Oslabení lvi z minus 15 sahali po zázraku

ECHO DUELU S LITVOU Ač se v úvodu třetího dějství propadli až do patnáctibodové jámy, lvi se poté i bez zraněného Davida Jelínka nebývale zvedli a v poslední čtvrtině dokonce otočili skore ukrutné bitvy světové kvalifikace s velmi kvalitním litevským soupeřem.

Několik ztrát v závěrečných minutách ale českému celku nakonec vzalo naději na velký výsledek, který by ještě umocnil závěrečný pozápasový ceremoniál, při němž se v kulise povolené tisícovky fanoušků i za potlesku soupeřů rozloučil s národním týmem rozehrávač Jakub Šiřina, na domácí opavské půdě a v tomhle zápase i jako národní kapitán.

Lvi za hromového skandovaného potlesku pod vedením svého končícího šéfa zahájili duel s enormní intenzitou na obou koncích hřiště, když v obraně se po soupeřích doslova plazili a v útoku se stále snažili napadat podkošový prostor.

Šiřina začal asistencí Peterkovi, jehož trojka o chvíli později navyšovala skore na 10-2. Jenže i soupeř, vědom si na řadě pozic svých výškových a váhových výhod, nájezdničil ve velkém a pokoušel se využívat každé převahy ve svůj prospěch hrou zády ke koši.

Trojka Jaromíra Bohačíka, který sloužil jako falešný čtvrtý rozehrávač, o něco později posouvala náskok už na 21-14, ale hosté lvům postupně činili stále větší potíže přebíráním většiny clon, což kladlo velké nároky na individuální schopnosti ve hře jeden na jednoho především od Jaromíra Bohačíka, Kyzlinka či Jelínka.

Po první části, vyhrané lvy 23-19, se Litevci postupně probíjeli do vedení a přitom také vyřazovali ze hry své soupeře. Nejdřív jeden dostoupil při trojce Jelínka pod střelce, aby mu křídelník Andorry dopadl na nohu a s podvrtnutým kotníkem v utkání po 7 odehraných minutách se dvěma body skončil, což bylo v případě 31bodového top skórera z Bosny bolestivé i pro celý tým.

Hosté poté natáhli svůj náskok až na 11 bodů, načež Peterka dostal loktem do obličeje od útočníka soupeře točícího se na místě, opět za nulového trestu pro viníka. Peterka se do konce půle z direktu oklepával na lavičce, ale do druhé půle nastoupil.

To už ale český tým ztrácel 32-45 a po třech faulech měli oba bratři Bohačíkovi, přičemž jejich celek po 20 minutách zaostával o 16 procent ve střelbě z pole a na doskoku 12-22.

V úvodu třetí čtvrtiny se po propadu na minus 15 zdálo být s Čechy už fatálně zle, ale opak byl pravdou. Přepnuli na zónovou obranu a za hromové podpory z hlediště odvážnými vniky bod pod bodu ukusovali z náskoku soupeře. V obraně se vybičovali k meznímu úsilí, létali do brejků a kouč soupeře se stále častěji musel chytat za hlavu.

Při vrcholící nekonzistenci tria abitrů se ovšem vedle lvů stále častěji rozčilovali i Litevci, kteří jen za třetí čtvrtinu obdrželi dvě technické chyby. Peterka poté v samém závěru třetí čtvrtiny snížil po umném nahození z autu na 50-54 a v úvodu té poslední za pulzující atmosféry křídelník Palyza ze svého i Kovářova útočného doskoku košem s faulem a trojkou srovnal na 56-56. Lvi začali věřit, a byť tři jejich dlouzí měli po čtyřech faulech, mladík Kovář nedával nic zadarmo zkušenému Kuzminskasovi a tým se po trojce Kyzlinka z driblinku probil do vedení 59-58.

V posledních třech minutách se ale lvi dopustili řady ztrát, a byť trojka Jaromíra Bohačíka na 65-67 dala ještě impuls naděje, Litevci se z útočného doskoku odpoutali na čtyři body a v doznívajícím čase si došli pro druhou výhru ve druhém zápase (66-74). Lvi naopak po prvních dvou kolech tíží dvě porážky.

Nadšestibodovými  tahouny jejich většinou osmičlenné rotace byli Kyzlink (21), Jaromír Bohačík (13) a Martin Peterka (9+5 doskoků). Tým nakonec jen mírně zaostal na doskoku (39-45, v útoku 13-17, ale body z druhých šancí 14-13), dále o jednu trojku (20/5 - 23/6) a vůbec nejvíc v produkci laviček (17-44).

Ronen Ginzburg (kouč českého týmu): „Celkově jsme tohle utkání prohráli, ale myslím, že na naši hru můžeme být v tomto kvalifikačním okně hrdí. Není tajemstvím, že jsme měli nevyváženou sestavu. Přesto jsme odehráli dva vyrovnané zápasy. V závěru jsme ale udělali chyby, které nás v končeném důsledku stály vítězství. Velkou ztrátou pro nás bylo zranění Davida Jelínka. Všichni ví, jak byl pro naši hru v Bosně důležitý. Doufám, že bude brzy v pořádku. Znovu ale musím zopakovat, že jsem pyšní na své hráče i na opavské publikum za to, co tu dnes předvedli. Víme, že potřebujeme dvě vítězství, abychom postoupili. Hráčům za toto okno patří velký respekt.“