Oslabená Beksa slaví. Děčín si poveze poklad

ECHO ALPE ADRIA CUPU Pardubická Beksa se i v oslabeném složení probila do semifinále Alpe Adria Cupu, jako první z celků NBL. V odvetě čtvrtfinále doma skolila zejména díky silné čtvrté čtvrtině (22-9) Levice 78-57 a po remíze z prvního utkání se raduje z postupu. Děčín na domácí půdě v prvním čtvrtfinálovém duelu využil nedělní ligové dotočné Opavy a zásluhou druhé půle, ovládnuté 48-29, ji přejel 85-67, čímž si vytvořil velmi výhodné předpolí pro čtvrteční odvetu ve Slezsku.

Beksa střelecky explodovala v první čtvrtině, kdy druhý celek slovenské ligy zasypala 6 trojkami a při nule obloukových tref soupeře vedla 29-23. A když Kohout posadil do obruče ve 14. minutě sedmou trojku domácích, popostrčil je k vedení o 11 bodů po 15 minutách. Levice se v poločase (45-35) držely na dostřel především díky produkci zpod koše a z druhých šancí (6-13 po útočných doskocích 4-10), Beksa byla napřed hlavně zásluhou trojek (14/7 – 12/2) a při super omezené rotaci (bez Půlpána, Pavloviče, Nečase) ji sytilo dvojciferné trio Švrdlík (13), Vyoral (10+6 asistencí za 20 minut), Kohout (10).

Po bodově chudé třetí čtvrtině Levice ještě na úsvitu posledního dějství naposledy vykřesaly jiskru naděje (56-50), kterou ale trojkou rychle zchladil Vyoral a dvojkou z útočného doskoku Kohout, což při nakonec pětiminutovém střeleckém suchu hostů stačilo.

Střeleckou divizi vítězů táhli opět 40 minut operující rozehrávač Vyoral (21+11 asistencí, trojky 10/4), Kohout (17+10 doskoků), 39:17 hrající Švrdlík (14+7 doskoků) a Škranc (10+8 doskoků). Podstatným výkonem se blýskl i zelenáč Michal Svoboda, který 8 bodů dozdobil šesti - nejednou mazáckými - asistencemi a také pěti doskoky.

Z pole jen 27procentní hosté měli pouze dva nadosmibodové střelce Peroviče (20) a Harrise (15). Pardubice velely z trojkové linie (26/11 - 25/4) a více si pomohly i z brejků (11-4).

"Jsem opravdu šťastný za náš tým a za naše fanoušky. Máme náročný program, hodně zraněných hráčů, takže hrajeme v užší rotaci, ale zvládli jsme to. Podali jsme solidní týmový výkon a myslím, že jsme do semifinále postoupili zaslouženě. Je to dobrý výsledek nejen pro náš klub, ale i pro celý český basketbal. Přesně takovéhle zápasy, které jsou hodně o energii a nasazení, chceme hrát." cení si postupu pardubický kouč Ken Scalabroni.

Rozehrávač Tomáš Vyoral dodal: "Zápas a celou sérii můžeme hodnotit kladně, protože jsme postoupili. Ačkoli Levice u nás nedávaly střely z dálky, řekl bych, že to bylo způsobeno i naší velice dobrou obranou. Snad poprvé v téhle sezoně jsme udrželi soupeře pod 60 body, což je super. Já osobně jsem byl docela odpočatý, na zápas jsem se těšil. Po těch předchozích zápasech a k tomu i s cestováním jsem toho měl plné kecky, takže to, že jsem nenastoupil v sobotu v Nymburce, mi prospělo."

Oslabená Opava (bez dlouhých Gniadka a Kvapila i bez křídel Zbránka a Bratčenkova) vtrhla do prvního čtvrtfinále jen 22 hodin po skončení nedělní ligové bitvy v Ústí a rovněž seslabené Válečníky (bez křídla Pomikálka a podkošových Grunta a Landy, ale už s Taylorem z prvoligového Liberce) drtila díky vlastním útočným doskokům a ztrátám soupeře 5-13 po 4 minutách, když střelecky zářili dva nezvyklí členové základu Slavík se Štěpánkem.

V závěru prvního dějství se ale přece jen rozpohyboval i Děčín a vyrovnaný poločas (37-38, trojky 6/1 – 20/4, útočné doskoky 8-14, ale body z nich 10-4) zdánlivě zakládal na velkou bitvu, když navíc klíčoví domácí guardi Šiška s Autreym měli po třech faulech. Právě tito dva se pak pokusili utrhnout ARMEX ve třetím dějství, jenže Jurečka spolu s druhou opavskou vlnou trojkami držel hosty stále ve hře.

A tak rozřešení duelu nastalo až v závěrečné desítce, kdy domácí syceni osmi body v řadě Šišky utekli z 59-57 na 71-57, neboť hosté 4 minuty neskórovali. A v posledních minutách Válečníci vyčerpanějšího soupeře dorazili.

Seveřané se opírali o kvartet dvojciferných střelců Šiška (17), Autrey (16+18 doskoků), Vukosavljevič (15+8 doskoků) a Kroutil (12). Z pole jen 31procentní hosté, kteří dohromady jen na 20 minut využili ústřední rozehrávčské duo Šiřina – Klečka, měli na více než 8 bodech jen mladého playmakera Bukovjana. Domácí naprosto dominovali zpod koše (56-28), z druhých šancí (20-6 při útočných doskocích 16-18) a celkově i na doskoku (51-38).

„Odehráli jsme dobré tři čtvrtiny utkání, mladí hráči bojovali. Samozřejmě tam byly chyby, ale i velká bojovnost, například 18 útočných doskoků proti Děčínu. 10 ztrát je taky dobré číslo, pochvalu zaslouží Lukáš Bukovjan, který se zhostil role střelce a lídra, stejně tak hodně minut pro Jakuba Slavíka. Chtěli jsme, aby mladí ukázali, že si minuty zaslouží a oni se o to porvali. Konečný výsledek je takový, jaký je, ale mám z toho dobrý pocit,“ shrnul kouč Opavy Petr Czudek.

Děčínský protějšek Tomáš Grepl navázal: „Za vítězství nad Opavou jsme velice rádi, byť byla oslabena o několik hráčů. Ale to my také, a proto si výhry vážíme. V první půli jsme nehráli dobře, chyběla nám koncentrace a soupeř měl mnoho volných střel, které naštěstí nedával. Kdyby na palubovce byla Opava v plné síle a tyto střely dávala, neměli bychom dnes šanci. Po poločasové přestávce se náš výkon zlepšil a nakonec máme výhru o osmnáct bodů. Škoda ale nepovedeného závěru, kde jsme opět vyrobili plno chyb a dovolili soupeři manko snížit. Uvidíme, jestli nám náskok bude stačit, každopádně uděláme vše pro to, abychom postoupili do semifinále, protože chceme další dva kvalitní zápasy.“