Oslabená Beksa dala boj polské dvojce

PŘÍPRAVNÝ TURNAJ Dva ligové celky si reprezentační pauzu zpestřily mezinárodním turnajem ve Varšavě, přičemž pardubická Beksa to zvládla dokonce i bez účastníků litevské FIBA „bubliny a dvou svých lídrů Tomáše Vyorala a Kamila Švrdlíka. Východočeši nakonec na akci u severních sousedů skončili čtvrtí, když v duelu o třetí místo podlehli NH Ostrava těsně 69-70.

Beksa v semifinále padla s domácí Legií, aktuálně druhým celkem polské nejvyšší soutěže, 92-85 (přitom po třech čtvrtinách ztrácela o 22), když jí vedle dua opor chyběli i Merešš, Škranc, Potoček a Svojanovský. Nejlépe stříleli Dunans (32), Michal Svoboda, Tkadlec (po 13) a Slanina (11).

„Myslím, že zápas jsme zvládli se ctí. Projevilo se, že jsme celý týden opravdu dobře trénovali,“ uvedl asistent Adam Konvalinka. „Neřešili jsme, kdo chyběl, prostě jsme vzali z mládeže další talenty, kteří si řekli o svoje minuty. V trénincích pracovali skvěle a tady to ukázali.“

Podle Konvalinky tým v dané sestavě herním projevem i konečným výsledkem překvapil. „A určitě je hodně cenné, že jsme v poslední čtvrtině dotáhli z minus 22 bodů místy až na pět bodů. Celé družstvo si dokázalo, že když zapne na plné obrátky, tak to jde.“

NH Ostrava ve druhém semifinále nestačila na Ostrów Wielkopolski (šestý celek polské ligy) 51-82, když se držela jen v první půli. Nejlepším střelcem byl s 18 body Waterman, 12 přidal Alleyn.

V duelu o třetí místo, kdy Ostravě chyběli Petr Bohačík se zraněným Radkem Pumprlou, rozhodovala koncovka, v níž Pardubice nedokázaly uspět ve svém posledním útoku. Vítěze sytili Alleyn (24), Waterman (15), Henizl (12) a Štěpán Svoboda (10), poražené Potoček (18), Slanina (14), Heřman a Dunans (po 13).

„Druhá půle byla z naší strany lepší. Bojovali jsme o každý balon, hráli jsme s energií, ale bohužel, koncovka byla i o štěstí a nám poslední střela nepadla,“ řekl křídelník BK JIP Josef Potoček po porážce od soupeře, s nímž se už ve čtvrtek (17:30) utká Beksa na domácí půdě znovu, tentokrát v rámci Kooperativa NBL.