Oslabený Děčín 53 a popravčí Burnatowski

POHÁROVÉ ECHO Děčínští Válečníci mají skutečně pech na velké momenty. Když je čeká finále ligy, napadnou tým příušnice. A když se po deseti letech vrátí na evropskou klubovu scénu, chybí jim dva z nejdůležitějších hráčů. Místo toho, aby se celek rval na domácí palubovce o vítězství, dopadlo to v premiéře Sixt Alpe Adria Cupu neslavně – pouhými 53 nastřílenými body a porážkou se slovinskou Rogaškou (53-67), jež hned na úvod nemálo nabourala postupové plány.

Abence (z důvodu nemoci) prvního rozehrávače Tomáše Vyorala a power forwarda Pavla Houšky, tedy prvního a druhého střelce týmu v NBL (oba 13), zásadně poznamenala nejen ofenzivní nebezpečnost Válečníků, ale také jejich zápasovou rotaci. Tu kouč Budínský musel stáhnout na sedm hráčů, neboť soupeř svou kvalitu měl a při prostřídáních děčínské trable ještě narůstaly. Těžkou 33minutovou šichtu si musel na rozehře odkroutit především jediný zbývající playmaker Šiška.

Domácí dobře zvládli jen prvních 11 minut, vedení 23-15 ale začalo vinou 8 ztrát ve druhé čtvrtině rychel mizet, poločas už skončil v minusu (32-38) a po shodně šesti ztrách, jako měli hosté, ve třetí části se manko prohloubilo už nad 10 bodů, na čemž se až do konce nic nezměnilo.

Válečníci ztratili 23 míčů (Rogaška 16 zisků), zpod koše zaostali 22-40 a z pole stříleli jen s 33procentní úspěšností. Opěrný kvartet tvořili Pomikálek (14+9 doskoků, 3 zisky), Landa (11), Šiška (10) a Krakovič (8). Stejně početnou, ale údernější hlavní jednotku hostů vedli rozehrávač Ferme (20) a power forward Šantelj (18).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Odehráli jsme špatné utkání. Dvacet tři ztrát je moc a je vidět, jak je pro nás důležitý Tomáš Vyoral. Bez něj jsme dnes neměli vůdce. Dostali jsme šedesát sedm bodů, což není hrozné, ale dali jsme jen padesát tři a měli dvacet tři ztrát. A to byl ten problém. V plné nahotě se ukázalo, co obnáší mezinárodní konfrontace. Při absencích Tomáše Vyorala a Pavla Houšky dostali větší šanci jiní hráči a proti solidnímu soupeři ji příliš nevyužili. Pro hráče jako Viktor Jezbera nebo Tomáš Gavenda to bylo setkání z jiné planety, ale štvou mě jiní, kteří neuchopili to utkání tak, jak bychom potřebovali. V této soutěži na nás není žádný tlak, přihlásili jsme se, protože chceme získávat zkušenosti a konfrontovat se s lepšími týmy. Jenže dnes se ukázalo, že první setkání bylo pro hráče doslova traumatické. Rogaška hrála přesně to, co jsme si ukazovali na videu. Bohužel, někteří naši hráči nedokázali zabránit střelám soupeře. Přesto jsme první čtvrtinu vyhráli, jenže pak přišlo osm ztrát proti zónovému presinku, který jsme také viděli na videu. Dnes se nikdo nemohl schovávat za někoho jiného, hráči prostě museli hrát. Soupeř pak vycítil šanci, hrál velmi jednoduše, podával míč do vyložených pozic podkošovým hráčům, kteří zakončovali s jistotou.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Ze strany hráčů Rogašky to byl výborný, kombinační basketbal, kdy se v útoku dokázali dostat do naší obrany a vytvářeli pozice pro pivoty pod naším košem, kteří pak všechno jednoznačně proměňovali. Byl to takový nenápadný basketbal, nebyly to smeče, ani trojky, ale dobrá kombinace a vyťukali naši obranu až pod koš. Naopak v našem útoku byla špatná rotace, na konci prvního poločasu jsme se neodkázali prosadit proti presinku soupeře a byla tam spousta ztrát, kvůli čemuž nám hosté bodově odskočili. A tenhle rozdíl vlastně zůstal až do konce zápasu, protože jsme se neproměňováním našich šancí nedostali zpět na kontakt. Chtěli jsme vyhrát, už proto, abychom udělali radost Tomáši Vyoralovi a Pavlu Houškovi, ale nepovedlo se. A to mě mrzí.“

Popravčím bývalá Panda

Tento týden nebyl ligovým zástupcům v Evropě nakloněn ani trochu, protože po Nymburku a Děčínu padla i pardubická Beksa, jež na perimetru oslabena o svého top skórera Burnetta (dále chybí i guard Kotas a forward Pandula) podlehla ve 4. kole FIBA Europe Cupu v Nikósii 99-90, což po jen pětibodové domácí výhře dává lepší vzájemné skore soupeři.

Paradoxem je, že útok nakonec nebyl až takovým problémem hostů. Byla jím především obrana, která je díky mnoha ziskům rovněž silnou stránkou absentujícího Burnetta. Beksa už do půle inkasovala 10 trojek (z pouhých 15 pokusů) a celkem 57 bodů, když nezvládla být opakovaně dost blízko u ex-ústecké Pandy Burnatowskiho. Ten – podpořen 15bodovým Wrightem - měl už do poločasu trojky 6/6 a celkem 22 bodů, což Apoelu dalo při 12bdoovém vedení potřebný polštář.

Pardubice vedle netěsné obrany srážela i nepřesná zakončení zpod koše a také ztráty, jež týmu v zápase několikrát sebraly možnost přirazit na remízu, nebo se dokonce dostat do plusu. Výjimkou byl závěr první půle se stavem 39-39. Jenže Apoel vzápětí práskl do obruče tři trojky, přidal brejky poté, co odzbrojoval z driblingu rozehrávače Půlpána, a během 100 vteřin se utrhl na 52-39. Hosté od té doby nepřirazili blíž než na šest a do hry se tak nedostala ani šance na lepší vzájemné skore.

Domácí při 13 ziscích ze 17 ztrát soupeře vytěžili mnohem víc přechodových bodů, k nimž se Beksa bez Burnetta naopak dostávala jen sporadicky. Hostům příliš nepomohla ani převaha na útočném doskoku. Klíčovou statistikou pak byla úspěšnost trojek (26/15 – 24/9). O tucet z nich se za domácí postaralo trio Burnatowski (32), Wright (26), Bussey (18). Za hosty nejlíp pálili Autrey (23+9 asistencí), Švrdlík (19) a pak i duo mladíků Škranc (14+8 doskoků) – Potoček (14, trojky 6/4).

Minsk (4-0) po výhře v Šiauliai (0-4) 77-90 míří k vítězství ve skupině. Ke druhému místu má nyní blíž Nikósie (2-2), Beksa (2-2) může jít dál jako jeden z celků ze třetího místa.