způsobem otočit. Myslím, že tam byly tak dva až tři momenty, které mohly rozhodnout. Ale bohužel, když jsme se měli dostat blíž do kontaktu, skóroval soupeř a ne my. Měli jsme hodně otevřených střel. Myslel jsem, že po zápase ve Svitavách se to už nedá překonat. Bohužel, v tomto zápase těch střel bylo ještě víc, ale nepadalo nám to. Navíc to nepadalo ani zpod koše a my se neměli o co opřít.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „My jsme se plně drželi našeho zápasového plánu. První poločas jsme výborně bránili a dostali pouze šestnáct bodů. Navíc jsme útočili přes pick-and-roll na jejich pivota, což jsme si před zápasem určili jako cíl. Z toho jsme si pak chtěli vytvořit jednoduché střely a jednoduchá řešení, což se nám povedlo. Věděli jsme, že ve druhém poločase se bude chtít soupeř vrátit do zápasu, protože dvacet bodů opravdu nic neznamená. Je navíc lidské, že hráči se při takovém vedení trošku uvolní. Jsem ale rád, že jsme nepolevili úplně, i když tam bylo pár situací, kdy jsme nerespektovali náš plán. Bylo tam pár individuálních výletů, o kterých jsme si řekli, že je nebudeme dělat. Jsem rád, že šanci hrát dostali i mladí hráči, kteří jinak nemají moc příležitostí. Gratuluju hráčům k výbornému výkonu a bojovnosti. Děkuji také fanouškům, protože jsou v zápasech naším šestým hráčem. Zároveň je chci pozvat na další zápas proti Ostravě.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Nezačali jsme špatně, ale přesto se nám nedařilo proměňovat střely, což pokračovalo celý zápas. Snažili jsme se to zlomit, především bojovností ve druhém poločase. Až do konce jsme se nevzdávali, ale když se nám podařilo dostat k momentu, kdy jsme se mohli k soupeři přiblížit, tak dal soupeř koš nebo my naopak nedokázali dát šestky nebo trojku. Svojí neschopností v útoku a neproměňováním střel a šestek jsme to vždy zahodili.“

Ivo Prachař (centr mmcité Brno): „Zápas rozhodl hlavně první poločas, kdy jsme výborně bránili. Měli jsme dobrou rotaci hráčů, komunikovali jsme a nutili USK do těžkých střel, které soupeř neproměňoval. Zároveň jsme hráli chytře i v útoku, měli dobrou rotaci míče a byli jsme v pohybu, což podle mě rozhodlo zápas. Ve druhém poločase jsme zápas už jen kontrolovali.“

Pandy posílily naději

Produktivní kvartet Pecka (22), Barham (18+11 doskoků), Bosák (18+7 doskoků) a Anthony (13) se - spolu s hyper zásobovačem Čarneckým (19 asistencí) - v dohrávce 38. kola postaral o vše důležité pro domácí triumf Slunety nad Svitavami (86-68). Ten znamená, že Pandy pět zápasů do konce za osmou Ostravou a devátými Tury zaostávají o dvě výhry, když mají bonus lepších vzájemných utkání s oběma soky. Dokážou ale během pouhých několika duelů stále ještě nemalé manko vymazat, když jedou do Kolína a k Vajgaru a doma mají kromě Brna a Opavy i Děčín?

Duel s Bohemilkem odstartoval lépe pro hosty, kteří se 8 body Jonese a celkem třemi trojkami vyšvihli do vedení 5-13. Sluneta však i přes 7 ztrát ještě do konce prvního dějství otočila, a to díky trestným hodům a také 7 bodům v řadě rozehrávače Anthonyho.

Ve druhé čtvrtině posunul domácí do mírného náskoku Barham, když se hosté (bez Bruinsmy) museli nadále vypořádávat s mikroprodukcí Doakse (za 40 minut 12 doskoků, ale jen 6 bodů, z pole 10/2, 5 ztrát).

Ve třetí čtvrtině vysunuli náskok Ústí na 64-53 10 body Pecka a sedmi Bosák. Na začátku čtvrté ještě Bašta, Vaňák a Barker stáhli manko Svitav na tři body, ale pak přišly 3 ztráty a 4 minuté trojky jejich (v 7 mužích hrajícího) týmu a trio Barham, Bosák, Pecka nastavilo ústecký náskok na 82-66. Tři minuty do konce tak byly kostky definitivně vrženy.

Domácí ovládli zápas zpod koše (50-22) a před 777 fanoušky vyhráli i doskok. Tuři, kteří duel odehráli na 9 faulů, se silněji opírali jen o trio Barker (17), Jones (13) a Vaňák (12).